Szlak Kopernikowski na Warmii i Mazurach to turystyczny szlak drogowy o długości blisko 300 km. Upamiętnia Mikołaja Kopernika i jego związki z Warmią

Szlak Kopernikowski na Warmii i Mazurach. Śladami Mikołaja Kopernika

10
9 minutes, 26 seconds Read

Szlak Kopernikowski na Warmii i Mazurach to turystyczny szlak drogowy o długości blisko 300 km. Trasa wiedzie przez miejscowości, w których słynny astronom żył, a także te związane z jego działalnością. Każdy wie, że Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu. Mało kto jest natomiast świadomy, że większość swojego życia spędził na Warmii. Tu dokonał największych odkryć oraz zmarł i jest pochowany. Przemierzając Szlak Kopernikowski, lepiej poznasz Mikołaja Kopernika i spojrzysz na niego jak na człowieka renesansu o wielu talentach. Przy okazji zobaczysz ciekawe atrakcje w odwiedzanych warmińsko-mazurskich miejscowościach. Nie masz samochodu? Nie przejmuj się! Oprócz szlaku drogowego wytyczono Szlak Kopernikowski pieszy. Zaczyna się w Olsztynie, a na trasie są m.in. Lidzbark Warmiński i Frombork. Ten szlak bez problemu pokonasz też rowerem.

Mikołaj Kopernik 

Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu dnia 19 lutego 1473 roku. Jego ojcem był krakowski kupiec miedzi, natomiast matka pochodziła z rodziny Watzenrodów. Po śmierci ojca w wieku lat 10 protektorem Mikołaja został brat matki i jednocześnie przyszły biskup warmiński Łukasz Watzenrode. To dzięki niemu zaczął studiować na Akademii Krakowskiej, a następnie prawo w Bolonii, medycynę w Padwie i prawo w Ferrarze. Co ciekawe, podczas pobytu we Włoszech miał okazję spotkać się z Leonardo da Vinci. W 1503 roku Mikołaj Kopernik na stałe wrócił do Polski i na Warmię.

szlak kopernikowski na warmii mazurach drogowy pieszy samochodowy mikolaj kopernik

Szlak Kopernikowski po Warmii i Mazurach

Drogowy Szlak Kopernikowski został wyznaczony przez województwo warmińsko-mazurskie w latach 2009-2011. Swój początek ma w Truszczynach, natomiast koniec w Elblągu. Szlak znakowany jest symbolem astrolabium i ma blisko 300 km. W sumie prowadzi przez 15 miejscowości, w których Mikołaj Kopernik żył lub przebywał. Bez trudu można go jednak poszerzyć o kolejne miejsca. Podczas mojej podróży po Warmii odwiedziłem 5 miejscowości, na których kartach historii zapisał się Mikołaj Kopernik. 

Lidzbark Warmiński

Najważniejszym miastem Warmii od 1350 roku do XVIII wieku był Lidzbark Warmiński. To właśnie z niego przez długi okres Warmią władali biskupi warmińscy. Biskupem Warmii był także wuj Mikołaja Kopernika, czyli Łukasz Watzenrode. Był on opiekunem Mikołaja dbającym o jego wykształcenie oraz planującym dla niego karierę duchowno-polityczną. 

Mikołaj Kopernik przebywał w Lidzbarku Warmińskim na przełomie 1495-1496 roku oraz w latach 1503-1510. W pierwszym okresie przyjechał w związku z próbą objęcia funkcji kanonika warmińskiego. Po powrocie z Włoch w 1503 roku został natomiast sekretarzem oraz lekarzem Łukasza Watzenrode. Podczas pobytu w Lidzbarku Mikołaj Kopernik nie tylko zajmował się sprawami dworskimi, ale także pracą naukową. To właśnie tu zaczął pracować nad teorią heliocentryczną.

Mikołaj Kopernik mieszkał w Zamku Biskupów Warmińskich, który jest główną atrakcją Lidzbarka Warmińskiego. Zamek powstał w latach 1350-1401 i jest jednym z najcenniejszych gotyckich zabytków w Polsce. Wnętrze budowli kryje ciekawe Muzeum Warmińskie. Podczas zwiedzania masz możliwość zobaczenia zamku od piwnic, poprzez najpiękniejsze wnętrza na pierwszym piętrze, aż po wieżę. Jeśli będziesz miał okazję, to polecam zwiedzanie z przewodnikiem. Przybliża on historię miejsca oraz opowiada o biskupach i innych osobach związanych z zamkiem. Najsłynniejszym biskupem warmińskim bez wątpienia był Ignacy Krasicki.

Oprócz zamku w Lidzbarku Warmińskim polecam zobaczyć m.in.: kolegiatę św. Piotra i Pawła, przedbramie Bramy Wysokiej, dawny kościół ewangelicki, mury obronne, ratusz oraz oranżerię Krasickiego. Nie zapomnij także pospacerować bulwarami nad Łyną. Ustawiono w nich rzeźbą Mikołaja Kopernika, jest także ławeczka z Ignacym Krasickim.

lidzbark warminski zamek biskupow warminskich szlak kopernikowski na warmii mazurach

lidzbark warminski zamek biskupow warminskich szlak kopernikowski na warmii mazurach

Olsztyn 

W 1511 roku Mikołaj Kopernik został wizytatorem kapituły warmińskiej, co wiązało się z przyjazdami do Olsztyna. Zamieszkał w tym mieście natomiast w roku 1516 po tym, gdy został zarządcą dóbr kapituły. Związany był z Olsztynem w okresie 1516-19 oraz 1520-21. Dzięki jego umiejętnościom w 1520 roku udało się zorganizować obronę miasta przed wojskami krzyżackimi. 

Miejscem zamieszkania Kopernika był olsztyński Zamek Kapituły Warmińskiej. W jego wnętrzu mieści się obecnie Muzeum Warmii i Mazur mające w zbiorach wiele ciekawych przedmiotów związanych z Mikołajem Kopernikiem. Wyjątkowa jest również wykonana przez niego i zachowana na jednej ze ścian oryginalna tablica  astronomiczna. U wejścia do zamku postawiono rzeźbę z Mikołajem Kopernikiem w formie ławeczki, by każdy mógł obok niego usiąść i zrobić zdjęcie.

Z zabytków Olsztyna czasy Kopernika pamiętają: Stary Ratusz, bazylika św. Jakuba Apostoła, kościół św. Wawrzyńca, Wysoka Brama oraz pozostałości murów miejskich. Związki Kopernika z miastem upamiętnia planetarium oraz obserwatorium astronomiczne. Atrakcjami miasta są również jeziora, w tym najpopularniejsze jezioro Ukiel. Stanowi ono centrum sportów wodnych, a także wypoczynku i plażowania.

olsztyn zamek kapituly warminskiej szlak kopernikowski na warmii mazurach mikolaj kopernik olsztyn szlak kopernikowski na warmii mazurach

Gietrzwałd 

W ramach obowiązków administratora Kopernik odbył 71 podróży, podczas których zakładał i zasiedlał wyludnione wsie. Podczas jednej z nich, 6 kwietnia 1519 roku przybył do Gietrzwałdu, by nadać ziemię chłopom. Gietrzwałd położony jest kilkanaście kilometrów od Olsztyna i oficjalnie nie ma go na Szlaku Kopernikowskim. Gdy jednak przyjedziesz, zobaczysz, że pamięć o wizycie Kopernika jest w nim podtrzymywana. 

Gietrzwałd to wyjątkowe miejsce nie tylko na mapie Warmii, ale i Polski. To właśnie w nim w 1877 roku Matka Boska objawiła się dwóm dziewczynkom. Objawienia te jako jedyne w Polsce są uznane przez Watykan. Gietrzwałd to spokojna wieś o malowniczym położeniu. Głównym powodem przyjazdu jest Sanktuarium Maryjne z kalwarią, cudownym źródełkiem i aleją różańcowa. Co dokładnie warto zobaczyć w Gietrzwałdzie? O tym przeczytasz TUTAJ.

gietrzwald warmia sanktuariumgietrzwald warmia

Barczewo

Barczewo to także miejscowość poza Szlakiem Kopernikowskim, chociaż Kopernik w niej był. Miało to miejsce m.in. w sierpniu 1538 roku. Występował wtedy jako przedstawiciel kapituły towarzyszący biskupowi warmińskiemu Janowi Dantyszkowi, gdy ten objeżdżał diecezję i odbierał hołd.

Barczewo oddalone jest od Olsztyna o ok. 18 km. Zostało założone w 1323 roku, natomiast w roku 1364 otrzymało prawa miejskie. Wśród miejsc wartych zobaczenia polecam: dwa  kościoły wzniesione w XIV wieku, synagogę, Skarbiec Kultury Europejskiej, czyli dawny kościół ewangelicko-augsburski zamieniony w małą salę koncertową oraz galerię sztuki. Doskonałym punktem widokowym na miasto oraz okolicę jest wieża ratusza. Nie przegap także Salonu Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego — czyli  urodzonego w Barczewie kompozytora muzyki do „Roty”.

barczewo warmiabarczewo salon muzyczny im feliksa nowowiejskiego warmia

Frombork 

Frombork jest miastem, w którym Mikołaj Kopernik mieszkał najdłużej. Pierwszy raz przybył do niego w 1501 roku, natomiast zamieszkał w roku 1510 z przerwami na podróże oraz pobyt w Olsztynie. Podczas pobytu we Fromborku Kopernik pełnił różne funkcje. Był m.in. posłem, administratorem, wizytatorem, kanclerzem i lekarzem. Co ciekawe, wciąż zachowały się recepty, które wypisywał. Kopernik znajdywał także czas na badania astronomiczne i we Fromborku powstało jego najsłynniejsze dzieło, czyli „O obrotach sfer niebieskich”.

Chociaż to Lidzbark Warmiński był największym miastem Warmii, to jednak Frombork był oficjalną stolicą. Wynikało to z tego, że miasto było główną siedzibą biskupstwa warmińskiego oraz znajdowała się w nim katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła. Zbudowano ją na ufortyfikowanym wzgórzu w latach 1329–1388 i jest największym kościołem Warmii. Wnętrze ma bogaty wystrój barokowy, a dodatkowo został mieści się w nim grób Mikołaja Kopernika, który zmarł 24 maja 1543 roku. Przez wiele lat starano się dowiedzieć, gdzie dokładnie jest pochowany, a udało się to odkryć dopiero w 2010 roku.

Wzgórze Katedralne we Fromborku uważa się za najlepiej zachowaną średniowieczną warownię katedralną. Wewnątrz warowni oprócz katedry znajduje się kilka budynków wartych uwagi. Chociaż Kopernik mieszkał w kanonii poza murami, to w ich obrębie kupił wieżę, w której mógł mieszkać w razie zagrożenia. Nosi ona nazwę Wieży Kopernika. Dużo wyższą wieżą od niej jest XVII-wieczna Wieża Radziejowskiego z rewelacyjną panoramą ze szczytu. Polecam także odwiedzić dawny pałac biskupi zamieniony w Muzeum Mikołaja Kopernika. W interesujący sposób ukazuje ono jego postać, zdolności i czasy, w których mieszkał. 

Z ciekawych miejsca poza murami warto zobaczyć szpital św. Ducha i Wieżę Wodną. Po zwiedzaniu można iść do portu lub na plażę. 

frombork wzgorze katedralne szlak kopernikowski na warmii mazurach

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
frombork wzgorze katedralne muzeum mikolaja kopernika szlak kopernikowski na warmii mazurach

Dlaczego warto wyruszyć na Szlak Kopernikowski po Warmii i Mazurach?

Dzięki temu, że ruszyłem śladami Kopernika moja wiedza na jego temat i czasów, w których żył, bardzo się powiększyła. Przypuszczam, że właśnie w tym był zamysł, by wyznaczyć Szlak Kopernikowski. Drugim powodem było lepsze poznanie warmińskich i mazurskich miejscowości, ich historii, zabytków oraz atrakcji. To również się udało. 

Oficjalnie na drogowym Szlaku Kopernikowskim po Warmii i Mazurach jest 15 miejscowości. Odwiedziłem trzy najważniejsze i dwie dodatkowe, w których Kopernik był. W 2023 roku będzie natomiast 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika. Czyż to nie dobry powód, by lepiej poznać słynnego astronoma i ruszyć na Szlak Kopernikowski? Jest to też jeden z pomysłów na ciekawe spędzenie czasu na Warmii. O innych przeczytasz na Warmia aktywnie czyli, co warto zrobić na Warmii? Polecam także lekturę artykułu o Szlaku Zamków Gotyckich w Polsce TUTAJ, oraz o Mikołaju Kopernika na zamkach gotyckich TUTAJ.

Noclegi na Warmii

Hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim to 4 gwiazdkowy, elegancki hotel usytuowany w podzamczu Zamku Biskupów Warmińskich. Jest to jeden z najpiękniejszych hoteli w Polsce, z pokojami w różnych stylach, bardzo dobrą kuchnią i strefą SPA. Poniżej kilka zdjęć hotelu. Rezerwację pokoju dokonasz TUTAJ.

Polsko-Niemieckie Centrum Młodzieży Europejskiej usytuowane już tuż obok Zamku Biskupów Warmińskich w Olsztynie. Ma ono standard hotelu 2-gwiazdkowego i doskonałą lokalizację. Dodatkowo jest w centrum, a jednocześnie jest bardzo cicho. Pokoje są czyste i zaletą jest bezpłatny parking dla gości tuż obok hotelu. O możliwej rezerwacji pokoju można się dowiedzieć pod numerem telefonu 89 534 07 80. 

Pokój z widokiem na Wzgórze Katedralne i katedrę we Fromborku, coś takiego oferuje Pod Wzgórzem Bed & Breakfast. Pokoje duże, dobre śniadania i miła obsługa , to dodatkowe zalety tego miejsca. Rezerwację noclegu dokonasz TUTAJ.


Booking.com

hotel krasicki lidzbark warminskihotel krasicki lidzbark warminski pokojhotel krasicki lidzbark warminski strefa spa

Jeśli podobał Ci się mój artykuł, to dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku i Twitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów https://podrozebezosci.pl.

Używasz Pinteresta? Mam dla Ciebie zdjęcie do pina ze Szlaku Kopernikowskiego.

szlak kopernikowski na warmii mazurach drogowy pieszy samochodowy mikolaj kopernik

Artykuł powstał przy współpracy z Warmińsko-Mazurską Regionalną Organizacją Turystyczną w ramach kampanii promocyjnej „Warmia I Mazury oczami blogerów – III edycja – Warmia”

Similar Posts

10 Comments

  1. Maria says:

    Wymienić warto jeszcze Braniewo – najstarsze warmińskie miasto, które też leży na szlaku i posiada bogatą historię i burzliwe dzieje. Tu zachowała się wieża zamku biskupiego – jedyna pozostałość po zamku biskupów warmińskich, którzy najpierw rezydowali w Braniewie, dzięki czemu miasto było pierwszą stolicą Warmii. W mieście działa Towarzystwo Miłośników Braniewa, którzy prowadzą Muzeum Ziemi Braniewskiej – zlokalizowane w miejscu gdzie sprowadzeni do Polski Jezuici utworzyli swoje kolegium -w nim działała słynna biblioteka Hosianum – z której zbiorów korzystał oprócz Hozjusza, św. Andrzeja Boboli także M. Kopernik (jej zbiory wywiezione z Braniewa przez Szwedów, znajdują się w Uppsali)

  2. Tomek says:

    Ten szlak brzmi jak dobry temat przewodni dla wycieczki rowerowej przez Warmię – są zabytki, ciekawa historia i przyroda.

  3. KasiaK says:

    Już chyba wiem gdzie spędzę wakacje w przyszłym roku…nigdy nie byłam na Mazurach więc najwyższa pora nadrobić zaległości. Uwielbiam historię więc taka wyprawa jest zdecydowanie dla mnie. Rodzina też przy okazji się czegoś nauczy 🙂 trzeba będzie znaleźć jakiś fajny domek na Mazurach i jechać 🙂

  4. Warmia says:

    Warmia, piękna mała ojczyzna, ludzi tami mieszkających i przyjaciół tego regionu. Ładnie Pan wypunktował miasta o których powinno się wiedziec To właśnie jest promocja tych miast. . Przewodnik zachęcający do zwiedzenia, zwłaszcza dla mnie, ponieważ nigdy nie byłam na ziemi Warmińskiej. Dużo faktów się dowiedziałam z Pana przewodnika i jestem wdzięczna za wszystkie opisy. Jak zwykle pisze Pan bardzo sugestywnie i zachęcająco. Podaje Pan nawet położenie hoteli a to bardzo ważna informacja. Podaje Pan jaki wybrać środek komunikacji aby jak najwięcej mieć czasu do zwiedzenia tylu bardzo ciekawych dla mnie miejsc. Jako ciekawostkę dodam że poznałam osobiście hrabiego Krasickiego , rodzinę dość bliską skoligacony z Biskupem Krasickim. Panie Grzegorzu opisał Pan miasta o których chciałam wiedzieć. Dziękuję ♥️ ♥️ Barbara Jaroszkiewicz Poznań

  5. Surowa Kawa says:

    Moja babcia i dziadek odwiedzili ten szlak, mówią że było cudownie, za tydzień wybieram się tam ja, nie mogę się doczekać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *