Ogrody Kapias w Goczałkowicach-Zdroju są miejscem, o którym wciąż mało kto słyszał, a być może, to tutaj znajdują się najpiękniejsze ogrody nie tylko na Śląsku, ale i w Polsce. Wyobraź sobie bajkowe miejsce pełne kwitnących kwiatów, krzewów, intensywnych kolorów oraz ogrodów zaaranżowanych tematycznie. Do tego mnóstwo atrakcji dla dzieci, klimatycznych zakątków, a w dodatku to wszystko możesz zobaczyć za darmo. Moje zwiedzanie była tym bardziej niezwykłe, że cztery hektary ogrodów Kapias miałem tylko dla siebie. Wędrując ścieżkami pełnymi tajemniczych zakamarków, momentami czułem się jak Alicja w Krainie Czarów. Oczekiwałem tylko, aż nagle przede mną pojawi się biały królik, a ja za nim pobiegnę. Zacznę jednak od początku i opowiem, jak wygląda zwiedzanie Ogrodów Kapias.
Spis treści
- Ogrody Kapias w Goczałkowicach-Zdroju
- Staw z altaną w Ogrodach Kapias
- Wrzosowisko i Cieniste wzgórze
- Labirynt i atrakcje dla dzieci w Ogrodach Kapias
- Ogród angielski w Ogrodach Kapias
- Ogród japoński
- Ogród skandynawski
- Ogród romantyczny
- Bajkowe Ogrody Kapias
- Ogród Lato i domek hobbita
- Ogród w barwach narodowych i Ogród zabaw
- Tajemniczy ogród i Patio włoskie
- Tarasy widokowe
- Ogród wiejski
- Ogrody Kapias w Goczałkowicach-Zdroju. Czy tak wyglądają najpiękniejsze ogrody w Polsce?
- Zwiedzanie Ogrodów Kapias. Informacje praktyczne
Ogrody Kapias w Goczałkowicach-Zdroju
Jest ciepłe majowe popołudnie, gdy przekraczam bramę Ogrodów Kapias znajdującą się na lewo od Centrum Ogrodniczego. Chwilowo restauracja Kapias jest zamknięta, więc nie mam okazji spróbować ich słynnych dań i ciast, tylko rozpoczynam zwiedzanie.
Staw z altaną w Ogrodach Kapias
Na pozytywny odbiór dań z restauracji pewnie niemały wpływ ma piękny widok na altanę pośrodku stawu. Spokojna woda działa jak lustro. Można w niej dostrzec odbicia nabrzeżnych krzewów, pojedynczych obłoczków sunących po niebie oraz rzeźb czapli pilnujących, aby nikt nie zakłócił sielanki. Nie zamierzam tego robić, tylko wchodzę w głąb ogrodów.
Wrzosowisko i Cieniste wzgórze
Wchodzę dosłownie, gdyż ruszam ścieżkami wytyczonymi przez Wrzosowisko, Górkę liściastą do Cienistego wzgórza. Czuję się jak odkrywca na nowych, niezbadanych terenach. Poznaję również nowe gatunki roślin, gdyż przy każdej znajduje się nieduża tabliczka z polską nazwą oraz łacińską.
Bardzo szybko zaczynam żałować, że jestem sam. Każdy krok dostarcza niesamowitych doznań wizualnych, a zacienione alejki kuszą, aby przysiąść na ławeczce we dwoje, przytulić się i może nawet … hmm Dobrze, dobrze wracaj do zwiedzania.
Labirynt i atrakcje dla dzieci w Ogrodach Kapias
Ogrody Kapias to miejsce dla całej rodziny z atrakcjami dla małych, jak i dużych. Jedną z nich jest Labirynt, którego przejście jest szczególnym wyzwaniem dla osób poniżej 160 cm wzrostu. Tuż obok niego znajduje się igloo, nie jest ono jednak białe, ale zielone od oplatających go roślin. Więcej atrakcji dla dzieci kryje Zaczarowany ogród, czyli plac zabaw z piaskownicą, zjeżdżalniami, huśtawkami, domkiem oraz wigwamem.
Ogród angielski w Ogrodach Kapias
Centralnymi punktami Ogrodów Kapias są dwie Aleje Lipowe. Ta na lewo prowadzi do Ogrodu zachodzącego słońca, natomiast na prawo do Ogrodu angielskiego, do którego kieruję swoje kroki.
W założeniach ogród angielski ma być idealną przestrzenią do kontemplacji lub romantycznych spacerów. Ma panować w nim swoboda, naturalność, bogactwo roślin, ale także mogą pojawiać się w nim elementy małej architektury oraz ławki. Aurę tajemniczości mają dawać ceglane ściany oddzielające kolejne części i tak wygląda ten ogród.
Z niedowierzania przystaję, rozglądam się, podziwiam oraz robię zdjęcie za zdjęciem. Przypomniało mi się zwiedzanie Londynu i jego królewskie ogrody, które podobnie jak Ogrody Kapias również można zwiedzić za darmo (o innych darmowych atrakcjach Londynu przeczytasz na – 15 darmowych atrakcji, które warto zobaczyć w Londynie). Przed wyjściem z angielskiego ogrodu wstępuje jeszcze do szklarni ogrodnika. Znajduje się ona na prawo od jego domku i pełna jest kaktusów.
Ogród japoński
Z Europy przenoszę się do Azji. Ogród japoński to elegancja, prostota, harmonia i asymetria. Ważne są w nim symbole. Trwałość przyrody i niezmienność symbolizuje kamień, natomiast woda przedstawia życie oraz ruch. Kamienną ścieżką podążam w stronę japońskiego domku. Po drodze mijam kamienne latarnie oraz góry ukazane za pomocą stojącego głazu. Wszystko sprawia wrażenie, jakby było na swoim miejscu i to od wielu lat. Jest to jednak żywy krajobraz poruszany przy pomocy płynącej wody.
Ogród skandynawski
Woda jest także ważnym elementem ogrodu skandynawskiego. Nie wypływa ona z bambusowej tyczki jak w ogrodzie japońskim, ale z wodospadu jak przykładowo w Norwegii. Ogród skandynawski jest funkcjonalny, minimalistyczny, ale elegancki. Wyróżnia go prostota i duża naturalność. To dobrze oświetlona otwarta przestrzeń, gdyż w Skandynawii światło dzienne odgrywa ważną rolę. Rośliny rosną swobodnie, a dominują znane i u nas iglaki.
Ogród skandynawski jest dużo bardziej naturalny niż angielski lub japoński. Żwirowe aleje, porośnięte mchem głazy i dach oraz brak ozdób nadają mu dodatkowo surowy charakter. Podobają mi się także tablice sugerujące, że mam uważać na renifery. Chyba jednak i one mają dzisiaj wolne, gdyż żadnego nie spotykam.
Ogród romantyczny
Przeciwieństwem surowego i męskiego ogrodu skandynawskiego jest ogród romantyczny. Przypuszczam, że przedstawicielki płci pięknej muszą nim być zachwycone. Mnóstwo w nim kolorowych i wonnych kwiatów, są również elementy architektoniczne, a ścieżki prowadzą do urokliwych zakątków. Jednym z nich jest romantyczna pergola z biało czarnymi ławkami, której ściany coraz mocniej oplatają pnącza. Ogród romantyczny to kolejne miejsce w Ogrodach Kapias kuszące, aby przysiąść na ławce, zatopić się w naturze i zapomnieć o trudach dnia codziennego.
Bajkowe Ogrody Kapias
Pora zdradzić, skąd moje skojarzenie z Alicją z powieści Lewisa Carrolla. Już przy wejściu do ogrodów zauważam unoszące się w powietrzu imbryk na herbatę oraz filiżanki. Czyż nie wyglądają jak przeniesione z Krainy Czarów? Donice zamienione w muchomory, sekretne ścieżki oraz duża ilość luster potęgują tylko to wrażenie.
Ogród Lato i domek hobbita
Przechodząc przez tunel, trafiam do kolejnej bajki lub może bardziej powieści. Pierwsza myśl? Nie trzeba lecieć do Nowej Zelandii, aby zobaczyć domek hobbita. Oto mam przed sobą otoczony wodą i prowadzącym do niego mostem domek wyglądający jak z powieści Tolkiena. Szkoda tylko, że nie zastałem gospodarza.
Domek, staw, łódka oraz ustawione opodal krzesła są częściami Ogrodu Lato. Inne pory roku również mają swoje miejsca w Kapiasie. Obecnie Wiosna pełna jest kwitnących kwiatów. Jesień czeka, aż liście posadzonych w jej ogrodzie drzew zaczną mienić się wieloma kolorami. Natomiast Zima przykuwa uwagę białymi sankami.
Ogród w barwach narodowych i Ogród zabaw
Zagajnik białych brzóz wyrastających z czerwonej gleby, to naturalne przedstawienie polskiej flagi i główny punkt Ogrodu w barwach narodowych. Biało czerwone elementy dostrzegam także na chodniku oraz wśród roślinności posadzonej po jego bokach. Ciekawy pomysł na patriotyczne podejście do ogrodu. Tuż obok niego znajduje się duża szachownica oraz boisko do gry w bule.
Tajemniczy ogród i Patio włoskie
Dochodzę do końca Ogrodów Kapias. Na prawo odkrywam Tajemniczy Ogród, w którym oprócz bogactwa roślin i stylizowanych ławek znajduję ceglaną budowlę. Jak się okazuje, to kolejne miejsce, w którym można się skryć przed wzrokiem ciekawskich osób.
Nie zamierzam tego robić, tylko idę doświadczyć włoskich klimatów. W tym celu powstało Patio włoskie z umiejscowioną pośrodku studnią, romantycznym balkonem i akurat kwitnącą wisterią. Podobnie jak we Włoszech dużo tu roślin rosnących w donicach. Kontynuację południowych klimatów stanowi Śródziemnomorski zaułek, w którym można się przenieść do Grecji, Hiszpanii, Malty, Chorwacji lub Czarnogóry.
Tarasy widokowe
Przez Ogród zmysłów, Zaciemnioną ścieżkę i wzdłuż Ściany Powojników dochodzę do Tarasów widokowych. To kolejne piękne i romantyczne ogrody z dużą ilością ławek, ale także panoramami na Ogrody Kapias i m.in. żółte pola rzepaku ukryte za ogrodzeniem. Poniżej tarasów znajdują się fontanny oraz zakątek stylizowany na wnętrze wiejskiej chaty.
Ogród wiejski
Myślałem, że nic mnie już nie zaskoczy, aż wchodzę do Ogrodu wiejskiego. Przypomina on skansen, chociażby taki jaki widziałem w Sanoku. Ogród wygląda jak obejście wiejskiej chaty. Oprócz drewnianej chałupy jest studnia, zewnętrza piwnica, szopa z przyrządami rolniczymi, ule, kapliczka, słup z zamieszczonym na nim kołem czekający na bociana, a nawet wychodek. Na płocie wiszą kosze oraz dzbanki, a na zewnątrz chaty stare młynki, maszynki, jakby gospodyni chciała się pochwalić, czegoż to ona nie ma. Obejście robi niesamowite wrażenie, dużo w nim także kwiatów, a przy tylnym wejściu stoi konewka, jakby czekała, aż wyjdzie gospodyni i jej użyje.
Ogrody Kapias w Goczałkowicach-Zdroju. Czy tak wyglądają najpiękniejsze ogrody w Polsce?
Nad wyjściem z Ogrodów Kapias wiszą słowa Janusza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach” i idealnie pasują to miejsca, które zwiedziłem. Nie da się być w Ogrodach Kapias i o nich zapomnieć. Wchodząc do nich, rusza się w podróż nie tylko po Polsce, Europie i Azji, ale także w czasie. Każdy z zakątków jest inny. Widać w nich pasję, pomysł i dobry gust.
Ogrody Kapias mogą także stanowić inspirację dla własnych ogrodów, a w jej realizacji pomocne jest Centrum Ogrodnicze z bogatą ofertą roślin i elementów wyposażenia. A czy tak wyglądają najpiękniejsze ogrody w Polsce? Najlepiej przyjedź do Goczałkowic-Zdrój i to sprawdź. Poznaj także 10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Goczałkowicach-Zdroju oraz 22 atrakcje, które warto zobaczyć i zwiedzić w Pszczynie.
Zwiedzanie Ogrodów Kapias. Informacje praktyczne
Pomysłodawcą i właścicielem ogrodów jest Bronisław Kapias, który od 1979 roku dzieli się z innymi swoją pasją.
Jak dojechać do Ogrodów Kapias?
Ogrody i Centrum Ogrodnicze Kapias znajdują się w Goczałkowicach-Zdroju przy ul. Zimowej 24. Na miejscu znajdziesz parking, który szczególnie w weekendy może być zapełniony. Drugi bezpłatny parking znajduje się niedaleko ogrodów na ul. św. Anny 4.
Najprościej do ogrodów dojechać samochodem, ale można także przyjechać pociągiem. Wystarczy wysiąść na stacji Goczałkowice (nie Goczałkowice-Zdrój), a następnie przejść 1,1 km, co powinno zająć ok. 14 minut. Goczałkowice znajdują się na trasie z Katowic do Bielska-Białej, a pociągi jeżdżą średnio co godzinę.
Godziny otwarcia Ogrodów Kapias
Ogrody Kapias otwarte są codziennie za wyjątkiem okresu 23.12-06.01. Można je zwiedzać w godzinach otwarcia restauracji, to jest od 10:00 do 19:00. Sugeruję jednak, aby przed przyjazdem upewnić się na stronie https://www.kapias.pl, czy ogrody można zwiedzać.
Wstęp do ogrodów jest darmowy, tak samo jak parkingi i toalety. Pamiętaj, że na teren ogrodów nie można wprowadzać zwierząt. Obiekt jest przyjazny dzieciom i niepełnosprawnym, chociaż nie wszystkie ścieżki można pokonać wózkiem.
Noclegi w pobliżu Ogrodów Kapias
Okolice Ogrodów Kapias oraz same Goczałkowice-Zdrój są znakomitymi miejscami na spędzenie miłego weekendu lub urlopu. W znalezieniu noclegu pomoże ta strona.
Jeśli podobał Ci się mój tekst o Ogrodach Kapias, to dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych tekstów na https://podrozebezosci.pl.