Jak wejść na Radziejową? Opis szlaku na Radziejową z Rytra. Co widać z wieży widokowej na Radziejowej? Szlaki, informacje praktyczne, mapa. Beskid Sądecki. Korona Gór Polski
Jak wejść na Radziejową? Opis szlaku na Radziejową z Rytra. Co widać z wieży widokowej na Radziejowej? Szlaki, informacje praktyczne, mapa. Beskid Sądecki. Korona Gór Polski

Radziejowa – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Korona Gór Polski

12
8 minutes, 49 seconds Read

Radziejowa (1266 m n.p.m.) to najwyższa góra Beskidu Sądeckiego przyciągająca turystów ustawioną na niej wieżą widokową. Przy dobrej pogodzie można z niej zobaczyć pasma Beskidów, Pieniny oraz Tatry. Popularność Radziejowej wynika także z faktu, że należy ona do Korony Gór Polski, oraz znajduje się na Głównym Szlaku Beskidzkim. Najkrótszy oraz najłatwiejszy szlak na Radziejową prowadzi z Obidzy, nie wybieram jednak jego. Decyduję się na chyba najpiękniejszy i najbardziej widokowy szlak z Rytra. Oprócz niesamowitych panoram idąc nim, można także zrobić pętlę

Radziejowa z Rytra. Korona Gór Polski. Beskid Sądecki

Do Rytra przyjeżdżam wieczorem prosto z Krynicy-Zdroju, gdzie przez dwa dni odkrywałem atrakcje miasta (poznaj 10 atrakcji, które warto zobaczyć w Krynicy-Zdroju). Uznałem, że skoro jestem w Beskidzie Sądeckim, to pora oficjalnie zdobyć kolejny szczyt Korony Gór Polski. 

Kilka lat temu w ramach przemierzania Głównego Szlaku Beskidzkiego dokonałem tego po raz pierwszy, ale nie miałem wtedy książeczki KGP oraz nie zrobiłem sobie pamiątkowego zdjęcia. Wspomnienie tamtej wyprawy jest jednak na tyle silne, że ponownie chcę ruszyć z Rytra. 

Rytro (338 m n.p.m.)

Wędrówkę rozpoczynam przy drodze numer 87 w miejscu, gdzie czerwony szlak łączy się z niebieskim. Wybieram szlak czerwony, przechodzę przez tory kolejowe i drogą asfaltową zaczynam wspinaczkę na sądeckie wniesienia. 

Szlak z każdym krokiem wznosi się, kluczy pomiędzy domostwami i czasem trzeba się zastanawiać, czy przypadkowo ścieżka nie jest fragmentem szlaku. Częściowo dylematy znikają za domostwami, przynajmniej te dotyczące, którędy iść, pojawiają się jednak nowe. Wystarczyło, że człowiek raz się odwrócił, a stanął przed dylematem, jak przestać robić zdjęcia. Za mną widoki są wprost pocztówkowe. Beskidzkie szczyty, poranna mgła, intensywne, jesienne kolory, dużo słońca i błękitne niebo. W obawie, że wędrówka zajmie mi zbyt dużo czasu, często mówię do siebie, „nie odwrócisz się, aż dojdziesz do kolejnego wzniesienia”. Ciężko wytrzymać, a na miejscu okazuje się, że widoki są jeszcze piękniejsze i tak jest przez pierwsze 4 km.

rytro beskid sadecki radziejowa szlak z rytra rytro beskid sadecki radziejowa szlak z rytra

rytro beskid sadecki radziejowa szlak z rytra

Chata Kordowiec (762 m n.p.m.)

Pokonawszy 463 m przewyższenia dochodzę do Chaty Kordowiec. Bardzo miło wspominam to miejsce, gdyż nocowałem w niej podczas GSB. Był w niej tylko gospodarz i ja, a po całej chacie roznosił się zapach suszonych nad piecem kaflowym grzybów. Z oddali witam się z gospodarzem, który siedzi przed domkiem. Mówię, że nocowałem w chacie i pytam, czy wciąż istnieje taka możliwość. Mówi, że z uwagi na obecną sytuację nie można u niego nocować, ale w przyszłości kto wie.

Niemcowa (977 m n.p.m.)

Szlak z Kordowca do Niemcowej jest mniej męczący niż wcześniejszy. Prowadzi przez las z wieloma polanami i kolejnymi wspaniałymi widokami. Południowe, nasłonecznione szczyty pełne są dorodnych grzybów, których w kilka minut mam pełen plecak. Nie musiałem nawet za nimi chodzić, gdyż wyglądało, że czekały one na mnie przy szlaku. 

Chata na Kordowcu nie była ostatnim zamieszkałym domem, jest nim dopiero gospodarstwo zbudowane na polanie pod Niemcową. Pamiętam, że w lesie za nim znajdowała się tablica przypominająca, że w latach 1938-1961, mieściła się tam czteroklasowa szkoła podstawowa. Została ona uwieczniona przez Marię Kownacką w książce „Szkoła nad obłokami”. Tym razem nie widzę jednak tablicy, ani ruin szkoły, wszystko zniknęło pod zaroślami.

beskid sadecki czerwony szlak z rytra na radziejowagrzyby polana pod niemcowa beskid sadecki

Przełęcz Żłobki (1106 m n.p.m.)

Kolejne 3,6 km czerwonego szlaku to łatwy, w miarę płaski odcinek z dużą ilością miejsc widokowych i ogołoconych z drzew zboczy. Spotykam na nim więcej turystów, gdyż już na Niemcowej dochodzi do niego żółty szlak z Piwnicznej-Zdroju, a na Wielkim Rogaczu (1142 m n.p.m.) kończy się niebieski szlak z Obidzy. Szczególnie od tego miejsca jest dużo ludzi, gdyż z Obidzy prowadzi najkrótszy szlak na Radziejową.

Przed Przełęczą Żłobki do czerwonego szlaku dochodzi jeszcze żółty szlak z Roztoki Ryterskiej, a 100 metrów dalej rozpoczyna się strome i kamieniste podejście na Radziejową. Nie wszystkie osoby podążają tym szlakiem. Niektóre skręcają w lewo na szlak narciarski. Idąc nim, można obejść Radziejową i uniknąć kłopotliwego podejścia. Szlak narciarski ponownie łączy się z czerwonym szlakiem za Małą Radziejową.

przelecz zlobki czerwony szlak na radziejowa beskid sadecki przelecz zlobki czerwony szlak na radziejowa beskid sadecki

Radziejowa (1266 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego

Przełęcz Żłobki od Radziejowej dzieli odległość tylko 800 m, oraz 156 m podejść. Szlak jest kamienisty i podobnie jak szczyt Radziejowej porośnięty drzewami. Nazwa góry prawdopodobnie pochodzi od przydomku Radziej lub osoby o tym nazwisku.

Na szczycie Radziejowej znajduje się betonowy obelisk, pomnik 1000-lecia Polski, duża tablica informacyjna oraz wieża widokowa. Zanim do niej idę, wbijam do książeczki pieczątkę Korony Gór Polski. Znajduje się ona w niepozornym pudełku przymocowanym do tablicy informacyjnej. Kilka zdjęć z osobami, które rozpoznały mnie jako autora bloga podróżniczego, następnie jedno samotne i już jestem na wieży.

radziejowa wieza widokowa beskid sadecki najwyzszy szczyt korona gor polski szlak jak ktoredy wejść opis trasy z rytra najlatwieszy najkrótszy szlak radziejowa pieczatka kory gor polski beskid sadecki

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
radziejowa korona gor polski grzegorz rybka podroze bez osci

Wieża widokowa na Radziejowej

Nowa wieża widokowa na Radziejowej została oddana do użytku w 2020 roku. Ma ona 22,16 m wysokości, a platforma widokowa mieści się na wysokości 17,1 m. Konstrukcja wieży jest drewniana, ale niektórzy narzekają na to, że zamiast desek na podłogach i stopniach użyto kratownic. Ażurowe prześwity mają powodować, że szczególnie w niepogodę błoto z butów może spadać na tych, którzy są niżej.

Pogoda trochę się pogorszyła i nie ma idealnej widoczności. Przy pięknej pogodzie z wieży widokowej na Radziejowej można zobaczyć fantastyczną panoramę na Dolinę Popradu, Pieniny, Tatry oraz Beskidy.

radziejowa wieza widokowa panorama widok beskid sadecki radziejowa wieza widokowa panorama widok beskid sadecki

Rozdroże Pod Wielką Przehybą (1136 m n.p.m.)

Kolejne 4 km szlaku to łatwy odcinek szczytami górskimi, bez stromych podejść, za to z kolejną dawką ładnych panoram. Na Rozdrożu Pod Wielką Przehybą skręcam w prawo i schodzę z czerwonego szlaku, kierując się w stronę strzałek niebieskich oraz żółtych. 

beskid sadecki czerwony szlak radziejowa przehyba

Stary Kamieniołom (527 m n.p.m.)

Tylko 500 metrów idę podwójnym szlakiem. Na Rozdrożu Zwornik (1133 m n.p.m.) szlak żółty skręca w lewo, a ja kontynuuję wędrówkę szlakiem niebieskim. W przeciwieństwie do szlaku czerwonego jest on mało widokowy i prowadzi głównie przez las. Jedynymi urozmaiceniami są niewielkie skałki, stare nadrzewne kapliczki i wiata, gdzie można odpocząć. 

Z Rozdroża Zwornik do Starego Kamieniołomu jest ponad 5 km i to raczej bez stromych zejść. Odcinek kończy się nagle metalowym mostkiem przerzuconym nad potokiem Roztoka Wielka. Za nim rozpoczyna się już prosta, leśna, utwardzona droga przechodząca w asfalt.

beskid sadecki niebieski szlak przehyba rytrobeskid sadecki niebieski szlak przehyba rytro

Rytro (338 m n.p.m.)

Ostatnie 4,3 km, to najłatwiejszy odcinek szlaku, ale dla mnie najmniej ciekawy. Prosta, w większości asfaltowa droga z chodnikiem prowadząca początkowo przez las i zabudowania Roztoki Ryterskiej, którą dochodzi się do Rytra.

Przy drodze jest kilka bezpłatnych parkingów, z których mogą skorzystać turyści. Największą popularnością cieszy się ten umiejscowiony przy początku „Rogasiowego Szlaku”. Jest to ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza, której nazwa pochodzi od powieści Marii Kownackiej „Rogaś z Doliny Roztoki”. Składa się na nią 14 opisanych przystanków i w całości prowadzi przez obszar Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Oznaczona jest kolorem zielonym i w najdłuższej wersji ma 12 km. Dochodząc do Polany Skałka, można kontynuować wędrówkę szlakiem żółtym, który łączy się ze szlakiem czerwonym 100 m przed podejściem na Radziejową.

rytro beskid sadecki niebieski szlak

Radziejowa z Rytra – podsumowanie szlaku

Szlak z Rytra jest jednym z dłuższych szlaków na Radziejową, ale bardzo widokowym. Ma on długość 25,3 km oraz 1244 m podejść i może być pomysłem na całodniową wycieczkę. Jego krótszą wersją może być rozpoczęcie oraz zakończenie wędrówki na Rogasiowym Szlaku. W przypadku, gdybyś chciał zrobić pętlę, to do przejścia będzie miał 20,2 km z sumą podejść 1119 m. Wchodząc i wracając tym samym szlakiem przez Polanę Skałka, długość szlaku wyniesie 17,4 km, a suma podejść będzie prawie taka sama. Z przewyższeń widać, że szlaki te są prawie tak samo męczące jak opisany dłuższy, ale zdecydowanie o wiele mniej widokowe. Życzę przyjemnego wędrowania po Beskidzie Sądeckim.

Radziejowa — 1266 m n.p.m. Korona Gór Polski — Beskid Sądecki. Porady praktyczne

Mapa turystyczna. Szlak: Rytro – Niemcowa – Radziejowa – Rozdroże Pod Wielką Przehybą – Rytro

Trasa: Rytro – Rytro | mapa-turystyczna.pl

Uwaga: Samochód można zostawić na parkingu obok Urzędu Gminy Rytro.

Radziejowa z Obidzy. Najłatwiejszy i najkrótszy szlak na Radziejową

Szczególną popularnością cieszy się szlak z Przełęczy Obidza. Można na nią wyjechać samochodem, a następnie po pokonaniu 4,3 km w jedną stronę, oraz 408 m przewyższeń zdobyć Radziejową. Jest to najłatwiejszy, najkrótszy i najpopularniejszy szlak na Radziejową. Często jest on wybierany przez osoby z dziećmi. 

Z parkingu na Przełęczy Obidza idzie się wpierw ok. 100 m szlakiem czerwonym, a następnie szlakiem niebieskim do Wielkiego Rogacza. Z niego kontynuuje się wędrówkę szlakiem czerwonym na szczyt Radziejowej, tak jak opisałem powyżej.

Jak wejść na Radziejową w Beskidzie Sądeckim?

Na Radziejową prowadzi sporo szlaków, ale największą popularnością cieszą się szlaki z Obidzy oraz Rytra. Z innych szlaków wartych wspomnienia, jest jeszcze 8,3 km (w jedną stronę) szlak z Białej Wody oraz 10,6 km (w jedną stronę) szlak z Piwnicznej-Zdroju. 

Rytro nocleg

Rytro to dobre miejsce na weekendowy wypad, szczególnie dla osób, które chcą pochodzić po Beskidzie Sądeckim. W znalezieniu najlepszych ofert noclegowych w Rytrze pomoże Ci ta strona.
Booking.com

Podobał Ci się mój wpis o Radziejowej? Dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów na https://podrozebezosci.pl.

Jeśli używasz Pinteresta, to mam dla Ciebie zdjęcie do pina z Radziejowej.

radziejowa-wieza-widokowa-beskid-sadecki-najwyzszy-szczyt-korona-gor-polski-szlak-jak-wejsc-opis-trasy-z-rytra-najlatwieszy-najkrotszy-szlak pinterest

Similar Posts

12 Comments

 1. Igor says:

  Polska ma wiele naprawdę przepięknych miejsc, niedocenianych przez większość z nas. Przyznam szczerze, że nigdy nie byłem w tym miejscu, a wydaje się bardzo przyjemne.

 2. Jakub says:

  Patrząc na dzisiejszy deszcze i szary śnieg to ta zieleń cieszy oczy! 🙂 Zapisany szlak – trzeba będzie przejść!

 3. yachtic says:

  Przez pandemię odkryłem twojego bloga co wiąże się z odkrywaniem gór polskich. Super się czyta twój blog!

 4. Małgorzata says:

  Piękna ta nasza Polska. Jak wielu kocham góry :), staram się po nich wędrować jak często się da, mimo, że mieszkam na wybrzeżu i do szczytów mam daleko. Ale dziękuję Panu, bo z każdym wpisem na blogu jestem jakby bliżej. Życzę wielu wspaniałych wędrówek.

 5. Beskid Sądecki says:

  Bardzo wdzięczny materiał do podróży, ponieważ znam osobiście tereny Beskidu Sądeckiego to dla mnie przypomnienie moich pięknych wspomnień podróżniczych. Dziękuję Panu Grzegorzowi za te wspaniałe wycieczki. Tekst świetny, opisy dla mnie przejrzyste, zdjęcia fajne. Grzyby urodziwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *