Szlak Zamków Gotyckich w Polsce. Poznaj najpiękniejsze zamki krzyżackie, kapitulne i biskupie. Zwiedzanie, historia i ciekawostki
Szlak Zamków Gotyckich w Polsce. Poznaj najpiękniejsze zamki krzyżackie, kapitulne i biskupie. Zwiedzanie, historia i ciekawostki

Szlak Zamków Gotyckich w Polsce. Najpiękniejsze zamki krzyżackie, kapitulne i biskupie

14
20 minutes, 6 seconds Read

Szlak Zamków Gotyckich w Polsce to świadectwo dawnych czasów, które wciąż zachwyca swoją monumentalnością i pięknem. Zamki gotyckie przyciągają uwagę swoją architekturą, historią i mistycznym klimatem. Zapraszam na wirtualną wycieczkę po niezwykłym Szlaku Zamków Gotyckich, gdzie podróżnicy mają niepowtarzalną okazję odkryć najpiękniejsze zamki krzyżackie, kapitulne i biskupie. W artykule poznasz historię tych zamków oraz odkryjesz kilka ciekawostek z nimi związanych. Nadadzą one twojej przygodzie dodatkowego smaczku i sprawią, że zapragniesz ruszyć tym atrakcyjnym szlakiem i je zwiedzić.

Szlak Zamków Gotyckich w Polsce. Województwo pomorskie

1. Zamek krzyżacki w Lęborku

Naszą podróż rozpoczynamy od zamku w Lęborku, miasta leżącego w pradolinie Łeby-Redy. Historia zamku sięga XIV wieku, kiedy to został wzniesiony przez Krzyżaków jako warownia obronna. W kolejnych wiekach pełnił różne funkcje, m.in. siedziby książąt pomorskich. 

Zamek wielokrotnie przechodził rozbudowy i przebudowy, przez co nie wiadomo, jak wyglądał w przeszłości. Jego obecny wygląd to efekt licznych restauracji oraz prac konserwatorskich. Z oryginalnego zamku zachowały się: młyn zamkowy oraz dom zakonny, w którym mieści się sąd, przez co nie można go zwiedzać.

Zamek w Lęborku prawdopodobnie powstał wraz z fortyfikacjami miejskimi, których sporo elementów przetrwało w mieście. Koniecznie zobacz dawne umocnienia miejskie oraz zrekonstruowane baszty, w których mieszczą się oddziały lęborskiego muzeum. Nie przeocz także kamienicy przy ul. Młynarskiej 14-15, gdzie mieści się główna siedziba muzeum z bogatymi zbiorami dokumentującymi historię miasta oraz regionu. Informacje na temat muzeum znajdziesz na https://www.muzeum.lebork.pl/.

zamek krzyzacki lebork szlak zamkow gotyckich w polsce

2. Zamek krzyżacki w Bytowie

Zamek w Bytowie ma bogatą i burzliwą historię, sięgającą przełomu XIV i XV wieku. Został zbudowany przez Zakon Krzyżacki jako warownia obronna mająca strzec zachodniej granicy Państwa Krzyżackiego. Nie pozostał jednak długo w ich władaniu. W ciągu wieków zamek przechodził w ręce różnych władców i rodów szlacheckich, a także był świadkiem wielu wojen i konfliktów. Pełnił również różne funkcje, m.in. służył jako więzienie.

Dzisiejszy zamek w Bytowie to efekt długotrwałych prac restauracyjnych, które przywróciły mu dawny blask. Obecnie zamek mieści m.in. Muzeum Zachodniokaszubskie, w którym poznasz historię regionu oraz zobaczysz interesujące eksponaty związane z zamkiem, oraz z okolicą m.in. oryginalny miecz kata. Zwiedzając go, przechodzisz przez refektarz, dormitorium, komnatę prokuratora i kaplicę, podziwiasz gotycką architekturę oraz widzisz wystawy stałe i czasowe. Koniecznie zobacz „Apokalipsę” autorstwa rodowitego Kaszuba Józefa Chełmowskiego o imponującej długości wynoszącej 55 m! Szczegóły znajdziesz na http://muzeumbytow.pl.

zamek krzyzacki w bytowie szlak zamkow gotyckich w polsce

3. Zamek krzyżacki w Człuchowie

Zamek w Człuchowie, położony w malowniczej miejscowości na Pojezierzu Krajeńskim, stanowi niezwykle ważny element Szlaku Zamków Gotyckich w Polsce. Jego budowę rozpoczęto na zlecenie Zakonu Krzyżackiego i miał on na celu kontrolowanie oraz umacnianie władzy Krzyżaków na tych terenach. Zamek został zbudowany z cegły w XIV w. i  co ciekawe, był drugim co do wielkości po zamku w Malborku.

Pod koniec XVIII wieku w Człuchowie wybuchł pożar, który zniszczył zabudowania miasta. Mieszkańcy otrzymali od króla Fryderyka Wilhelma II pozwolenie na rozbiórkę zamku, w efekcie czego z zamku pozostały tylko fragmenty murów oraz wieża główna. 

Obecnie w pozostałościach zamku oraz w dawnym kościele ewangelickim zbudowanym na ruinach kaplicy, mieści się Muzeum Regionalne w Człuchowie. Zwiedzanie rozpoczynasz od obejrzenia filmu ukazującego, jak zamek wyglądał w przeszłości, a kończysz na najbardziej charakterystycznym elemencie zamku w Człuchowie, czyli na wieży. Wieża ta ma 46 m wysokości i oferuje niesamowite widoki na okolicę. Z jej szczytu zobaczysz panoramę miasta i przepiękną okoliczną przyrodę. Więcej na https://www.muzeumczluchow.pl.

zamek krzyzacki w czluchowie szlak zamkow gotyckich w polsce

4. Zamek krzyżacki w Malborku 

Zamek w Malborku ma niezwykle długą i burzliwą historię, sięgającą XIII wieku. Został zbudowany przez Zakon Krzyżacki jako centrum administracyjne i militarne, stanowiące siedzibę Wielkiego Mistrza Zakonu. Pierwotnie zamek składał się z kilku budynków wkomponowanych w system fortyfikacji, które miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa i utrzymanie władzy Krzyżaków. 

W kolejnych wiekach zamek przechodził przez różne okresy rozbudowy i restauracji. Był także świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Podczas oblężenia Malborka w 1410 roku, zamek był miejscem bitwy między Zakonem Krzyżackim a wojskami polsko-litewskimi. Po upadku Zakonu w XVI wieku zamek przeszedł pod władzę polską i stał się siedzibą polskiej administracji.

Zamek w Malborku to prawdziwa perła gotyckiej architektury i jedno z najważniejszych miejsc turystycznych w Polsce. Od 1997 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to potwierdzenie jego ogromnego znaczenia jako przykładu najwyższej jakości gotyckiej architektury i umiejętności budowlanych średniowiecznych mistrzów.

Wnętrze zamku zachwyci cię niesamowitą atmosferą i bogactwem detali. Zobaczysz w nim przepiękne sale rycerskie, kaplice, refektarz, a także sale muzealne, w których prezentowane są cenne kolekcje, zabytkowe wyposażenie oraz wystawy tematyczne. 

Na terenie zamku w Malborku znajduje się także kościół zamkowy pw. Najświętszej Marii Panny, który stanowi jeden z najważniejszych przykładów gotyckiej architektury sakralnej w Polsce. Na uwagę zasługuje widoczny z wieży kościelnej posąg Madonny z Dzieciątkiem (ponad 8 metrów wysokości). Więcej informacji znajdziesz na stronie Muzeum Zamkowego w Malborku https://zamek.malbork.pl.

zamek krzyzacki w malborku szlak zamkow gotyckich w polsce

5. Zamek krzyżacki w Sztumie 

Historia zamku w Sztumie sięga drugiej połowy XIV wieku. Była to konstrukcja nietypowa, gdyż wzniesiona na planie wielokąta i posiadająca trzy wieże. Zamek zbudowano jako siedzibę wójta, czyli lokalnego urzędnika krzyżackiego. Stanowił także rezydencję wielkiego mistrza. 

Warownię często przebudowywano i adaptowano do kolejnych funkcji, jakie miała spełniać. W jej murach mieściły się m.in. przytułek, sąd i więzienie. Od kilku lat zamek w Sztumie jest siedzibą oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku. Zwiedzając go, masz okazję podziwiać zewnętrzną i wewnętrzną część zamku, obejmującą wieżę, mury obronne, dziedziniec oraz sale z wystawami stałymi i okresowymi. Szczegóły znajdziesz na http://zamek.sztum.pl.

zamek krzyzacki w sztumie szlak zamkow gotyckich w polsce

6. Zamek kapituły pomezańskiej w Kwidzynie

Zamek w Kwidzynie to jeden z najważniejszych zamków gotyckich w Polsce. Ta imponująca warownia położona w województwie pomorskim, przyciąga swoim monumentalnym wyglądem i bogatą historią. Co ciekawe, nie został wzniesiony przez Krzyżaków, ale był zamkiem zarówno biskupa, jak  kapituły pomezańskiej. Zbudowano go na przełomie XIII i XIV wieku, a następnie połączono z katedrą, tworząc unikalny kompleks katedralno-zamkowy. 

Dzisiaj zamek w Kwidzynie to doskonale zachowana twierdza i siedziba muzeum, oddział Muzeum w Malborku. Zwiedzając go podziwiasz majestatyczne wnętrza zamku, w tym refektarz, mieszkanie prepozyta, dormitorium, kancelarię kapitularną, krużganki, wieżę studzienną i gdanisko. W kolekcji muzeum jest około 5 000 eksponatów, w tym: dzieła sztuki, monety, zbiory archeologiczne i przyrodnicze. Wiele z nich to unikaty na skalę kraju. 

Po zwiedzeniu zamku koniecznie zwiedź katedrę, ale także zrób zdjęcie z największą latryną na świecie. Mowa o gdanisku, które ma 25 metrów wysokości, a prowadzi do niego 54 m pomost. Oprócz funkcji sanitarnej pełniło ono również funkcję obronną. Więcej przeczytasz na http://zamek.kwidzyn.pl.

zamek kapituly pomezanskiej w kwidzynie szlak zamkow gotyckich w polsce

7. Zamek krzyżacki w Gniewie 

Zamek w Gniewie to jedna z bardziej malowniczych twierdz na Pomorzu na lewym brzegu Wisły. Została wzniesiona przez Krzyżaków na przełomie XIII i XIV wieku jako siedziba komtura gniewskiego. W latach 1466-1772 zamek był siedzibą polskich starostów, a jednym z nich był przyszły król Polski,  Jan III Sobieski. Po nim zamkiem zarządzała jego żona, Maria Kazimiera. W wyniku wojen i konfliktów oraz zmian władzy zamek przeszedł wiele przekształceń. Tragiczny w historii zamku był rok 1921, kiedy to wybuchł w nim pożar. 

Obecny wygląd oraz przekształcenie go w Hotel Zamek Gniew w dużej mierze są zasługą firmy z branży mleczarskiej. Wnętrza zamku stanowią mieszankę różnych stylów, co nadaje mu unikalny, starodawny, pałacowy charakter. Wizyta w zamku to nie tylko możliwość podziwiania pięknych sal i kaplicy, ale również możliwość ujrzenia panoramy okolicy z krużganków. Zamek zwiedzasz z przewodnikiem w określonych godzinach. Oprowadzanie jest ciekawe i daje możliwość poznania historii zamku oraz wielu legend. Szczegóły znajdziesz na https://www.zamek-gniew.pl.

zamek krzyzacki w gniewie szlak zamkow gotyckich w polsce

Szlak Zamków Gotyckich w Polsce. Województwo kujawsko-pomorskie

8. Zamek krzyżacki w Nowem

Na Kociewiu, nad brzegiem malowniczej Wisły, znajduje się urokliwe miasteczko Nowe. To miejsce pełne historii i piękna, które skrywa jeden z mniej znanych zamków gotyckich w Polsce — zamek w Nowem. Jego korzenie sięgają XIII wieku, kiedy to na brzegu Wisły powstał drewniany gród obronny. W jego miejscu w połowie XIV wieku Krzyżacy zbudowali murowaną budowlę. W kolejnych latach zamek był wielokrotnie przebudowywany i stał się świadkiem długiej oraz burzliwej historii regionu. Zdewastowany przez wojny oraz w dużej mierze rozebrany pod zaborem pruskim przetrwał jednak, a z dawnej budowli zachowało się skrzydło mieszkalne.  

Obecnie budowla mieści Centrum Kultury „Zamek” i Gminną Bibliotekę Publiczną. Odbywają się w nim wystawy, koncerty, spektakle teatralne i wiele innych wydarzeń artystycznych. Zamek w Nowem pełni również funkcję muzeum, które prezentuje bogatą historię tego miejsca. Zobaczysz w nim wystawy prezentujące przedmioty związane z historią zamku i regionu, w tym pamiątki i zdjęcia zasłużonych Nowian. Warto zajrzeć do biblioteki oraz sali koncertowej na pierwszym piętrze. Znajdują się tam florystyczne polichromie z początku XV wieku. Dzięki temu, Nowe  jest ważnym ośrodkiem kulturalnym regionu. Wstęp do muzeum jest bezpłatny, a aktualne informacje znajdziesz na https://www.facebook.com/centrumkulturyzamek/.

zamek krzyzacki w nowem szlak zamkow gotyckich w polsce

Szlak Zamków Gotyckich w Polsce. Województwo warmińsko-mazurskie

9. Zamek krzyżacki w Ostródzie

Zamek w Ostródzie ma długą i barwną historię sięgającą XIII wieku. Pierwotnie była to warownia drewniano-ziemna, natomiast budowlę ceglaną wzniesiono w latach 1349–1370. Zamek był miejscem ważnych wydarzeń, a nawet przez krótki czas stanowił kwaterę króla Szwecji Gustawa Adolfa oraz Napoleona Bonaparte. Zniszczony przez Rosjan w 1945 roku, został odbudowany w latach 1974-1996.

Obecnie w Zamku w Ostródzie mieści się: muzeum, biblioteka i centrum kultury. Na muzeum składa się kilka sal z wystawami stałymi i czasowymi. Dzięki nim odkryjesz przeszłość ziemi ostródzkiej, a także zobaczysz skarby znalezione w okolicy. Więcej na http://muzeumwostrodzie.pl. Zapraszam także do lektury artykułu o najciekawszych atrakcjach Ostródy (TUTAJ).

zamek krzyzacki w ostrodzie szlak zamkow gotyckich w polsce

10. Zamek kapituły warmińskiej w Olsztynie

W sercu województwa warmińsko-mazurskiego, otoczony malowniczymi jeziorami i przepiękną przyrodą, wznosi się jeden z najważniejszych zabytków regionu — zamek w Olsztynie. Jego historia sięga XIV wieku, kiedy to w 1348 roku kapituła warmińska w miejscu drewniano-ziemnej strażnicy rozpoczęła budowę murowanej warowni. Strategiczne położenie, w zakolu Łyny, nadawało mu doskonałą pozycję obronną.

Zamek w Olsztynie był siedzibą kapituły warmińskiej do pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku. Po przejściu pod panowanie królów pruskich stracił swoje znaczenie militarne. Miał natomiast szczęście, gdyż jako jedna z niewielu budowli w mieście został oszczędzony przez Rosjan w 1945 roku.

Obecnie wewnątrz zamku znajduje się Muzeum Warmii i Mazur, które prezentuje historię regionu warmińsko-mazurskiego. W środku zobaczysz unikalne eksponaty związane z historią zamku, takie jak oryginalne fragmenty architektoniczne czy przedmioty codziennego użytku z dawnych wieków. Możemy zobaczyć, jak wyglądał zamek za czasów Kopernika, najsławniejszego mieszkańca i administratora zamku olsztyńskiego w latach 1516-1521. Pamiątką pobytu Kopernika na zamku jest tablica astronomiczna z przełomu 1516/1517, dzięki której wyznaczył równonoc wiosenną, co pozwoliło prowadzenie badań nad reformą kalendarza oraz ustalenie terminu ruchomych świąt kościelnych. Więcej o pobycie Mikołaja Kopernika na zamkach gotyckich przeczytasz TUTAJ.

Olsztyński zamek stanowi ważne centrum kulturalne, w którym odbywają się liczne wydarzenia artystyczne, takie jak koncerty, wystawy, spektakle teatralne czy warsztaty dla dzieci i młodzieży. Także okolica zamku jest godna uwagi. Wokół obiektu rozciąga się park miejski, który zachęca do spacerów i rekreacji na świeżym powietrzu. W Olsztynie znajduje się również Jezioro Ukiel, gdzie odpoczniesz w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel w otoczeniu pięknych krajobrazów. Aktualne godziny zwiedzania muzeum znajdziesz na https://muzeum.olsztyn.pl oraz https://visit.olsztyn.eu.

zamek kapituly warminskiej w olsztynie szlak zamkow gotyckich w polsce

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

11. Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku-Warmińskim

Zamek w Lidzbarku Warmińskim, wznosi się dumnie w widłach rzek Łyna i Symsarna, w malowniczym regionie Warmii. To jeden z najważniejszych i najlepiej zachowanych zabytków tej części Polski. Jego budowę rozpoczęto w 1350 roku, kiedy to do Lidzbarka Warmińskiego przeniesiono siedzibę biskupów warmińskich. Pierwotnie zamek miał charakter obronny, szybko jednak przeobraził się w elegancką siedzibę, przyciągającą artystów, uczonych i polityków. 

Zamek w Lidzbarku Warmińskim uważany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji biskupów w Polsce. Jego architektura łączy w sobie elementy gotyckie i barokowe, tworząc harmonijną całość. Charakterystycznym elementem zamku są narożne, ośmiokątne wieże, które dodają mu majestatycznego charakteru. Na uwagę zasługuje także dziedziniec wewnętrzny, otoczony krużgankami, gdzie w dawnych czasach odbywały się ważne uroczystości i spotkania.

Dziś zamek w Lidzbarku Warmińskim pełni rolę muzeum i atrakcji turystycznej, przyciągając licznych odwiedzających swoją historią oraz unikalnym wystrojem. Wchodząc tam i przechadzając się przez wspaniale zachowane wnętrza, czujesz, jakbyś przeniósł się w czasie do wieków, gdy urzędowali na nim Mikołaj Kopernik i Ignacy Krasicki. Zwiedzasz pomieszczenia reprezentacyjne, kaplice, bibliotekę oraz komnaty biskupie. Widzisz, jak żyli dawni mieszkańcy zamku oraz bogactwo i prestiż, jakim cieszył się biskup warmiński. Bliższe informacje znajdziesz na https://lidzbark.muzeum.olsztyn.pl. Dodatkowo polecam lekturę artykułu o Warmii aktywnie (TUTAJ). 

zamek biskupow warminskich w lidzbarku warminskim szlak zamkow gotyckich w polsce

12. Zamek krzyżacki w Kętrzynie

Zamek krzyżacki w Kętrzynie to majestatyczna budowla, położona w samym centrum miasta, która zachwyca swoim historycznym znaczeniem i architekturą. Budowa zamku zakończyła się przed rokiem 1374. Pełnił on strategiczną funkcję w obronie granic Prus oraz kontrolowaniu ważnych szlaków handlowych. Jego potęga i znaczenie wzrosły w XV wieku, kiedy to Zakon Krzyżacki stawiał opór wojskom polskim i litewskim podczas wojen polsko-krzyżackich. W kolejnych wiekach zamek przechodził przez różne ręce i doświadczał licznych zmian, jak chociażby był siedzibą starosty po sekularyzacji Prus.

Zamek w Kętrzynie bardzo często przebudowywano, natomiast w 1945 roku jak większość miasta został spalony przez Rosjan. Dopiero w latach 60. XX wieku zamek odbudowano, przywracając jego gotycki styl. Obecnie mieści się w nim biblioteka, oraz Muzeum Regionalne im. Wojciecha Kętrzyńskiego. W muzeum przechowywane są wyjątkowe eksponaty zachowane z okolicznych pałaców, zamków i kościołów. Poznasz w nim historię Kętrzyna, zamku, a także zobaczysz unikalne epitafia, chorągwie, dawne monety, pieczęcie i inne wyjątkowe przedmioty. Więcej informacji o muzeum oraz zamku znajdziesz na http://www.muzeum.ketrzyn.pl.

zamek krzyzacki w ketrzynie szlak zamkow gotyckich w polsce

13. Zamek krzyżacki w Giżycku

W sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich leży Giżycko. W nim nad rzeką, a obecnie kanałem Łuczańskim łączącym jeziora Niegocin i Kisajno w pierwszej połowie XIV wieku Krzyżacy zbudowali średniowieczny zamek. Stanowił on m.in. siedzibę prokuratora zakonnego, a później starosty książęcego. Z XIX-wiecznej rozbiórki uchowało się jedno skrzydło. Prywatne środki i fundusze unijne stanowiły podwaliny do odrestaurowania zamku w XIV-wiecznym duchu. Dziś w zamku w Giżycku mieści się ekskluzywny Hotel St. Bruno i mogą go zwiedzać wyłącznie goście hotelowi.

zamek krzyzacki w gizycku hotel st bruno szlak zamkow gotyckich w polsce

14. Zamek krzyżacki w Rynie

Zamek krzyżacki w Rynie ma malownicze położenie na niewielkim wzgórzu pomiędzy jeziorami Ołów oraz Ryńskim. Jego budowę rozpoczęto około roku 1377, a ukończono dopiero z XV wieku. Na przestrzeni wieków kilka razy spłonął, ale za każdym razem go odbudowywano. Ze średniowiecznych czasów pochodzi jedno skrzydło, natomiast trzy pozostałe zostały dobudowane później. Ostatnim było skrzydło więzienne zbudowane w XIX wieku. 

Pod koniec XX wieku władze miasta sprzedały zamek osobie prywatnej, która otworzyła w nim czterogwiazdkowy hotel. O ile zamek w Giżycku mogą zwiedzać tylko goście hotelowi, to zamek w Rynie mogą zwiedzać osoby z zewnątrz. Podczas oprowadzania zobaczysz, jak pięknie został odrestaurowany i zasięgniesz lekcji historii o zamku, mieście oraz regionie. Szczegółowe informacje znajdziesz na https://www.zamekryn.pl.

zamek krzyzacki w rynie hotel szlak zamkow gotyckich w polsce

15. Zamek krzyżacki w Nidzicy

Pierwsza wzmianka o zamku w Nidzicy pochodzi z 1370 roku, kiedy to wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego Winrich von Kniprode polecił zbudować warownię na terenie Prus. Zamek pełnił funkcję strażnicy na granicy Zakonu, kontrolując przepływ towarów i zabezpieczając tereny przylegające do zamku. W ciągu wieków wielokrotnie przechodził on w ręce różnych właścicieli, w tym należał do książąt pruskich i państwa pruskiego. 

Do czarnych dat w historii zamku należą rok 1812, kiedy to został zdewastowany przez wojska napoleońskie oraz rok 1945, kiedy spadły na niego rosyjskie bomby. Odbudowa zamku nastąpiła w latach 1961-1965 i udało się przywrócić warownię jej dawnej świetności. 

Dziś zamek w Nidzicy jest jednym z ważniejszych zabytków w regionie i atrakcją turystyczną przyciągającą licznych odwiedzających. Poczujesz w nim klimat minionych wieków, który spotęgujesz, przyjeżdżając na jedną ze średniowiecznych imprez. Warto sprawdzić kalendarz wydarzeń zamkowych na http://nok.nidzica.pl i planować wizytę tak, aby wziąć udział w ciekawych wydarzeniach. To doskonała okazja do poznania lokalnej kultury i tradycji oraz uczestniczenia w unikalnych wydarzeniach artystycznych.

Zamek w Nidzicy odgrywa role kulturalno-społeczne. Mieści się w nim m.in. ośrodek kultury, bractwo rycerskie, restauracja, hotel i Muzeum Ziemi Nidzickiej. Zwiedzanie rozpoczyna się o równych godzinach. W jego trakcie poznajesz historię Prusów, miasta oraz zamku, widzisz kopie zbroi z czasów bitwy pod Grunwaldem oraz wyposażenie mazurskich chat. Następnie przechodzisz do galerii Hieronima Skurpskiego i Sali Rycerskiej z gotyckim sklepieniem oraz XV-wiecznymi polichromiami. Zwiedzanie kończysz w sali widokowej w dawnym krzyżackim spichlerzu ze starym, drewnianym obelkowaniem, gankami wartowniczymi, panoramą na miasto i zamek. Sala pełni funkcję sali wystawowej zwanej „Galerią pod Belką” i odbywają się w niej wystawy czasowe.

zamek krzyzacki w nidzicy hotel szlak zamkow gotyckich w polsce

16. Zamek krzyżacki w Działdowie 

Ostatnim przystankiem na naszej podróży po Szlaku Zamków Gotyckich w Polsce jest zamek w Działdowie. Miasto Działdowo swoje powstanie zawdzięcza Krzyżakom. To oni w 1344 roku nadali mu prawa miejskie, a kilka lat wcześniej zaczęli budowę murowanej warowni. Zamek krzyżacki w Działdowie powstał na wzgórzu z trzech stron otoczony przez bagna, a z czwartej ogrodzony fosą, której wody dostarczała pobliska rzeka Działdówka.

Pierwszą wzniesioną budowlą był Dom Duży i to on przetrwał do dzisiejszych czasów. Wpierw zamek był siedzibą krzyżackiego prokuratora, a następnie wójta. Z biegiem lat dokonano jego rozbudowy. Przez położenie zamku na pograniczu prusko-mazowieckim bardzo często był on atakowany i zmieniali się jego właściciele. Zimą 1655/1656 roku w czasie potopu szwedzkiego rezydował w nim nawet król szwedzki Karol X Gustaw. Z powodu zmniejszających się właściwości obronnych zamek stracił swoje znaczenie i coraz bardziej niszczał.

Dopiero w latach 2017-2018 przeprowadzono generalny remont Dużego Domu i uruchomiono w nim interesującą wystawę stałą „Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza”, nadzorowaną przez działdowskie Muzeum Pogranicza. Na trzech kondygnacjach dostosowanych dla osób niepełnosprawnych poznasz historię miasta, od czasów dawnych do teraźniejszości. Informacje podane są w przystępny sposób, a muzeum stanowi połączenie multimediów, oryginalnych eksponatów i archiwaliów z dobrze wykonanymi kopiami. Ekspozycja jest dwujęzykowa (po polsku i angielsku), a zakończenie zwiedzania następuje w pięknie odrestaurowanej kaplicy. Po zwiedzeniu zamku proponuję udać się do ratusza w Działdowie, gdzie mieści się Interaktywna wystawa państwa Zakonu Krzyżackiego. Więcej informacji znajdziesz na https://muzeum.dzialdowo.pl/.

zamek krzyzacki w dzialdowie szlak zamkow gotyckich w polsce

Połącz zwiedzanie Szlaku Zamków Gotyckich w Polsce z aktywnym wypoczynkiem

Zwiedzanie Szlaku Zamków Gotyckich w Polsce to nie tylko podróż w czasie i odkrywanie historii, ale również doskonała okazja do aktywnego wypoczynku w otoczeniu pięknej przyrody. Każdy z zamków na szlaku jest otoczony malowniczymi krajobrazami, jeziorami, lasami i parkami, które zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Po intensywnym zwiedzaniu zamków warto wybrać się na wędrówkę po okolicznych szlakach turystycznych, by podziwiać piękne widoki, obcować z naturą i czerpać energię z otaczającego świata. Można również skorzystać z licznych atrakcji na szlaku, takich jak rejsy po jeziorach, kajakarstwo, jazda na rowerze czy nordic walking.

Dla miłośników wodnych przygód liczne jeziora na Szlaku Zamków Gotyckich oferują doskonałe warunki do żeglugi, wędkowania, kąpieli i innych sportów wodnych. Wynajmij łódkę, kajak czy rower wodny i ciesz się czasem spędzonym na wodzie, odkrywając uroki tych przepięknych akwenów.

Jak widzisz, zwiedzanie zamków na Szlaku Zamków Gotyckich daje nie tylko możliwość poznania historii i architektury, ale również otwiera przed tobą drzwi do aktywnego wypoczynku i kontaktu z naturą. To idealna kombinacja dla osób, które pragną łączyć odkrywanie kultury i tradycji z bliskością przyrody i aktywnością fizyczną.

Mapa zamków na Szlaku Zamków Gotyckich w Polsce 

Noclegi na Szlaku Zamków Gotyckich w Polsce

Podróżując po malowniczym Szlaku Zamków Gotyckich w Polsce, nie tylko odkrywasz piękno i historię tych imponujących budowli, ale także masz okazję zanurzyć się w atmosferze dawnych czasów, nocując w tych urokliwych miejscach. Kilka zamków przekształcono w piękne obiekty hotelowe, które oferują swoim gościom wyjątkową atmosferę i niezapomniane przeżycia. Tu każdy krok przypomina o bogatej historii i kulturze. 

Oferowane pokoje są wyjątkowo urządzone, aby oddać ducha zamku, a restauracje serwują dania inspirowane tradycyjną kuchnią. Niezapomniane będą chwile spędzone na dziedzińcach zamkowych lub w hotelowych spa. Zaplanuj swoją podróż po zamkach, wybierz odpowiednie noclegi i ciesz się niezapomnianymi chwilami spędzonymi w otoczeniu dawnych skarbów. Do wyboru masz:

  • Zamek w Gniewie (TUTAJ),
  • Zamek w Lidzbarku Warmińskim (TUTAJ)
  • Zamek w Giżycku (TUTAJ),
  • Zamek w Rynie (TUTAJ),
  • Zamek w Nidzicy (https://zamek-nidzica.pl).



Booking.com

Jeśli podobał Ci się mój artykuł o Szlaku Zamków Gotyckich w Polsce, to dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów na https://podrozebezosci.pl.

Używasz Pinteresta? Mam dla Ciebie zdjęcie do pina.

szlak zamkow gotyckich w polsce zamki krzyzackie biskupie kapitulne zwiedzanie trasa ciekawostki

Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Samorządu Województwa Pomorskiegowarmia-mazury-pomorskie-trave

Similar Posts

14 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *