Wieża widokowa i ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju. Najwyższa wieża widokowa w Polsce. Ceny biletów. Godziny otwarcia. Jak dojechać?
Wieża widokowa i ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju. Najwyższa wieża widokowa w Polsce. Ceny biletów. Godziny otwarcia. Jak dojechać?

Wieża widokowa i ścieżka w koronach drzew – Krynica-Zdrój. Czy warto?

12
7 minutes, 41 seconds Read

Wieża widokowa i ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju to pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce. Została oddana do użytku w 2019 roku i od razu stała się jedną z głównych atrakcji regionu oraz Beskidu Sądeckiego. Wieża w Krynicy to druga najwyższa drewniana wieża widokowa w Polsce o wysokości 49,5 metra. Stanowi ona zwieńczenie ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej w koronie drzew o długości 1030 metrów. Konstrukcja znajduje się tuż obok stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m) w paśmie Jaworzyny Krynickiej i przyciąga całe rodziny. Co widać ze ścieżki oraz z wieży widokowej w Krynicy? Ile kosztują bilety wstępu? Kiedy jest otwarta i najważniejsze pytanie, czy warto ją zobaczyć? 

Dolna stacji kolejki Słotwiny Arena

Jeśli chcesz pospacerować ścieżką w koronach drzew oraz wejść na wieżę w Krynicy-Zdroju, to musisz dostać się w okolice górnej stacji kolejki krzesełkowej Słotwiny Arena. Dolna stacja tejże kolei znajduje się blisko 3 km od centrum Krynicy, dlatego większość osób przyjeżdża tu samochodem, po czym parkuje na jednym z kilku płatnych parkingów. 

Niższa stacja kolei położona jest na wysokości 701 m n.p.m. W linii prostej do stacji górnej jest tylko 688 metrów, ale znajduje się ona 161 metrów wyżej, dlatego zazwyczaj turyści kupują bilet na kolejkę krzesełkową. Kolejka jest nowoczesna, sześcioosobowa i posiada osłonę chroniącą przed wiatrem, deszczem oraz śniegiem. Przejazd nią trwa kilka minut i z tego, co się dowiedziałem, to zimą działa szybciej. Wyjazd kolejką jest bardzo wygodny, a z każdą chwilą wieża widokowa robi się coraz większa.

slotwiny arena dolna stacja kolejki krzeselkowej linowej krynica zdroj stacja narciarska slotwiny arena dolna stacja kolejki krzeselkowej linowej krynica zdroj stacja narciarska

Górna stacja kolejki Słotwiny Arena

Górna stacja kolejki znajduje się na wysokości 862 m n.p.m. Wysiadając, podziwiam ogrom budowli tym bardziej, że pierwszy raz widzę konstrukcję tego typu. Oprócz wieży widokowej mieszczą się tutaj punkty z pamiątkami, przekąskami, darmowe toalety oraz budka, w której można kupić swoje zdjęcie wykonane podczas wjazdu kolejką. 

Powierzchnia jest wybrukowana, dlatego do wszystkich tych miejsc można łatwo dojechać wózkami. Dostosowane dla osób poruszających się na wózkach lub z wózkami są także: ścieżka w koronach drzew, wieża widokowa oraz kolejka krzesełkowa. Wyjątkiem jest sezon narciarski, kiedy nie ma możliwości wjazdu na górę z wózkami. 

Podoba mi się także, że pamiętano o osobach, które przychodzą tutaj z psami. Na konstrukcję nie można wejść z pupilami, dlatego przed wejściem znajdują się przestronne kojce, w których można zostawić pieska. Nie trzeba też kupować biletów wstępu na dole, gdyż przed wejściemautomaty, w których można to zrobić.

slotwiny arena gorna stacja kolejka krzeselkowa linowa krynica zdroj stacja narciarskawieza widokowa krynica zdroj sciezka w koronach drzew ceny biletow godziny otwarcia jak dojechac czy warto zobaczyc najwyzsza wieza widokowa w polsce (2)slotwiny arena krynica zdroj slotwny arena krynica zdroj kojec buda dla psa

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w koronach drzew w Krynicy-Zdroju

Ścieżka w koronach drzew w Krynicy to nie jest zwykły deptak o długości 1030 metrów, wsparty na 18 wieżach wsporczych i 87 słupach. To miejsce, gdzie obok kontaktu z przyrodą i pięknymi widokami można się czegoś nauczyć. Już przed wejściem zauważyłem tablice informujące o Łemkach zamieszkujących w przeszłości te tereny oraz o postaciach z mitologii słowiańskiej. Był to tylko wstęp do kilkunastu stacji, których głównymi adresatami są dzieci, ale i dorośli mogą się czegoś dowiedzieć. Gry, zagadki, informacje historyczne, przyrodnicze, a wszystko podane w ciekawy sposób skutecznie uprzyjemniają i uatrakcyjniają wędrówkę.

Wśród dorodnych buków, świerków i jodeł platforma powoli pnie się w górę. Najpierw na poziomie pni drzew, następnie konarów, aż wychodzi ponad poziom drzew, coraz bardziej zbliżając się do wieży. Cały czas idzie się lewą stroną, którą od prawej oddziela lina. 

sciezka-w-koronach-drzew-krynica-zdroj slotwiny arena sciezka-w-koronach-drzew-krynica-zdroj slotwiny arena sciezka-w-koronach-drzew-krynica-zdroj slotwiny arena sciezka-w-koronach-drzew-krynica-zdroj slotwiny arena

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju

Wieża widokowa w Krynicy podobnie jak ścieżka w koronach drzew zostały stworzone z drewna akacjowego przez polskich architektów i konstruktorów. Drewnem modrzewiowym wyłożono natomiast chodnik i barierki. 49,5 metra wysokości daje wieży tytuł drugiej najwyższej drewnianej wieży widokowej w Polsce, a odpowiada to 17-piętrowemu wieżowcowi. 

Konstrukcja wydaje się lekka. Idąc, przyglądam się łączeniom oraz dowiaduję się m.in., że najdłuższe nieprzerwane lanie betonu pod stopę główną wieży trwało aż 540 minut. Zanim dochodzę na szczyt, kilka razy okrążam środek wieży, podziwiając wykonanie oraz coraz piękniejsze widoki.

wieza widokowa krynica zdroj slotwiny arena najwyzsza wieza widokowa w polscejaworzyna krynicka wieza widokowa krynica zdrojslotwiny arena gorna stacja kolejka krzeselkowa linowa krynica zdroj stacja narciarska

Szczyt wieży widokowej w Krynicy-Zdroju

Na szczycie wieży znajduje się platforma widokowa, z przepiękną panoramą na Beskidy Sądecki i Niski z najwyższym szczytem Lackową, oraz Góry Lewockie. Natomiast zwieńczeniem konstrukcji jest metalowe podwyższenie, do którego wchodzi się po schodkach.

Nacieszywszy oczy widokami, powoli schodzę z wieży. Po drodze mijam kolejną atrakcję dla dzieci, 60-metrową, najdłuższą w Polsce metalową zjeżdżalnię. Zjazd nią to dodatkowy wydatek 9 zł, ale chętnie i ja bym spróbował. Niestety akurat jest nieczynna. Może kolejnym razem, póki co idę zobaczyć inne atrakcje Krynicy-Zdroju.

wieza widokowa krynica zdroj slotwiny arena najwyzsza wieza widokowa w polscesciezka-w-koronach-drzew-krynica-zdroj slotwiny arena (5)wieza widokowa krynica zdroj panorama widok

Czy warto zobaczyć wieżę widokową w Krynicy-Zdroju oraz przejść ścieżką w koronach drzew?

Wieża widokowa i ścieżka w koronie drzew zrobiły na mnie duże wrażenie, może dlatego, że pierwszy raz z bliska widziałem coś takiego. Konstrukcja jest unikalna, drewniana i pasuje do otaczającego terenu. Oprócz widoków podobały mi się stacje odnoszące się do mieszkających tutaj ludzi, przyrody oraz historii. Bardzo dobra jest także organizacja. 

Wędrówka ścieżką, jak i późniejsze wejście na wieżę nie są męczące, dlatego mogą z tej atrakcji skorzystać zarówno osoby starsze, jak i dzieci. Widać, że wszystko jest na najwyższym poziomie i nie szczędzono tutaj pieniędzy. Może też z tego powodu nie jest to tania atrakcja. Przykładowo, wjazd i zjazd dwójki dorosłych z dwójką dzieci oraz wejście na wieżę kosztuje 199 zł. Czy to dużo? Odpowiedz sobie sam. W każdym razie z tego co widziałem, wieża cieszy się bardzo dużą popularnością. O innych atrakcjach miasta przeczytasz na 10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Krynicy-Zdroju.

Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju — informacje praktyczne 

Jak dojść do ścieżki i wieży widokowej w Krynicy-Zdroju?

Po dotarciu do dolnej stacji kolei zlokalizowanej na ul. Słotwińskiej 51 możesz skorzystać z kolejki lub w okresie, gdy nie ma śniegu ruszyć do góry na piechotę. Najkrótszą trasą jest wędrówka wzdłuż kolei, co zajmuje od 15 minut do 30 minut. 

Drugą możliwością jest spacer szeroką i ubitą drogą w górę od dolnej stacji kolejki krzesełkowej. Gdy tam dotrzesz, to skręć w prawo, aż dojdziesz do wieży widokowej. Trasa ma około 3 km długości, a jej przejście powinno zająć od 45 do 60 minut. 

W sezonie zimowym (gdy jest śnieg) obie trasy zamienione są na nartostrady i nie ma możliwości dojścia na górę na piechotę. 

Wieża widokowa i ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju — cennik biletów (aktualizacja 10.04.2022 r.)

INDYWIDUALNY NORMALNY ULGOWY
Wejście na wieżę widokową 55 zł 48 zł
Wejście na wieżę + wjazd koleją 62 zł 52 zł
Wejście na wieżę + zjazd koleją 62 zł 52 zł
Wejście na wieżę + wjazd i zjazd koleją 74 zł 60 zł
Zjeżdżalnia – 1 zjazd (poza sezonem zimowym) 9 zł
Rodzinny 2 dzieci + 2 dorosłych + wjazd i zjazd koleją krzesełkową 219 zł
Rodzinny 1 dziecko + 2 dorosłych + zjazd i wjazd koleją krzesełkową 194 zł
1 wjazd lub 1 zjazd koleją 21 zł 19 zł
1 wjazd i zjazd koleją 35 zł 29 zł
 • Bilety można kupić najpóźniej na godzinę przed zamknięciem atrakcji.
 • Bilety ulgowe przysługują dzieciom do 12 lat na podstawie ważnej legitymacji szkolnej oraz seniorom powyżej 60 roku życia.
 • Dzieci do lat 3 mają wstęp wolny.
 • Parking kosztuje 15 zł (cały dzień). Opłata nie jest pobierana w sezonie narciarskim.

Kiedy otwarta jest wieża widokowa w Krynicy-Zdroju i w jakich godzinach? 

Wieża widokowa otwarta jest przez cały rok. Jedynymi momentami, kiedy nie można na nią wejść jest wystąpienie zjawisk atmosferycznych, które to uniemożliwiają, przykładowe burz. 

Godziny otwarcia uzależnione są od sezonu, dlatego najlepiej aktualną godzinę sprawdzić TUTAJ. 

Pensjonat Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju

Podczas mojego pobytu w Krynicy-Zdroju nocowałem w Pensjonacie Słotwiny Arena, zlokalizowanym naprzeciw dolnej stacji kolei krzesełkowej. Pokoje w pensjonacie są przestronne, okolica spokojna i oczywiście goście mają zapewniony bezpłatny parking. To także bardzo dobre miejsce, aby zobaczyć wschód słońca z górnej stacji kolejki (zdjęcie poniżej). Szczegóły rezerwacji znajdziesz TUTAJ.  

slotwiny arena krynica zdroj wschod slonca

Podobał Ci się mój wpis o wieży widokowej w Krynicy-Zdroju? Dołącz do podróży na Facebooku, Instagramie i Twitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów z Małopolski oraz na https://podrozebezosci.pl.

Jeśli używasz Pinteresta, to mam dla Ciebie zdjęcie do pina z wieży widokowej w Krynicy.

wieza widokowa krynica zdroj sciezka w koronach drzew ceny biletow godziny otwarcia jak dojechac czy warto zobaczyc najwyzsza wieza widokowa w polsce

Similar Posts

12 Comments

 1. Daniela90 says:

  Byłam, polecam. Następny kierunek to samo tylko na słowacji tzw. : chodnik korunami drzew” 🙂

 2. Dorota says:

  Wooow, zdjęcia robią mega wrażenie! Ścieżka w koronach drzew to super sprawa i niezapomniana przygoda, wiem, bo sama uczestniczyłam w takiej wycieczce tylko w innym miejscu. Uwielbiam takie właśnie atrakcje. Zakopane i okolice – tam też są organizowane właśnie takie wycieczki jednodniowe w postaci spaceru w koronach drzew.

 3. Małgorzata says:

  Mnie jakoś nie ciągnie, bo lubię trzymać się blisko ziemi :), oglądać kwiaty i zioła. Nawet jak gdzieś jadę z wycieczką, przeważnie opuszczam punkty widokowe, te różne górki, skały, schody. Mimo to dziękuję za obszerne informacje o ścieżce! Mogą sie przydać wielu wędrowcom.

 4. Irmina says:

  Ktoś naprawdę to przemyślał. Wieża, a jednak pięknie wpisuje się w krajobraz, nie szpeci. Podoba mi się też pomysł z informacjami o mitologii słowiańskiej. Cena dyskusyjna, ale to jak wszędzie- jedni będą zadowoleni, inni już nie do końca:)

  1. Grzegorz Rybka says:

   Widać, że pomysł był przemyślany, gdyż wieża i ścieżka mogą podobać się na kilku płaszczyznach. Mitologia słowiańska jest mało znana, więc dobrze, że dzieci mają okazję poznać jej mniej drastyczną stronę.

 5. raeszka says:

  Konstrukcja robi wrażenie. Widoki cudne :).

  I szok… są darmowe ubikacje hihi.

  Mam nadzieję, że uda mi się tam kiedyś wejść pomimo mojego ogromnego lęku wysokości…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *