castrojeriz fromista camino de santiago relacja camino france droga szlak swietego jakuba hiszpania kosciol san martin
castrojeriz fromista camino de santiago relacja camino france droga szlak swietego jakuba hiszpania kosciol san martin

15 dzień pielgrzymki – Castrojeriz – Fromista – 24,9 km

3 minutes, 4 seconds Read

Camino de Santiago (szlak świętego Jakuba) 15 dzień pielgrzymki – Castrojeriz – Fromista

Początek dnia zaczyna się od pożegnania dziewczyn z Włoch, a następnie wyjścia na płaskowyż, który jest tuż za Castojeriz. Piękna pogoda, do tego delikatny wiatr, chłodzący twarz. Idealna pogoda na wędrówkę.

Widok z płaskowyżu nad Castojeriz
Widok z płaskowyżu nad Castojeriz

Albergue de San Nicolás de Puente Fitero

Rano Annemiek dostała od Judicael SMS z informacją, że razem z Martiną spały w bardzo wyjątkowym miejscu — Albergue de San Nicolás de Puente Fitero. Wyjątkowym, gdyż jest to nieduża kaplica z XII wieku, której część włoskie bractwo przerobiło na albergue. W dalszym ciągu prąd otrzymywany jest z agregatu, są wspólne kolacje i nie ma odgórnie narzuconej ceny. Miejsc noclegowych jest tam mało, ale że kaplica usytuowana jest na odludziu, mało kto tam się zatrzymuje. Myślę, że jeśli komuś zależy na wyciszeniu i odpoczynku, to miejsce jest idealne. Przechodząc obok, postanawiam tam wstąpić i zobaczyć, jak z bliska wygląda to wyjątkowe miejsce. Zdecydowanie jest to jedno z bardziej klimatycznych miejsc na Camino, w którym warto się zatrzymać.

Albergue de San Nicolás de Puente Fitero

Fromista

Dochodzę do Fromista i od razu kieruję się do miejskiej albergue – Albergue Estrella del Camino, a że jestem już o 12:30, to muszę poczekać do 13:00, aż otworzą drzwi.

Do tej pory pisałem o miłych lub ciekawych osobach, które spotykałem. Teraz napiszę o jednej z nielicznych, którą mam okazję poznać i nie sprawia na mnie dobrego wrażenia. Tą osobą jest kobieta, która wraz z rodziną opiekuje się tą albergue. Bardzo źle reaguje na pielgrzymów, których zasób słów po hiszpańsku jest podstawowy. Kolejną rzeczą, która ją denerwuje, jest brak zainteresowania wykupieniem u niej śniadania. Zrezygnowałem z tej opcji, gdy porównałem cenę z tym, co mogę sam kupić w sklepie i uznałem, że to nie jest dobra oferta. Większość osób, które prowadzą lub opiekują się takimi miejscami, robi to jako wolontariusze lub opiekunowie. Ta Pani stara się zrobić z tego biznes. Na stoliku. przy którym przyjmuje pielgrzymów, poukładała sporo różnych produktów typu maści, plastry, lekarstwa, więc stolik przypomina ladę. Może, gdyby miało to miejsce, gdzie indziej, interes by się jej kręcił, ale w niedalekiej odległości jest kilka tanich sklepów więc wątpię, by coś zarobiła na tej dodatkowej działalności. Może to również wpływać na jej zły nastrój. 

Albergue Estrella del Camino w Fromista

Może się zastanawiasz, dlaczego akurat w tych konkretnych miastach czy miejscowościach się zatrzymuję? Najczęściej powodem jest informacja zawarta w polskim przewodniku. Czasem umawiam się z poznanymi osobami, że akurat w danej miejscowości się spotkamy lub nie podoba mi się jakaś lokalizacja i wtedy idę dalej. W przypadku Fromista zatrzymuję się tutaj, gdyż na widokówkach z Camino France bardzo często jest umieszczony bardzo ładny kościół i chcę go zobaczyć w dzień oraz w nocy. 

Fromista

Rada: Nie zatrzymuj się w Albergue Estrella del Camino w Fromista.

Podobał Ci się mój wpis? Dołącz do podróży na FacebookuTwitterze Instagramie, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów na https://podrozebezosci.pl.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *