Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Skąd jest najkrótszy, najciekawszy i najłatwiejszy szlak? Opis trasy, atrakcje, porady. Korona Gór Polski
Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Skąd jest najkrótszy, najciekawszy i najłatwiejszy szlak? Opis trasy, atrakcje, porady. Korona Gór Polski

Beskid Wyspowy – Mogielica 1170 m n.p.m. – Korona Gór Polski

12
8 minutes, 2 seconds Read

Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, zwany także z uwagi na charakterystyczny kształt Kopą. Być może z powodu dużych przewyższeń lub raczej słabo rozwiniętej infrastruktury turystycznej, Beskid Wyspowy jest jednym z rzadziej odwiedzanych pasm górskich w Polsce. Również dla mnie jest on najmniej znanym ze wszystkich Beskidów. Dzięki Koronie Gór Polski mam jednak okazję to zmienić i zdobyć najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego o wysokości 1170 m n.p.m. Skąd najlepiej wyruszyć na Mogielicę? Z dużej ilości tras wybieram szlak wiodący z przełęczy Rydza-Śmigłego na Chyszówkach. Szlak jest krótki, ale tylko zaczynając w tym miejscu, nie trzeba wracać tą samą trasą, ale można zrobić pętlę.

Beskid Wyspowy. Szlak z przełęczy Rydza-Śmigłego na Mogielicę. Korona Gór Polski

Przełęcz Rydza-Śmigłego na Chyszówkach (696 m n.p.m.)

Wysiadam z samochodu na niewielkim parkingu, lub raczej poboczu, na szczycie przełęczy Rydza-Śmigłego, zwanej także przełęczą Chyszówki. Według podań ludowych ma ona oddzielać wielkoludkę Mogielicę od jej małżonka Łopienia (961 m n.p.m.). Wielkoludów nie zauważam, za to w kierunkach północnym oraz południowym rozciąga się panorama na szczyty Beskidu Wyspowego.

Nazwa przełęczy pochodzi od nazwiska marszałka Rydza-Śmigłego i została nadana na pamiątkę wydarzenia, które miało miejsce w okolicy w 1914 roku. 23 listopada tegoż roku polscy legioniści pod dowództwem przyszłego marszałka stoczyli zwycięską potyczkę ze zwiadowczym szwadronem rosyjskiej kawalerii. Upamiętnia to także kamienny obelisk wzniesiony ku czci marszałka. Jest on jednym z trzech monumentów tworzących Pomnik Spotkania Pokoleń walczących o niepodległą Polskę. Pozostałymi monumentami są drewniany krzyż z 1928 roku oraz obelisk poświęcony żołnierzom AK.

Z przełęczy Rydza-Śmigłego na szczyt Mogielicy prowadzi zielony szlak o długości 3,5 km. Najwyższa pora odwiedzić królową Beskidu Wyspowego.

pomnik spotkania pokolen przelecz rydza smiglego

Chyszówki, osiedle Do Sarysza (745 m n.p.m.)

Przekraczam drogę asfaltową i po chwili zagłębiam się w las, nie idę jednak nim długo, gdyż po kilku minutach dochodzę do przysiółka wsi Chyszówki, zwanego „Do Sarysza”. Składa się na niego kilka zadbanych zabudowań, gdzieniegdzie przyozdobionych kwiatami. Widać stąd także inne osiedla malowniczo rozsiane na tle wzniesień.

chyszowki osiedle do sarysza zielony szlak z przeleczy rydza smieglego na mogielice beskid wyspowy

chyszowki z zielonego szlaku z przeleczy rydza smieglego na mogielice beskid wyspowychyszowki osiedle do sarysza zielony szlak z przeleczy rydza smieglego na mogielice beskid wyspowy

Polana Mocurka i Bajorzyska

Jest ciepły sierpniowy poranek. Pojedyncze chmurki suną po błękitnym niebie, a delikatne powiewy wiatru przyjemnie chłodzą trudy wspinaczki. Szlak za przysiółkiem w dalszym ciągu pnie się do góry, nie sposób jednak nie przystawać. Polna droga prowadzi wśród hal z pięknymi górskimi panoramami nie tylko na szczyty Beskidu Wyspowego, ale także na Tatry. Widoki kończą się tuż za leśną polaną z wysokim drzewem rosnącym pośrodku. 

Wchodzę do lasu. Szlak coraz stromiej zaczyna się wznosić, a najtrudniejszy odcinek zaczyna się po minięciu kolejnej, tym razem bardzo zarośniętej polany. Człowiek oraz natura wspólnymi siłami sprawili, że drogę pokrywa duża ilość różnej wielkości kamieni i trzeba uważać, aby się nie przewrócić.

widok na tatry z zielonego szlaku z przeleczy rydza smiglego na mogielice beskid wyspowymogielica zielony szlak z przeleczy rydza smiglego beskid wyspowy mogielica zielony szlak z przeleczy rydza smiglego beskid wyspowy

Polana Wyśnikówka

Strome podejście kończy się, gdy dochodzę do polany Wyśnikówka. Położona jest ona na północnych zboczach Mogielicy niecałe 20 minut przed szczytem. W przeszłości można było tutaj spotkać owce, a dziś porasta ją wysoka trawa, oraz krzewy borówek. Pojawiają się również pojedyncze drzewka. 

Polana ma idealne położenie, aby odpocząć po wysiłku lub delektować się słodkimi borówkami. Sucha trawa kusi, aby na niej usiąść lub jeszcze lepiej położyć się, chłonąć promienie słoneczne i wpatrywać w przepiękne krajobrazy. Nie dziwię się, że dużo osób ulega tej pokusie. Do celu pozostał tylko ostatni łatwy odcinek, wąska, leśna ścieżka, która nikomu nie powinna sprawić kłopotu. Nie zostaję jednak na polanie długo, gdyż czuję, że jestem prawie na miejscu.

wysnikowka polana zielony szlak z przeleczy rydza smiglego na mogielice beskid wyspowy

Mogielica (1170 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego

Nazwa Mogielica pochodzi od słowiańskiego słowa „mogiła” i według ludowych podań była miejscem pochówku samobójców, ofiar zarazy oraz topielców. Szczyt góry porasta las świerkowy, więc najlepszy widok jest z wieży widokowej tu ustawionej. Zanim na nią wchodzę, znajduję drewnianą skrzyneczkę, z ukrytą w niej pieczątką, którą wbijam do książeczki Korony Gór Polski. Pozostało jeszcze tylko zrobić pamiątkowe zdjęcie i ruszam na wieżę.

mogielica-beskid-wyspowy-najwyzszy-szczyt-korona-gor-polski-kgp skrzynka na pieczatkegrzegorz rybka podroze bez osci mogielica-beskid-wyspowy-najwyzszy-szczyt-korona-gor-polski-kgp

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wieża widokowa na Mogielicy

Przyglądając się wieży z bliska, dochodzę do wniosku, że chyba najlepsze lata ma już za sobą i wejście na nią może być wyzwaniem. Do wspinaczki nie zachęca także przyczepioną kartka z informacją, że jednocześnie mogą na niej przebywać tylko 3 osoby. Ale jak to mówią, raz się żyje. 

Wieża widokowa na Mogielicy ma 22 m wysokości i została oddana do użytku w 2008 roku. Jest to drewniana, czteropoziomowa konstrukcja zwężana ku górze. Stoi ona w miejscu, gdzie do lat 80. stała wieża triangulacyjna. 

Czy warto wspiąć się na wieżę? Nie tylko warto, ale i trzeba. Słyszałem, że to właśnie z niej są najpiękniejsze widoki w Beskidzie Wyspowym i mogę w to uwierzyć. Ostatnia kondygnacja położona jest kilka metrów nad najwyższymi drzewami, dlatego rozpościera się z niej 360-stopniowa górska panorama. Oprócz widzianych wcześniej Tatr i Beskidu Wyspowego dostrzegam jeszcze Gorce, Pieniny, Beskid Sądecki i bliską mi Babią Górę.

mogielica wieza widokowa na mogielicy beskid wyspowy mogielica wieza widokowa na mogielicy beskid wyspowy mogielica wieza widokowa na mogielicy beskid wyspowy

Żółty szlak z Mogielicy do Słopnic Królewskich

Schodząc z wieży, idę do oddalonego o ok. 100 m metalowego krzyża papieskiego. Stoi on nad przepaścią, z której według podań miano zrzucać ciała samobójców. To kolejne miejsce z pięknymi panoramami.

Nie chcę wracać tą samą trasą, dlatego kontynuuję wędrówkę żółtym szlakiem w kierunku Słopnic Królewskich. W większości prowadzi on przez las i być może mi się wydaje, ale chyba wejście nim na Mogielnicę byłoby bardziej męczące niż szlakiem zielonym. Nie jest on też tak ciekawy, jak tamten szlak. Jedynymi momentami, które można zapamiętać, jest polana z widokiem na Mogielnicę oraz konieczność dwukrotnego przekroczenia strumyka. Końcówka szlaku prowadzi już obok zabudowań mieszkalnych, aż dochodzi się do głównej drogi, gdzie kończy się żółty szlak.

zolty szlak z mogielicy do slopnic krolewskich beskid wyspowy zolty szlak z mogielicy do slopnic krolewskich beskid wyspowy

Czerwony szlak ze Słopnic Królewskich na przełęcz Rydza-Śmigłego

Skręcam w lewo i czerwonym szlakiem kontynuuję wędrówkę. Do przejścia pozostało mi 1,6 km, a że szlak prowadzi wzdłuż drogi asfaltowej bez pobocza, to staram się pokonać ten odcinek jak najszybciej. 

W końcu dochodzę do samochodu i nastawiam GPS na schronisko PTTK na Kudłaczach. Dziś chcę jeszcze zdobyć kolejny szczyt Korony Gór Polski — Lubomir (tu znajdziesz relację ze zdobycia tego szczytu).

czerwony szlak ze slopnic krolewskich na przelecz rydza smiglego

Podsumowanie

Mogielica jest popularnym miejscem wycieczek w Beskidzie Wyspowym i duża zasługa w tym wieży widokowej z rewelacyjnymi panoramami. Jeśli jednak masz lęk wysokości, to wejście na nią może być dla Ciebie niemożliwe. Dlatego też polecam zielony szlak z przełęczy Rydza-Śmigłego. Na nim również zobaczysz piękne panoramy, a on sam nie jest bardzo męczący. Mam nadzieję, że moja relacja pomogła Ci w podjęciu decyzji, czy warto zdobyć najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Życzę przyjemnej wędrówki i do zobaczenia na szlaku.

Beskid Wyspowy – najwyższy szczyt Mogielica  1170 m n.p.m. – Korona Gór Polski. Informacje praktyczne.

Mapa turystyczna. Szlak Przełęcz Rydza-Śmigłego – Mogielica – Słopnice Królewskie – Przełęcz Rydza-Śmigłego.

  • Powyższa trasa nie jest trudna. Najbardziej męczący jest odcinek przed Wyśnikówką.
  • Szlak szczególnie polecam osobom posiadającym własny transport. Na przełęcz Rydza-Śmigłego można dojechać busem z Limanowej tylko w dni robocze, a liczba kursów jest niewielka.
  • Ciut krótszy jest szlak zielony wiodący z polany Wyrębiska od strony przełęczy Słopnickiej. Uchodzi on jednak za najmniej ciekawy, gdyż prowadzi non stop przez las. Tu również wymagany jest samochód.
  • Jeśli nie posiadasz samochodu, to polecam szlak niebieski z Jurkowa, do którego kursują autobusy z Krakowa. Trasa Jurków-Mogielica-Jurków ma 10,4 km, więc nie jest dużo dłużna niż opisana powyżej.
  • Na Mogielicę można także dojść szlakiem niebieskim ze Szczawy-Bukówka (5,9 km w jedną stronę), lub też przykładowo z miejscowości: Dobra, Rzeki, Słopnice oraz Lubomierz.
  • Beskid Wyspowy jest mało znany, dlatego warto tu przyjechać na dłużej. W poszukiwaniu najlepszego miejsca noclegowego pomoże Ci ta strona.



Booking.com

Jeśli podobał Ci się mój tekst o Mogielicy, to dołącz do podróży na FacebookuInstagramie i Twitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych tekstów z Korony Gór Polski oraz na https://podrozebezosci.pl.

Similar Posts

12 Comments

  1. Uka says:

    Podpowiedź jak zdobyć Mogielice wyruszając z Krakowa jakimś busem czy PKS. Da się? i wejść u zejść z innych miejsc

    1. Grzegorz Rybka says:

      Możesz pojechać autobusem do Jurkowa, wejść niebieskim szlakiem na Mogielicę, a później iść szlakiem żółtym do rozwidlenia szlaków Pod Krzystonowem. Z tego miejsca ruszyć zielonym szlakiem do Półrzeczki, a gdy już tam dojdziesz, to drogą asfaltową wrócić do Jurkowa.

  2. Hardy says:

    Często wracam na szlaki Beskidu Wyspowego lub Sadeckiego. Ujmują mnie te gospodarstwa z dawnych lat. Ludzie w tych drewnianych malowniczych domkach z własną studnią, podwórkiem dalej mieszkają. Trafiam na otwartych, życzliwych ludzi z którymi można pogaworzyć parę minut 😉

  3. TamBylec :) says:

    Polecam wszystkim Beskid Wyspowy z powodu mniejszej ilości turystów 🙂 można odnaleźć spokój i delektować się pięknymi widokami. Pochodzę z tego pięknego rejonu 🙂 na Mogielicy bywałem kilkanaście razy w roku i ciagle było mi mało 🙂 Przeprowadziłem się kilka lat temu i już trochę trudniej z wędrówkami po tych pięknych Górach …

  4. annawu says:

    Byłam dobrych parę lat temu, było pięknie, ale czy tylko mi się wydawało czy trasy Beskidu Wyspowego są słabo oznakowane- trzy razy pobłądziłam (było z przygodami 🙂 )

  5. Beata says:

    Nie pierwszy raz słyszę o Mogielnicy… Wszyscy zachwalają i coś w tym na pewno jest. Beskid Wyspowy to dla mnie terra incognita, tym chętniej się wybiorę, czekam już na powrót górskiej normalności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *