Chełmiec to drugi najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich należący do Korony Gór Polski. Jak wejść na Chełmiec? Opis szlaku z Wałbrzycha Biały Kamień
Chełmiec to drugi najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich należący do Korony Gór Polski. Jak wejść na Chełmiec? Opis szlaku z Wałbrzycha Biały Kamień

Chełmiec 851 m n.p.m. — Góry Wałbrzyskie — Korona Gór Polski

8
6 minutes, 33 seconds Read

Chełmiec w Koronie Gór Polski to najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich, chociaż w rzeczywistości jest nim Borowa. Skąd ta niezgodność? W czasie gdy wybierano najwyższe szczyty do KGP, wysokość Chełmca była źle zmierzona, gdyż z wieży widokowej, która się na nim znajduje. Postanowiłem zdobyć oba szczyty. Jeden z uwagi na Koronę, a drugi, aby mieć satysfakcję, że rzeczywiście zdobyłem najwyższy szczyt tego pasma. Chełmiec ma wysokość 851 m n.p.m. i kilka szlaków, którymi można na niego wejść. Większość tras jest krótka tak jak ta prowadząca z dzielnicy Wałbrzycha – Biały Kamień. Idąc nią, ma się także okazję zrobienia niedużej pętli. Czy rzeczywiście jest ona tak łatwa, jak wygląda na mapie turystycznej? 

Góry Wałbrzyskie. Szlak z Wałbrzycha, Biały Kamień na Chełmiec. Korona Gór Polski

Jak wejść na szczyt Chełmiec w Górach Wałbrzyskich?

Chełmiec to jeden ze szczytów, który można zobaczyć z wielu miejsc w Wałbrzychu. Znajduje się on niedaleko centrum, dlatego już po kilku minutach  od wyjazdu parkuję samochód w wałbrzyskiej dzielnicy Biały Kamień. Pogoda jest gorsza niż podczas zdobywania Borowej (tu znajdziesz opis szlaku na Borową), za to tym razem nie idę sam. Towarzyszy mi mój imiennik Grzegorz. Mieszka on na Dolnym Śląsku i dobrze zna region, gdyż na co dzień świadczy usługi przewodnickie.

Wałbrzych, Biały Kamień 

Samochód pozostawiam na poboczu ul. Piasta, tuż przed końcem drogi asfaltowej. Idziemy przez około kilometr szlakiem żółtym, aby po przejściu nad tunelem dawnej linii kolejowej Szczawienko – Meziměstí, skręcić w prawo na szlak czarny. Pokonujemy go w 5 minut, po czym na rozwidleniu szlaków skręcamy w lewo na szlak niebieski. Zaczyna się tutaj pierwsze podejście. Nie jest ono jednak ani trudne, ani długie. Ma tylko około 500 metrów długości, a suma podejść wynosi 130 metrów, więc pokonujemy go bardzo szybko.

szlak na chelmiec z walbrzych bialy kamien jak wejsc opis trasy z walbrzychadawna linia kolejowa szczawienko mezimestí szlak na chelmiec

chelmiec gory walbrzyskie najwyzszy szczyt korona gor polski szlak jak wejsc opis trasy z walbrzycha (2)

Skrzyżowanie szlaków

Dochodzimy do leśnej drogi i skręcamy w prawo na poprowadzone tędy szlaki czarny oraz niebieski. Grzegorz dużo mówi o Dolnym Śląsku, Wałbrzychu, Zamku Książ, ale także o górach. Widać, że się tym interesuje. W jego głosie słychać ciągotki aktorskie, więc bardzo dobrze się go słucha. Pokazuje mi odkryty przekrój geologiczny, po czym kontynuujemy wędrówkę. 

200 metrów od rozwidlenia szlaków, szlak niebieski skręca w lewo w kierunku szczytu Chełmca. Grzegorz nie chce jednak nim iść, gdyż mówi, że jest bardzo męczący. Mówię mu, żeby się o mnie nie martwił, gdyż sporo chodzę po górach i ukończyłem między innymi Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej czy Wyrypę Beskidzką. Nie nalegam jednak, aby iść tym szlakiem, gdyż 600 metrów dalej jest drugi szlak prowadzący na szczyt.

czarny szlak na chelmiec gory walbrzyskieniebieski szlak na chelmiec gory walbrzyskie

Zielony szlak na szczyt Chełmca

Szlak, którym idziemy w kierunku szczytu ma kolor zielony. Grzegorz twierdzi, że jest on mniej męczący niż niebieski. Ruszam przodem. Idę wąską leśną ścieżką i co pewien czas oglądam się za siebie, aby zobaczyć, czy przez prześwity między drzewami w taką pogodę coś zobaczę. Mówię Grzegorzowi, że spotkamy się na szczycie i nawet nie wiem, kiedy się na nim znajduję. Mój towarzysz robi to samo dwie minuty później, ale jest cały spocony. Pewnie znowu moja ciekawość szczytu spowodowała, że podświadomie przyspieszyłem, a on starał się mnie dogonić. W międzyczasie sprawdziłem, że drugie podejście na Chełmca jest jeszcze krótsze niż pierwsze. Ma tylko 400 metrów długości, a suma podejść to 102 metry.

zielony szlak na chelmiec gory walbrzyskie zielony szlak na chelmiec gory walbrzyskie

Chełmiec (851 m n.p.m.) – w Koronie Gór Polski najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich

Chełmiec jest drugim co do wysokości szczytem Gór Wałbrzyskich. Jego wierzchołek nie znajduje się na terenie Wałbrzycha, ale już w Szczawnie-Zdroju. Najstarszą budowlą na szczycie jest kamienna wieża widokowa, powstała w latach 1887-88. Wieża ma wysokość 22 m i została stylizowana na ruinę. Jej powstanie sfinansowali Hochbergowie, ci sami, którzy byli właścicielami Zamku Książ. Niestety nie mam okazji wejść do środka, gdyż można to zrobić tylko w weekendy w sezonie letnim. Przy drzwiach wejściowych do wieży znajduje się pieczątka, którą wbijam do książeczki Korony Gór Polski. Proszę także Grzegorza, o zrobienie pamiątkowego zdjęcia. 

Drugi budynek na szczycie wybudowano po II wojnie światowej i obecnie mieści się w nim Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy (RTON). Budowla mi się nie podoba, tak samo, jak maszty telekomunikacyjne, które przed nią stoją. Trzecim obiektem, który widać z odległości na Chełmcu jest 45-metrowy Krzyż Milenijny. Znajduje się on tuż poniżej szczytu w pobliżu wiaty oraz ławeczek.

chelmiec gory walbrzyskie najwyzszy szczyt korona gor polski szlak jak wejsc opis trasy z walbrzycha (3)chelmiec pieczatka korona gor polski gory walbrzyskiechelmiec gory walbrzyskie najwyzszy szczyt korona gor polski szlak jak wejsc opis trasy z walbrzycha wiata laweczki

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Rosochatka (719 m n.p.m.)

W drogę powrotną ruszamy szlakiem żółtym. Pogoda niestety nie jest najlepsza, aby podziwiać panoramy. Szkoda, gdyż pewnie w słonecznie dni ze szlaku musi być ładny widok na Wałbrzych oraz usytuowane za nim góry. Do rozwidlenia szlaków na Rosochatce dochodzimy w 15 minut, po czym kontynuujemy wędrówkę szlakiem żółtym. Od Rosochatki do miejsca, gdzie zostawiłem samochód, są niespełna dwa kilometry. Na tym odcinku nie ma już stromych zejść, jest tylko szeroka, leśna droga miejscami błotnista.

szlak zolty na chelmiec gory walbrzyskie najwyzszy szczyt korona gor polski szlak jak wejsc opis trasy z walbrzychaszlak zolty na chelmiec gory walbrzyskie najwyzszy szczyt korona gor polski szlak jak wejsc opis trasy z walbrzycha

Szlak na Chełmiec – podsumowanie

6,7 km szlaku, 411 metrów w górę i tyle samo w dół na tym zakończyłem zdobywanie Chełmca. W sumie zajęło mi to ok. dwóch godzin. Szlak jest łatwy, podejścia krótkie, a wchodząc lub schodząc ze szczytu w prześwitach drzew, można zobaczyć (o ile jest pogoda) panoramy. Przypuszczam, że z wieży widokowej muszą być jeszcze piękniejsze, więc może kiedyś wrócę, aby samemu się o tym przekonać. Życzę przyjemnego wędrowania po Górach Wałbrzyskich, zachęcam także do zwiedzenia Wałbrzycha. Co warto w nim zobaczyć? Tego się dowiesz z – 10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Wałbrzychu.

Chełmiec — 851 m n.p.m. Korona Gór Polski — Góry Wałbrzyskie. Porady praktyczne

Mapa turystyczna. Szlak: Wałbrzych, Biały Kamień – Chełmiec – Rosochatka – Wałbrzych, Biały Kamień

 • Jeśli chcesz pójść tym samym szlakiem, ale nie masz samochodu, to wiedz, że szlak żółty zaczyna się w Wałbrzychu. Odcinek do ulicy Piasta możesz pokonać piechotą (ok. 4 km) lub podjechać autobusem numer 5, 10 lub 18 na przystanek Andersa-Ludowa. Po przeciwnej stronie drogi zaczyna się ulica Piasta.
 • Popularnym szlakiem jest szlak zielony biegnący z centrum miasta Boguszów-Gorce. Ma on długość 3,9 km (w jedną stronę), a znajduje się na nim Droga Krzyżowa Trudu Górniczego. Nie wybrałem go, gdyż przez większość trasy nie ma alternatywnego szlaku i trzeba wracać tym samym.
 • Na Chełmiec można także wejść od strony Szczawna-Zdroju (niedaleko hotelu Maria Helena), z Lubomira oraz z osiedla Grunwaldzkiego w Boguszowie-Gorcach.
 • Podczas mojego pobytu w Wałbrzychu nocowałem w Starej Kopalni, obok której przebiega żółty szlak. Tuż obok jest także przystanek, którym można podjechać w kierunku ul. Piasta. Informację o noclegu w kopalni znajdziesz na tej stronie.

Jeśli podobał Ci się mój tekst o Chełmcu, to dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych tekstów na https://podrozebezosci.pl.

Jeśli używasz Pinteresta, to mam dla Ciebie zdjęcie do pina z Chełmca.

chelmiec gory walbrzyskie najwyzszy szczyt korona gor polski szlak jak wejsc opis trasy z walbrzych bialy kamien

Similar Posts

8 Comments

 1. Zbigniew says:

  Nie zielony szlak nie jest łatwy, jest b. trudny, pionowo pod górę. Dla b. wytrawnego 30 minut od ścieżki spacerowej, zejście około 20 minut, lecz po deszczu nie radzę ryzykować. Autor zna to pewnie wyłącznie ze słyszenia. Mieszkaniec Szczawna Zdroju.

   1. Ala says:

    Co dla Grzegorzów łatwe,
    dla Zbigniewów trudne,
    dzięki polskim niesnaskom
    życie nie może być nudne… 😉

    podpisano: wytrawny górołaz płci żeńskiej, który również uważa ten szlak za b. łatwy 😀

 2. Gosia says:

  Gdzie nie dojdzie zuch, dotrze Grzegorzów dwóch :). Jak zwykle świetna, dokładna i wyczerpująca relacja.

 3. Cenzor says:

  Dobrze napisany przewodnik, czytelny dla zwykłego turysty. Szczegółowe porady i wskazówki. Nawet opisy komunikacji. Dziękuję ♥️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *