Dolina Baryczy atrakcje - TOP 10. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Dolinie Baryczy? Przewodnik. Największy park krajobrazowy w Polsce.
Dolina Baryczy atrakcje - TOP 10. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Dolinie Baryczy? Przewodnik. Największy park krajobrazowy w Polsce.

Dolina Baryczy – 10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Dolinie Baryczy. Przewodnik

13
11 minutes, 3 seconds Read

Dolina Baryczy może być spełnieniem marzeń na spędzenie weekendu lub urlopu w miejscu jak z bajki. Znajdziesz tu największy park krajobrazy w Polsce, będący równocześnie rajem dla olbrzymiej ilości gatunków ptaków, ale także mogących je obserwować ludzi. Możesz udać się na spacer, wyruszyć na spływ kajakowy, lub wsiąść na rower, aby podziwiać unikalny krajobraz oraz ciekawe zabytki. W końcu Dolina Baryczy nazywana bywa Krainą Możliwości. Pomimo że położona jest tylko godzinę drogi z Wrocławia, w dalszym ciągu jest mało znanym miejscem czekającym na odkrycie. Zastanawiasz się, dlaczego warto tu przyjechać, gdzie dokładnie jechać i co zobaczyć? Poznaj 10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Dolinie Baryczy.

1. Ruiny Pałacu Hatzfeldów w Żmigrodzie 

Pewnie kojarzysz bajkę, w której królewna więziona jest w wieży, a książę próbuje ją oswobodzić. W Żmigrodzie znajdziesz wieżę, która idealnie pasowałaby do tej opowieści. Budowla jest czteroboczna, czterokondygnacyjna, a powstała w 1560 roku. W jej wnętrzu mieści się informacja turystyczna, na szczycie jest punkt widokowy, natomiast poniżej niego apartament, który można wynająć, aby poczuć, jak to jest mieszkać w wieży.

Budowla znajduje się przy bardzo malowniczych ruinach Pałacu Hatzfeldów powstałego w latach 1656-1658. Barokowy pałac był miejscem, w którym w dniu 9 lipca 1813 roku podpisano protokół trachenberski, jak z niemiecka nazywany był Żmigród. Sygnatariuszami byli przedstawiciele Rosji, Prus, Austrii, Wielkiej Brytanii i Szwecji, a jego celem było pokonanie Napoleona Bonaparte. W 1945 roku pałac został spalony przez Armię Czerwoną.

Wędrując po ruinach, można sobie wyobrazić, jak Pałac Hatzfeldów prezentował się wcześniej. W środku zawieszono fotografie ukazujące, jak dane pomieszczenie wyglądało przed zniszczeniem. Należy jednak uważać na mieszkającego tam smoka, przed którym można się schować w zlokalizowanej w ruinach restauracji. 

Ruiny pałacu Hatzfeldów otoczone są romantycznym parkiem, powstałym na przełomie XVIII i XIX wieku. Ma on powierzchnię około piętnastu hektarów, a oprócz ciekawych starodrzewi, pomników przyrody oraz stawu jest także pergola z pnącymi się wonnymi różami.

wieza-zmigrod-dolina-baryczy-atrakcje-co-warto-zobaczyc-zwiedzic-w-dolinie-baryczy-przewodnikruiny palacu hatzfeldow w zmigrod dolina baryczy atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w dolinie baryczy przewodnik mapa stawy milickie

2. Muzeum Bombki oraz Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny w Miliczu

Święta Bożego Narodzenia przez cały rok? Czemu nie. W Dolinie Baryczy znajdziesz miejsce, w którym klimat Świąt Bożego Narodzenia można poczuć o każdej porze roku. Tym miejscem jest Muzeum Bombki w Miliczu, mieszczące się w budynku dawnej Fabryki Bombek. Na wystawie zobaczysz 6400 ręcznie malowanych szklanych ozdób zarówno tradycyjnych, jak i nowszych przedstawiających bajkowe postacie. 

Muzeum jest częścią KOM-u, czyli Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego. Składają się na niego również: galeria, sale do zabaw i edukacji oraz kawiarnia. Warto napić się w niej aromatycznej kawy lub herbaty. Tym, co koniecznie trzeba zamówić, jest rewelacyjny sernik domowej roboty. Gdy raz się go spróbuje, to ciężko poprzestać na jednym kawałku.

muzeum bombki milicz dolina baryczy atrakcje co warto zobaczyć zwiedzic w dolinie baryczy przewodnik muzeum bombki milicz dolina baryczy atrakcje co warto zobaczyć zwiedzic w dolinie baryczy przewodnik

3. Milicz

Gdyby wskazać miasto, które można by uznać za stolicę Doliny Baryczy, to bez wątpienia byłby nim Milicz. Co prawda jak na stolicę jest niewielki, gdyż ma tylko ok. 11 000 mieszkańców, ale jego historia sięga XII wieku. 

Milicz to spokojne miasto z zachowanym średniowiecznym układem ulic oraz ładnym rynkiem. Oprócz Muzeum Bombki warto w nim zobaczyć ciekawe kościoły, ruiny zamku, a przede wszystkim klasycystyczny Pałac Maltzanów zbudowany przez Joachima Maltzana w latach 1797-1798. Dziś w pałacu znajduje się Technikum Leśne, a otacza go pierwszy na Śląsku park w stylu angielskim.

milicz rynek dolina baryczy atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w dolinie baryczy przewodnikpalac-maltzanow-milicz-dolina-baryczy-atrakcje-co-warto-zobaczyc-zwiedzic-w-dolinie-baryczy-przewodnik

4. Stawy Milickie

Od nazwy miasta Milicz wywodzi się nazwa Stawy Milickie. Jest to największy w Europie kompleks stawów, których powierzchnia zajmuje 7500 hektarów. Choć trudno to sobie może wyrazić, to jeszcze kilkaset lat temu ich powierzchnia była dwa razy większa. Historia stawów sięga XIII wieku i związana jest z zakonem cystersów, który w okolicach Milicza stworzył skupisko stawów. Dziś hodowane w nich takie gatunki ryb słodkowodnych jak: amur, karaś, okoń, sum, szczupak, tołpyga oraz karp.

Stawy Milickie są ścisłym rezerwatem przyrody, dlatego na część stawów można wejść tylko z przewodnikiem. Można to zrobić podczas Fotosafari organizowanego w rezerwacie „Stawy Milickie” w kompleksie Ruda Sułowska. Fotosafari ma formę wycieczki rowerowej (chwilowo nie jest organizowane bryczką). Każdy z uczestników  jest uzbrojony w lornetkę i wraz z towarzyszącym przewodnikiem prowadzi obserwację ptaków. Dowiaduje się także o historii stawów i zwyczajach, jakie tutaj panowały oraz panują. Uzupełnieniem wycieczki powinno być zwiedzenie darmowego Muzeum Tradycji Rybactwa Stawów Milickich i Doliny Baryczy. Na muzeum składają się dwie ekspozycje: Skansen oraz Dom Rybaka. Fotosafari, jak i muzeum są atrakcjami dla całej rodziny. Więcej informacji na temat Fotosafari znajdziesz na http://www.fotosafari.stawymilickie.pl/pl,fotosafari,22.html.

stawy milickie milicz dolina baryczy atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w dolinie baryczy przewodnik

5. Karp Milicki oraz Kuchnia Doliny Baryczy

Najbardziej znaną rybą hodowaną w Stawach Milickich jest karp. Niektórzy nawet uważają, że hodowany w Dolinie Baryczy karp jest najsmaczniejszy w Polsce. O jego wyjątkowości świadczy zarejestrowanie Karpia Milickiego jako Chronionego Oznaczenia Geograficznego. Karp Milicki jest hybrydą. Powstał ze skrzyżowania karpia hodowanego tutaj od średniowiecza, z linią karpia węgierskiego, dzięki czemu uzyskano rybę o większej odporności i masie mięśniowej oraz wygrzbieceniu. Aby trafił on na nasze stoły, muszą minąć 3 lata.

We wrześniu rozpoczyna się spuszczanie wody ze stawów i z tej to okazji organizowane są Dni Karpia. Jest to szereg imprez odbywających się w Dolinie Baryczy w weekendy od września do listopada. Szczegóły programu znajdziesz na http://www.dnikarpia.barycz.pl.

Kuchnia Doliny Baryczy opiera się na produktach regionalnych. Nie tylko podczas Dni Karpia można spróbować dań z tej ryby. Szczególną popularnością cieszy się karp wędzony oraz pierogi nadziewane mięsem z karpia. Warto spróbować także zupy rybnej oraz dań z dziczyzny. 

pierogi nadziewane miesem z karpia kuchnia doliny baryczy

6. Obserwacja ptaków w Dolinie Baryczy

Dolina Baryczy to jedno z najlepszych miejsc w Polsce do obserwacji ptaków. Można tu spotkać ok. 300 gatunków, z których ok. 180 zakłada w dolinie swoje gniazda. Najłatwiej obserwować ptaki na Stawach Milickich i można to robić przez cały rok. Są jednak okresy, gdy jest ich tutaj więcej. 

Najlepszym czasem na obserwację ptaków jest jesień. Wtedy to zbierają się one w stada, a stawy wykorzystują jako miejsce odpoczynku w okresie wędrówki. Spuszczanie wody powoduje także, że stawy są idealnym miejscem na żerowanie. Bardzo dobrym okresem jest również wiosna, kiedy ptaki przylatują i zaczynają się gody. 

Dużym ułatwieniem w obserwacji ptaków są zbudowane specjalnie w tym celu wieże obserwacyjne oraz czatownie. Największa, prawie 15-metrowa wieża stoi w Grabownicy nad stawem o tej samem nazwie. Ma ona platformy widokowe na trzech piętrach i jest nazywana Wieżą Ptaków Niebieskich. 

grabownica wieza obserwacyjna w grabownicy dolina baryczy stawy milickie obserwacja ptakow barycz

7. Spływ kajakowy w Dolinie Baryczy

Za wyjątkowy krajobraz Doliny Baryczy odpowiada rzeka Barycz, której początków należy szukać na bagnach w okolicy Ostrowa Wielkopolskiego. Po pokonaniu 133 km wpływa ona do Odry, ale wcześniej zasila w wodę mieszczące się w dolinie stawy.

Barycz charakteryzuje się małymi spadkami, dlatego jest idealna na rodzinne spływy kajakowe. Warto wypożyczyć kajak i z innej perspektywy zobaczyć unikalny ekosystem pełen ptaków, w dużej mierze będący dziełem człowieka. Jeśli wolisz miejsca bardziej odosobnione, to polecam spływ Młynówką. Woda w tym kanale wydaje się czystsza, a brzegi porośnięte gęstymi zaroślami oraz wysokimi drzewami dają przyjemny chłód w upalne dni.

splyw kajakowy kajaki barycz mlynowka dolina baryczy atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w dolinie baryczy przewodnik

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

8. Ścieżka Rowerowa Trasą Dawnej Kolejki Wąskotorowej

Rower to najlepszy środek transportu po Dolinie Baryczy. Na rowerzystów czeka aż 527 km oznakowanych tras, a do tego wiele tutejszych dróg ma tak małe natężenie ruchu, że jazda nimi to sama przyjemność. Trasy przebiegają przez najciekawsze obszary regionu, często wzdłuż stawowych grobli.

Jedną z najpopularniejszych jest 20 km Ścieżka Rowerowa Trasą Dawnej Kolejki Wąskotorowej. Biegnie ona po dawnym nasypie, którym kolejka jeździła już w roku 1894, a ostatni kurs odbył się w roku 1991. Trasa prowadzi z Sułowa przez Milicz do Grabownicy. Tym, co Ci się spodoba, są nie tylko mijane krajobrazy, ale także przystanki stylizowane na stacje kolejowe, tablice informujące o historii danej miejscowości oraz atrakcjach, które warto w niej zobaczyć. W Miliczu dodatkowo ustawiono dawny skład kolejowy, a tuż obok niego plenerowe, całoroczne akwarium z rybami hodowanymi na Stawach Milickich. 

sciezka rowerowa trasa dawnej kolejki waskotorowej dolina baryczy atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w dolinie baryczy przewodnik

9. Architektura w Dolinie Baryczy

Dolina Baryczy to nie tylko piękna przyroda i stawy, ale także nieduże miejscowości pełne wiekowych budowli, starych nekropolii, w których czas wydaje się stać w miejscu. Warto do nich wstąpić, aby poczuć dawny klimat, zobaczyć zabudowania z czerwonej cegły oraz kościoły o konstrukcji szkieletowo–ryglowej.

W dawnych czasach prawie w każdej wsi był pałac lub dwór. Niestety niewiele w nich pozostało do dnia obecnego. Po niektórych zostały parki, inne zamieniono na gospodarstwa rolne, są też takie, które w dalszym ciągu czekają na lepsze czasy.

Sporo budynków w Dolinie Baryczy ma ciemne ściany z jasnymi żyłkami zaprawowymi, są to tzw. żelazne domy. Powstały one z rudy darniowej, będącej kiedyś popularnym tutaj budulcem. 

sulow kosciol dolina baryczy atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w dolinie baryczy przewodnik

10. Ceglany Dom i spotkanie oraz spacer z alpakami 

Czasem wiekowe domy zamieniane są w agroturystyki, szczególnie polecane dla osób szukających spokoju, ale także ceniących domowy klimat. Jednym z takich miejsc jest Ceglany Dom, zabytkowy budynek z początku XX wieku, który znajdziesz we wsi Koruszka. 

Został on uznany za najlepszą agroturystykę w Dolinie Baryczy w 2019 roku i pewnie swój wkład w to wyróżnienie po części mają alpaki, które są tutaj hodowane. Dwa razy dziennie organizowane są spotkania i spacery z alpakami. Trwają one godzinę i dają możliwość poznania tych zwierząt, a nawet jeśli nawiążesz z nimi więź, to wymienią z Tobą pocałunek. Szczegółowe informacje oraz rezerwacje można uzyskać pod numerem telefonu 697987326.

alpaka ceglany dom spotkanie oraz spacer z alpakami koruszka

Atrakcje w Dolinie Baryczy. Co warto zobaczyć?

Przypuszczam, że Dolina Baryczy będzie moim tegorocznym okryciem. Pierwszy raz usłyszałem o niej dopiero trzy miesiące temu i gdy pytałem znajomych, to okazało się, że nie tylko ja nic o niej nie wiem. Do tej pory, gdy jechałem na Dolny Śląsk, to do Wrocławia lub w Sudety i do miejscowości w nich położonych. Okazało się, że na północ od stolicy Dolnego Śląska również jest ciekawa kraina. Krajobrazowo przypomina mi Podlasie, za to architektonicznie inne dolnośląskie regiony. 

Powyższa lista atrakcji jest otwarta, gdyż będę chciał wrócić do Doliny Baryczy i jeszcze lepiej ją poznać. Co jeszcze polecasz zobaczyć? Napisz o tym w komentarzu. 

Dolina Baryczy — atrakcje, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć, zwiedzić — informacje praktyczne

Dolina Baryczy — mapa atrakcji i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić

Jak dojechać do Doliny Baryczy?

Dolina Baryczy położona jest na północ od Wrocławia. Najłatwiej dojechać do Żmigrodu, przez który prowadzi droga krajowa numer 5 łącząca Wrocław z Poznaniem. Na tej trasie kursują także pociągi. Czas przejazdu z Wrocławia to ok. 40 minut, natomiast z Poznania ok. 2 h. Do Milicza również kursują bezpośrednie pociągi z Wrocławia. Czas przejazdu to ok. 80 minut. 

Gdzie zjeść w Dolinie Baryczy?

Lokalnych dań próbowałem w dwóch restauracjach oznaczonych certyfikatem Dolina Baryczy Poleca: Gospodzie 8 Ryb w Rudzie Sułowskiej oraz w Restauracji „Hubertówka” w Miliczu. W Gospodzie podejście do kuchni jest bardziej nowoczesne, natomiast w Hubertówce tradycyjne, jednak w obydwu dania były bardzo smaczne i jak najbardziej je polecam. Więcej miejsc posiadających ten certyfikat znajdziesz na http://dbpoleca.barycz.pl.

Dolina Baryczy noclegi

Podczas mojego pobytu nocowałem w Hotelu Naturum w Rudzie Sułowskiej. Znajduje się on w spokojnej okolicy wśród stawów i jest to bardzo dobre miejsce, skąd można wyruszyć na wycieczki rowerowe. Same rowery też można w nim wypożyczyć. Pokoje są duże, a w każdym jest czajnik z serwisem kawowo-herbacianym. Śniadania są obfite i smaczne.

Obok hotelu znajduje się Gospoda 8 Ryb oraz Muzeum Tradycji Rybactwa Stawów Milickich i Doliny Baryczy. Rezerwację noclegu dokonasz TUTAJ.

Jeśli podobał Ci się mój tekst o Dolinie Baryczy, to dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych tekstów z Dolnego Śląska oraz na https://podrozebezosci.pl.

Jeśli używasz Pinteresta, to mam dla Ciebie zdjęcie do pina z Doliny Baryczy.

dolina baryczy atrakcje co-warto-zobaczyc-zwiedzic-w-dolinie baryczy-przewodnik mapa stawy milickie pinterest

Similar Posts

13 Comments

  1. Iza says:

    Odwiedziliśmy z kuzynami Dolinę Baryczy początkiem lipca 2022. Rewelacyjny urlop , taki trochę slow :), co przy szóstce dzieci w wieku 3 -12 jest nie lada osiągnięciem. Świetne trasy rowerowe, święty spokój, zabezpieczenie szlaków wiatami, punktami widokowymi, super bezpiecznie ale nie nudno. Zaliczyliśmy spływ Milicz- Sułów, Świat Bombki Krośnice , kolejkę wąskotorową, zabytki Milicza, z ciachem w Familijnej. Gdy brzydka pogoda- Oleśnica i (to trochę dalej) rewelacyjne muzeum motoryzacji w zamku Topacz. Wszędzie bardzo serdecznie, z dala od chaosu bud z chińskim badziewiem, nocleg w agroturystyce w Gruszeczce. Polecam.

  2. Lisa says:

    Milicz, Postolin, Sułów wspaniałe – piękne miejsca. Polecam wybrać się rowerem z prowiantem. Jest dużo miejsc gdzie można usiąść przy stoliku i w spokoju zjeść, odpocząć, poczytać.

  3. Czester says:

    To nasza najwieksza porażka od lat. Infrastruktura turystyczna jak za króla cwieczka, pokryty błotem parking na 2 samochody obok największej atrakcji , rozpadającej się drewnianej wiezy widokowej. Wszędzie zakazy pod grozba kary grzywny i areszty, rozpadające się domy, dziurawe drogi. Masakra. Ptaków sporo niestety nie ma gdzie się zatrzymać aby spokojnie fotografować chyba, ze na środku drogi. Coś co na całym świecie było by wspaniałą atrakcją u nas wygląda jak wygląda. Na prawdę lepiej omijać to miejsce szerokim łukiem, serdecznie nie polecam

    1. Paweł z Podkarpacia says:

      Ten komentarz jak dla mnie brzmi zachęcająco. Lubię miejsca zapomniane, trochę dzikie. Mieszkam na Podkarpaciu i ten komentarz zachęcił mnie do przyjazdu na przysłowiowy weekend. Dla Szanownego Pana Czestera najlepsza byłaby wycieczka „on line” w internecie – „bez ruszania czterech liter” tyko zdjęcia filmy itp.

  4. Bogna says:

    Szukałam informacji o Dolinie Baryczy i trafiłam tutaj. Bardzo dziękuję. Na pewno odwiedzę to miejsce:)

  5. annawu says:

    Byłam parę lat temu, początkiem października, chciałam zobaczyć przeloty gęsi. Pięknie , spokojnie, już kolorowo. Jeździłam rowerem po ścieżkach i między stawami też (nie wiedziałam, że trzeba z przewodnikiem 🙂 ) Dużo ludzi z wielkimi lunetami obserwowało ptaki. Nocowałam w Miliczu a nie widziałam, że tam jest Muzeum Bombki. Zachwycił mnie Sułów. A w drodze powrotnej Trzebnica, ale to już chyba nie jest Dolina Baryczy

      1. Robin says:

        Niestety 99% stawów mają zakazy wstępu bo to stawy hodowlane. To największe rozczarowanie doliną baryczy bo nigdzie o tym nie piszą i mam nadzieję że czaple i inne ptaki opędzlują im wszystkie ryby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *