Dolina Prosiecka – wyjątkowe miejsce w Górach Choczańskich. Słowacja

6
4 minutes, 19 seconds Read

Dolina Prosiecka (sł. Prosiecka dolina) to jedna z piękniejszych dolin na Słowacji. Na długości ok. czterech kilometrów przecina Góry Choczańskie, tworząc głęboki kanion ze stromymi zboczami i fantastycznymi formacjami skalnymi. Stanowi doskonały przykład doliny krasowej Karpat Zachodnich. Trasa przez Dolinę Prosiecką pełna jest atrakcji. Na niebieskim szlaku czekają na ciebie kładki, stalowe liny, drabinki i wodospad. Bliskość parkingu w miejscowości Prosiek i niewielka długość sprawiają, że możesz nią przejść z większymi dziećmi. Jak wygląda Dolina Prosiecka i czy warto ją zobaczyć? Zapraszam do relacji. 

Dolina Prosiecka — parking

Wspomniałem, że najbliższy parking znajduje się w miejscowości Prosiek i jeżeli chcesz przejść Dolinę Prosiecką i nią wrócić, to będzie najlepsze rozwiązanie. Długość tej trasy to 8,4 km, a przejście powinno zająć ok. 3 h. 

Jeśli nie lubisz dwa razy iść tą samą trasą, a chcesz zobaczyć drugą piękną dolinę, to proponuję zostawić samochód w miejscowości Wielkie Borowe (Veľké Borové). Gdy to zrobisz, to najpierw przejdź Dolinę Kwaczańską, a następnie wróć Doliną Prosiecką. Niech dodatkową zachętą będzie to, że parking w miejscowości Prosiek jest płatny, natomiast w Wielkie Borowe nie. Znajdziesz go tuż przy szlaku obok cmentarza. Trasa ma długość 15,4 km, a przejście dwóch dolin zajmuje ok. 5:15 h.  

prosiek dolina prosiecka gory choczanskie slowacja

Wrota do Doliny Prosieckiej 

600 metrów od centrum miejscowości Prosiek szlak niebieski łączy się z żółtym odchodzącym od Doliny Kwaczańskiej. W tym miejscu jest wiata, ławeczki i zaczyna się ścieżka edukacyjna prowadząca przez doliny. 

Wejścia do Doliny Prosieckiej „bronią” Wrota (Vráta). Nie przegapisz ich, gdyż to wąska szczelina między stromymi zboczami, pomiędzy którymi przepływa rzeka Prosieczanka (Prosiečanka). Byś nie musiał moczyć obuwia, po prawej ścianie ułożono drewniane kładki. Przerzucono również mostek, którym przejdziesz na lewy brzeg. Chwilę po tym pierwszy raz skorzystasz ze stalowych lin ułatwiających przejście nad strumykiem.

dolina prosiecka slowacja gory choczanskie wrota vrata

dolina prosiecka slowacja gory choczanskie wrota vrata dolina prosiecka slowacja gory choczanskie stalowe liny

Vidová i wodospad Červené piesky

Nawet nie zauważysz, kiedy strumyk zniknie. Szlak jednak przez pewien czas poprowadzi cię jego wyschniętym korytem lub tuż obok. W końcu odbije w prawo, po czym zaczniesz się wspiąć, aż dojdziesz do rozdroża Vidová. 

Na zmęczonych turystów czeka tu wiata z ławeczkami, a na odkrywców dodatkowa atrakcja. Szlak niebieski odbija tutaj w lewo i idąc 300 metrów zgodnie z kierunkowskazem dojdziesz do wodospadu Červené piesky. Przejście w jedna stronę zajmuje ok. 10 minut i może być ciut męczące, gdyż trzeba wspinać się po łańcuchach. Nagrodą jest widok 15-metrowego wodospadu, który szczególnie efektownie wygląda po opadach. 

dolina prosiecka slowacja gory choczanskie trasadolina prosiecka slowacja gory choczanskie szlak niebieskidolina prosiecka slowacja gory choczanskie vidova

Wąwóz Sokół w Dolinie Prosieckiej 

Po powrocie do rozdroża czeka cię pokonanie wąwozu Sokół. Ponownie ściany się zwężają, ale pojawia się coś nowego, a mianowicie stalowe drabinki. Z pierwszą nie ma problemu, gdyż jest niewysoka, choć przekrzywiona. Kolejne dwie ułożone jedna po drugiej przyprawiają o szybsze bicie serca osoby z lękiem wysokości. W sumie mają kilkanaście metrów wysokości, ale nie ma się czego bać, gdyż są bezpieczne. Gdy je pokonasz, do przejścia pozostanie tylko ostatnia stalowa lina, po której krajobraz zdecydowanie się zmieni. W tym miejscu możesz zawrócić, by wrócić tym samym szlakiem, lub kontynuować wędrówkę.

prosiecka dolina slowacja gory choczanskie drabinaprosiecka dolina slowacja gory choczanskieprosiecka dolina slowacja gory choczanskie drabina (2)

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
prosiecka dolina slowacja gory choczanskie drabina (2)prosiecka dolina slowacja gory choczanskie stalowa lina

Kotlina Svorad i Wielkie Borowe 

Szlak niebieski opuszcza Dolinę Prosiecką i Góry Choczańskie, by przejść w kotlinę Svorad. Otwarta przestrzeń wśród górskich łąk i widoki na szczyty towarzyszą wędrowcom przez ponad 2 km, po czym schodzi się do wsi Wielkie Borowe (Veľké Borové). To najlepsze miejsce, skąd warto wyruszyć, by zobaczyć największą atrakcję Doliny Kwaczańsiej, ale o tym napiszę w osobnym artykule. 

dolina prosiecka slowacja gory choczanskie vidova

Czy warto iść Doliną Prosiecką?

Dolina Prosiecka to klimatyczne miejsce z dużą liczbą atrakcji, bujną roślinnością i małą liczbą ludzi. Przypomina Słowacji Raj lub Diery w Małej Fatrze, więc jeśli podobają ci się tamte krajobrazy, to i ta dolina przypadnie ci do gustu. Mam nadzieję, że zachęciłem cię do przyjazdu i wędrówki. 

Dolina Prosiecka. Trasa Prosiek-Svorad-Prosiek. Mapa turystyczna 

Noclegi 

Masz okazję, przyjedź na Słowację na kilka dni. Czeka na ciebie duży wybór szlaków oraz pasm górskich za to mała liczba turystów. Noclegi w najlepszej cenie znajdziesz TUTAJ.Booking.com

Jeśli podobał Ci się mój artykuł o Dolinie Prosieckiej, to dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów ze Słowacji, w tym o atrakcjach Bratysławy, Lewoczy i Zamku Spiskim.

Używasz Pinteresta? Mam dla Ciebie zdjęcie do pina z Doliny Prosieckiej.

dolina prosiecka slowacja gory choczanskie trasa z dzieckiem parking mapa turystyczna

Similar Posts

6 Comments

 1. Wiktor says:

  Słowacja to dość często pomijany sąsiad Polski jeżeli chodzi o kierunek urlopowy, a naprawdę pięknie tam potrafi być. Tak patrząc z perspektywy projektanta to tego typu miejsce mogłoby być serio świetną inspiracją ^_^

 2. Dolina Prosiecka says:

  Dobrze, że Pan opisał te piękną Doline Prosiecka. Udowodnił Pan, że można pokonać wszelkie bariery wytrwałości naszego organizmu. Że trzeba pokonywać swoje ułomności i trzeba próbować (mam na myśli drabiny). Przyroda nagrodziła mnie pięknymi zdjęciami w Pana wykonaniu, a Panu pokazała się w pięknej oprawie. Dziękuję za pozdrowienia.

  1. Grzegorz Rybka says:

   Pani Barbaro, gdy tylko mogę, to staram się pokazać coś więcej, niż tylko znane miejsca i dlatego zdecydowałem się napisać o Dolinie Prosieckiej. Pozdrawiam

 3. Dolina Prosiecka says:

  Przeczytałam, zdjęcia obejrzałam i napisałam. Podziwiam Pana i pasje, jakie Pan prezentuje. Pięknie opisane i bardzo sugestywnie. Opisy są szczegółowe, tak jak powinien być skonstruowany przewodnik dla takiej osoby nieznającej krainy jak ja. Jestem zauroczona Słowacja i jej Dolinami a szczególnie Dolina Prosiecka. Panu się udaje zachęcić do podróży takich wloczkijow jak ja. Podziwiam te wąwozy, liny drabiny no i wodospad jest ukoronowaniem za trudy wspinaczki Pozdrawiam serdecznie Basia Jaroszkiewicz Poznań

  1. Grzegorz Rybka says:

   Pani Barbaro dziękuję za komentarz. Przyznam, że planowałem napisać o czymś innym, ale tak się mi spodobała ta dolina, że uznałem, że muszę to zrobić. Lubię pokazywać mało znane, a ciekawe miejsca 🙂 . Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *