Babia Góra ze Słowacji z psem. Do wyboru dwa szlaki ze Slaná Voda (Oravska Polhora). Który wybrać? Parking. Schronisko Chata Slaná Voda
Babia Góra ze Słowacji z psem. Do wyboru dwa szlaki ze Slaná Voda (Oravska Polhora). Który wybrać? Parking. Schronisko Chata Slaná Voda

Babia Góra ze Słowacji. 10 powodów, by iść szlakiem ze Slaná Voda

18
8 minutes, 57 seconds Read

Babia Góra ze Słowacji to ciekawa alternatywa dla szlaków wiodących z Polski. To również okazja do zobaczenia najwyższego szczytu Beskidu Żywieckiego (zwanego na Słowacji Orawskie Beskidy) od strony południowej. Początek szlaku zaczyna się w osadzie Slaná Voda (pol. Słona Woda) będącej częścią miejscowości Oravská Polhora. Mało kto wie, że właśnie stąd prowadzi najstarszy szlak na Babią Górę i jeden z najstarszych w Beskidach Zachodnich. Został on wyznaczony jeszcze w 1894 roku. Parking znajduje się niedaleko słowackiego schroniska Chata Slaná Voda, skąd idzie się szlakiem żółtym na szczyt Babiej Góry, której wysokość to 1725 m n.p.m. Trasa jest ciekawa, widokowa i ma kilka atrakcji. Dodatkowo można nią wędrować z psem. W sumie znalazłem aż 10 powodów, by iść na Babią Górę ze Słowacji. Może przekonają cię one do tego, by twoja kolejna wycieczka zaczęła się w osadzie Slaná Voda.

1. Darmowy/tani parking w Slaná Voda

Chyba każdemu są znane problemy z parkowaniem samochodu na Przełęczy Krowiarki. Nie tylko w sezonie tamtejsze parkingi szybko się zapełniają, a dodatkowo ich cena wynosi 20 zł (kwiecień 2022). Niektóre osoby próbuję parkować na poboczu, co odradzam, gdyż może się to skończyć wysokim mandatem.

Jeśli przyjedziesz do osady Slaná Voda samochodem, to najlepiej zostaw go przy schronisku Chata Slaná Voda. Parkingi nie są zbyt duże i po sezonie są bezpłatne. W sezonie kosztują 3 euro lub 15 zł. Dodatkową atrakcją jest ustawiona tuż obok olbrzymia łatwa, skąd można podziwiać Babią Górę. 

2. Brak biletu wstępu do parku

Nie chcesz płacić biletu wstępu do parku? Przyjedź do Słowacji. 

30 października 1954 roku po polskiej stronie utworzono Babiogórski Park Narodowy. Zajmuje się on ochroną przyrody, ale także infrastrukturą turystyczną. Niestety wstęp do Babiogórskiego Parku Narodowego jest płatny. Bilety kosztują 7 zł i 3,5 zł ulgowy (kwiecień 2022).

Po słowackiej stronie również utworzono park, ale jest to park krajobrazowy Górna Orawa (Horná Orava). W przeciwieństwie do Babiogórskiego Parku Narodowego wstęp do niego jest jednak bezpłatny. 

babia gora hora szlak ze strony slowackiej

3. Babia Góra z psem

Dużo osób lubi wędrować po górach ze swoimi pupilami. Niestety idąc z Polski na Królową Beskidów, nie można wziąć ze sobą psa, a to z uwagi na istniejący tam Babiogórski Park Narodowy. Inaczej jest na Słowacji. Zdobywając Babią Górę ze słowackiej strony, możesz wędrować z psem. Pamiętaj jednak, że pies musi być na smyczy. 

babia gora hora diablak z psem

4. Gajówka na Równi pod Babią Górą (Hajovňa pod Babou horou)

Gajówka na Równi pod Babią Górą (Hajovňa pod Babou horou) to jedyne budynki przy żółtym szlaku na Babią Górę. Zwana jest ona również Gajówką Hviezdoslava, od pseudonimu poety Pavola Országh ps. Hviezdoslav. Urodził się on 2 lutego 1849 roku na Orawie i często przybywał do uzdrowiska w Slaná Voda. Uważany jest za najwybitniejszego słowackiego poetę i to właśnie tu szukał inspiracji do swojego najsłynniejszego dzieła pod tytułem „Hájnikova žena”. Z ciekawostek dodam, że tłumaczył on na słowacki dzieła Mickiewicza oraz Słowackiego. 

Obecnie Gajówka Hviezdoslava jest pierwszym literackim muzeum na Słowacji, które poświęcono konkretnemu dziełu literackiemu, ale nie tylko. 

W 1904 roku urodził się tu i spędził swoje wczesne dzieciństwo Milo Urban. Był on powieściopisarzem, tłumaczem i eseistą, oraz przedstawicielem słowackiego modernizmu. Jemu poświęcono ekspozycję w sąsiednim budynku. Muzeum otwarte jest okresowo. Aktualne godziny otwarcia oraz ceny biletów znajdziesz na https://www.oravskemuzeum.sk.  

hajovna pod babou horou gajowka na rowni pod babia gora muzeum

5. Wieże widokowe na słowackim szlaku na Babią Górę

Za ogrodzeniem gajówki żółty szlak schodzi z asfaltu i skręca w lewo, skąd po kilkunastu metrach dojdziesz do pierwszej z dwóch wież widokowych. Są to niewysokie, drewniane konstrukcje i stanowią ciekawy przerywnik w wędrówce. Dodatkowo wyposażone są w stacjonarne, darmowe dwuokularowe lunety. Szczególnie z tej położonej bliżej szczytu Babiej Góry twoim oczom ukaże się piękna panorama na Tatry, Małą Fatrę, ale także na Pilsko. 

babia gora hora diablak szlak ze slowacji slana voda wieza widokowa

6. Wiaty na szlaku na Babią Górę

Babia Góra znana jest w tego, że pogoda na niej zmienia się błyskawicznie i nie ma gdzie się schować. Chociaż to po polskiej stronie szlak jest płatny, to po słowackiej trasa jest lepiej przygotowana. Po polskiej stronie można się schować i odpocząć w schronisku Markowe Szczawiny, ale wpierw trzeba do niego dojść. 

Od słowackiej strony na żółtym szlaku w kilku miejscach na turystów czekają drewniane wiaty ze stołami oraz ławkami. Można w nich odpocząć i schronić się przed deszczem. Dodatkowo na części szlaku tuż obok przepływa strumyk. Jego zimna, górska woda daje przyjemne ukojenie szczególnie w upalne dni.

babia gora hora szlak ze slowacji slana voda wiata szalas

7. Mało ludzi na szlaku na Babią Górę ze Słowacji 

Chociaż to siódmy powód, by wejść na Babią Górę ze Słowacji, to dla wielu osób może być najważniejszy. Babia Góra jest bardzo popularną górą, co przekłada się na to, że są takie dni, że szczególnie na szlaku z Przełęczy Krowiarki idą tłumy. Jeśli nie uśmiecha ci się, co chwilę kogoś przepraszać, lub wlec się za innymi, to w takim razie pamiętaj o szlaku ze Slaná Voda. Tu ilość turystów wciąż jest tu mniejsza niż po polskiej stronie.

babia gora hora szlak ze slowacji slana voda

8. Pętla na szlaku Slaná Voda — Babia Góra — Slaná Voda

Nie lubisz wchodzić i schodzić tym samym szlakiem? Mam dla ciebie dobrą wiadomość. Idąc na Babią Górę z osady Slaná Voda, możesz zrobić pętlę. Dodatkowo przy okazji zdobędziesz szczyt Małej Babiej Góry o wysokości 1517 m n.p.m. Jak to robić?

Na szczycie Babiej Góry zaczyna się niebieski szlak, którym przez Przełęcz Brona dojdziesz na szczyt Małej Babiej Góry. Tu swój początek ma szlak czerwony prowadzący do Slaná Voda i dalej do miejscowości Oravská Polhora. Ten szlak jest inny niż szlak żółty. Jest bardziej dziki, mniej widokowy, słabiej oznakowany i ustawiono przy nim tylko jedną wiatę. Wszystko to powoduje, że wędruje nim jeszcze mniejsza liczba osób, niż szlakiem żółtym. Atrakcją tego szlaku jest zagroda z dzikami znajdująca się niedaleko schroniska.

Szczególnie w dwóch miejscach uważaj, by na czerwonym szlaku nie zabłądzić. Najpierw, gdy po zejściu z Małej Babiej Góry dojdziesz do leśnej drogi. W tym miejscu nie ma oznaczeń, a trzeba skręcić w prawo. Drugi raz uważaj, gdy dojdziesz do drogi asfaltowej. Może się wydawać, że szlak prowadzi prosto, a on bardzo szybko skręca w lewo między drzewa.

mala babia gora beskid zywiecki orawskie beskidy

9. Schronisko Chata Slaná Voda

Jak miło zakończyć wycieczkę ze Słowacji na Babią Górę? Wstąp do schroniska Chata Slaná Voda. Schronisko położone jest na wysokości 750 m n.p.m. w miejscu, gdzie zaczniesz i skończysz wędrówkę. Oferuje ono 80 miejsc noclegowych w kilku budynkach oraz pełne wyżywienie. Co najlepsze, ceny są niższe niż w polskich schroniskach. Przykładowo w marcu 2022 roku zupa kosztowała ok. 2 €, dania główne 5-7 €, natomiast ceny piwa zaczynały się od 1,5 €. Potrawy są smaczne, a można się nimi delektować w wewnętrznych salach oraz na zewnątrz. Dodatkową zaletą jest to, że można w nim płacić w złotówkach. Pamiętaj jednak, by mieć ze sobą gotówkę. 

chata slana voda schronisko

10. Źródło solanki jodowo-bromowe w Slaná Voda

Nazwa Slaná Voda pochodzi od źródeł solanki jodowo-bromowej wypływających z tutejszej ziemi. Znane były one już w średniowieczu, a pierwszy raz na mapach pojawiły się w 1550 roku. W latach 1863-1918 funkcjonował tu nieduży zakład balneologiczny, do którego chętnie przyjeżdzali goście z Austro-Węgier oraz z Niemiec. Dziś nie ma po nim śladu, za to ciut poniżej schroniska, przy drodze wiodącej do Oravská Polhora wzniesiono altanę. Kryje ona studnię, z której możesz nabrać solanki. 

Jest to woda lecznicza o zawartości soli do 50 g/kg wody. Należy także do najcenniejszych wód leczniczych jodowych na Słowacji oraz w Europie o zawartości jodu około 135 mg/kg. Wodę możesz wykorzystać do płukania gardła, inhalacji, popijania w małych dawkach, ale także do leczenia. Pomocna jest w chorobach skóry, układu mięśniowo-szkieletowego, układu krążenia, schorzeniach nerwowych oraz chorobach ginekologicznych i kobiecych. 

Babia Góra ze Słowacji. Czy warto wejść na Babią Górę ze Slaná Voda?

Wędrowanie po górach sprawia radość, a tym większa jest ona, gdy dodatkowo można zobaczyć nowe szlaki lub znane miejsca, ale z innej perspektywy. Takim szlakiem jest słowacki szlak na Babią Górę. Daje on możliwość odkrycia Królowej Beskidów z inne strony i na razie nie jest zadeptany, jak szlaki z Polski. 

Głównym szlakiem po stronie słowackiej jest szlak żółty. Jest to łatwy i dobrze utrzymany szlak o długości 8 km, wiodący z Chaty Slaná Voda na szczyt Babiej Góry. Wg mapy turystycznej pokonanie jego powinno zająć ok. 3:40. Później tylko do ciebie będzie zależało, czy wrócisz tą samą trasą, czy może będziesz kontynuował wędrówkę szlakiem niebieskim i czerwonym. 

Dwa razy pokonałem tę trasę. A czy ciebie zachęciłem do wędrówki? Napisz o tym w komentarzu. 

Babia Góra ze Słowacji. Mapa szlaku Slaná Voda — Babia Góra — Slaná Voda 

Słowacja noclegi

Jeśli jeden dzień w górach to dla ciebie za mało, to pozostań na Słowacji dłużej. Znajdziesz w niej szeroki wybór noclegów, od bardzo skromnych, po ekskluzywne hotele i apartamenty. Już dziś porównaj ceny noclegów na Słowacji lub zarezerwuj nocleg.

Jeśli podobał Ci się mój artykuł o szlaku ze Słowacji na Babią Górę, to dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów ze Słowacji, w tym o miastach Bratysława, Nitra, Trnava, oraz o polskich górach.

Używasz Pinteresta? Mam dla Ciebie zdjęcie do pina ze szlaku na Babią Górę ze Słowacji.

babia gora ze slowacji szlak slana voda.jpg

Similar Posts

18 Comments

 1. Małgorzata says:

  Zmiana- Parking w Slanej Vodzie jest już płatny. 15 zł lub 3 euro.
  Trasa żółtym szlakiem przepiękna widokowo. Cały czas panorama, Tatry, Pilsko itd. Czerwony bez widoków, oznaczony tak sobie ale po ostrzeżeniach i pilnowaniu się OK. Leśna ścieżka , czasem wąsko, czasem po drodze leśnej koleinami Ostatnie 3 km niestety asfalt.
  Dzięki za inspirację.

 2. MSz says:

  Część, weszliśmy na Diabloka od strony słowackiej, właśnie po przeczytaniu Twojego opisu trasy i ze względu na psa. Po drodze jest gdzie odpocząć, szlak mało męczący :-). Nam niestety nie dopisała pogoda, po drodze kropiło, a na górze wiało i się rozpadło, ale i tak było warto. Kolejny raz od strony polskiej. Dzięki i pozdrawiam MSz

 3. Zakrzew says:

  Schodziłem z Babiej Góry stroną słowacką czerwonym szlakiem jakoś we wrześniu 2022, podczas pętli 60km (jeszcze rykowisko… coś pięknego ). Teraz pora zejść z Pilska stroną słowacką iii…. atak na Babią żółtym szlakiem, myślę że jeszcze w styczniu się uda pozdrawiam

 4. Ania i Felcia says:

  Super opis! Wszystko było jak w opisie! Ja szlam z suczką tam i sam żółtym i bardzo nam sie podobało ! Duże dzięki i proszę o dokładkę ( np. Barania z psem ..?)

 5. Smigol says:

  Akurat idąc żółtym szlakiem od strony słowackiej zabłądziliśmy, w pewnym momencie gdy mijaliśmy te chatki i wieże widokową zamiast pójść do góry przed siebie (podobno była to wąska kamienista scieżka), skręciliśmy w prawo (po drodze dużo wycinki drzewa), doszliśmy w ten sposób do granicy polsko-słowackiej i stamtąd doczołgaliśmy się do szlaku zielonego, lecz brakło sił żeby spróbować dalej iść, więc tym zielonym szlakiem „zeszliśmy” do niebieskiego i tak wróciliśmy, nie zdobywając szczytu. Wydaje mi się że gdzieś przeoczyliśmy tabliczki albo słabe oznaczenia w pewnym momencie były. Co Pan o tym sądzi ?

 6. BABIA GÓRA says:

  Panie Grzegorzu świetnie napisany przewodnik, jest tak zachęcający do przejścia i wędrówkę na Babią Górę, że ma się ochotę wszystko zostawić tzn. przyziemne sprawy, kłopoty i wybrać się w drogę. Zachętę nabierze każdy, kto przeczyta cały przewodnik. Nie wiedziałam, że od strony Słowacji jest takie dogodne przejście. Cóż dziękuję ♥️ za wskazówki i trzeba się ruszyć. Pozdrawiam Pana i jeszcze raz dziękuję.

 7. Zbigniew says:

  Witaj Grzegorz. Narobiłeś mi ,,smaka,,tym wpisem, do tej pory kilkakrotnie wchodziłem od Krowiarek i tylko raz pętlą przez Markowe. Tak więc następny raz będzie tak jak opisaleś i to pewnie już w maju. Dzięki za dokladny opis atrakcji na trasie. Pozdrawiam. Zbigniew

  1. Grzegorz Rybka says:

   Witam Zbigniewie! Postanowiłem opisać ten szlak, gdyż szedłem nim już dwa razy i bardzo mi się spodobał. Liczę na to, że i Tobie się spodoba. Pozdrawiam. Grzegorz

 8. Maciej says:

  Też lubię ten szlak, mam jeszcze dla niego 11 powód. Ze względu na to, ze szlak poprowadzony jest z południa, to cały czas ma się przed sobą ładnie oświetloną Babią Górę. Szedłem szlakiem zielonym (czyli równoległym) z Polany Stańcowej w lutym i jeszcze nigdy nie widziałem takiego piękno widoku na Babią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *