Miasto Ferrara, perła regionu Emilia Romania. Co warto zwiedzić i zobaczyć? Atrakcje. Zabytki. Zamek. Ciekawe miejsca. Kuchnia. Przewodnik. Ceny. Włochy
Miasto Ferrara, perła regionu Emilia Romania. Co warto zwiedzić i zobaczyć? Atrakcje. Zabytki. Zamek. Ciekawe miejsca. Kuchnia. Przewodnik. Ceny. Włochy

Ferrara – 10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Ferrarze. Przewodnik

2
9 minutes, 26 seconds Read

Rzym, Mediolan czy Neapol to włoskie miasta znane każdemu. Włochy mają jednak wiele perełek, o których często się nie słyszało. Przylatując do Bolonii na spotkanie osób poznanych na Camino, wiedziałem, że ta wycieczka będzie inna. Wszystkie osoby, z którymi miałem się spotkać, mieszkają we Włoszech. Czy ktoś lepiej od mieszkańców wie, co warto zwiedzić i zobaczyć oraz jakie atrakcje pokazać? Jednym z miejsc, które zwiedziliśmy, była Ferrara. Położone w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – Miasto Renesansu („City of the Renaissance”). Oto 10 atrakcji, które warto zwiedzić i zrobić w Ferrarze.

1. Zamek d’Este (Castello Estense) zwany również Zamkiem św. Michała

Ferrara swój rozkwit oraz architekturę zawdzięcza rodowi d’Este, pod którego władaniem była od 1240 roku. Najznakomitszym przykładem jest położony w centrum Zamek d`Este (Castello Estense), będący symbolem miasta. Zamek przypomina bajkową budowlę z wieżami, mostami zwodzonymi, pięknym dziedzińcem oraz dużą fosą. To jedna z niewielu fos na świecie, po której można pływać łódką, a dodatkowo obserwować przepływające słodkowodne ryby.

Zamek d'Este (Castello Estense), Ferrara, WłochyZamek d'Este (Castello Estense), Ferrara, Włochy

Zamek d'Este (Castello Estense), Ferrara, Włochy

Ciekawa jest historia powstania tej monumentalnej fortecy. Wybudowana w 1385 roku w pierwszym okresie miała bronić rodu d`Este nie przed nieprzyjaciółmi, ale przed poddanymi. Dopiero w późniejszych latach, gdy strach przed poddanymi zmalał, złagodzono jej surowy wygląd, dodając wieże oraz taras.

Zwiedzanie zamku trwa około 2 godzin, w czasie których przewodnik opowiada o historii miasta, rodzie d`Este oraz budowli (można zwiedzać bez przewodnika). Rozpoczyna się od lochów wywołujących uczucie klaustrofobii. Następnie przechodzi się przez komnaty na poszczególnych piętrach, wstępuje na chwilę do kaplicy oraz na taras. Jedyne, czego nie ma w zamku, to wyposażenie. Jeśli nie liczyć olbrzymich luster, w których można oglądać piękne freski, to zamek jest dosłownie pusty.

Wycieczka kończy się na szczycie rewelacyjnego punktu widokowego – Lwiej Wieży. Rozpościera się z niej piękna panorama na miasto oraz okolice. Aktualne ceny biletów oraz godziny otwarcia zamku znajdziesz na https://www.castelloestense.it/it.

Lochy, więzienie w zamku d'Este (Castello Estense), Ferrara, Włochy Taras, zamek d'Este (Castello Estense), Ferrara, Włochy Kaplica, zamek d'Este (Castello Estense), Ferrara, WłochyWnętrza, zamek d'Este (Castello Estense), Ferrara, WłochyFreski, zamek d'Este (Castello Estense), Ferrara, WłochyLwia Wieża, Zamek d'Este (Castello Estense), Ferrara, Włochy

2. Ratusz (Palazzo Municipale)

Kilkadziesiąt metrów od zamku znajduje się Palazzo Municipale, którego budowę rozpoczęto w 1245 roku. Była to pierwsza rezydencja książąt d`Este, w przeszłości połączona z zamkiem, aby jej mieszkańcy mogli się przenosić bez wychodzenia na zewnątrz. W późniejszych wiekach budynek był wielokrotnie przebudowywany oraz restaurowany. Obecnie mieści się w nim ratusz.

Główne wejście do gmachu znajduje się od strony wewnętrznego placu – Piazza Municipale. Są to majestatyczne schody prowadzące na piętro budynku. Można w nim podziwiać dwie duże sale z sufitami i dekoracjami z XVI wieku.

Ratusz (Palazzo Municipale), Ferrara, Włochy

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
Ratusz (Palazzo Municipale), Ferrara, Włochy Ratusz (Palazzo Municipale), Ferrara, Włochy

3. Katedra św. Jerzego  (Basilica Cattedrale di San Giorgio Martire)

Wybudowana w 1135 roku katedra pod wezwaniem św. Jerzego to największy kościół Ferrary, określany często architektonicznym obrazem historii miasta. Bogato zdobiona fasada (obecnie w renowacji) to połączenie romantyzmu na dole z gotykiem u góry. Boczną stronę zdobią dwie loggie z rzeźbionymi kolumnami i malutkimi sklepikami, w których handel trwa od średniowiecza. Uzupełnieniem katedry jest imponująca, ale niedokończona renesansowa dzwonnica z różowo-białego marmuru.

Wnętrze katedry jest trzynawowe i prezentuje klasycyzm oraz barok, z bogatą dekoracją malarską oraz rzeźbiarską. Uzupełnieniem wizyty w katedrze może być zwiedzenie pobliskiego muzeum katedralnego.

Katedra św. Jerzego (Basilica Cattedrale di San Giorgio Martire), Ferrara, Włochy Piazza Trento e Trieste, Ferrara, Włochy Sklepiki przy katedrze, Ferrara, WłochyKatedra w Ferrarze, Duomo (Basilica Cattedrale di San Giorgio Martire), Ferrara, Włochy Katedra w Ferrarze, Duomo (Basilica Cattedrale di San Giorgio Martire), Ferrara, WłochyMuzeum Katedralne (Museo Della Cattedrale), Ferrara, Włochy

4. Średniowieczna dzielnica (Via delle Volte)

Zabytkowa Ferrara podzielona jest jakby na dwie części, średniowieczną i renesansową. Wydaje się, że są to dwa miasta zamknięte w obrębie jednego muru. Idąc brukowaną Via delle Volte, przeniesiesz się do średniowiecza, z jego zabudowaniami, zaułkami i klimatem. Plątanina uliczek, kamienne budowle, nadziemne przejścia tworzą scenografię jakby z filmu, którego akcja rozgrywa się w tamtym okresie. Brakuje tylko aktorów, kupców, rzezimieszków, czy pań lekkich obyczajów oraz śmieci i brudu.

Średniowieczna dzielnica (Via delle Volte), Ferrara, Włochy Średniowieczna dzielnica (Via delle Volte), Ferrara, WłochyŚredniowieczna dzielnica (Via delle Volte), Ferrara, Włochy

5. Pałac Diamentowy (Palazzo dei Diamanti) i Corso Ercole d`Este

Gdy w XV wieku miasto nie mogło pomieścić więcej mieszkańców, książę Ercole I podjął decyzję o jego rozbudowie. Po raz pierwszy przeprowadzono to według przepisów planistycznych, w efekcie czego Ferrara uważana jest za pierwsze nowoczesne miasto w Europie. Ulice zaplanowano w taki sposób, aby były przedłużeniem i uzupełnieniem starych. W wyniku prac miasto powiększyło się o połowę, a dzielnicę średniowieczną od renesansowej rozdziela Viale Cavour, będąca główną promenadą Ferrary.

Najpiękniejszą ulicą dzielnicy renesansowej jest Corso Ercole I d’Este, której centrum stanowi Pałac Diamentowy (Palazzo dei Diamanti). Nazwa pochodzi od 8500 bloków marmuru w kształcie diamentu, zdobiących ściany. Wybudowany w latach 1493-1503 w stylu włoskiego renesansu pałac, jest jednym z najbardziej znanych budynków renesansowych na świecie. Wewnątrz znajduje się dziedziniec z krużgankami i marmurową studnią. Pierwsze piętro zajmuje galeria malarstwa narodowego, organizowane są tu też liczne wystawy. Więcej informacji o pałacu oraz godziny otwarcia znajdziesz na https://www.palazzodiamanti.it.

Pałac Diamentowy (Palazzo dei Diamanti), Ferrara, Włochy Pałac Diamentowy (Palazzo dei Diamanti), Ferrara, Włochy Dziedziniec, Pałac Diamentowy (Palazzo dei Diamanti), Ferrara, Włochy

Będąc przy Pałacu Diamentowym, warto przejść na drugą stronę ulicy, gdzie znajduje się Palazzo Prosperi-Sacrati. Zaprojektowany i zbudowany w latach 1493-1498 w stylu renesansowym, wyróżnia się pięknym wystającym marmurowym portalem i balkonem podtrzymywanym przez aniołki.

Pałac Prosperi-Sacrati (Palazzo Prosperi-Sacrati), Ferrara, Włochy Pałac Prosperi-Sacrati (Palazzo Prosperi-Sacrati), Ferrara, Włochy Pałac Prosperi-Sacrati (Palazzo Prosperi-Sacrati), Ferrara, Włochy

6. Park Massari i Pareschi (Parco Massari e Pareschi)

Ferrara to nie tylko piękne budowle ale i parki, w których można odpocząć po trudach zwiedzania. Opodal Pałacu Diamentowego znajduje się zbudowany w 1780 roku Park Massari, pełen rzeźb, roślin i krzewów. Podobnie jak Park Pereschi stanowi świetne miejsce na spokojny spacer i chwilę odpoczynku przed dalszym zwiedzaniem.

Park Pareschi (Parco Pareschi), Ferrara, Włochy Park Pareschi (Parco Pareschi), Ferrara, Włochy

7. Klasztor św. Antoniego w Polesine (Monastero di S. Antonio in Polesine)

Wejście do klasztoru św. Antoniego wzbudza poczucie uroczystego skupienia i modlitwy. Wpływa na to bogactwo niesamowitych fresków, począwszy od szkoły Giotto i bizantyjskiej, aż po renesans. Założony we wczesnym średniowieczu żeński klasztor klauzurowy, od początku był chroniony i sponsorowany przez ród d`Este. Z niego wywodziła się benedyktyńska mniszka, błogosławiona Beatrycze II d’Este, której grób można zobaczyć w kaplicy.

Punktem kulminacyjnym wizyty są nieszpory, podczas których za krat dobywają się niebiańskie głosy zakonnic śpiewających chorał gregoriański. Nabożeństwo jest bardzo niezwykłe, można by nawet rzec, że mistyczne. Aktualne informacje o klasztorze znajdziesz na https://www.ferraraterraeacqua.it/it.

Klasztor św. Antoniego w Polesine (Monastero di S. Antonio in Polesine), Ferrara, Włochy Klasztor św. Antoniego w Polesine (Monastero di S. Antonio in Polesine), Ferrara, Włochy Klasztor św. Antoniego w Polesine (Monastero di S. Antonio in Polesine), Ferrara, Włochy Klasztor św. Antoniego w Polesine (Monastero di S. Antonio in Polesine), Ferrara, Włochy

8. Mury miejskie w Ferrarze

Oprócz wspaniałych zabytków Ferrara jest pełna rowerów. Niektórzy nawet sądzą, że proporcjonalnie na mieszkańca przypada tyle samo rowerów co w Amsterdamie. Wśród wielu przygotowanych i dobrze oznakowanych ścieżek rowerowych, bardzo popularna jest 9-kilometrowa trasa biegnąca wokół ceglanych murów, otaczających zabytkowe centrum Ferrary. Należą one do najstarszych i najlepiej zachowanych renesansowych systemów obronnych we Włoszech. Podczas spaceru lub wycieczki rowerowej można zobaczyć szereg elementów obronnych, takich jak bastiony, wieże, fosy i bramy miejskie. Mury stanowią także dobry punkt widokowy na miasto i okolicę.

Mury miejskie, Ferrara, Włochy Mury miejskie, Ferrara, Włochy Mury miejskie, Ferrara, Włochy

9. Kuchnia Ferrary

Jednym z najlepszych zajęć w Ferrarze, a na pewno najsmaczniejszym, jest próbowanie jej wyśmienitej kuchni. Bardzo często stanowiącej połączenie regionalnych potraw z tradycyjnymi weneckimi przepisami.

Pasticcio di Maccheroni” zwane makaronowym pasticcio, to jedna ze specjalności miasta. Tradycja jego wytwarzania sięga renesansowych bankietów na dworze d`Este. Danie składa się z zewnętrznej skorupy kruchego ciasta wypełnionego makaronowym puree z beszamelowym sosem, mięsem, truflami, ewentualnie grzybami i słodkimi chrupkami. Wszystko pieczone jest w piekarniku na specjalnej blaszanej płytce miedzianej. Jego wyjątkowość polega na kontraście słodkiego ze słonym. Ze względu na złożoność wykonania, jest uważane za bardzo wyrafinowane danie, wymagające dobrych umiejętności manualnych.

Pasticcio di Maccheroni alla Ferrarese, Ferrara, Włochy Pasticcio di Maccheroni alla Ferrarese, Ferrara, Włochy

Innymi smakołykami wartymi spróbowania są:

coppia ferrarese – rodzaj chleba na zakwasie wytwarzanego z mąki, smalcu, słodu i oliwy z oliwek, o skręconych kształtach,

cappellacci di zucca – pierożki nadziewane dynią, podawane z masłem i szałwią lub z ragù.

Jednym z miejsc, gdzie można spróbować smacznej kuchni, jest winiarnia Al Brindisi. To najstarsza enoteca (winiarnia) na świecie, której historia sięga 1435 roku. Bywał w niej również Mikołaj Kopernik, w czasie, gdy bronił doktoratu i mieszkał w pokojach położonych nad nią.

Ciastka karnawałowe (Fritto di Carnivale), Ferrara, Włochy

10. Wieczór w Ferrarze

Gdy myślisz, że już wszystko co najpiękniejsze w Ferrarze zobaczyłeś, wtedy przychodzi wieczór. Nagle miasto zmienia się, dosłownie zaczyna mienić się kolorami. Ostatnie promienie słońca wraz z zapalającymi się latarniami powodują, że dajesz porwać się magii miasta i ponownie ruszasz na zwiedzanie. Czyżby to była prawda, że Ferrara to najbardziej magiczne miasto we Włoszech?

Wieczór w Ferrara, Średniowieczna dzielnica (Via delle Volte), Włochy Wieczór w Ferrara, Średniowieczna dzielnica (Via delle Volte), Włochy Wieczór w Ferrara, Średniowieczna dzielnica (Via delle Volte), Włochy

Dlaczego warto przyjechać do Ferrary?

Ferrara to miasto, w którym należy spędzić minimum jeden dzień. Średniowiecze kontra renesans, małe budynki i olśniewające gmachy, pałace, rewelacyjna kuchnia, parki i możliwość aktywnego spędzenia czasu. W Ferrarze jest z czego wybierać.

Z Ferrary wywodzi się również jeden z najwybitniejszych twórców włoskiego kina – Michelangelo Antonioni. Miłośnicy X muzy mogą zwiedzić miasto, począwszy od miejsca urodzenia, poprzez zakątki, które można zobaczyć w filmach, aż do grobu reżysera.

Pomysłów na zwiedzanie miasta jest bardzo dużo, dlatego będąc w regionie Emilia-Romania, pamiętaj, aby koniecznie tu przyjechać.

Podobał Ci się mój wpis? Dołącz do podróży na FacebookuTwitterze Instagramie, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów na https://podrozebezosci.pl.

Ferrara, Włochy

Ferrara – atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, co warto zwiedzić i zobaczyć, informacje praktyczne, przewodnik

Ferrara to około 130 000 uniwersyteckie miasteczko położone nad rzeką Pad, 50 km na północny-wschód od Bolonii. Ze względu na swoje centralne położenie pomiędzy najpopularniejszymi miastami turystycznymi w północnych Włoszech, często bywa przystankiem na trasie pomiędzy Wenecją, a Florencją. Bez problemu można stąd również dojechać do Rawenny, Rimini, Modeny czy Padwy.

Jak dojechać do Ferrary?

Do Ferrary najłatwiej dojechać pociągiem z Bolonii. Czas przejazdu trwa od 29 do 47 minut, a pociągi kursują bardzo często. Bilet w jedną stronę kosztuje od 5,20 €. Do Bolonii najprościej przylecieć bezpośrednim samolotem z jednego z czterech lotnisk (Katowice, Kraków, Wrocław, Warszawa – Modlin). Bilety w najniższych cenach (czasem od 78 zł w dwie strony) można znaleźć TUTAJ.

Ferrara noclegi

Osoby chcące spędzić w Ferrarze noc bez problemu znajdą nocleg w dobrej cenie. Już dziś zarezerwuj nocleg w Ferracie i daj się porwać magii miasta.Booking.com

Similar Posts

2 Comments

  1. Stan says:

    Czytając Twój wpis tylko się upewniam, że zamiast popularnych miejsc, pełnych turystów, warto jednak poświęcić chwilę i znaleźć perełki takie jak Ferrary

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *