Główny Szlak Sudecki (GSS) Schronisko Górskie Dom Śląski - Szklarska Poręba. Opis trasy. Przewodnik Relacja i opis czerwonego szlaku. Mapa. Atrakcje.
Główny Szlak Sudecki (GSS) Schronisko Górskie Dom Śląski - Szklarska Poręba. Opis trasy. Przewodnik Relacja i opis czerwonego szlaku. Mapa. Atrakcje.

GSS dzień 14. Etap Schronisko Dom Śląski – Szklarska Poręba + Śnieżka wschód słońca

12
8 minutes, 49 seconds Read

GSS dzień 14. Etap Schronisko Dom Śląski – Szklarska Poręba + Śnieżka wschód słońca. Karkonosze. Główny Szlak Sudecki

Dochodzi 4:00, gdy znajomy odgłos budzika przerywa mój sen. Zakładam przygotowane wieczorem ubranie, biorę kijki oraz aparat fotograficzny i opuszczam pokój. Powinienem raczej napisać, że opuszczamy, gdyż wychodzę w towarzystwie Marka z Katowic, który również tu nocował. Bocznym wyjściem wychodzimy ze schroniska i kierujemy się w stronę szczytu Śnieżki.

Słyszę od Marka, że ma 40 lat i żałuje, że dopiero teraz zaczyna odkrywać piękno gór. Odpowiadam, że nie należy żałować przeszłości, ale żyć teraźniejszością, bo tylko na nią mamy wpływ. Dodaję również, że nigdy nie jest za późno ani za wcześnie, aby zacząć chodzić po górach. Marek nie zamierza już wracać do schroniska i ma ze sobą duży plecak. Widząc, że na niego czekam, mówi, żebym szedł szybciej i spotkamy się na szczycie.

Jest sierpniowa bezchmurna noc. Jasna tarcza księżyca doskonale oświetla szlak oraz ułatwia dostrzeżenie zarysów szczytów. Dobra widoczność umożliwia mi również zobaczenie odległych kolorowych świateł miejscowości położonych w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Czerwony szlak na Śnieżkę w nocyKotlina Jeleniogórska. Nocna panorama ze Śnieżki. Karkonosze

Śnieżka wschód słońca

Dochodzę na szczyt, gdy niebo na wschodzie coraz bardziej blednie, ukazując czarne kontury stacji meteo oraz kaplicy. Dopiero teraz szczelnie się zapinam, gdyż uderza we mnie przenikliwy wiatr. W oczekiwaniu na pierwsze promienie słońca fotografuję coraz lepiej widoczne budowle. Obserwuję ponadto osoby zgromadzone na Śnieżce.

Kaplica św Wawrzynca oraz obserwatorium na Śniezce tuż przed świtemBudynek czeskiej poczty na Śnieżce. KarkonoszeObserwatorium na Śnieżce. Karkonosze

Z osób widzianych wieczorem rozpoznaję chłopaka, który planował spać pod murkiem. Pewnie długo będzie pamiętał tę noc. Nie był przygotowany do panujących warunków i jest bardzo zmarznięty. Lepiej poradziły sobie dwie czeskie rodziny z kilkuletnimi dziećmi – wieczorem zmarzli, ale teraz są szczelnie opatuleni w śpiwory. W gronie oczekujących widzę również osoby ubrane tylko w krótkie spodenki i koszulki. Chowają się po kątach, aby choć na chwilę nie czuć zimnego wiatru. Zdecydowanie wschód słońca cieszy się większą popularnością niż zachód.

Wraz z pierwszymi promieniami słońca wszyscy udają się w stronę wschodniego murku. Większość osób upamiętnia chwilę za pomocą telefonów lub aparatów. Moją uwagę zwraca jednak para, która tego nie robi. Dziewczyna przytula się do chłopaka, a gdy całe oblicze słońca wyłania się zza horyzontu, odwracają się do siebie i całują. Ciekawe, ile osób chciałoby być na ich miejscu?

Wschód słońca na Śnieżce. KarkonoszeRomantyczny wschód słońca. Śnieżka. Karkonosze

Zapowiada się piękny dzień. Szczyt Śnieżki coraz bardziej pustoszeje, aż zostaję sam. Podobnie jak na Śnieżniku mam ją tylko dla siebie. Tak bardzo podoba mi się to, co widzę, że robię jedno zdjęcie za drugim. W końcu uznaję, iż pora wracać. Dobrze już znanym szlakiem kieruję się w stronę schroniska i ponownie kładę się spać.

Wschód słońca. Śnieżka. KarkonoszeKaplica św. Wawrzyńca i obserwatorium. Śnieżka. Karkonosze Kaplica św. Wawrzyńca i obserwatorium. Śnieżka. Karkonosze

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
Schronisko gorskie Dom Slaski. Karkonosze

Gdy budzę się po 2 godzinach, czuję, że coś się zmieniło. Porywisty wiatr dotarł do schroniska i przez nieszczelne okna hula po pokoju. Wiatr przyniósł również zmianę pogody. Zniknęło słońce, za to budynek spowija gęsta mgła. Szybko zbieram swoje rzeczy i postanawiam zamówić jajecznicę z nadzieją, iż pogoda się poprawi. Rzeczywiście, kiedy wychodzę ze schroniska po śniadaniu, mgła oraz chmury podnoszą się i zwiększa się widoczność.

Karkonosze – najpiękniejszy szlak

Cieszę się z poprawy pogody, gdyż wkraczam na najpiękniejszy szlak w Karkonoszach. Nie jest on trudny, a dodatkowo roztaczają się z niego piękne widoki.

Wczesna godzina powoduje, że szlak jest pusty. Mijam węzeł szlaków o nazwie „Spalona Strażnica” (1430 m n.p.m.) i odwracam się. Chcę sprawdzić, czy Śnieżka wciąż się złości, że ją opuszczam 😉 .Czerwony szlak do Spalona Strażnica. KarkonoszeSpalona Straznica rozwidlenie szlakow. KarkonoszeSniezka. Karkonosze

Pierwszymi napotkamy osobami są ojciec z kilkuletnim synem. Z koszulki schnącej na plecaku ojca wnioskuję, że są w trakcie kilkudniowej wędrówki. Mijam ich i podziwiając piękno Karkonoszy, dochodzę do kotła Małego Stawu. Kwitnący wrzos, toń Małego Stawu odbijająca niebo, Schronisko PTTK „Samotnia” oraz nieco wyżej położone Schronisko PTTK „Strzecha Akademicka”, a w tle szczyt Śnieżki. Aby to wszystko zapamiętać, zatrzymuję się na chwilę.

Ojciec z synem na szlaku. KarkonoszeKarkonoszeKociol Malego Stawu. Karkonosze

Od tego momentu szlak wąską ścieżką prowadzi krawędzią kotłów. Drugim kotłem jest Wielki Staw, zlokalizowany tuż obok Małego. Wypełnia go największe jezioro polodowcowe w Karkonoszach, o maksymalnej głębokości 24,4 m i długości linii brzegowej 1540 m. Teren wokół stawu objęty jest zakazem wstępu i to jest jedyne miejsce skąd można go oglądać.

Kociol Wielkiego Stawu KarkonoszeWielki Staw. Kociol Wielkiego Stawu. Karkonosze Słonecznik Karkonosze

Szlakiem wśród kosodrzewiny dochodzę do formacji skalnej – Słonecznik (1423 m n.p.m.). Wyglądem nie przypomina ona kwiatu, a nazwa wzięła się stąd, że mieszkańcom Podgórzyna, Przesieki i Borowic słońce nad skałą wskazywało południe.

Slonecznik. Karkonosze

Słonecznik położony jest pod szczytem Smogorni (1489 m n.p.m.), trzeciego najwyższego wierzchołka polskiej części Karkonoszy. Kontynuując wędrówkę, nie mogę narzekać na brak pięknych panoram. Po prawej stronie rozpościera się widok na Kotlinę Jeleniogórską, a po lewej mijam kolejne wierzchołki – Tępy Szczyt (1387 m n.p.m.) oraz Mały Szyszak (1439 m n.p.m.).

tepy szczyt maly szyszak karkonosze glowny szlak sudecki gss czerwonyGlowny szlak sudecki. GSS. Karkonosze

Schronisko „PTTK” Odrodzenie

Tuż za Małym Szyszakiem szlak stopniowo obniża się i dochodzę do schroniska PTTK „Odrodzenie” (1236 m n.p.m.) usytuowanego na Przełęczy Karkonoskiej. Postanawiam wstąpić po kolejną pieczątkę, ale miła atmosfera, przyjemna muzyka oraz ładne zapachy dochodzące z kuchni powodują, że zostaję dłużej. Daję się skusić na pierogi z jagodami, które rozpływając się w ustach, dodają energii na dalszą wędrówkę.

Przelecz Karkonoska. Karkonosze. Glowny Szlak Sudecki GSSSchronisko PTTK Odrodzenie. KarkonoszePierogi z jagodami. Schronisko PTTK Odrodzenie. Karkonosze

Od Przełęczy Karkonoskiej na chwilę powraca „znienawidzony” asfalt, aby przez wzniesienie Ptasi Kamień (1217 m n.p.m.) przejść w drogę szutrową i wnieść się do obudowywanego schroniska Petrova Bouda (1280 m n.p.m.). Za nim wraca kamienisty szlak oraz piękne panoramiczne widoki na polskie i czeskie Karkonosze.

Szlak Przelecz Karkonoska Ptasi Kamien. KarkonoszeKarkonosze. Glowny Szlak Sudecki Karkonosze. Glowny Szlak Sudecki

Kontynuując wspinaczkę, dochodzę do szczytu oraz formacji skalnej – Śląskie Kamienie (1413 m n.p.m.), a po kilkuset metrach płaskiego odcinka – do Czeskich Kamieni (1416 m n.p.m.).

Slaskie Kamienie. KarkonoszeCzeskie Kamienie. Karkonosze

Przede mną na horyzoncie ukazuje się jeden z symboli Karkonoszy – telewizyjna stacja przekaźnikowa nad Śnieżnymi Kotłami. Aby jednak tam dojść, wpierw pokonuję Czarną Przełęcz (1348 m n.p.m.). Następnie mijam od południa szczyt Śmielca (1424 m n.p.m.), schodzę do rozwidlenia szlaków na Przełęczy Pod Śmielcem (1390 m n.p.m.) i trawersując kamienną ścieżką północne zbocze Wielkiego Szyszaka (1509 m n.p.m.), dochodzę na miejsce.

Wielki Szyszak. Sniezne Kotly. Karkonosze. Glowny Szlak Sudecki Szlak na Wielki Szyszak. Karkonosze. Glowny Szlak SudeckiWielki Szyszak. Sniezne Kotly. Karkonosze. Glowny Szlak Sudecki

Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły (1490 m n.p.m.) to dwa karkonoskie kotły polodowcowe, położone między Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem. Po zachodniej stronie położony jest głębszy – Mały Kocioł Śnieżny, natomiast na wschodzie – Wielki Kocioł Śnieżny o bardziej stromych zboczach. Śnieżne Kotły stanowią rezerwat ścisły Karkonoskiego Parku Narodowego z bogactwem unikalnej flory alpejskiej oraz arktycznej. To doskonały punkt widokowy na Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Kotlinę Jeleniogórską i położone poniżej Śnieżne Stawki. Krajobraz jest zachwycający, więc przed dalszą wędrówką, wykonuję kolejną sesję zdjęciową.

Sniezne Kotly. Karkonosze Sniezne Kotly. Karkonosze Sniezne Kotly i Sniezne Stawiki. Karkonosze Sniezne Kotly Karkonosze

Szlak obniża się. Mijam skalne rumowisko przy Łabskim Szczycie (1471 m n.p.m.), rozwidlenie szlaków przy Česká budka (1406 m n.p.m.) i dochodzę do kolejnej granitowej skały – Twarożnika (1320 m n.p.m.).

szlak na labski szczyt karkonosze glowny szlak sudecki gss labski szczyt karkonosze glowny szlak sudecki gsstwaroznik karkonosze glowny szlak sudecki gss relacja

Szrenica

Następnie schodzę do Mokrej Przełęczy (1288 m n.p.m.) i po kilku minutach przechodzę obok grupy skalnej Trzy Świnki (1290). Główny Szlak Sudecki mija szczyt Szrenicy (1362 m n.p.m.), ale można do niego dojść zielonym szlakiem. Na szczycie góry znajduje się prywatne schronisko górskie „Szrenica”.

mokra przelecz karkonosze szrenica schronisko glowny szlak sudecki przewodnik etapy relacjatrzy swinki karkonosze glowny szlak sudecki gss przewodnik etapy relacjaschronisko szrenica karkonosze

Jak się okazuje, przede mną najtrudniejszy etap dzisiejszego dnia. Ma on ok. 3 km długości i ponad 500 m różnicy wysokości. Najgorsze są jednak ułożone na nim betonowe kostki. Już po chwili na takiej powierzchni istnieje duża szansa, że zaczną boleć nogi. Szlak prowadzi od schroniska na Szrenicy, przez położone niżej schronisko PTTK „Na Hali Szrenickiej” (1200 m n.p.m.), aż do usytuowanego obok Wodospadu Kamieńczyka schroniska „Kamieńczyk” (850 m n.p.m.). Aby oszczędzić nogi, gdy tylko się da, idę trawiastym poboczem. Mijając osoby utykające lub podpierające się na innych, wiem, że dobrze robię.

schronisko na hali szrenickiej karkonosze glowny szlak sudecki gss czerowny szlakbetonowy szlak ze szklarskiej poreby na szrenice karkonoszeschronisko kamienczyk szklarska poreba karkonosze

Wodospad Kamieńczyka

Nagrodą za „twardy” odcinek jest możliwość zobaczenia najwyższego wodospadu w polskich Sudetach – Wodospadu Kamieńczyka. Ma 27 m wysokości i jest obszarem ochrony ścisłej.

wodospad kamienczyka szklarska poreba karkonosze

Od wodospadu do Szklarskiej Poręby szlak prowadzi wyboistą, kamienną ścieżką, kończącą się nagle chodnikiem. Przed wejściem do miasta mam okazję zobaczyć kolejną atrakcję Karkonoszy – Krucze Skały.

szlak szklarska poreba wodospad kamienczyka karkonosze glowny szlak sudecki gsskrucze skaly szklarska poreba karkonosze

Robię zakupy i idę zameldować się w usytuowanym przy szlaku, tanim domu wczasowym „Bożena”. Przez cały dzień było mi zimno, a gdy po godzinie wychodzę na zewnątrz, pomimo grubej bluzy cały drżę. Szybko przebiegam na drugą stronę ulicy w stronę pizzerii. Siadam w niewielkiej odległości od pieca i zamawiam pizzę oraz gorącą herbatę.

Za mną dwa tygodnie wędrówki, a przede mną ostatni etap. Mówię sobie, że bez względu na to, jak się będę rano czuł, muszę go pokonać. Jestem tak blisko spełnienia marzenia, że teraz nie mogę się poddać.

GSS etap Schronisko Dom Śląski – Szklarska Poręba + Śnieżka wschód słońca. Karkonosze. Sudety. Główny Szlak Sudecki – informacje praktyczne

Szklarska Poręba nocleg

Dom Wczasowy „Bożena” położony jest w centrum Szklarskiej Poręby kilka kroków od czerwonego szlaku. Oferuje 53 miejsca noclegowe w pokojach z umywalkami lub z pełnym węzłem sanitarnym. Wyposażenie pokoju nosi znamiona upływu czasu, ale cena, lokalizacja i bliskość sklepów rekompensują te niedostatki. Dodatkowym plusem jest możliwość korzystania z czajnika znajdującego się na korytarzu.

Rezerwacji pokoju można dokonać pod numerem telefonu 75 7172117.

Podobał Ci się mój wpis? Dołącz do podróży na FacebookuTwitterze Instagramie, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów na https://podrozebezosci.pl

dom wczasowy bozena szklarska poreba tani nocleg

Similar Posts

12 Comments

  1. seniorka says:

    Widzę, że mam konkurentów do Karkonoszy. Czytam i oglądam Pana zdjęcia i czuję że znowu tam jestem. W ciągu ostatnich 3 lat przeszłam z wnukiem ze Szrenicy na Śnieżkę, z noclegiem w Odrodzeniu, następnego roku z Karpacza na Śnieżkę i potem na Szrenicę z noclegiem w Strzesze Akademickiej, kolejny rok to Karpacz-Sowia Przełęcz-Śnieżka-Samotnia-Karpacz. A w tym roku zaliczam Góry Stołowe-Karkonosze.
    Dziękuję za świetną relację, chce się już iść.

    1. Grzegorz says:

      Będę chciał ponownie wrócić w Sudety, by zdobyć oficjalnie Koronę Gór Polski. Jeśli się uda, to zacznę zdobywanie poszczególnych szczytów jeszcze w tym roku.

  2. Robert R/R says:

    Karkonosze – moje ukochane góry…..
    Czerwony szlak – mój ukochany….
    2 razy przeszedłem:
    2016 – Szklarska Poręba – Strzecha Akademicka – Samotnia – Karpacz
    2017 – Świeradów Zdrój – Szklarska Poręba – Śnieżka – Przełęcz Okraj – Kowary
    2018 – …planuje z synem SzP- Karpacz

  3. Kamila says:

    Uwielbiam polskie góry, ale jeszcze nigdy nie widziałam ich o zachodzie czy wschodzie słońca. Czas to zmienić 🙂

  4. Jola says:

    Właśnie ta trasa, tylko w odwrotnym kierunku czeka na mnie w maju. Doczekać się już nie mogę. A Twoje opisy tak cudnie rozpalają wyobraźnię, dziękuję.
    Jak zawsze piękne zdjęcia! 🙂

      1. Jola says:

        Póki co tylko weekend Szklarska – Karpacz górami. Mam nadzieję późnym latem uda się trochę więcej czasu wyrwać na dłuższą trasę, ale czy uda się całe GSS, to jeszcze nie wiem. Bieszczady konkurują o ten termin 🙂

  5. Libertys says:

    Cześć,
    W jakim terminie przeszedłeś GSS ???
    Ja wybieram się w tym roku w czerwcu. Chciałabym zacząć od Świeradowa. Czerwiec zaczyna się Bożym ciałem i obawiam się tłumów na Śnieżce. Trochę boję deszczu.
    Co radzisz ?

    1. Podróże bez ości says:

      Cześć!
      Szedłem w okresie 26.07-09.08. Wybrałem ten termin z nadzieją, że nie będzie deszczu i tak było. Rok wcześniej zaczynałem GSB tydzień wcześniej i kilka dni miałem pochmurnych.
      W naszym klimacie trudno przewidzieć pogodę, dlatego podczas wędrówki zawsze jestem przygotowany na wszelakie możliwości.
      W święta, czy weekendy, na niektórych szlakach jest dużo ludzi, dlatego jeśli masz już ustalony termin i chciałabyć spać w schronisku Dom Śląski, to radziłbym zarezerwować już nocleg.
      Po zakończonej relacji napiszę jeszcze jeden post, podsumowujący GSS. Zawrę w nim moje spostrzenia i rady.

      Pozdrawiam

    2. Kasia says:

      Ja szłam w podobnym terminie rok wcześniej (zaczynałam 25.lipca) i deszcz (przelotny, ale bardzo intensywny) miałam przez 2 dni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *