Główny Szlak Sudecki (GSS) Paczków - Lądek-Zdrój. Opis trasy. Przewodnik Relacja i opis czerwonego szlaku. Mapa. Atrakcje.
Główny Szlak Sudecki (GSS) Paczków - Lądek-Zdrój. Opis trasy. Przewodnik Relacja i opis czerwonego szlaku. Mapa. Atrakcje.

GSS dzień 3. Etap Paczków – Złoty Stok – Lądek-Zdrój

2
5 minutes, 59 seconds Read

GSS dzień 3. Etap Paczków – Złoty Stok – Lądek-Zdrój. Główny Szlak Sudecki. Góry Złote. Sudety

Paczków

Ciekawość zobaczenia Paczkowa w ciągu dnia zwycięża. Kilka godzin snu i ponownie wędruję uliczkami miasteczka, które miałem okazję widzieć w nocy. Dopiero gdy wydaje mi się, że ciekawość zostaje zaspokojona ruszam na szlak.

Paczków wejście do miasta Przedgórze Paczkowskie, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety, województwo opolskie, polska, czerwony szlak,Paczków rynek Przedgórze Paczkowskie, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety, województwo opolskie, polska, czerwony szlak,

Paczków kościół pw. Jana Ewangelisty Przedgórze Paczkowskie, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety, województwo opolskie, polska, czerwony szlak,

Mijam Wieżę Ząbkowicką i oto staję przed bramą Muzeum Gazownictwa w Paczkowie i dylematem, co zrobić? Chciałbym je zobaczyć, ale otworzą je dopiero za godzinę, a przede mną 30 km odcinek. Decyduję się kontynuować wędrówkę, a muzeum wpisać na listę miejsc, które odwiedzę w przyszłości.

Muzeum Gazownictwa w Paczkowie Paczków Przedgórze Paczkowskie, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety, województwo opolskie, polska, czerwony szlak,

Szlak z Paczkowa do Kozielna to spokojna asfaltowa droga.

droga Paczków - kozielno Przedgórze Paczkowskie, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety, województwo opolskie, polska, czerwony szlak,

Tak samo jest na odcinku od Zbiornika Kozielno (części Zalewu Paczkowskiego) do Błotnicy i dalej do Kolonii Błotnica. Jedyne co się zmienia to, że droga staje się bardziej zniszczona i coraz częściej prowadzi przez las. Pomimo asfaltu wędruje mi się dobrze. Może dlatego, że zza chmur wychodzi słońce, a w powietrzu unosi się zapach siana i wilgotnego lasu.

zbiornik kozielno Przedgórze Paczkowskie, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety, województwo opolskie, polska, czerwony szlak,łąka i las Przedgórze Paczkowskie, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety, województwo opolskie, polska, czerwony szlak,droga przez las GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety, województwo opolskie, polska, czerwony szlak,

To płaski i łatwy odcinek, którego najciekawszymi elementami są: pomnik przyrody „Głaz Błotnicki” oraz staw przeciwpowodziowy.

głaz błotnicki pomnik przyrody droga przez las GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety, województwo opolskie, polska, czerwony szlak,staw przeciwpowodziowy GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety, województwo opolskie, polska, czerwony szlak,

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tuż przed Złotym Stokiem wchodzę głębiej w las i na przemian idę leśnymi oraz polnymi dróżkami.

szlak przez las GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety, województwo opolskie, polska, czerwony szlak,GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety, województwo opolskie, polska, czerwony szlak,

Przed wejściem do miasta wdrapuję się jeszcze na stary wapiennik, aby sprawdzić, jakie są z niego widoki.

droga do Złoty Stok GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety, województwo opolskie, polska, czerwony szlak,stary wapiennik złoty stok GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety, województwo opolskie, polska, czerwony szlak,

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Planując przejście GSS wiedziałem, że biegnie on obok jednej z najpopularniejszej atrakcji Sudetów – Kopalni Złota w Złotym Stoku. Pomimo, że byłem w niej kilka lat temu postanawiam ponownie ją zwiedzić, by sprawdzić, czy będę bawił się równie dobrze, jak za pierwszym razem.

Widzę, że od mojej wizyty coś się zmieniło. Tuż przed drogą prowadzącą do kopalni wyrosła nowa atrakcja – Średniowieczna Osada Górnicza – Park Techniki. W środku jest sporo ludzi, niestety nie mam czasu, by i ją zwiedzić.

Średniowieczna Osada Górnicza – Park Techniki. Złoty Stok, Sudety, Reichenstein, Rychleby, śląsk, województwo dolnośląskie

W kasie kopalni zadaję pytanie, czy znajdzie się miejsce bym mógł zostawić plecak i kijki? Gdy uzyskuję potwierdzenie, kupuję bilet. Z poprzedniej wizyty pamiętam, że w środku jest zimno, dlatego ubrany w bluzę i kurtkę wraz z grupą wchodzę do Sztolni Gertruda.

Sztolnia Gertuda kopalnia złota w złotym stoku, Złoty Stok, Sudety, Reichenstein, Rychleby, śląsk, województwo dolnośląskie (2) Sztolnia Gertuda kopalnia złota w złotym stoku, Złoty Stok, Sudety, Reichenstein, Rychleby, śląsk, województwo dolnośląskie (2)

Podobnie jak za pierwszym razem przewodnik mówi o ciekawej historii kopalni, o tym w jaki sposób wydobywano złoto, a później rudy arsenu. Operuje łatwym słownictwem, które każdy rozumie, a wplatając do opowieści anegdoty i żarty powoduje, że turyści dobrze się bawią.

Kopalnia Złota to miejsce działające na wyobraźnię. Szczególnie wizyta w skarbcu uzmysławia, jak ciężkim metalem jest złoto i jaką powierzchnię zajmuje 16 ton tego kruszcu. To właśnie tyle złota wydobyto podczas 700 lat eksploatacji miejscowych złóż.

skarbiec Sztolnia Gertuda kopalnia złota w złotym stoku, Złoty Stok, Sudety, Reichenstein, Rychleby, śląsk, województwo dolnośląskie

Chodząc po kopalni co pewien czas natrafiamy na psotnego gnoma, a w jednym z bocznych chodników na laboratorium Schärfenberga, który z rudy arsenu otrzymał arszenik.

laboratorium kopalnia złota w złotym stoku, Złoty Stok, Sudety, Reichenstein, Rychleby, śląsk, województwo dolnośląskie

Aby sprawdzić swoją odwagę każdy z nas przechodzi przez Chodnik Śmierci, aby następnie poczuć się jak dziecko i zjechać kilkumetrową zjeżdżalnią.

zjeżdzalnia kopalnia złota w złotym stoku, Złoty Stok, Sudety, Reichenstein, Rychleby, śląsk, województwo dolnośląskie

Poziom dobrego nastrój wzrasta gdy docieramy do Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, z tabliczkami z dawnych czasów. Czyż sformułowania „Rolniku! Nie myj jaj przed skupem”, czy „Po skończonej pracy załóż majtki”, nie brzmią zabawnie?

Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli kopalnia złota w złotym stoku, Złoty Stok, Sudety, Reichenstein, Rychleby, śląsk, województwo dolnośląskie (2) Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli kopalnia złota w złotym stoku, Złoty Stok, Sudety, Reichenstein, Rychleby, śląsk, województwo dolnośląskie (2)

Druga część zwiedzania to przejście do Sztolni Czarnej Górnej i możliwość zobaczenia jedynego w Polsce ośmiometrowego podziemnego wodospadu.

Sztolnia Czarnej Górnej kopalnia złota w złotym stoku, Złoty Stok, Sudety, Reichenstein, Rychleby, śląsk, województwo dolnośląskiepodziemny wodospad Sztolnia Czarnej Górnej kopalnia złota w złotym stoku, Złoty Stok, Sudety, Reichenstein, Rychleby, śląsk, województwo dolnośląskie

Schodząc jeszcze niżej dochodzimy do wagoników podziemnej kolejki, którą z dużą prędkością wyjeżdżamy na zewnątrz. Dla mnie to koniec wycieczki, gdyż z uwagi na dużą popularność ponownie nie udało mi się kupić biletu na Podziemny Spływ Łodzią. No cóż będę miał okazję, by po raz trzeci odwiedzić kopalnię.

wagonik kopalnia złota w złotym stoku, Złoty Stok, Sudety, Reichenstein, Rychleby, śląsk, województwo dolnośląskie

Złoty Stok

Centrum Złotego Stoku oddalone jest od kopalni o kilkaset metrów, ale pomimo, że dzieli je tak mała odległość turyści odwiedzający kopalnię nie zaglądają tutaj. Zapewne nie wiedzą, że tuż obok czekają na nich zabytkowe, wąskie uliczki oraz ładnie odnowiony rynek z malutkimi kamieniczkami.

Złoty Stok, Sudety, Reichenstein, Rychleby, śląsk, województwo dolnośląskie Złoty Stok, Sudety, Reichenstein, Rychleby, śląsk, województwo dolnośląskie Złoty Stok rynek, Sudety, Reichenstein, Rychleby, śląsk, województwo dolnośląskie

Podążam w kierunku Złotego Jaru. Mijam willę Hubertus oraz Leśny Park Przygody „Skalisko” powstały w miejscu dawnego kamieniołomu.

villa hubertus Złoty Stok, Sudety, Reichenstein, Rychleby, śląsk, województwo dolnośląskieleśny park przygody skalisko Złoty Stok, Sudety, Reichenstein, Rychleby, śląsk, województwo dolnośląskie

Góry Złote

Wychodząc ze Złotego Stoku opuszczam Przedgórze Paczkowskie, a wchodzę w Góry Złote. Radość z tego, że w końcu jestem w górach psuje mi ból, który coraz dotkliwiej odczuwam w lewym kolanie. Do bólu dołączył obrzęk, który powoduje, że maszerując mocniej wbijam kijki w podłoże.

opuchnięte spuchniete kolano główny szlak sudecki gss

Początek szlaku w Górach Złotych to leśna ścieżka, która wraz z wejściem na Przełęcz Pod Trzeboniem (688 m n.p.m.), a następnie na Jawornik Wielki (872 m n.p.m.) robi się coraz bardziej kamienista oraz widokowa.

góry złote, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety, województwo dolnośląskie, śląsk, polska, czerwony szlak, góry złote, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety, województwo dolnośląskie, śląsk, polska, czerwony szlak, (2)

Czerwony szlak nie prowadzi przez sam szczyt, ale jest od niego oddalony o ok. 150 metrów. Informacja o drewnianej wieży widokowej ustawionej na nim powoduje, że na chwilę zbaczam ze szlaku, aby zobaczyć ją, jak i piękną panoramę.

Jawornik wielki wieża widokowa góry złote, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety, województwo dolnośląskie, śląsk, polska, czerwony szlak,Jawornik wielki panorama z wieży góry złote, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety, województwo dolnośląskie, śląsk, polska, czerwony szlak,

Podczas zejścia z góry zwiększa się natężenie bólu. Zdecydowanie lepiej wychodzić z opuchniętym kolanem niż schodzić! Najgorzej jest na krótkim stromym odcinku. Już nawet lepiej mi się idzie po asfalcie, do którego docieram schodząc do wsi Orłowiec.

góry złote, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety, województwo dolnośląskie, śląsk, polska, czerwony szlak, (3) góry złote, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety, województwo dolnośląskie, śląsk, polska, czerwony szlak, (3) góry złote, GSS, Główny Szlak Sudecki, Sudety, województwo dolnośląskie, śląsk, polska, czerwony szlak, (3)

Tuż za wioską coś innego zaprząta moją głowę. To słabo oznakowany szlak, który odnajduję, aby znowu zgubić i tak kilka razy. W końcu pod wieczór zmęczony i obolały dochodzę do Lądku-Zdroju.

Lądek-Zdrój (Landeck, Bad Landeck, Landek), śląsk, województwo dolnośląskie, rynek Lądek-Zdrój (Landeck, Bad Landeck, Landek), śląsk, województwo dolnośląskie, rynek ratusz

W ciągu dnia na Facebooku od osoby z grupy „Sudety z plecakiem” otrzymałem zapytanie, czy mógłby do mnie dołączyć i iść w najbliższy weekend? Przez bolące kolano jednak jeszcze nie odpisałem. Leżąc w łóżku zastanawiam się, czy kontynuować wędrówkę, czy może się wycofać i spróbować w innych terminie? Mówię do siebie „zobaczysz jak będziesz się czuł rano i wtedy podejmiesz decyzję oraz odpowiesz”.

GSS etap Paczków – Złoty Stok – Lądek-Zdrój. Główny Szlak Sudecki. Góry Złote – informacje praktyczne

Nocleg Lądek-Zdrój

Lądek-Zdrój to kurort z dużym wyborem miejsc noclegowych. Z uwagi na to, że miałem do wykorzystania 50 zł kod promocyjny na booking.com zdecydowałem się zaszaleć i zarezerwowałem nocleg ze śniadaniem w Bed & Breakfast Sunvita. Na plus obiektu są dobre warunki, smaczne śniadania typu stół szwedzki i miła obsługa. Niestety jest on oddalony od szlaku o ok. 15 minut.

Pomocne w porównaniu cen i znalezieniu najlepszej oferty mogą być strony Booking.com oraz HotelsCombined.

Podobał Ci się mój wpis? Dołącz do podróży na FacebookuTwitterze Instagramie, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów na https://podrozebezosci.pl

Similar Posts

2 Comments

  1. Sikoreczka says:

    Super relacja. Jak dawno mnie tam nie było. 2-3 lata? Może pora wrócić w tereny Nysy-Kłodzka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *