Niemcy, chociaż sąsiadują z Polską, są krajem mało znanym. Aby to zmienić, postanowiłem skorzystać z tanich biletów lotniczych i odwiedzić drugie co do wielkości miasto tego kraju – Hamburg. Zastanawiałem się, jakie skrywa tajemnice i jak odpowiednio rozplanować czas, aby był to niezapomniany weekend nie tylko dla mnie, ale i dla mojej rodziny. Tradycyjnie przed wyjazdem dużo czytałem na temat miejsca, do którego lecę, aby upewnić się, co warto zwiedzić i zobaczyć, jakie atrakcje są godne uwagi i czego nie można pominąć. W dwa dni chciałem pokazać rodzinie różne oblicza miasta – zarówno te, które stanowią dumę mieszkańców, jak i te cieszące się złą sławą. W końcu Hamburg to nie tylko port i dzielnica Spichlerzy (Speicherstadt), ale również St. Pauli, zwana dzielnicą czerwonych latarni. O tym, że warto wybrać się do tego miasta na weekend, niech świadczy 15 atrakcji, które najbardziej zapadły nam w pamięć.
Spis treści
- Hamburg największe atrakcje. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Hamburgu?
- 1. Port w Hamburgu (Hamburger Hafen)
- 2. Miniatur Wunderland
- 3. Miasto Spichlerzy – Speicherstadt (Warehouse District)
- 4. Filharmonia nad Łabą (Elbphilharmonie)
- 5. Kościół św. Michała w Hamburgu (St. Michaelis Kirche)
- 6. Ratusz w Hamburgu (Rathausführungen Hamburg)
- 7. Tunel pod dnem rzeki Łaba (Alter Elbtunnel)
- 8. Jeziora Binnenalster i Aussenalster na rzece Alster
- 9. Hala aukcyjna i targ rybny w Hamburgu (Fischauktionshalle und der Fischmarkt)
- 10. Treppenviertel
- 11. Kościół Główny św. Mikołaja w Hamburgu (St. Nikolai Kirche)
- 12. Reeperbahn i dzielnica St. Pauli
- 13. Muzeum samochodów Prototyp (Automuseum Prototyp)
- 14. Gabinet figur woskowych Panoptikum (Panoptikum Wachsfigurenkabinett)
- 15. Park Planten un Blomen
- Hamburg – atrakcje, ciekawe miejsca, zabytki, informacje praktyczne
Hamburg największe atrakcje. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Hamburgu?
1. Port w Hamburgu (Hamburger Hafen)
Hamburg i port to pierwsze skojarzenie, jakie ma się z tym miastem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Hamburg jest położony 110 km od wybrzeża morza Północnego, a port działa u ujścia rzeki Łaby (po niemiecku Elbe). Pomimo tego to właśnie tutaj znajduje się największy port w Niemczech i jeden z największych na świecie.
Aby w pełni móc ocenić jego wielkość oraz z bliska przyjrzeć się nabrzeżu, HafenCity, stoczniom oraz miejscom przeładunkowych należy wsiąść na statek i wyruszyć w rejs. Dodatkiem do rejsu jest przewodnik, który na bieżąco opisuje (po niemiecku lub angielsku) wszystkie fascynujące fakty dotyczące portu i mijanych obiektów.
Rejs po porcie w Hamburgu zaczyna się na Pauli Landungsbrücken. Posiadacze karty Hamburg City Pass mogą skorzystać z darmowego, godzinnego rejsu. Namiastką rejsu może być przeprawa promowa z doku Landungsbrücken 3 do Finkenwerder. Rejs trwa około 30 minut i kosztuje kilka euro. Osoby posiadające kartę Hamburg Card, jak i Hamburg City Pass mają przeprawy promowe firmą HVV Transport Alliance w cenie karty. Rejsy po porcie oferuje kilka firm promowych.
2. Miniatur Wunderland
Miniatur Wunderland to najpopularniejsza atrakcja Hamburga w dodatku interesująca dla całej rodziny. Tego tytułu na pewno szybko nie odda, gdyż ten park miniatur i najdłuższy model kolejki na świecie wciąż się zmienia i powiększa. Co roku dodawane są nowe sekcje, które zwiększają i tak już duże zainteresowanie tym miejscem.
Tym, co przyciąga tłumy, jest niezwykłe odwzorowanie z jakim tworzone są światy oraz unikatowa 15-minutowa symulacja dnia i nocy. Więcej o Miniatur Wunderland przeczytasz w osobnym wpisie.
3. Miasto Spichlerzy – Speicherstadt (Warehouse District)
Najbardziej magicznym miejscem w Hamburgu jest położony tuż obok portu Speicherstadt. To wpisany na listę UNESCO największy na świecie kompleks powiązanych ze sobą magazynów zbudowanych w wilhelmińskim gotyku ceglanym. Charakteryzuje go zewnętrzna warstwa z czerwonej cegły z małymi wieżyczkami, wnękami i ornamentami z terakoty.
Trudno uwierzyć, ale cała dzielnica stoi na fundamencie drewniano-palowym. Jej ponad 100-letnia historia związana jest z utworzeniem w Hamburgu portu wolnocłowego. W wybudowanych magazynach przechowywano przyprawy, kawę, herbatę, piwo i dywany, a obecnie są domem dla wielu muzeów, galerii i biur.
Warto w spokoju pospacerować po dzielnicy, przejść się po mostach i kładkach, a następnie usiąść przy aromatycznej kawie i kontemplować atmosferę.
4. Filharmonia nad Łabą (Elbphilharmonie)
Najnowszą wizytówką i atrakcją miasta jest budynek filharmonii nad Łabą. To połączenie starego z nowym. Na szczycie starego budynku magazynu umiejscowiono nową szklistą konstrukcję przypominającą podniesiony żagiel, falę wody lub kryształ kwarcu.
Z budową filharmonii związanych jest kilka kontrowersji, gdyż jej budowa miała skończyć się w 2010 roku i kosztować 76 mln euro, a ukończono dopiero w 2017 roku za kwotę ponad 800 mln euro. Efekt jednak jest niesamowity.
Elbphilharmonie ma trzy sale koncertowe, a największa może pomieścić 2100 gości. W budynku znajduje się również szkoła muzyczna, hotel, spa, a nawet prywatne apartamenty.
Taras widokowy znajduje się na 8 piętrze, a dojedziesz do niego zakrzywionymi schodami ruchowymi. Zobaczysz z niego rewelacyjną panoramę miasta oraz portu. Zdecydowanie warto! Wstęp płatny,
5. Kościół św. Michała w Hamburgu (St. Michaelis Kirche)
Najpiękniejszym kościołem barokowym w północnych Niemczech jest kościół św. Michała Archanioła. Uważany jest również za najważniejszy kościół Hamburga, pomimo że jest najmłodszy z pięciu głównych w mieście. Obecny budynek jest rekonstrukcją z 1912 roku po tym, jak poprzedni kościół uległ spaleniu w 1906 roku.
Największe zainteresowanie budzi wieża kościoła o wysokości 134,14 m. W przeszłości stanowiła punkt orientacyjny dla żeglarzy. Obecnie na 106 m znajduje się platforma widokowa, skąd roztacza się fantastyczna panorama miasta. Przyglądając się wieży warto zwrócić uwagę na zamontowany na niej zegar, będący największym tego typu zegarem w Niemczech.
Kościół św. Michała jest główną świątynią protestancką Niemiec obok drezdeńskiego kościoła Najświętszej Maryi Panny. Wnętrze kościoła przepełnione jest światłem wpadającym przez wielkie okna i spotęgowanym przez jasne ściany. Na ich tle dobrze widać neobarokowy, marmurowy ołtarz główny oraz umiejscowione nad wejściem do kościoła organy, będące jednymi z pięciu w kościele. To największy kościół Hamburga z 2 500 miejsc siedzących.
Wstęp do kościoła jest darmowy, ale wymagana jest darowizna na utrzymanie. Płatny jest wjazd na wieżę oraz wejście do krypty. Posiadacze karty Hamburg City Pass bilet wstępu do kościoła i wyjazd na wieżę mają w cenie karty. Bilet do krypty jest dodatkowo płatny. Osoby posiadające kartę Hamburg Card przy zakupie biletu otrzymują rabat. Więcej informacji nahttps://www.st-michaelis.de.
6. Ratusz w Hamburgu (Rathausführungen Hamburg)
O rok dłużej niż nowoczesną filharmonię budowano jeden z najpiękniejszych budynków Hamburga – ratusz miejski. Został oddany do użytku w 1897 roku, 55 lat po tym, jak spłonął jego poprzednik. Ta monumentalna budowla wykonana głównie z piaskowca, posiada 647 pokoi i została ustawiona na 4000 pali drewnianych.
Tym, co nie pozwala przejść obojętnie obok ratusza, jest kunsztownie zdobiona fasada i wieża o wysokości 112 metrów. Ratusz jest przykładem historyzmu w Niemczech, a architektura stanowi połączenie włoskich i północnoniemieckich elementów renesansowych. Wchodząc od strony placu ratuszowego, należy zwrócić uwagę na posągi dwudziestu niemieckich króli i cesarzy (od Karola Wielkiego, do Franciszka II) ustawione między niszami okiennymi. To tylko niektóre z postaci, którymi ozdobiono ratusz.
W budynku mieści się lokalny parlament i senat, ale bezpłatnie zwiedzisz ciekawy hol oraz przepiękny wewnętrzny dziedziniec z niesamowitą fontanną Higiei. W wybrane dni istnieje możliwość odpłatnego zwiedzenia wnętrza ratusza.
7. Tunel pod dnem rzeki Łaba (Alter Elbtunnel)
W Hamburgu można za darmo odbyć podróż w czasie. Wystarczy przespacerować się starym tunelem pod rzeką Łabą (Alter Elbtunnel). To prawdziwie architektoniczne arcydzieło, które zostało zbudowane w 1907 roku, a używane jest od 1911 roku.
Tunel ma długość 426 m i znajduje się 24 m poniżej poziomu wody. Posiada cztery duże windy, które służą do podnoszenia i opuszczania samochodów w celu przekroczenia rzeki. Tunel jest wystarczająco duży, aby zmieścił się jeden samochód, dlatego w godzinach porannych samochody jadą tylko w stronę doków, a po południu do centrum.
Idąc tunelem, warto zwróć uwagę na terakotowe ornamenty, które przedstawiają przedmioty związane z rzeką. Wśród tak oczywistych jak ryby i kraby można również znaleźć szczury i odpady.
Tunel pod dnem rzeki Łaba (Alter Elbtunnel). Adres: St. Pauli Landungsbrücken. Wstęp darmowy. Dla pieszych I rowerzystów czynny cały czas.
8. Jeziora Binnenalster i Aussenalster na rzece Alster
W centrum Hamburga znajduje się oaza spokoju i zieleni. Tworzą je dwa sztuczne jeziorka na rzece Alster, większe Außenalster i mniejsze Binnenalster. Otoczenie jeziorek stanowią najlepsze hotele, sklepy i kamienice z pięknymi fasadami.
W żadnym przypadku nie można przegapić rejsu wiekowym stateczkiem parowym po jeziorkach, a w letnie dni należy spróbować „Alsterwasser”, czyli orzeźwiającego i pobudzającego połączenia piwa z lemoniadą. To wspaniale miejsce, aby zrelaksować się, odpocząć, ale również poobserwować jachty, łódki czy ptactwo wodne.
Rejs zabytkowym, parowym stateczkiem po jeziorach Binnenalster i Aussenalster – Alster Cruise. Statek odpływa z: Jungfernstieg Pier 4. Aktualne ceny biletów znajdziesz na https://alstertouristik.de. Posiadacze karty Hamburg City Pass mogą skorzystać z darmowego rejsu. Po rzece Alster oraz jeziorkach pływają również promy i inne stateczki wycieczkowe.
9. Hala aukcyjna i targ rybny w Hamburgu (Fischauktionshalle und der Fischmarkt)
Niedzielny poranek najlepiej rozpocząć od wizyty na targu rybnym umiejscowionym nad brzegiem Łaby. Można tu zjeść typowo hamburskie śniadanie: sadzone jajka, podsmażane ziemniaki, surowego matiasa w świeżej bułce i wszystko popić kawą lub piwem.
Targ ma długą tradycję, gdyż odbywa się od 1703 roku. Można na nim nabyć smakołyki, ryby, owoce, kwiaty, ubrania i pamiątki. Tuż obok znajduje się wybudowana w 1896 hala aukcyjna. Warto wstąpić do środka, aby posłuchać muzyki na żywo i zobaczyć, jak bawią się mieszkańcy Hamburga.
Targ rybny mieści się pod adresem Pauli Fischmarkt 2. Czynny tylko w każdą niedzielę. Aktualne godziny otwarcia sprawdzisz na https://www.fischauktionshalle.com.
10. Treppenviertel
Treppenviertel to dawna wioska rybacka w dzielnicy Blankenese. Charakteryzuje się labiryntem krętych uliczek, pięknymi białymi willami i wieloma schodami prowadzącymi ze zboczy wprost nad brzeg Łaby. Budynki tu toną w zieleni, a ogrody są pełne kolorowych kwiatów. Panuje sielska atmosfera, spokój i cisza. Warto przyjechać do Treppenviertel, aby zobaczyć inne oblicze Hamburga, tak różne od zgiełku wielkiego miasta. To wymarzone miejsce na romantyczny spacer lub przejażdżkę rowerem.
11. Kościół Główny św. Mikołaja w Hamburgu (St. Nikolai Kirche)
Chodząc ulicami Hamburga, można zauważyć niewielką ilość zabytkowych budynków. Spowodowane to jest m.in. operacją Gomora z czasów II wojny światowej. Latem 1943 roku lotnictwo brytyjskie i amerykańskie przeprowadziły serię nalotów bombowych. W efekcie 74% zabudowań miasta uległo zniszczeniu, a ponad 40 000 osób zginęło.
O wydarzeniach z II wojny światowej przypomina wieża kościoła św. Mikołaja. W przeciwieństwie do innych hamburskich kościołów ten nie został odbudowany. Wieża i pozostałości muru zostały zachowane jako pomnik przeciw wojnie. W środku wieży zainstalowano przeszkloną windę. Wjeżdża ona na platformę o wysokości 75,3 m, skąd można podziwiać panoramiczny widok na Hamburg oraz historyczne zdjęcia.
W podziemiach znajduje się niewielka, ale ciekawa wystawa poświęcona zniszczeniom Hamburga i kościoła oraz wypożyczona ekspozycja o zniszczeniach Warszawy.
Kościół Główny św. Mikołaja w Hamburgu (St. Nikolai Kirche). Adres: Willy-Brandt-Straße 60. Wstęp płatny. Posiadacze karty Hamburg City Pass mają bilet wstępu do muzeum oraz przejażdżkę szklaną windą do platformy widokowej w cenie karty. Osoby posiadające kartę Hamburg Card upoważnione są do zniżki. Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziesz na https://www.mahnmal-st-nikolai.de.
12. Reeperbahn i dzielnica St. Pauli
Najbardziej niegrzeczna, najbardziej niebezpieczna, ale czy przez to nie kusząca, aby ją odwiedzić? Reeperbahn to jedna z najsłynniejszych hamburskich ulic i główna ulica dzielnicy St. Pauli, zwanej również dzielnicą czerwonych latarni. Ulica jest pełna klubów ze striptizem, sex-shopów, burdeli, nocnych klubów, dyskotek, barów i restauracji. To inny Hamburg niż ten widziany w centrum. Brudny, grzeszny, a czy przez to nie bardziej prawdziwy?
Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto odwiedzić St. Pauli. W tym oto miejscu, na początku lat 60. swoją karierę rozpoczynał zespół The Beatles.
13. Muzeum samochodów Prototyp (Automuseum Prototyp)
Każdy fan motoryzacji (ale nie tylko) powinien odwiedzić muzeum samochodów Prototyp. Znajdują się w nim rzadkie samochody wyścigowe i sportowe prezentujące 80 lat motoryzacji. Zaletą tego muzeum jest brak barier, co daje możliwość podziwiania z bliska fantastycznych i często prototypowych samochodów.
Wśród marek przeważają modele Porsche z unikatowym Porsche Type 64 z 1939 roku. Nie zabrakło również modeli Audi, WW, czy pierwszego samochodu mistrza świata Formuły 1 Michael Schumacher – Jordan F1 191.
Muzeum samochodów Prototyp znajduje się przy Shanghaiallee 7. Wstęp płatny. Aktualne godziny otwarcia i ceny biletów na https://prototyp-hamburg.de.
14. Gabinet figur woskowych Panoptikum (Panoptikum Wachsfigurenkabinett)
Nie trzeba jechać do Wielkiej Brytanii, aby zrobić sobie zdjęcie z królową Elżbietą czy Adele! Wystarczy przekroczyć drzwi gabinetu figur woskowych Panoptikum. Czeka tu ponad 120 postaci, wśród których są aktorzy, politycy oraz gwiazdy światowego show-biznesu. O wyjątkowości tego miejsca świadczy to, że istnieje już ponad 130 lat i jest najstarszym muzeum figur woskowych w Niemczech.
Gabinet figur woskowych Panoptikum mieści się przy Spielbudenplatz 3. Wstęp płatny. Posiadacze karty Hamburg City Pass wchodzą do gabinetu bez dodatkowych opłat. Osoby posiadające kartę Hamburg Card upoważnione są do zniżki. Dodatkowe informacje na https://www.panoptikum.de.
15. Park Planten un Blomen
Najbardziej zielone miasto w Niemczech – tak właśnie tytułowany jest Hamburg i to widać na każdym kroku. Czasem można nawet odnieść wrażenie, że miasto wyrosło w lesie. Terenów zielonych jest dużo, a najpopularniejszym jest park Planten un Blomen (Rośliny i Kwiaty) zlokalizowany w centrum miasta. Na 47 hektarach znajdują się romantyczne stawy, rozmaite ogrody tematyczne, w tym jeden z największych ogrodów japońskich w Europie.
To miejsce, gdzie można położyć się na trawie lub skorzystać z ławek i leżaków, aby odpocząć po trudach zwiedzania lub wystawić skórę na działanie promieni słonecznych. Natomiast zimą w parku można poszaleć na największym w Niemczech lodowisku na świeżym powietrzu. Nie zapomniano również o dzieciach i w południowej części parku znajduje się duży plac zabaw.
W sezonie letnim warto wrócić do parku pod wieczór, aby uczestniczyć w koncercie światło-dźwięk. Połączenie podświetlanych fontann i muzyki klasycznej tworzy jedyne w swoim rodzaju doświadczenie i dopełnienie pełnego emocji dnia.
To tylko 15 miejsc, które uważam, że warto zobaczyć w Hamburgu. Czy któraś z atrakcji zachęciła Cię do wizyty, a może już byłeś w Hamburgu i chciałbyś coś polecić? Czekam na komentarze 🙂 .
Hamburg – atrakcje, ciekawe miejsca, zabytki, informacje praktyczne
Hamburg położony jest w północnych Niemczech. Pełna nazwa miasta to: Freie und Hansestadt Hamburg – Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg.
Jak dojechać do Hamburga?
Do Hamburga najprościej przylecisz bezpośrednim samolotem z jednego z trzech lotnisk: Kraków, Gdańsk, Warszawa – Chopin. Loty bezpośrednie oferują linie takie jak LOT, Lufthansa, czy Eurowings, a trwają niecałe 2 h. Z niektórych lotnisk loty odbywają się tylko sezonowo. Bilety w najlepszych cenach kupisz poprzez tę stronę. Z lotniska do centrum Hamburgu najszybciej dojedziesz korzystając z linii metra S1.
Komunikacja w Hamburgu
Hamburg to miasto, w którym komunikacja miejska działa jak w zegarku. Wsiądź do nowoczesnego metra, które przenosi cię szybko i płynnie między dzielnicami. Tramwaje suną po torach, mijając zabytkowe kamienice i tętniące życiem deptaki. Autobusy zabierają cię w każdy zakątek miasta, od portowego nabrzeża po spokojne parki. Nie zapomnij o promach – rejs po Łabie to jednocześnie podróż i atrakcja turystyczna. Bilety są zintegrowane, więc możesz bez problemu przesiadać się między środkami transportu. Jeśli wolisz bardziej osobistą trasę, wypożycz rower lub hulajnogę elektryczną. Szczegółowe informacje znajdziesz na https://www.hvv.de.
Karty miejskie Hamburg Card i Hamburg City Pass (Turbopass)
Hamburg posiada dwie karty, które pozwalają oszczędzić pieniądze.
Hamburg Card – w ramach której możesz korzystać z komunikacji miejskiej, a dodatkowo otrzymać rabat kupując bilet do większości atrakcji. Przykładowo 1-dniowa karta kosztuje 11,90 €, a karta grupowa 22,90 €. Więcej opcji znajdziesz na http://www.hamburg-travel.com/search-book/hamburg-card.
Hamburg City Pass (Turbopass) – daje możliwość zwiedzenia większości atrakcji i korzystania z komunikacji miejskiej. Koszt jednodniowej karty to 39,90 €, dwudniowej – 53,90 €, a trzydniowa kosztuje 79,90 €. Szczegóły znajdziesz na https://www.turbopass.com/hamburg-city-pass.
Hamburg noclegi
Hamburg oferuje noclegi na każdą kieszeń, od eleganckich hoteli po klimatyczne hostele. Jeśli marzysz o luksusie, wybierz Fairmont Hotel Vier Jahreszeiten (TUTAJ) – ikona elegancji z widokiem na jezioro Alster. Znajdziesz tu przestronne pokoje, spa i restauracje, które zaspokoją najbardziej wyrafinowane gusta. Dla podróżnych z umiarkowanym budżetem świetnym wyborem będzie Motel One Hamburg am Michel (TUTAJ). Stylowe wnętrza, wygodne łóżka i lokalizacja w sercu miasta to jego największe zalety.Jeśli szukasz taniego, ale klimatycznego miejsca ze śniadaniem, zatrzymaj się w Jugendherberge Hamburg Auf dem Stintfang (TUTAJ).
Wybór noclegu w Hamburgu to okazja, by znaleźć miejsce idealne dla swojego stylu podróży. Więcej miejsc noclegowych w Hamburgu znajdziesz TUTAJ,
Jeśli spodobał ci się mój artykuł o atrakcjach Hamburga, to dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów na https://podrozebezosci.pl.