Hue wita mnie po nocnej podróży sleepingbusem. To drugie miasto po Hanoi, które chcę zobaczyć. Oddalone o 540 km od stolicy, było sercem Wietnamu przez ponad 140 lat. Chcę sprawdzić, czy jego nazwa – „Piękna” – rzeczywiście oddaje charakter tego miejsca. Zwiedzanie zaczynam od roweru. Rzeka Perfumowa prowadzi mnie przez największe atrakcje. Wokół skuterów, zapach kadzidła i gorące powietrze. W centrum czeka Cesarskie Miasto, a w nim Zakazane Miasto – dawna siedziba władców. Historia ożywa wśród murów, pałaców i pagód. Oto przewodnik po tym, co warto zobaczyć w Hue!
Hue największe atrakcje. Co warto zobaczyć w Hue?
Hue – cesarska cytadela i cesarskie miasto
Historia miasta związana jest ściśle z dynastią Nguyen. To właśnie założycielom tego miasta udało się zjednoczyć cały Wietnam. Byli również jedyną wietnamską dynastią, której władcy zaczęli nazywać się cesarzami.
Cesarska cytadela była dawną siedzibą władców Hue. Składa się na nią kompleks budynków, który już w 1993 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Należała ona do najwspanialszych dworów cesarskich Azji, o powierzchni ponad pięciu kilometrów kwadratowych. Już z zewnątrz budowla robi wrażenie. By dostać się do środka muszę pokonać wysokie na 6 metrów, a dodatkowo szerokie mury.
Sercem cytadeli jest cesarskie miasto, które również jest otoczone murami oraz dodatkowo fosą. Do środka prowadzą cztery bramy.
Wchodzę przez najważniejszą Bramę Południową zwaną bramą Ngo Mon. To właśnie na obszernym placu zlokalizowanym przed wejściem, odbywały się parady i procesje, które z balkonu obserwował cesarz. Z tego balkonu również ostatni cesarz ogłosił swoją abdykację.
Przechodzę Most Złotej Wody otoczony z obu stron przez stawy, w których pływają złote rybki i wchodzę na Dziedziniec Ceremonii. Zlokalizowany jest na nim powstały w 1805 roku Pałac Niebiańskiej Harmonii (Thai Hoa). W dawnych czasach miały w nim miejsce najważniejsze ceremonie i uroczystości, a obecnie można zobaczyć m.in. salę tronową oraz film ukazujący jak cesarskie miasto wyglądało w przeszłości. Niestety w środku jest zakaz robienia zdjęć.






Hue – Zakazane Purpurowe Miasto
Wychodząc po drugiej stronie pałacu wchodzę na dziedziniec, na którym znajdują się Hale Mandarynów. Tutaj znajdowały się również Złote Wrota, kiedyś prowadzące do Zakazanego Purpurowego Miasta, do którego dostęp miał tylko cesarz, jego rodzina i wybrani służący. Niestety wszystko to zostało zniszczone podczas pierwszej wojny indochińskiej w roku 1947. Hue zostało również bardzo zniszczone w roku 1968, kiedy stało się one miejscem walk oraz masakry dokonanej przez wojska Północnego Wietnamu.
Z ponad 40 budynków jakie powstały w Zakazanym Mieście w chwili obecnej można zobaczyć tylko kilka. Po większości pozostały tylko fundamenty. Jednak kto wie, może za kilka lat te budynki zostaną odbudowane, gdyż widać że na terenie cytadeli wciąż prowadzone są takie działania.
Szczególnie podobają mi się zlokalizowane po dwóch stronach serca cesarskiego miasta pięknie zdobione i wyglądające jakby dopiero co zostały wykonane, drewniane, czerwone Pawilony Czytelnicze.
Sprawdziwszy, jak wygląda środek kieruję się do południowo-zachodniego narożnika miasta. Położona jest tutaj świątynia The Mieu, zwana również Świątynią Pokoleń. Wewnątrz umieszczono ołtarze poświęcone poszczególnym władcom dynastii.




Polski ślad w Hue
Obok lewego wejścia znajduję polski ślad. Zostały tu umieszczone tablice upamiętniające pomoc Polski w odbudowie tej świątyni oraz informacje o Kazimierzu Kwiatkowskim, polskim konserwatorze zabytków. W Polsce „Kazik”, jak do niego mówili Wietnamczycy, nie jest znany. Dla Wietnamu była to jednak osoba bardzo zasłużona. Przez 16 lat swojej pracy w Wietnamie, nadzorował prace konserwatorskie i renowacyjne w Hue, My Son i Hoi an. To właśnie dzięki niemu teraz te miejsca przyciągają turystów z całego świata.
Pawilon Chwalebnego Przyjścia w Hue
Na obszarze świątynnym warto również przyjrzeć się z bliska wykonanym z brązu, dziewięciu urnom pogrzebowym. Każda z nich waży około 2 tony. Ciekawie wygląda również 13-metrowy pawilon Chwalebnego Przyjścia zwany również pawilonem Hien Lam, o piramidalnym kształcie. To najwyższa budowla na obszarze cytadeli, upamiętniająca cesarzy oraz mandarynów, za ich wybitne zasługi dla dynastii.



Rezydencja Dien Tho i Truong Sanh w Hue
Przechodząc pod kolejnymi pięknymi bramami dochodzę do zespołów mieszkalnych Dien Tho i Truong Sanh. Teren ten służył jako dom oraz miejsce wypoczynku dla cesarskich matek. Warto na chwilę przystanąć i obejrzeć położony nad oczkiem wodnym piękny, drewniany pawilon Truong Du z 1849 roku.
Warto również wstąpić do świątyni Phuoc Tho z 1831 roku oraz świątyni Hung To Mieu z 1804 roku. Zauważam, że im dalej na północ tym mniej jest turystów. Tak jest w rezydencji Truang Sanh, która pięknie się prezentuje.
Podobnie jest w królewskich ogrodach Co Ha, gdzie można zobaczyć olbrzymią ilość drzewek bonsai oraz odpocząć w cieniu altan. Można tutaj również „zapolować” z aparatem na cykady, których głośny koncert towarzyszy mi od samego początku zwiedzania.













Teatr Królewski w Hue
Jednym z obiektów, które zostały odnowione na terenie Zakazanego Miasta jest Teatr Królewski. Obecnie odbywają się w nim półgodzinne tradycyjne przedstawienia.
Obok niego położona jest jeszcze jedna świątynia, „pachnąca jeszcze farbą”, a odnowiona przy pomocy środków amerykańskich. Świątynia Trieu To Mieu powstała w 1804 roku, a obecnie wygląda jakby dopiero co budowniczowie skończyli swoją robotę. To kolejne miejsce bez turystów, a czy warto je zobaczyć? Wg mnie tak.
Zerkam na zegarek. Dochodzi już 12:00. W cesarskim mieście spędziłem ponad 3 godziny, a mógłbym jeszcze więcej gdyby nie to, że do zobaczenia pozostały jeszcze cztery miejsca.
Cytadela oraz cesarskie miasto zdecydowanie warta są obejrzenia. Część budynków co prawda jest w dość złym stanie i wymagają renowacji, ale dużo zostało już zrobione. Cesarskie miasto to olbrzymi teren i bardzo łatwo ominąć niektóre zabytki, dlatego warto swobodnie go eksplorować, najlepiej z dobrą mapą.
Podoba mi się, że na terenie miasta można znaleźć sporo zdjęć z czasów, gdy była ona domem cesarza. Dzięki nim można przenieść się w czasie i poczuć obecność dawnych właścicieli.






Pagoda Thien Mu w Hue (Phước Điền Temple)
Kolejna atrakcja jest oddalona tylko o 4 km od cytadeli. To pagoda Thien Mu (pagoda niebiańskiej panny), a raczej cały kompleks świątynny. To drugi obok cytadeli symbol Hue.
Położona jest malowniczo nad rzeką Perfumową na wzgórzu Ha Khe i stanowi dobry punkt, by poobserwować rzekę oraz okoliczne wzgórza.
Świątynia jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w Wietnamie, a dzięki siedmiopiętrowej pagodzie jest również najwyższą. Pagoda powstała w 1864 roku i jest poświęcona Buddzie. Wejścia do świątyni broni 12 rzeźb strażników, których brody zostały wykonane z naturalnych włosów.
Wstęp bezpłatny. Czynna całą dobę.






Schodzę ze schodów wiodących do pagody i nastawiam Google Maps na kolejne miejsce, które chcę zobaczyć. Jest to grobowiec cesarski, ale o grobowcach w Hue przeczytasz TUTAJ..
Hue – Informacje praktyczne
Jest kilka sposób, by zwiedzić miasto oraz jego okolice. Można wynająć taksówkę, dołączyć do zorganizowanej wycieczki, ewentualnie wypożyczyć skuter lub rower.
Cesarskie miasto. Wstęp płatny. Dorośli: 2000 000 VND. Można kupić bilety łączone: cesarskie miasto + 2 grobowce Ming Manga i Khai Dinha – 420 000 VND. Cesarskie miasto + 3 grobowce – 530 000 VND. Dzieci 7-12 lat: 40 000 VND. Bilety łączone dla dzieci: cesarskie miasto + 2 grobowce Ming Manga i Khai Dinha – 80 000 VND. Cesarskie miasto + 3 grobowce – 100 000 VND. Cesarskie miasto można zwiedzać codziennie, w godzinach 8:00 – 17:00. Sugeruję przyjść rano i zaopatrzyć się w wodę przed wejściem. Na teren cesarskiego miasta ceny są bardzo zawyżone. Podobnie jest na terenie grobowców.
Parkingi przy atrakcjach są płatne.
Pogoda w Hue
Hue znajduje się w obszarze klimatu tropikalnego i jest nawiedzane przez opady przez większą część roku. Najniższe opady występują w kwietniu, natomiast w listopadzie opady osiągają wartość szczytową. Średnia temperatura w mieście Hue wynosi 25.5 °C.
Jak dojechać do Hue?
Lot z Hanoi lub Ho Chi Minh trwa godzinę. Po wylądowaniu na lotnisku Phu Bai poczujesz ciepłe, wilgotne powietrze środkowego Wietnamu. Z lotniska do centrum Hue dostaniesz się taksówką lub busem. Najlepsze ceny biletów lotniczych do Hue znajdziesz TUTAJ.
Jeśli masz czas, wybierz pociąg. Trasa z Hanoi do Hue trwa około 14 godzin, a z Ho Chi Minh nawet 20. Jednak widoki wynagradzają wszystko – zielone pola ryżowe, góry i błękit Morza Południowochińskiego zapierają dech w piersiach.
Sleepingbus to klasyk wśród podróżników. Nocna trasa pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Wygodne, rozkładane fotele, migoczące światła mijanych wiosek i delikatne kołysanie autobusu – to przedsmak Hue.
Noclegi w Hue
Planując nocleg w Hue, masz do wyboru różnorodne opcje, które zaspokoją różne gusta i budżety. Miasto oferuje zarówno luksusowe hotele, jak i przytulne hostele, zapewniając komfortowy pobyt każdemu podróżnikowi.
Jeśli pragniesz poczuć ducha dawnego Wietnamu, Azerai La Residence TUTAJ, Hue będzie doskonałym wyborem. Ten klasyczny kolonialny hotel rozciąga się na 200 metrach wzdłuż malowniczej rzeki Perfumowej. Goście chwalą art deco styl budynku, zadbane ogrody i piękną lokalizację.
Dla miłośników kameralnych miejsc, aNhill Boutique TUTAJ to strzał w dziesiątkę. Położony wśród zieleni, oferuje spokój i relaks. Goście doceniają wyjątkową atmosferę oraz pomocny personel.
Podróżując z ograniczonym budżetem, warto rozważyć Nam Phuong Riverside Villa TUTAJ. Położony nad rzeką, oferuje komfortowe pokoje i przyjazną atmosferę. Goście chwalą serdeczność personelu oraz czystość obiektu.
Wybierając nocleg w Hue, warto zwrócić uwagę na lokalizację oraz oferowane udogodnienia, aby w pełni cieszyć się urokami tego historycznego miasta. Więcej ofert miejsc noclegowych w Hue znajdziesz TUTAJ.

Jeśli podobał Ci się mój artykuł o atrakcjach Hue, to podziel się nim ze swoimi znajomymi. Dołącz też do podróży na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów na https://podrozebezosci.pl.