Trnawa (Trnava) nazywana jest "Słowackim Rzymem" lub "Małym Rzymem". Co warto zobaczyć w Trnawie? Najciekawsze atrakcje i miejsca. Przewodnik
Trnawa (Trnava) nazywana jest "Słowackim Rzymem" lub "Małym Rzymem". Co warto zobaczyć w Trnawie? Najciekawsze atrakcje i miejsca. Przewodnik

Trnawa – 10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Trnawie oraz okolicy. Słowacja. Przewodnik

4
10 minutes, 56 seconds Read

Trnawa (Trnava) to jedno z najpiękniejszych i najstarszych średniowiecznych miast na Słowacji. Nazywana bywa „Małym Rzymem”, ale kościoły i budowle sakralne to tylko niektóre miejsca, które warto zobaczyć. Obok historycznych zabudowań, odkryjesz tu romantyczne zakątki i miejsca łączące tradycję z nowoczesnością. Trnava to siódme co do liczby mieszkańców miasto Słowacji (ok. 70 000), oddalone od Bratysławy o niepełna 50 km. Położona jest na zachodzie kraju w regionie słynącym z produkcji wina oraz miodu pitnego. Zastanawiasz się, co warto zrobić w Trnawie? Poznaj 10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Trnawie oraz w okolicy.

1. Fortyfikacje miejskie w Trnawie 

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1238 roku, kiedy to król Węgier Bela IV nadał jej prawa miasta królewskiego. Na terenie obecnej Słowacji Trnawa jest najstarszym miastem posiadającym takie prawa. 

Pod koniec XIII wieku miasto zostało otoczone murami miejskimi oraz ufortyfikowane. W ciągu przeszło 100 lat na trzykilometrowy mur zużyto ponad 4,3 miliona cegieł. Fortyfikacje osiągały wysokość nawet 10 metrów, a składały się na nie również 4 bramy miejskie i 35 wież. Część fortyfikacji przetrwała. Obecnie Trnawa posiada najlepiej zachowane fortyfikacje miejskie na Słowacji i jedne z najcenniejszych w Europie Środkowej. 

trnava trnawa fortyfikacje miejskie brama atrakcje co warto zobaczyć zwiedzic slowacja slovakia

2. Plac św. Trójcy w Trnawie

Centralnym punktem starego miasta jest Plac św. Trójcy (Trojičné námestie), którego nazwa pochodzi od ustawionej na nim Kolumny Trójcy Przenajświętszej. Przedstawiono na niej koronację Matki Boskiej przez Trójcę Świętą i jest najstarszą, oraz najpiękniejszą kompozycją rzeźbiarską w mieście. Stanowiła ona podziękowanie mieszkańców za ochronę przed epidemią morową w 1695 roku. 

Plac św. Trójcy to miejsce pełne energii, z restauracjami, teatrem, ratuszem i niezależnym centrum kulturalnym „Mały Berlin”. Warto zaglądnąć do środka, gdyż obok uznanych restauracji jest to przestrzeń, gdzie odbywają się koncerty, przedstawienia teatralne oraz wystawy. 

plac sw trojcy trojicne namestie trnava trnawa atrakcje co warto zobaczyć zwiedzic slowacja slovakia

3. Wieża miejska w Trnawie 

Przy Placu św. Trójcy znajduje się także jeden z symboli Trnawy – wieża miejska (mestská veža). Ma ona 57 metrów wysokości i została zbudowana w 1574 roku przez mistrza Jakuba. Wieża pełniła funkcje obronne, ale stanowiła także symbol dobrobytu miasta. Jest to najwyższy budynek na starym mieście, z panoramicznym tarasem widokowym umiejscowionym na wysokości 29 metrów. W przeszłości można było z niego wypatrywać wrogów, a obecnie stanowi rewelacyjny punkt widokowy na Trnawę oraz okolicę.

Do punktu widokowego prowadzą 143 schody, ale warto je pokonać. Obok możliwości zobaczenia pięknych panoram, w środku znajduje się informacja turystyczna z szeregiem darmowych materiałów, w tym także po polsku. Zobaczysz również wiekowy, działający zegar z 1729 roku, którym od ponad 100 lat zajmuje się zegarmistrzowska rodzina Nemčeków.

Z ciekawostek dodam, że na wieży zamontowano jedyny zegar słoneczny w mieście, a na jej szczycie umieszczono pozłacaną figurę Matki Boskiej o dwóch twarzach po dwóch stronach głowy. Według legendy ma to zapobiec temu, aby Matka Boska nie strzegła tylko jednej części miasta. 

Więcej informacji znajdziesz na http://regiontirnavia.sk/en/products-and-packages/town-tower-climbs.

wieza miejska mestska veza trnava trnawa slowacja slovakia wieza miejska mestska veza trnava trnawa slowacja slovakia

4. Spacer ulicami miasta

Trnawa to urzekające miasto idealne do spacerów z imponującą architekturą i budynkami w różnych stylach. Szczególną popularnością cieszy się główna ulica (Hlavna) z wieloma sklepami oraz przytulnymi kawiarniami i restauracjami. Możesz tutaj coś kupić, albo usiąść i miło spędzić czas przy kawie lub czymś mocniejszym.

Hlavna to typowy deptak z fontanną, ładnymi kamieniczkami oraz makietą miasta, ale wejdź także w boczne uliczki. Są one dużo spokojniejsze niż promenada, a kryją wiele malowniczych zakamarków aż proszących się, aby zrobić im zdjęcie.

trnava trnawa hlanva atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic slowacja slovakia

5. Katedra św. Jana Chrzciciela w Trnawie

„Mały Rzym” lub „Słowacji Rzym”, tak często bywa nazywana Trnawa. Nigdzie na Słowacji nie ma tylu kościołów na tak małej powierzchni. Kolejnym powodem jest to, że na blisko 300 lat (od 1543 do 1820 roku) do Trnawy była przeniesiona kościelna stolica państwa węgierskiego. Jeśli będziesz miał czas, to możesz odwiedzić wszystkie kościoły, ale szczególnie dwóch nie możesz pominąć.

Katedra Świętego Jana Chrzciciela to najważniejsza świątynia archidiecezji trnawskiej i jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Powstała w latach 1629-1637 w miejscu średniowiecznego kościoła oraz klasztoru i jest pierwszą wczesnobarokową budowlą na Słowacji. Kościół stanowił część uniwersytetu jezuickiego, dlatego bywa nazywany „uniwersyteckim” lub „jezuickim”.

Budowla ma 61 m długości oraz 28 m szerokości i przykuwa uwagę monumentalną elewacją frontową. Przed nią stoi posąg Jana Pawła II, który odwiedził świątynię w 2003 roku. Wewnątrz zobaczysz bogatą dekorację stiukową sklepienia, freski oraz wyjątkowy, drewniany ołtarz. Został on wykonany w latach 1637–1640 i ma 20,3 m wysokości oraz 14,8 m szerokości. Według mojego trnawskiego przewodnika jest to największy ołtarz na Słowacji oraz jeden z największych wczesnobarokowych ołtarzy w Europie. 

katedra sw jana chrzciciela katedrala svateho jana krstitela trnava trnawa slowacja slovakia barokowy ołtarz katedra sw jana chrzciciela katedrala svateho jana krstitela trnava trnawa slowacja slovakia

6. Bazylika św. Mikołaja w Trnawie

Najstarszym kościołem w Trnawie jest bazylika św. Mikołaja, powstała na fundamentach kościoła romańskiego w latach 1380-1421. Świątynia ma 60 m długości oraz 31 m szerokości i łączy gotyk z barokiem. Dwuwieżowa budowla jest miejscem pielgrzymek i sanktuarium maryjnym, a to za sprawą cudownego obrazu łaskawej Matki Boskiej Trnawskiej. Znajdziesz go na lewo w bocznej, barokowej kaplicy dobudowanej w XVIII wieku przez arcybiskupa Imricha Eszterházy. Malowidło jest kopią obrazu na co dzień wystawionego w Bazylice świętych Bonifacego i Aleksego na Awentynie w Rzymie, co jest kolejnym powodem, dlaczego o Trnawie mówi się „Mały Rzym”.

Obraz do Trnawy trafił pod koniec XVI weku, a już w 1663 roku miał miejsce pierwszy cud. Gdy Turcy plądrowali okolicę, Matka Boska zapłakał krwawymi łzami i najeźdźcy zaniechali ataku. Podobna sytuacja miała miejsce trzy razy w roku 1708 roku, a ostatni raz w 1710, kiedy to po procesji z obrazem ulicami miasta zakończyła się epidemia dżumy. 

bazylika sw mikolaja trnava trnawa slowacja slovakia matka boska trnawska bazylika sw mikolaja trnava trnawa slowacja slovakia

7. Synagoga Status Quo Ante oraz Synagoga Cafe w Trnawie

Przed wojną w Trnawie istniała duża diaspora żydowska, koncertująca się wokół dwóch kongregacji: ortodoksyjnej oraz status quo. Każda z kongregacji miała swoją synagogę. 

Synagoga Status Quo Ante, zwana również Wielką, została wybudowana pod koniec XIX wieku i prezentuje styl mauretańsko-bizantyjski. Jest jedną z oryginalniejszych budowli w Trnawie. Podczas wojny została zniszczona i nie pełni już funkcji synagogi, ale mieści się w niej centrum sztuki współczesnej – Galeria Jána Koniarka.

Z zewnątrz synagoga ortodoksyjna to jasny niepozorny budynek, natomiast, gdy wszedłem do środka, to oniemiałem z zachwytu. Synagoga została zbudowana w 1891 roku, a po wojnie mieścił się w niej magazyn oraz rupieciarnia. W końcu budynek kupił lokalny przedsiębiorca i zrekonstruował. Zrobił to tak dobrze, że w 2010 roku synagoga otrzymała nagrodę za „Najpiękniejszy Odbudowany Budynek Sakralny na Słowacji”.

Synagoga Cafe to miejsce, którego nie możesz pominąć, będąc w Trnawie. Wyjątkowe połączenie piękna, niesamowitych polichromii, wysublimowanych detali, niepowtarzalnej atmosfery, a także domowych wypieków i najwyższej jakości kawy. Synagoga Cafe to jedyna kawiarnia w synagodze na Słowacji i cudowne miejsce, z którego aż żal wychodzić. Na środku znajdują się stoliki, a po bokach przeszklone boksy z pułkami na książki i wygodnymi sofami oraz fotelami. Możesz w nich w spokoju delektować się rozpływającymi się w ustach ciastami, a ze swojej strony polecam tort czekoladowy z malinami.

Galeria Jána Koniarka. Wstęp wolny. Więcej informacji na https://www.gjk.sk. Synagoga Cafe. Aktualne godziny otwarcia znajdziesz na http://www.synagogacafe.sk. 

synagoga cafe trnava trnawa slowacja slovakia

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
synagoga cafe trnava trnawa slowacja slovakia

8. Rosarium i Medolandia w Dolnej Krupie

15 km od Trnawy położona jest wieś Dolna Krupa. Znajdziesz w niej park z Dworem Dolná Krupá, a przy wejściu do parku domek zwany „Domkiem Beethovena”. W latach 1800-1806 Beethoven był częstym gościem ówczesnego właściciela majątku i właśnie w nim skomponował sonatę Księżycową. 

Ostatnimi właścicielami dworu była rodzina Chotków. Do dzisiaj przetrwała pamięć o hrabinie Marii Henriecie Chotek, zwanej także „Różaną hrabiną”. Założyła ona w tym miejscu rosarium, które w tamtym czasie było jednym z trzech najpiękniejszych ogrodów różanych w Europie.

Bezpośrednio przy parku znajduje się kompleks Medolandia, którego właścicielem jest wytwórca miodu pitnego APIMED. Postanowił on kontynuować tradycję i założył „Rozárium M. H. Chotekovej”. W rozarium możesz podziwiać ponad 1000 róż z 90 gatunków, w tym specjalnie wyhodowaną z okazji 150. urodzin hrabiny – Rosengräfin Marie Henriette.

Gdy już nasycisz oczy widokiem barwnych kwiatów, wejdź do budynku, aby spróbować „Najlepszego Miodu Pitnego Świata”. Na prestiżowym Kongresie Pszczelarskim Apimodia, miód pitny Barrique firmy APIMED zdobył to zaszczytne wyróżnienie i może się nim posługiwać przez dwa lata. Gdybyś zgłodniał, to w kompleksie jest także restauracja z bardzo smaczną kuchnią. Więcej informacji znajdziesz na https://medolandia.com/.

rosarium rozarium chotekovej dolna krupa medolandia slowacja slovakiamedolandia dolna krupa medovina slowacja slovakia

9. Zamek i testowanie miodów pitnych Vcelovina we wsi Smolenice

Niedaleko Dolnej Krupy leży miejscowość Smolenice słynąca z najmłodszego zamku na Słowacji (w rzeczywistości jest to pałac). Jeśli znajdziesz czas, to możesz do niego podjechać, ale jego zwiedzanie możliwe jest tylko w miesiącach letnich. 

Przez cały rok za to możesz testować miody pitne marki Vcelovina. Właścicielem firmy jest brat właściciela firmy Apimed, ale postanowili oni prowadzić dwa oddzielne biznesy. Wytwórnia znajduje się w bardzo przyjemnym miejscu, z ogrodem i pięknym widokiem na zamek Smolenicky. Oprócz testowania miodów możesz także kupić piwo lub cydr z dodatkiem miodu oraz szereg wyrobów pszczelarskich. Więcej informacji znajdziesz na https://www.vcelovina.com.

vcelovina smolenice slowacja slovakia

10. Testowanie wina w winnicy Terra Parna w Sucha nad Parnou

Według historyczny źródeł już w 1278 roku w tym regionie uprawiano winorośl, dlatego warto spróbować lokalnych win. Terra Parna to niewielka rodzinna winnica w oddalonej o 7 km od Trnawy wsi Sucha nad Parnou. Prowadzątrzy siostry, które wytwarzają wino wyłącznie z własnych winogron. 

Winnica usytuowana jest w spokojnej i romantycznej Różowej Dolinie tuż obok starej kapliczki. Na miejscu można przeprowadzić degustację win Terra Parna oraz dokonać zakupów. Z testowanych win najbardziej przypadły mi do gustu wina białe, oraz różowe musujące wino FRIZZEMPE. A Tobie, które zasmakują? Więcej informacji znajdziesz na http://www.terraparna.sk.

terra parna sucha nad parnou winnica slowacja slovakia terra parna sucha nad parnou winnica slowacja slovakia

Czy warto zobaczyć Trnawę?

Trnawa to jedno z tych miast, które spodobało mi się od pierwszego wejrzenia. Już średniowieczne mury zapowiadały, że pełna będzie zabytkowych budowli. Nie wiedziałem jednak, w jakim są stanie. Trnawa jest przytulnym miastem, bardzo dobrze utrzymanym, pełnym ciekawych obiektów, ale także klimatycznym. Warto do niego przyjechać, aby lepiej go poznać i przy okazji zwiedzić okolicę. Może być także pomysłem na jednodniową wycieczkę z Bratysławy (poznaj atrakcje Bratysławy).

Trnawa — atrakcje, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć, zwiedzić — informacje praktyczne

Trnawa — mapa atrakcji i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić

Przewodnik po Trnawie

Miasto można zwiedzać samemu, ale także skorzystać z usług przewodnika. Moim przewodnikiem po Trnawie był Slavo, którego chyba każdy w mieście zna z uwagi na bardzo charakterystyczny strój. Dostosowuje on program zwiedzania do indywidualnych zainteresowań, a odbywa się to po słowacku lub angielsku. Gdyby taka forma zwiedzania była dla Ciebie interesująca, to podaję jego stronę internetową https://slavotour.sk.

slavo tour guide trnava trnawa przewodnik slowacja slovakia

Jak dojechać do Trnawy?

Trnava położona jest na zachodzie Słowacji, niedaleko Bratysławy. Z Polski najlepiej do niej dojechać samochodem, ewentualnie pociągiem z minimum jedną przesiadką. Trnawa jest bardzo dobrze skomunikowana z Bratysławą, a przejazd pociągiem ze stolicy Słowacji zajmuje ok. 30 minut. Dworzec kolejowy w Trnawie położony jest niedaleko starego miasta.

Hotel w Trnawie

Gdybyś chciał zobaczyć, jak wygląda Trnawa gdy kilkugodzinni turyści wyjadą, to pomyśl o spędzeniu nocy w mieście. Najlepsze oferty noclegu w Trnawie znajdziesz TUTAJ.
Booking.com

Podobał Ci się mój wpis o atrakcjach Trnawy? Dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube, aby zawsze być na bieżąco.  Zapraszam również do lektury innych wpisów ze Słowacji oraz na https://podrozebezosci.pl.

Jeśli używasz Pinteresta, to mam dla Ciebie zdjęcie do pina z Trnawy.

trnava-trnawa-atrakcje-co-warto-zobaczyc-zwiedzic -slowacja slovakia przewodnik mapa

Similar Posts

4 Comments

 1. Urszula says:

  Zaraz ruszam z Brati i sprawdzam 🙂 A będąc kawoholikiem, na kawę w przepięknej synagodze nie mogę się doczekać.
  Dzięki za przedstawienie Trnawy.

 2. Dawid Białowąs - Gdzie Los Poniesie says:

  Zwykle traktowałem Słowację po macoszemu – teoretycznie tak blisko nas, to i podobnie i (być może) nudnawo. Ale widzę, że Trnava to perełka – wydaje się uroczym miasteczkiem! A miody pitne ostatecznie mnie przekonały 😀 Zapisuję na listę! Pozdrowienia!

  1. Grzegorz Rybka says:

   Słowacja jest tak blisko, a głównie znamy ją z najbliższych gór. Trnawa po Lewoczy jest kolejnym miastem, które mi się spodobało w tym kraju, a o następnym wkrótce napiszę. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *