Wilno na weekend. Co zobaczyć i zwiedzić w Wilnie? Najciekawsze atrakcje turystyczne w Wilnie. Zabytki. Stolica Litwy. Vilnius. Darmowe zwiedzanie. Noclegi
Wilno na weekend. Co zobaczyć i zwiedzić w Wilnie? Najciekawsze atrakcje turystyczne w Wilnie. Zabytki. Stolica Litwy. Vilnius. Darmowe zwiedzanie. Noclegi

Wilno na weekend – 15 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Wilnie. Przewodnik

18
13 minutes, 10 seconds Read

Wilno (lit. Vilnius) – stolica Litwy i miasto, do którego sporo Polaków ma sentyment. W końcu dla wielu z nas Ostra Brama i Adam Mickiewicz to pierwsze skojarzenia z tym miejscem. Kupując bilet lotniczy, wiedziałem, że będę chciał zobaczyć różne oblicza Wilna. Postanowiłem przeznaczyć na to dwa dni. Jakie ciekawe miejsca i zabytki skrywa Wilno? Co warto zobaczyć i zwiedzić? Podobnie jak dla Madrytu czy Hamburga stworzyłem listę 15 atrakcji, pozwalających lepiej poznać miasto. Ich kolejność ułożyłem w sugerowany plan zwiedzania Wilna.

1. Cmentarz Na Rossie w Wilnie

Przekraczając bramę Cmentarza Na Rossie, nie sposób nie poczuć wzruszenia. Oto w otoczeniu biało-czerwonych kwiatów i płonących zniczy znajduje się mauzoleum matki Piłsudskiego, u której stóp pochowano jego serce. Wydaje się, że nad ich spokojem czuwa 242 żołnierzy, których jasne mogiły jak warta honorowa widnieją po bokach.

Cmentarz Na Rossie to polska nekropolia narodowa, przepełniona historią i skłaniająca do zadumy. Położony malowniczo na kilku pagórkach pełen jest nagrobków z nazwiskami znanymi z podręczników. To bardzo piękne i urokliwe miejsce, które jednak bez dużych nakładów finansowych może zniknąć. Mam nadzieję, że to nie nastąpi i szybko znajdą się środki na ratowanie nekropolii.

Cmentarz na Rossie w Wilnie. Grób, mauzoleum matki Piłsudskiego i jego serca Cmentarz na Rossie w Wilnie. Grób, mauzoleum matki Piłsudskiego i jego serca

Cmentarz na Rossie w Wilnie.Cmentarz na Rossie w Wilnie. Cmentarz na Rossie w Wilnie. Cmentarz na Rossie w Wilnie.

2. Ostra Brama (Matka Boska Ostrobramska) 

Punktem na mapie Wilna, który przyciąga, jest Ostra Brama. Nawet gdy się nie planuje, to zwiedzanie zacznie się w tym miejscu. Ostra Brama to gotycka brama miejska wzniesiona w latach 1503–1514. Stanowi ona pozostałość dawnych fortyfikacji miejskich, wraz z przylegającym do niej fragmentem muru obronnego.

Sama brama nie ma takiej mocy, by przyciągać tłumy. Zasługa w tym pochodzącemu z XVII wieku obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej (Matki Miłosierdzia, Królowej Korony Polskiej). Umiejscowiony w niewielkiej kaplicy obraz uważany jest przez wiernych za cudowny. Świadczą o tym m.in. wota z wygrawerowanymi podziękowaniami. Przykryty pozłacaną suknią i złotymi koronami obraz wydaje się lśnić lub – jak to napisał Adam Mickiewicz w inwokacji do „Pana Tadeusza” – świeci. Najlepiej widać to, gdy stojąc na ulicy Ostrobramskiej, spojrzy się w okno kaplicy.

Informacje praktyczne

Kaplica Ostrobramska. Wstęp darmowy. Godziny otwarcia: 6:00-19:00 (maj – październik), 7:00-19:00 (listopad – kwiecień). W dni powszechne msze św. w języku polskim są odprawiane o godzinie 10:00.

Ostra Brama. Wilno Ostra Brama. WilnoOstra brama. Obraz Matka Boska Ostrobramska, Matka Miłosierdzia, Królowa Korony Polskiej. Wilno Ostra brama. Obraz Matka Boska Ostrobramska, Matka Miłosierdzia, Królowa Korony Polskiej. Wilno

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

3. Cerkiew Świętego Ducha (Holy Spirit Orthodox Church) w Wilnie

Przed wojną Wilno zamieszkiwali ludzie o różnej narodowości oraz wierze. Ta mieszanka, chociaż o innym składzie, pozostała do dziś. Idąc ulicą Aušros Vartų (Ostrobramską), co chwilę mija się kościół lub cerkiew. Najpiękniejszą z cerkwi jest Cerkiew Świętego Ducha, będąca główną świątynią prawosławną na Litwie. Stanowi ona również miejsce pochówku trzech prawosławnych świętych – Antoniusza, Eustachego i Jana.

Pierwsza świątynia murowana powstała w miejscu drewnianej za zezwoleniem króla Władysława IV w 1634 roku. W późniejszych wiekach wielokrotnie była przebudowywana. Tym, co robi największe wrażenie, jest wnętrze, które przypomina ciut wileńskie kościoły, oraz podniosły nastrój.

Cerkiew Świętego Ducha Holy Spirit Orthodox Church. Wilno Cerkiew Świętego Ducha Holy Spirit Orthodox Church. Wilno Cerkiew Świętego Ducha Holy Spirit Orthodox Church. Wilno

4. Vilnil. Wileńskie Muzeum iluzji (Vilnius Museum of Illusions)

Miejsce z pomysłem, tak można nazwać Wileńskie Muzeum Iluzji – Vilnil. Co czeka w środku? Świetna rozrywka dla dużych i małych oraz fachowa obsługa. Pomaga ona oraz wyjaśnia, na czym polega złudzenie w wypadku danego obiektu. W razie potrzeby również robi zdjęcia.

Vilnil to alternatywa dla typowych muzeów, można się tu poczuć jak dziecko. Dobra zabawa, dużo śmiechu i element zaskoczenia. Wizytę w tym miejscu pamięta się długo. Więcej informacji na http://vilnil.lt/en/.

Vilnil Wileńskie Muzeum iluzji Vilnius Museum of Illusions Wilno Vilnil Wileńskie Muzeum iluzji Vilnius Museum of Illusions Wilno

5. Dzielnica żydowska (Getto) w Wilnie

Wąskie i powykrzywiane uliczki z poprzecznymi arkadami pełne klimatycznych kawiarni, restauracji oraz sklepików, to zrekonstruowane pozostałości dawnej dzielnicy żydowskiej. Można je znaleźć przy ulicach Gaona, Stiklių i Antokolskio.

Społeczność żydowska przed wojną stanowiła 28% ludności Wilna i po Polakach była najbardziej liczna. W mieście istniało ponad 100 synagog i domów modlitwy. Mówiono nawet, że do Łodzi jedzie się po pieniądze, a do Wilna po mądrość. Wszystko to przerwała wojna, w wyniku której życie straciło 90% ludności żydowskiej. Dziś w dzielnicy można znaleźć szereg miejsc upamiętniających dawnych mieszkańców oraz informacje o Małym i Dużym Getcie, w których więziono Żydów przed eksterminacją.

Dzielnica żydowska. Getto. Wilno Dzielnica żydowska. Getto. WilnoDzielnica żydowska. Getto. Wilno

6. Uniwersytet Wileński

Uniwersytet Wileński to kolejne miejsce, w którym widać ślady polskości. Założony w 1579 roku przez króla Stefana Batorego należy do najstarszych uczelni w Europie Środkowo-Wschodniej. Pierwszym rektorem był kaznodzieja Piotr Skarga, a wśród znanych studentów można wymienić Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Czesława Miłosza.

Kompleks został wybudowany pomiędzy XVI a XIX wiekiem i zaskakuje architekturą. Tworzy go 16 gmachów wybudowanych w różnych stylach oraz 13 różnej wielkości dziedzińców. Bardzo łatwo można się zgubić w tym labiryncie, jeśli nie ma się mapy.

Szczególnie przydaje się ona, gdy chce się zwiedzić piękną bibliotekę i księgarnię oraz hol prowadzący do Centrum Lituanistycznego. Znajdujące się w nim freski to cykl Metų laikai (Pory roku), powstały w latach 1976-1985 i przedstawiający sceny z mitologii litewskiej.

Zwiedzając uniwersytet, należy zajrzeć do znajdującego się na jego terenie Kościoła św. Jana (pełna nazwa to Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła i Ewangelisty). Został on ufundowany przez Władysława Jagiełłę, a budowę ukończono w 1427 roku. Obok kościoła wznosi się wysoka na 68 m dzwonnica, stanowiąca znakomity punkt widokowyAktualne informacje uzyskasz na stronie internetowej http://www.muziejus.vu.lt/en/.

Uniwersytet Wileński. Wilno Uniwersytet Wileński. Wilno Uniwersytet Wileński. WilnoUniwersytet Wileński. Hol Centrum Lituanistycznego. Wilno Uniwersytet Wileński. Hol Centrum Lituanistycznego. WilnoKościół św. Jana. WilnoKościół św. Jana. Wilno Kościół św. Jana. Wilno

7. Plac Katedralny w Wilnie

Sercem miasta jest Plac Katedralny, którego głównymi elementami jest bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława oraz dzwonnica. Prawdopodobnie pierwsza katedra powstała już w 1251 w miejscu pogańskiej świątyni.

Obecny wygląd bazylika zawdzięcza Wawrzyńcowi Gucewiczowi, który pod koniec XVIII wieku przebudował ją w stylu klasycyzmu. W środku jednak bez problemu można odnaleźć ślady innych stylów. Miejscem, którego nie można pominąć, jest nawiązująca do Jagiellonów kaplica św. Kazimierza z XVII wieku. Wzorowana na Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu zachwyca piękną sztukaterią, freskami oraz pozłacanymi figurami polskich królów. Ciekawostką związaną z kaplicą jest obraz patrona, na którym święty ma 3 dłonie. W krypcie pod kaplicą znajdują się groby Aleksandra Jagiellończyka (jedynego polskiego króla pochowanego w Wilnie), dwóch żon Zygmunta Augusta i serce Władysława IV Wazy.

Stojąca tuż obok katedry dzwonnica to dawna baszta przebudowana w 1530 roku, będąca w przeszłości elementem murów obronnych Wilna. W środku znajduje się ekspozycja dzwonów, stary miejski zegar i jest to jedno z miejsc, skąd można podziwiać panoramę miasta.

Nowością na placu jest pomnik Wielkiego Księcia Giedymina, założyciela Trok i Wilna. W 2013 roku otwarto również dla zwiedzających odbudowany wielkim nakładem finansowym Zamek Wielkich Książąt Litewskich. Więcej informacji na https://www.katedra.lt.

Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława oraz dzwonnica. Katedra. Wilno Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława. Katedra. WilnoBazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława. Katedra. Wilno Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława. Katedra. WilnoBazylika św. Kazimierza. Archikatedra w Wilnie.Pomnik Giedymina. Zamek Wielkich Książąt Litewskich. Wilno

Nad wszystkim góruje wzgórze Giedymina z charakterystyczną wieżą. Rozpościera się stamtąd piękna panorama na starówkę oraz nowoczesne Wilno.

Góra i wieża Giedymina. WilnoPanorama na nowoczesne Wilno

8. Muzeum Pieniądza (Money Museum of the Bank of Lithuania)

Chcesz zobaczyć, jak wygląda wpisana do księgi rekordów Guinnessa piramida z miliona monet, albo dowiedzieć się, ile byłbyś wart, gdybyś był zrobiony ze złota, srebra lub platyny? To tylko niektóre atrakcje, które czekają w Muzeum Pieniądza przy alei Giedymina (Gedimino prospektas) opodal katedry. Ekspozycja znajduje się na parterze oraz w podziemiach niepozornej kamienicy, warto jednak ją odnaleźć i wstąpić choć na chwilę.

Historia pieniądza od skór i muszelek po współczesność, multimedialne ekspozycje z walutami z całego świata, a to wszystko za darmo i jeszcze z audioprzewodnikiem po polsku. Czy można chcieć więcej? Więcej informacji na https://www.pinigumuziejus.lt/en/

Muzeum Pieniądza (Money Museum of the Bank of Lithuania). WilnoMuzeum Pieniądza (Money Museum of the Bank of Lithuania). Wilno Muzeum Pieniądza (Money Museum of the Bank of Lithuania). Wilno

9. Muzeum Okupacji i Walki o Wolność w Wilnie

Były budynek KGB to jedno z bardziej poruszających miejsc w Wilnie. W Muzeum Okupacji i Walki o Wolność można zobaczyć wiele dowodów sowieckich zbrodni na Litwie z lat 1940-1990. Znajdują się w nim materiały dotyczące ruchu oporu wobec Sowietów i Nazistów, informacje o bojownikach oraz o ofiarach ludobójstwa.

Największe wrażenie robi więzienie z celami, izolatkami, spacerniakiem czy miejscem, gdzie torturowano i wykonywano egzekucje. Kule w ścianach, ślady zastygłej krwi i ekran, na którym wyświetlany jest urywek filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy – to działa na wyobraźnię. Więcej informacji na http://www.genocid.lt/muziejus/en/ziejus/en/

Muzeum Ofiar Ludobójstwa w Wilnie (KGB Museum, Genocido Auku Muziejus). Wilno Muzeum Ofiar Ludobójstwa w Wilnie (KGB Museum, Genocido Auku Muziejus). WilnoMuzeum Ofiar Ludobójstwa w Wilnie (KGB Museum, Genocido Auku Muziejus). WilnoMuzeum Ofiar Ludobójstwa w Wilnie (KGB Museum, Genocido Auku Muziejus). Wilno Muzeum Ofiar Ludobójstwa w Wilnie (KGB Museum, Genocido Auku Muziejus). WilnoMuzeum Ofiar Ludobójstwa w Wilnie (KGB Museum, Genocido Auku Muziejus). Wilno

10. Ogród Bernardynów (Bernardine Gardens) w Wilnie

W samym centrum Wilna, tuż obok Placu Katedralnego, można przenieś się w inny świat. Wystarczy przekroczyć bramę ogrodu Bernardynów, aby zapomnieć, że jest się w ponad 500 000 mieście. Spokojny nurt Wilejki z bogactwem ptactwa nic nie robiącym sobie z przepływających kajakarzy, barwne kwiaty, fontanny, cień drzew przynoszący ulgę w upalne dni. Po trudach zwiedzania to idealne miejsce na chwilę wypoczynku, ale nie jedyne, gdyż aż 40% powierzchni miasta stanowią tereny zielone.

Wstęp wolny. Godziny otwarcia: (kwiecień-październik) 6:00-23:00, (listopad-marzec) 7:00-22:00.

Ogród Bernardynów. WilnoOgród Bernardynów. Wilno Ogród Bernardynów. Wilno

11. Kościół św. Anny w Wilnie

Gdyby szukać kościoła, który najpiękniej prezentuje się z zewnątrz, to bezapelacyjnie wygrałby kościół św. Anny. Powstały na początku XVI wieku i stanowi wspaniały przykład ceglanego późnego gotyku. Piękna koronkowa fasada zbudowana przy użyciu 33 różnych rodzajów cegieł ceramicznych pomalowanych na czerwono, wg legendy zachwyciła nawet Napoleona Bonaparte. Ponoć tak był zachwycony finezyjnością architektury kościoła, że chciał go na dłoni przenieść do Paryża.

Wstęp wolny. Godziny otwarcia: wtorek – sobota 10:30-18:30, niedziela 8:00-19:00 (maj – wrzesień); wtorek – piątek 16:30-18:30, sobota 10:30-18:30, sobota 8:00-17:00 (październik – kwiecień).

Kościół św. Anny. Wilno Kościół św. Anny. Wilno

Tuż za kościołem św. Anny znajduje się gotycki kościół św. Franciszka i św. Bernarda. Warto do niego wstąpić, aby zobaczyć średniowieczne sklepienia i malowidła ścienne z początku XVI wieku.

Kościół św. Franciszka i św. Bernarda Wilno Kościół św. Franciszka i św. Bernarda Wilno

12. Zarzecze (Užupis) w Wilnie

Zarzecze to jedna z najstarszych dzielnic Wilna, często porównywana do paryskiego Monmartru. W przeszłości zamieszkiwana przez rzemieślników i biedotę, obecnie to ulubione miejsce artystów, którzy 1 kwietnia 1997 roku ogłosili tutaj swoją republikę. Republika Zarzecza, często zwana Republiką Artystów, ma swój hymn, prezydenta, flagę, pocztę, 17-osobową armię i konstytucję. Składa się ona z 41 punktów, a pełną treść znajdziesz na końcu postu.

Zarzecze. Uzupis. Republika Artystów. Wilno Zarzecze. Uzupis. Republika Artystów. WilnoZarzecze. Uzupis. Republika Artystów. Wilno

13. Góra Trzykrzyska (Wzgórze Trzech Krzyży)

Góra Trzykrzyska to jeden z darmowych punktów widokowych na Stare Miasto. 300 drewnianych schodów prowadzi na szczyt wzgórza, gdzie według legendy umęczono siedmiu franciszkanów. Krzyże z ciałami trzech męczenników ustawiono na górze, natomiast czterech strącono do Wilejki.

Dla upamiętnienia ich męczeństwa w XVII wieku franciszkanie wznieśli na Łysej Górze trzy drewniane krzyże. W 1916 roku na szczycie postawiono krzyże betonowe, które przetrwały do 1950 roku, kiedy to zostały wysadzone w powietrze. Odbudowane je dopiero w 1989 roku jako pomnik ofiar stalinizmu na Litwie.

Góra Trzykrzyska (Wzgórze Trzech Krzyży). WilnoGóra Trzykrzyska (Wzgórze Trzech Krzyży). Wilno Góra Trzykrzyska (Wzgórze Trzech Krzyży). Wilno

14. Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu

O ile kościół św. Anny zachwyca fasadą, o tyle najpiękniejsze wnętrze ma kościół św. Piotra i Pawła. Wg legendy stoi on w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się świątynia pogańskiej bogini Mildy. Zbudowany w 1676 roku kościół, został ufundowany przez hetmana Michała Kazimierza Paca w podzięce za wyzwolenie Wilna od Rosjan.

2 000 rzeźb stiukowych o tematyce biblijnej, historycznej i mitologicznej oszałamiają. Można nawet odnieść wrażenie, że niektóre rzeźby są żywe i chcą wyjść ze ścian. Na tle jednolitej białej kolorystyki bardzo dobrze widać przepiękny kryształowy żyrandol w kształcie łodzi. Ma on być pamiątką zatonięcia podczas transportu ołtarza głównego o kryształowych kolumnach, zamówionego przez Paca we Włoszech. To kolejne miejsce, w którym można odnaleźć polskie akcenty. Więcej na https://vilniauspetropovilo.lt/pl/.

Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu. WilnoKościół św. Piotra i Pawła na Antokolu. Wilno Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu. WilnoKościół św. Piotra i Pawła na Antokolu. Wilno

15. Cmentarz na Antokolu

Widok setek krzyży przepasanych biało-czerwonymi wstążkami powoduje, że człowiek popada w zadumę. Tak wygląda polski kwartał na cmentarzu wojskowym na Antokolu. Zostali na nim pochowani polscy żołnierze walczący z bolszewikami w latach 1919-1921.

Porastające mchem krzyże, pojedyncze znicze, szum drzew i równo rozmieszczone mogiły z polskimi nazwiskami, to punkt obowiązkowy nie tylko dla tych, co poszukują śladów polskości na wileńskiej ziemi.

Cmentarz na Antokolu. WilnoCmentarz na Antokolu. WilnoCmentarz na Antokolu. Wilno

Czy warto przyjechać i zwiedzić Wilno?

Wilno ma więcej ciekawych miejsc niż tylko te, które wyszczególniłem powyżej. Osoby zainteresowane obiektami sakralnymi powinny odwiedzić zlokalizowany tuż obok Ostrej Bramy kościół św. Teresy z bogatą sztukaterią i pięknymi organami. Zainteresuje je również kościół św. Kazimierza z piękną fasadą i relikwią św. Andrzeja Boboli, gdyż w tym kościele święty przez 6 lat był kaznodzieją i spowiednikiem.

Pałac Prezydencki, ulica Literatów, Cela Konrada, schody Czesława Miłosza czy miejsca związane z Adamem Mickiewiczem, atrakcji tu co niemiara. Nie bój się schodzić z utartych szlaków, wchodź w boczne uliczki i nie zapomnij o jednym: spróbuj litewskiej kuchni. Kto wie, czy nie będzie to główny powód, dla którego będziesz chciał tu wrócić.

Wilno to ciekawe i klimatyczne miasto, do którego warto przyjechać na dłużej niż tylko na weekend. Będąc w Wilnie, koniecznie trzeba pojechać do Trok, a dlaczego? Tego się dowiedz z lektury 10 atrakcji, które warto zwiedzić i zobaczyć w Trokach.

Mural w Wilnie. Trump, Putin. Wilno

Wilno na weekend – atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć i zwiedzić, informacje praktyczne, przewodnik

Mapa atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc w Wilnie


Wilno bilety lotnicze

Do Wilna najprościej przylecieć bezpośrednim samolotem z Gdańska lub Warszawy-Chopin, ewentualnie z lotnisk lokalnych z międzylądowaniem w Warszawie. Bilety lotnicze do Wilna w najlepszych cenach znajdziesz TUTAJ.

Jak dojechać z lotniska w Wilnie do centrum?

Port lotniczy położony jest 7 km od Wilna. Do centrum można dojechać autobusem miejskim o numerze 1 i 2 lub autobusem ekspresowym nr 3G. Bilet w jedną stronę kosztuje 1  € i można go kupić w kiosku lub u kierowcy. Strona komunikacji miejskiej http://www.vilniustransport.lt/en/

Do centrum Wilna 16 razy w ciągu dnia można także dojechać pociągiem z oddalonej o około 100 m stacji Oro uostas. Cena biletu w jedną stronę to 0,70 €. Czas przejazdu 7 minut. Bilet można kupić na https://www.traukiniobilietas.lt/portal/en.

Wilno noclegi

Ceny noclegów w Wilnie są podobne do cen w Polsce i każdy znajdzie odpowiednią ofertę dla siebie. Już dziś zarezerwuj nocleg w Wilnie, aby zwiedzić to ciekawe miasto.



Booking.com

Podobał Ci się mój wpis o Wilnie? Dołącz do podróży na Facebooku, InstagramieTwitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów na https://podrozebezosci.pl

Similar Posts

18 Comments

  1. Marek says:

    Pytanie o Muzeum Pieniądza. Wybieram się tam w wakacje czy do muzeum wchodzi się z tzw. ulicy czy trzeba jakoś się tam zapowiedzieć (rezerwacja) ?

    Pozdrawiam

  2. Teresa says:

    PKP Intercity zaskoczyło. Chodzi o nową trasę, która pojawi się w rozkładach już od 11 grudnia 2022 roku. Turyści będą mogli pojechać z Polski na Litwę. Bilety można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach. Jak poinformował zespół prasowy przewoźnika PKP Intercity – nowe połączenie kolejowe Kraków – Wilno – Kraków przez Warszawę pojawi się w rozkładach jazdy już od 11 grudnia br. W czasie tej trasy turyści będą zmuszeni do jednej przesiadki. Sprzedaż biletów już ruszyła. Dzięki współpracy PKP Intercity z kolejami litewskimi LTG Link, uzgodnione zostało obustronne skomunikowanie na stacji Mockava, pomiędzy pociągiem IC „Hańcza”, a pociągiem LTG Link relacji Wilno – Mockava – Wilno. Podróżowanie pomiędzy polskimi a litewskimi miastami będzie więc możliwe z jedną przesiadką – wskazał przewoźnik. Składy będą podstawiane na ten sam peron, co ułatwi pasażerom przejście między pociągami. Podróż, pomimo że z przesiadką, będzie odbywała się na jednym bilecie – dodano.
    Ta trasa może okazać się hitem, bo bilety są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach. Bilet z Krakowa do Wilna kosztuje 30 euro (około 140 zł), a do Kowna – 25 euro (około 115 zł). Z kolei za podróż z Warszawy do Wilna pasażerowie zapłacą 25 euro (około 115 zł), natomiast do Kowna – 20 euro (około 90 zł).

  3. Tomek says:

    Jestem pod wrażeniem położenia tego miasta. Wrócę tam pewnie jeszcze, bo mam niedosyt wrażeń. Polecam wszystkim, szczególnie stare miasto.

  4. Krzysztof says:

    Świetny, zwięzły przewodnik. Do pełni szczęścia brakuje mi adresów do opisanych obiektów, ale coś trzeba dać od siebie. Wtedy więcej zapamiętam. Dziękuję i pozdrawiam.
    Krzysztof

    1. Grzegorz Rybka says:

      Cześć Krzysztof! Dziękuję za zwrócenie uwagi. Dodałem mapę z naniesionymi atrakcjami Wilna i ich adresami. Myślę, że ułatwi ona zwiedzanie 🙂 Pozdrawiam

  5. Kasia says:

    Super, trafiłam na świeżutki wpis a do Wilna lecimy już w ten czwartek 🙂
    Ponoć litewski chleb jest niepowtarzalny w smaku.
    Co warto jeszcze spróbować?
    Jakie lokale warto odwiedzić?
    Może jakieś targowisko z lokalnymi specjałami?
    Czy polecacie coś wyjątkowego?

    1. Grzegorz says:

      Przyznam Ci się, że tak wpadłem w wir zwiedzania Wilna, że mało co w nim jadłem, to już w innych miastach na Litwie nadrabiałem zaległości 🙂 Głównie co pamiętam to chłodnik litewski i cepeliny. Nie zauważyłem różnicy w smaku chleba, ale może trzeba było jakiś specjalny. Z podróży przywożę głównie jedzenie, więc nie pomogę z targowiskami.

      1. Kruszyna says:

        W centrum Wilna jest hala targowa i tam sprzedają lokalne litewskie jadło. Trudno tam nie trafić. Po przejściu przez Ostrą Bramę trzeba skręcić w lewo w główną ulicę Bazylionu. Po litewsku hala targowa to hales turgus

  6. Karolina says:

    Dzięki za superwpis! Same konkrety i mnóstwo wskazówek, które przydadzą się na moją grudniową podróż do Wilna. Bilety lotnicze już kupione! 🙂

  7. Bo moje życie to podróż says:

    Cudne Wilno. Przywołałam wspomnienia. Musze się kiedyś wybrać na roadtrip po bloku wschodnim Europy, mało ją znam. Pozdrawiam.

    1. Grzegorz says:

      Wilno, jak i cała Litwa bardzo mi się spodobały. Przy najbliższej okazji, będę chciał zobaczyć inne kraje nadbałtyckie 🙂 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *