Dubrownik na weekend – 15 atrakcji, które warto zwiedzić i zobaczyć. Przewodnik

18
17 minutes, 15 seconds Read

Dubrownik  (chorw. Dubrovnik) – perła Adriatyku i podobno najpiękniejsze miasto w Chorwacji, a jednak większość turystów przyjeżdża tylko na kilku godzinną wycieczkę. Tak samo wyglądała moja pierwsza wizyta, podczas której poczułem niedosyt. Uznałem, że muszę wrócić do Dubrownika i spędzić w nim więcej czasu. Chciałem poczuć atmosferę, odwiedzić muzea, wejść na mury miejskie, popłynąć w rejs na wyspy, a dodatkowo zobaczyć miejsca znane z serialu „Gra o tron” i zrobić to wszystko bez pośpiechu. Wróciłem, pogoda była równie piękna, jak za pierwszym razem i udało mi się zobaczyć nawet więcej, niż miałem w planie. Z ciekawych miejsc w Dubrowniku i okolicy wybrałem 15, które szczególnie wywarły na mnie wrażenie. Oto lista 15 atrakcji, które warto zwiedzić i zobaczyć w Dubrowniku. Może po lekturze mojego krótkiego przewodnika uznasz, że pora przyjechać do Dubrownika i spędzić w nim kilka dni lub weekend.

1. Wzgórze Srd (Mount Srđ) w Dubrowniku

Nazwa Dubrownik pochodzi od lasu dębowego porastającego w przeszłości górujące nad miastem wzgórze Srd (Mount Srđ). Ma ono wysokość 412 m n.p.m. i to właśnie z jego szczytu zobaczysz najpiękniejszą panoramę Dubrownika. Fantastyczne widoki na otoczone murami Stare Miasto, położoną tuż obok wyspę Lokrum, czy Wyspy Elafickie, sprawiają, że to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Chorwacji.

Na szczycie wzgórza znajduje się duży biały kamienny krzyż, restauracja Panorama, sklepik z pamiątkami oraz Fort Imperial. Budowla została zbudowana przez Francuzów w 1810 roku podczas wojen napoleońskich. Obecnie mieści się w niej wystawa z dużą liczbą zdjęć i dokumentów dotyczących obrony Dubrownika w latach 1991-1992.

Równie piękne widoki co ze szczytu zobaczysz ze szlaku wiodącego ze wzgórza do miasta. Otwarta przestrzeń i ścieżka łagodnie schodząca zygzakiem ze stacjami drogi krzyżowej oraz dużą ilością kwiatów, na długo pozostanie w pamięci. Najlepsza pora na zwiedzanie wzgórza Srd i zrobienie zdjęć to poranek oraz przed zachodem słońca. Z uwagi na odsłoniętą przestrzeń należy pamiętać, aby zabrać ze sobą wodę oraz czapkę.

dubrownik panorama widok atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc weekend chorwacja przewodnik dubrovnik croatia hrvatska wzgorze srd mount dubrownik atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc weekend chorwacja przewodnik dubrovnik croatia hrvatska

2. Stari Grad, czyli Stare Miasto w Dubrowniku

Stare Miasto albo po chorwacku Stari Grad, to najstarsza część Dubrownika w całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zachowany w nim został unikatowy, średniowieczny układ urbanistyczny miasta wraz z systemem umocnień obronnych. W serialu „Gra o tron” Dubrownik odgrywał rolę Królewskiej Przystani (King`s Landing) – stolicy Westeros, dlatego można tu znaleźć miejsca znane z ekranu i ruszyć śladami bohaterów. Na Starym Mieście znajduje się także większość zabytków Dubrownika, ale by poczuć jego klimat, należy wejść w boczne uliczki, pochodzić po schodach i choć na chwilę się zgubić.

stare miasto stari grad dubrownik atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc chorwacja dubrovnik croatia hrvatska stare miasto stari grad dubrownik atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc chorwacja dubrovnik croatia hrvatska

3. Brama Pile (Pile Gate) w Dubrowniku 

Brama Pile znajduje się w zachodniej części miasta i jest najstarszym wejściem do Dubrownika. Składa się ona z dwóch bram, zewnętrznej oraz wewnętrznej i to właśnie tędy większość osób wchodzi do miasta. Pokonują oni kamienny most przerzucony nad dawną fosą zamienioną w ogród i dochodzą do zbudowanej w 1537 roku bramy zewnętrznej. Warto zwrócić uwagę na posąg umieszczony nad wejściem. Przedstawia on Świętego Błażeja, patrona Dubrownika. Brama wewnętrza jest starsza i stanowiła wzór dla wybudowanej po drugiej stronie miasta bramy Peskarija. Zbudowano ją w 1460 roku w stylu gotyckim.

brama pile gate dubrownik atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc chorwacja dubrovnik croatia hrvatska

4. Wielka Fontanna Onufrego (Onophrian Fountain)

W pobliżu Bramy Pile stoi wybudowana w 1438 roku Wielka Fontanna Onufrego. Ma ona kształt walca z wielką kopułą i maszkaronami, z których ust wychodzą krany. Nazwa fontanny pochodzi od nazwiska jej architekta i jest jednym z dwóch ukończeń akweduktu. Mała Fontanna Onufrego znajduje się na placu Luža na końcu ulicy Stradun.

Wielka Fontanna stanowi miejsce spotkać, występów ulicznych artystów, ale także spełnia marzenia. Aby spełniło się i Twoje, musisz się napić wody z jej wszystkich 16 kranów. Pamiętaj jednak, że magia działa tylko raz, dlatego wcześniej dobrze zastanów się nad życzeniem.

wielka fontanna onufrego onophrian fountain dubrownik atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc chorwacja dubrovnik croatia hrvatska wielka fontanna onufrego onophrian fountain dubrownik atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc chorwacja dubrovnik croatia hrvatska

5. Klasztor i kościół Franciszkanów (The Franciscan Church and Monastery) w Dubrowniku

Tuż za bramą po lewej stronie znajduje się wąskie przejście do Klasztoru Franciszkanów. To ciche i spokojne miejsce ukryte od zgiełku miasta, a dodatkowo bardzo klimatyczne. Na kompleks składa się klasztor, kościół, biblioteka z małym muzeum oraz apteka. Została ona otwarta w 1317 roku, co czyni ją trzecią najstarszą działającą apteką na świecie.

Klasztor Franciszkański powstał w późnym średniowieczu i jest prawdziwą perłą architektury gotyckiej oraz romańskiej. Unikalne freski, kunsztowne detale architektoniczne oraz rzeźby, a do tego piękny krużganek otaczający niewielki ogród sprawiają, że można tu odpocząć i schłodzić się w upalny dzień. Wnętrza klasztoru także zostały wykorzystane w „Grze o tron” i może się zdziwisz, ale to tu znajdował się burdel Little Fingera.

Z Dubrovnic Pass wstęp bezpłatny. 

klasztor franciszkanow franciscan monastery dubrownik atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc chorwacja dubrovnik croatia hrvatska klasztor franciszkanow franciscan monastery dubrownik atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc chorwacja dubrovnik croatia hrvatska

6. Ulica Placa – Stradun

Początki Dubrownika sięgają VII wieku, kiedy to na skalistej wyspie o nazwie Lausa uchodźcy ze zniszczonego greckiego miasta Epidaurum założyli osadę Ragusa. Tuż obok niej na kontynencie swoją osadę założyli Słowianie i nazwali ją Dubrava. Obie osady oddzielał kanał, który w XI wieku postanowiono zasypać, a w XII całość otoczono murem. W XIV wieku dawny kanał wybrukowano polerowanymi wapiennymi blokami i od tej pory stanowi główną ulicę miasta.

Placa albo jak wszyscy mówią Stradun, ma długość ok. 300 metrów i rozciąga się pomiędzy bramami Pile oraz Peskarija. W zależności od pory dnia wygląda ona inaczej, ale zawsze pięknie. Ulica jest pełna życia i znajdziesz na niej wiele małych sklepów, kawiarni oraz restauracji. Po obu stronach Stradun odchodzą wąskie uliczki, w których można szukać cienia oraz kolejnych ciekawych miejsc.

stradun placa Dubrownik atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc chorwacja dubrovnik croatia hrvatska

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
stradun placa Dubrownik atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc chorwacja dubrovnik croatia hrvatska

7. War Photo Limited

Zdjęcia wojenne nie są łatwe, za to bardzo często są wstrząsające, o czym przekonałem się, będąc w Ho Chi Minh i zwiedzając Muzeum Pozostałości Wojennych. W War Photo Limited jest podobnie i według mnie to najciekawsze muzeum w Dubrowniku. Muzeum jest nowoczesne, klimatyzowane i dobrze rozplanowane.

Stała wystawa zdjęć przedstawia fotografie z rozpadu byłej Jugosławii, a głównie z wojny w Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa. Każda z nich opowiada historię trudną do opowiedzenie słowami. Zdjęcia prowokują, niepokoją i nie pozwalają pozostać obojętnym. Wchodząc tu, przeżyjesz emocjonalną podróż. Będziesz też miał okazję porównać, jak wyglądał oblężony niespełna 30 lat temu Dubrownik, do tego, co zostawiłeś za drzwiami. Aktualne ceny biletów oraz godziny otwarcia znajdziesz na http://www.warphotoltd.com/.

war photo limited dubrownik atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc chorwacja dubrovnik croatia hrvatska war photo limited dubrownik atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc chorwacja dubrovnik croatia hrvatska

8. Pałac Rektorów (Knežev Dvor)

Dubrownik może się poszczycić wieloma wyjątkowymi budowlami, a jednym z piękniejszych jest Pałac Rektorów. Zbudowany został w stylu gotyckim, ale ma także elementy renesansowe i barokowe. Pomiędzy XIV wiekiem a rokiem 1808 pałac służył jako siedziba rektora Republiki Ragusa. Mieściła się w nim także zbrojownia, magazyn prochowy, strażnica i więzienie.

Pałac Rektorów to majestatyczny budynek z pięknym dziedzińcem, w którym także kręcono „Grę o tron”. Schody we wewnętrznym dziedzińcu prowadzą do górnych galerii, w których znajdują się obrazy, zegary, skrzynie wojenne i meble. Muzeum jest niewielkie, dlatego wizytę w środku szczególnie polecam osobom posiadającym Dubrovnik Card.

palac rektorow knezev dvor dubrownik atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc chorwacja dubrovnik croatia hrvatska

9. Stary Port w Dubrowniku

Przekraczając Bramę Peskarija, czyli Bramę na targ rybny, dochodzi się do niedużego portu, który w przeszłości stanowił o bogactwie Dubrownika. Na współczesne standardy statków jest on za mały, ale to dobrze, gdyż duże wycieczkowce muszą zatrzymywać się w porcie Gruž, a w nim panuje spokój. Stary Port w Dubrowniku używany jest przez miejscowych rybaków, wodne taksówki oraz niewielkie łodzie oferujące rejsy na okoliczne wyspy. Port jest bardzo malowniczy, dlatego warto przystanąć, poobserwować wpływające łodzie lub przysiąść w jednej z portowych restauracji.

stary port dubrownik atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc chorwacja dubrovnik croatia hrvatska

10. Mury Miejskie w Dubrowniku

Najpopularniejszą atrakcją w Dubrowniku jest spacer po jego murach obronnych. Mają one długość prawie 2 km i biegną wokół całego miasta. Grubość ścian od lądu waha się od 4 do 6 metrów, natomiast od strony morza ściany są cieńsze. Mury miejskie to także system wież i wieżyczek mających na celu ochronę miasta. Ich popularność wynika z tego, że Mury Dubrownika były popularnym miejscem filmowania fikcyjnego King’s Landing. Często na ekranie można było także zobaczyć czerwone dachy Starego Miasta, które z murów prezentują się niesamowicie.

Wejście na mury nie jest tanie, ale to przyjemny spacer z zapierającymi dech w piersi widokami. Najlepiej wejść na mury 2 h przed zachodem słońca lub rano zaraz po otworzeniu wejść. Uniknie się wtedy tłumów oraz piekącego słońca, które skutecznie mogą uprzykrzyć pobyt na murach. Należy także pamiętać, aby wcześniej zaopatrzyć się w wodę, zabrać czapkę oraz posmarować kremem przeciwsłonecznym.

Aktualne godziny otwarcia oraz ceny biletów na Mury Dubrownika znajdziesz nahttps://dpds.hr/. Z Dubrovnic Pass wstęp bezpłatny. 

mury miejskie dubrownik atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc chorwacja dubrovnik croatia hrvatska mury miejskie dubrownik atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc chorwacja dubrovnik croatia hrvatska mury miejskie dubrownik atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc chorwacja dubrovnik croatia hrvatska

11. Kajaki w Dubrowniku, czyli mury miejskie z poziomu morza

Wychodząc z miasta przez bramę Pile i wchodząc do ogrodu usytuowanego pod mostem, który do niej prowadzi, dojdziesz do niedużej zatoki. Możesz w niej kupić wycieczkę kajakową lub samemu wypożyczyć kajak i sprawdzić, jak wyglądają mury Dubrownika z poziomu morza. Atrakcja ta skierowana jest do osób lubiących aktywnie spędzać czas i szukających urozmaicenia. Krystalicznie czysta woda, wiatr we włosach, piękne jaskinie, a przede wszystkim olbrzymie mury, to trzeba zobaczyć i przeżyć.

kajaki dubrownik atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc chorwacja dubrovnik croatia hrvatska

12. Fort Lovrijenac

Podczas wycieczki kajakowej będziesz miał też okazję przyjrzeć się z dołu 37. metrowemu klifowi, na którym stoi Fort Lovrijenac zwany również Twierdzą Świętego Wawrzyńca. Według legendy fort został wybudowany w trzy miesiące w XI wieku, gdy mieszkańcy miasta dowiedzieli się, że Republika Wenecka planuje na tym półwyspie budowę fortu blokującego Dubrownik. W rzeczywistości pierwsza wzmianka o budowli pochodzi z 1301 roku.

Fort Lovrijenac jest trójpoziomową budowlą na planie trójkąta, której ściany od strony lądu i morza mają grubość 4-12 m, a ściana od strony miasta tylko 60 cm. Jeśli wydaje Ci się, że już go gdzieś widziałeś, to dlatego, że on również pojawił się w „Grze o tron”. Wnętrza fortu wykorzystywane były jako sale Czerwonej Twierdzy, a na zewnątrz kręcono ujęcia Zatoki Blackwater.

Najlepiej przyjść do fortu przed zachodem słońca, gdyż właśnie wtedy widok na Dubrownik jest najpiękniejszy. Wchodząc do środka, nie zapomnij zwrócić uwagi na wyryty w kamieniu nad wejściem do fortecy napis: „Non Bene Pro Toto Libertas Venditur Auro” („Wolności nie jest na sprzedaż (nawet) za całe złoto świata”). Pamiętaj także, że mając bilet na Mury Miejskie, fort Lovrijenac można zwiedzić za darmo w ciągu 3 dni.

Z Dubrovnic Pass lub biletem wstępu na mury – wstęp bezpłatny. Godziny otwarcia: różne w zależności od miesiąca.

fort lovrijenac dubrownik atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc chorwacja dubrovnik croatia hrvatska dubrownik atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc chorwacja dubrovnik croatia hrvatska

13. Wyspa Lokrum (Otok Lokrum)

Z Dubrownikiem związanych jest sporo legend, a jedna z ciekawszych dotyczy oddalonej od niego o ok. 600 m wyspy Lokrum. Według legendy w 1192 roku u brzegu wyspy rozbił się statek króla Anglii – Ryszarda Lwie Serce. Jako podziękowanie za ocalenie obiecał wybudować kościół. Świątynia została wzniesiona w Dubrowniku w miejscu, gdzie dziś stoi Katedra Wniebowzięcia NMP.

Lokrum jest niewielką wyspą, do której w 15 minut można dopłynąć promem ze starego portu. Z uwagi na bogatą faunę i florę, wyspa jest rezerwatem przyrody. Pełna jest kicających królików i dostojnie przechadzających się pawi. Ale Lokrum to także ciekawa historia i piękne krajobrazy. W 1023 roku na wyspie został założony klasztor Benedyktynów, działający do 1798 roku. Z Benedyktynami związana jest kolejna z legend. Mówi ona, że papież zamknął klasztor na wniosek bogatych mieszkańców miasta, którzy chcieli przejąć wyspę. Ostatniej nocy zakonnicy odprawi mszę, a następnie zakapturzone postacie ze świecami w rękach trzy razy obeszły wyspę, wypowiadając słowa: Niech klątwa spadnie na każdego, kto zagarnie Lokrum dla własnej przyjemności! W trakcie procesji świece były skierowane knotem ku dołowi, tak aby płomień topił wosk, który z każdym krokiem i z każdym wypowiedzianym słowem klątwy padał na ziemię. Podobno urok zostanie odczyniony dopiero wtedy, gdy ostatnia kropla wosku zostanie podniesiona z ziemi.

Ruiny klasztoru benedyktynów to jedno z ciekawych miejsc wartych zobaczenia na Lokrum. Polecam także wędrówkę na najwyższe wzniesienie wyspy, na którym wybudowano francuską twierdzę Fort Royal. Po wędrówce można odpocząć na plażach,  w tym dla naturystów lub popływać w Morzu Martwym. Tak nazwano urokliwe słone jeziorko, mające podziemne połączenie z Adriatykiem. Na wyspie można spędzić cały dzień, a jeśli jesteś fanem „Gry o tron” to wiedz, że wyspa została wykorzystana jako miasto Qarth i znajduje się tu królewski tron.

Bilet na prom na Wyspę Lokrum jest także biletem wstępu na wyspę. Z 3 i 7-dniowym Dubrovnic Pass bilet można kupić z rabatem. Na wyspę nie można brać zwierząt, ani rowerów. Rozkład promów znajdziesz na https://www.croatiaferries.com/dubrovnikold-lokrum-ferry.htm.

lokrum wyspa island dubrownik atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc chorwacja dubrovnik croatia hrvatska lokrum wyspa island dubrownik atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc chorwacja dubrovnik croatia hrvatska lokrum wyspa island dubrownik atrakcje co warto zwiedzic zobaczyc chorwacja dubrovnik croatia hrvatska

14. Wyspy Elafickie (Elafiti Islands)

Rejs na Wyspy Elafickie jest sposobem, aby uciec od tłumów turystów, zobaczyć okolice Dubrownika i zrelaksować się w pięknych okolicznościach przyrody. Na archipelag składa się 13 wysp, z których tylko trzy są zamieszkałe. Możesz na nie dopłynąć, biorąc udział w całodziennym rejsie, albo samemu zorganizować wycieczkę. Miejscowości jak z obrazka na tle bujnej zieleni, plaże zachęcające do kąpieli, małe kościółki czy szlaki z pięknymi widokami. Tu znajdziesz wszystko, aby odpocząć po trudach zwiedzania.

Więcej informacji o rejsie oraz jak go zorganizować na własną rękę, przeczytasz na – Rejs na 3 Wyspy Elafickie. Czy warto zwiedzić Lopud, Šipan i Koločep?

wyspy elafickie chorwacja wyspy elafickie chorwacja

15. Zatoka Kotorska (Boka Kotorska)

Dubrownik położony jest w Dalmacji na południu Chorwacji tuż przy granicy z Czarnogórą. Niespełna 50 km dzieli go od Herceg Novi, będącym jednym z najbardziej popularnych kurortów tego kraju. Miasto znajduje się u wejścia do Zatoki Kotorskiej, urodą przypominającej norweskie fiordy.

Duża liczba autobusów kursujących pomiędzy Dubrownikiem a miastami Zatoki Kotorskiej sprawia, że bez problemu można je zwiedzić na własną rękę. Możesz spędzić tu jeden dzień, podziwiając średniowieczny Kotor, barokowy Perast, czy nowoczesny Tivat, albo odpocząć na najpiękniejszych plażach Herceg Novi. Możesz też ruszyć w rejs po spokojnych wodach Zatoki Kotorskiej. W podjęciu decyzji pomocne będą poniższe wpisy:

zatoka kotorska boka czarnogora montenegro crna gorazatoka kotorska boka czarnogora montenegro crna gora

Czy warto przyjechać i zwiedzić Dubrownik?

Dubrownik wart jest zwiedzenia, ale by w pełni go docenić, należy spędzić w nim więcej niż kilka godzin. Jest idealnym miejscem na weekendowy wyjazd z dużą liczbą atrakcji w mieście, jak i w okolicy. Przed przyjazdem należy się jednak przygotować, gdyż popularność miasta wpłynęła na poziom cen, które są wysokie. O tym, jak można wydać mniej, przeczytasz poniżej.

Dubrownik na weekend – informacje praktyczne

Dubrownik – mapa atrakcji, ciekawych miejsc, zabytków

Jak wejść lub wjechać na Wzgórze Srd?

Na szczyt wzgórza Srd można się dostać w jeden z czterech sposobów: wspinając się szlakiem, jadąc kolejką linową, wyjeżdżając samochodem albo autobusem. Polecam wyjazd autobusem numer 17 kursującym na trasie Pile – Bosanka. Odjeżdża on sprzed bramy Pile i należy wysiąść na ostatnim przystanku. Bilety kupuje się w puncie informacji turystycznej na przystanku przed bramą Pile, a rozkład jazdy znajdziesz na https://www.libertasdubrovnik.hr/en/. Z ostatniego przystanku w ok. 10 minut można dojść drogą asfaltową na szczyt. Po drodze jest możliwość zobaczenia budynków zniszczonych podczas oblężenia Dubrownika, a widoki w drodze nie są gorsze od tych ze szczytu. Na szczycie wzgórza znajduje się darmowy parking, ale droga do niego prowadząca jest wąska, kręta i często biegnie nad przepaściami, dlatego wyjazd osobom nie mającym wprawy może stanowić problem.

W drugą stronę polecam zejście kamienistym szlakiem, który nie powinien sprawić problemu nawet osobom rzadko chodzącym po górach.

Dubrovnik Pass – dla tych, co chcą zwiedzić Dubrownik taniej

Dla turystów chcących zwiedzić miasto, Dubrownik przygotował kartę Dubrovnik Card, dzięki której można to zrobić taniej. Do dyspozycji są 3 karty różniące się ceną, długością używania oraz dodatkowymi bonusami.

  • 1-Day Dubrovnik Pass. Ważna przez 1 dzień (24 godziny). Pierwsza wizyta aktywuje czas ważności karty. Bezpłatny wstęp do poniższych muzeów, galerii oraz murów miejskich. Dodatkowo całodobowy przejazd autobusową komunikacją miejską – pierwszy przejazd aktywuje przejazd. Cena 35 euro.
  • 3-Day Dubrovnik Pass. Ważna przez 3 dni (72 godziny) od momentu aktywowania karty. Bezpłatny wstęp do poniższych muzeów, galerii oraz murów miejskich i m.in. 20% rabat na prom oraz bilet wstępu na wyspę Lopud. Dodatkowo całodobowy przejazd autobusową komunikacją miejską. Cena 45 euro.
  • 7-Day Dubrovnik Pass. Ważna przez 7 dni od momentu aktywowania karty. Bezpłatny wstęp do poniższych muzeów, galerii oraz murów miejskich i m.in. 30% rabat na prom oraz bilet wstępu na wyspę Lopud. Dodatkowo całodobowy przejazd autobusową komunikacją miejską. Cena 55 euro.

Lista miejsc, które można zwiedzić z każdą kartą Dubrovnik Pass:

  • Mury Dubrownika
  • Muzeum Historii Kultury. Pałac Rektora
  • Museum of Modern Art Dubrovnik (MoMAD)
  • Galeria Dulčić Masle Puli tika
  • Pulitika Studio
  • Wystawy archeologiczne
  • Muzeum Etnograficzne w Rupe
  • Muzeum Historii Naturalnej
  • Dom Marina Držicia
  • Muzeum Morskie
  • Muzeum klasztoru Franciszkanów Braci Mniejszych
  • Bukovac House (wstępu wolny z Dubrovnic Pass 3 i 7-dniową)

Szczegółowe informacje znajdziesz na https://www.dubrovnikpass.com/.

Loty do Dubrownika

Najszybszym sposobem, aby dostać się do Dubrownika, jest przelot samolotem. Bezpośredni kierunek Warszawa-Dubrownik obsługuje LOT. Najlepsze ceny lotów do Dubrownika znajdziesz TUTAJ. W sezonie letnim można także skorzystać z przelotów czarterowych wykonywanych do czarnogórskiego Tivatu.

Jak dojechać z lotniska w Dubrowniku do centrum?

Lotnisko w Dubrowniku znajduje się w miejscowości Čilipi, ok. 22 km na południe od centrum miasta. Najtańszym sposobem dojazdu do Dubrownika są autobusy miejskie. Rozkład jazdy można znaleźć na http://www.libertasdubrovnik.com/en/. Kursują także autobusy wahadłowe. Szczegóły na https://www.atlas-croatia.com/dubrovnik-city-transfer. Firm przewozowych obsługujących tę trasę jest więcej.

Noclegi w Dubrowniku

Dubrownik posiada dużą bazę noclegową, ceny jednak są wyższe niż w innych regionach Chorwacji. Najdroższe noclegi są na Starym Mieście. Tańsze noclegi znajdziesz pomiędzy nim a portem Gruz. Podczas mojego pobytu spałem w Hostelu 365 For U, który ma dobre położenie, miłą obsługę, międzynarodowe towarzystwo i bardzo dobre warunki. Polecam. Już dziś zarezerwuj nocleg w Dubrowniku w najlepszej cenie.



Booking.com

Jeśli podobał Ci się mój tekst o Dubrowniku, to dołącz do podróży na Facebooku, Instagramie i Twitterze, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów z Chorwacji, w tym o atrakcjach Trogiru i o atrakcjach Splitu.

Similar Posts

18 Comments

  1. Michal says:

    Dzięki za super wskazówki! Skoryztaliśmy z wielu które były esencją Dubrownika (który zaskakuje ilością miejsca wartych odwiedzenia), dodaliśmy plażę Bellevue i było kapitalnie!

  2. jerkras says:

    Tak dla ciekawości historycznej to temu jest nam bliska Chorwacja bo Chorwaci wyemigrowali z okolic Kazimierza Dolnego w VI wieku jako zorganizowane plemię a część plemienia została na miejscu. Wiślanie a Chorwaci to to samo. Kto ciekaw niech poczyta. Dlatego tłumaczenie- Pałac Rektorów (Knežev Dvor) jest nieprawidłowe bo to Książęcy Dwór a nie rektorów. Słowo kneź jest ogólnosłowiańskie.

  3. Szuraq says:

    Grzechu dzięki Tobie zwiedziliśmy wszystkie punkty bez kajaków i wysp w 3h. Można -można trza tylko chcieć. Uwaga na parkingi ceny od 40-75 kun za 1h w miescie.

    1. Grzegorz Rybka says:

      Do Dubrownika przyjechałem autobusem i nie za bardzo orientuję się, gdzie są miejsca parkingowe. Wiem, że jest ich mało, a jeśli już to są drogie. Chyba najlepsze informacje znajdziesz na crolove.pl/parkowanie-w-dubrowniku-mapa-i-przewodnik/.

  4. SheTravels says:

    Piękne miasto, niesamowita starówka 🙂
    Byłam tam co prawda ponad 5 lat temu, ale pamiętam jak dziś te klimatyczne uliczki 🙂
    Świetna lista, nie miałam okazji jeszcze wszystkiego zobaczyć. Mam nadzieję, że jeszcze się tam wybiorę i nadrobię zaległości.

  5. Thomas says:

    Wiele osób z mojego otoczenia jeździ na wakacje do Chorwacji. Mnie odstraszała trochę rosnąca popularność tego kraju. Uznałem, że będzie tam ogrom turystów. Słyszę jednak same dobre opinie o Chorwacji oraz Dubrowniku. Może warto tam jednak pojechać, pogoda i widoki z pewnością mnie nie zawiodą. 🙂

  6. Marcin BWZ says:

    Chorwacja stała się częstym miejscem wakacyjnym Polaków, a ja automatycznie zacząłem się interesować, co takiego ciekawego ma w sobie ten kraj, że tak licznie lubimy go odwiedzać. Dubrownik oraz jego atrakcje turystyczne dają dużo do myślenia i są świetną odpowiedzią na moje pytanie. Biorąc pod uwagę fakt, że ja wolę aktywny wypoczynek, a moja żona raczej pasywną wersję… myślę, że spędzimy w tym mieście jakiś dłuższy weekend.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *