Wrocław na weekend. Co warto zwiedzić i zobaczyć? Najciekawsze atrakcje turystyczne, zabytki. Ciekawe miejsca we Wrocławiu. Dolny Śląsk. Noclegi
Wrocław na weekend. Co warto zwiedzić i zobaczyć? Najciekawsze atrakcje turystyczne, zabytki. Ciekawe miejsca we Wrocławiu. Dolny Śląsk. Noclegi

Wrocław na weekend – 25 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić we Wrocławiu. Przewodnik

38
24 minutes, 50 seconds Read

Wrocław to jedno z najpiękniejszych i najpopularniejszych miast w Polsce. Można do niego przyjechać na weekend w ciemno i nigdy człowiek nie będzie się nudził. Ogrom atrakcji, zabytków, klimatycznych restauracji sprawia, że zawsze odkrywa się coś nowego. Stolica Dolnego Śląska bywa także doceniana za granicą i często można ją znaleźć na liście najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast na świecie. Wrocław to nie tylko historyczne zabytki, ale również wciąż powstające nowe atrakcje dla dzieci i dorosłych. Co warto zobaczyć i zwiedzić we Wrocławiu? Zapraszam do krótkiego przewodnika po jego najciekawszych atrakcjach. Kto wie, może po kolejnej wizycie nazwiesz miasto Wroclove. Zarezerwuj loty do Wrocławia i wybierz się na wycieczkę po tym wspaniałym mieście z moim przewodnikiem!

1. Ostrów Tumski we Wrocławiu

Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia, którego historia sięga X stulecia. Za powstanie miasta odpowiadają Piastowie Śląscy, którzy na wyspie u ujścia rzeki Oławy do Odry zbudowali swój gród. W XIV wieku wyspa przeszła pod władanie kościoła i właśnie zabytki sakralne są najcenniejszymi obiektami tej części Starego Miasta.

Najokazalszym z nich jest Archikatedra św. Jana Chrzciciela, zwana matką kościołów śląskich. Obecna katedra to trójnawowa gotycka bazylika pochodząca z XIII–XIV wieku. Uważa się ją za pierwszą w pełni gotycką świątynię na ziemiach polskich. Katedra jest perełką architektoniczną pełną kunsztownych zdobień oraz miejscem, gdzie można posłuchać muzyki największych organów w Polsce. Godna polecenia jest również wspaniała panorama Wrocławia, którą można zobaczyć po wjechaniu windą na wieżę katedralną.

Ostrów Tumski kryje wiele wyjątkowych zabytków, jak kościół św. Idziego, będący najstarszym z istniejących wrocławskich kościołów. Warto także wstąpić do gotyckiej Kolegiaty Świętego Krzyża i św. Bartłomieja, przed którą stoi największy na świecie pomnik Jana Nepomucena. Prócz kościołów na uwagę zasługuje Muzeum Archidiecezjalne, w którym znajduje się pochodząca z przełomu XIII i XIV wieku Księga Henrykowska. To właśnie w niej zostało zapisane pierwsze zdanie w języku polskim.

Chociaż od XIX wieku Ostrów Tumski nie jest już wyspą, to wciąż prowadzą na niego mosty. Najsłynniejszym jest most Tumski, zwany mostem zakochanych. Setki kłódek zawierających wyznania miłości oraz inicjały piętrzą się po obu stronach jego metalowej konstrukcji. Kluczyków do nich należałoby szukać w odmętach przepływającej pod nim Odry, w końcu miłość ma być wieczna.

Zwiedzanie Ostrowa Tumskiego warto zakończyć w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, do którego wejście znajduje się obok katedry. Panuje tu cisza, a spacer alejkami to prawdziwa przyjemność. Wrocławski Ogród Botaniczny to mnóstwo gatunków roślin, szklarnie, oczka wodne i ławeczki, na których można odpocząć. Czyż może być lepsze miejsce na relaks, przed dalszym poznawaniem miasta?

Na Ostrów Tumski warto wrócić wieczorem. Wraz z zapadnięciem zmroku pokazuje on swoje drugie, magiczne oblicze. Być może to zasługa latarni gazowych, które wciąż zapalane są przez latarnika. A może raczej ponadtysiącletniej historii, która wraz z legendami wydaje się wypełzać z każdego zakamarka tego klimatycznego miejsca.

Aktualne informacje i ceny znajdziesz na http://www.katedra.archidiecezja.wroc.pl oraz na https://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.plMuzeum Archidiecezjalne z powodu remontu nieczynne do odwołania.

most tumski ostrow tumski wroclaw atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na weekend dwa dni we wroclawiu zabytki przewodnik ciekawe miejsca breslau dolny slask ogrod botaniczny uniwersytetu wroclawskiego ostrow tumski wroclaw atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na weekend dwa dni we wroclawiu zabytki przewodnik ciekawe miejsca breslau do

2. Wrocławskie krasnale

Miasto Krasnali to jedna z nazw, pod którą można odnaleźć Wrocław. Pierwsze postacie uśmiechniętych skrzatów w pomarańczowych czapkach oraz z kwiatkiem w dłoni zaczęły się pojawiać w mieście w latach 80. XX wieku. Były dziełem ruchu Pomarańczowa Alternatywa, który w taki sposób walczył z systemem komunistycznym. Rysunki umieszczali na plamach farby powstałych na murach po zamalowywaniu przez komunistyczne władze antysocjalistycznych napisów i haseł.

W 2005 roku skrzaty zeszły z murów i pod postacią rzeźb zawładnęły wrocławskimi ulicami. Aby je zobaczyć, nie trzeba się specjalnie wysilać, gdyż jest ich już prawie 400 i znajdują się w różnych częściach miasta. Jednym z pomysłów na spędzenie ciekawego dnia we Wrocławiu może być wędrówka szlakiem wrocławskich krasnali. Pomocna w tym będzie strona krasnale.pl, na której można znaleźć aktualną lokalizację poszczególnych skrzatów. Spotkanie z nimi gwarantuje poprawę humoru i pojawienie się uśmiechu na twarzy. Bo czyż małe nie jest piękne?

Przeczytaj także – 20 atrakcji, które warto zobaczyć z zwiedzić w Karpaczu

wrocławski krasnal krasnale we wroclawiu wroclaw atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic breslau

3. Rynek we Wrocławiu

Rynek we Wrocławiu to jedna z piękniejszych starówek w Polsce, a także jeden z największych rynków staromiejskich Europy. 213 metrów długości i 178 metrów szerokości klasyfikuje go na trzecim miejscu w Polsce, po rynkach w Krakowie oraz Olecku. Piękna architektura, klimatyczne kamienice, dużo restauracji oraz miejsc wartych odwiedzenia sprawiają, że jest to najpopularniejsza atrakcja Wrocławia.

Rynek otacza 60 z ponad 8000 zabytkowych kamienic, jakie zachowały się w mieście. Najcenniejszym zabytkiem jest Stary Ratusz, będący największym i najstarszym ratuszem w Polsce. Ta późnogotycka budowla powstawała etapami od końca XIII do XVI wieku. Przez ponad 740 lat, do grudnia 2017 roku w jego piwnicach działała „Piwnica Świdnicka” (niem. Schweidnitzer Keller), będąca najstarszą piwiarnią w Europie.

Przy rynku znajdziesz dużo krasnoludków, w tym pomnik Papy Krasnala. Na pewno zwrócisz też uwagę na pręgierz, wybudowaną w 2010 roku fontannę „Zdrój” oraz przeniesiony ze Lwowa pomnik komediopisarza Aleksandra Fredry. Charakterystycznych miejsc przy rynku jest sporo, jak chociażby dwie średniowieczne kamienice zwane „Jaś i Małgosia”. Wygląda, jakby trzymały się za ręce, a w rzeczywistości to pozostałość po bramie prowadzącej na zlikwidowany w XVIII wieku przykościelny cmentarz. Do dziś można odczytać tam napis „Mors Lanua Vitae” – „Śmierć bramą życia”.

Gdybyś był ciekawy, jak wygląda rynek z góry, to koniecznie wejdź na wieżę gotyckiej bazyliki św. Elżbiety, usytuowaną za kamienicami. Wspaniały widok z tarasu ulokowanego na 75 metrach rekompensuje pokonanie ponad 300 schodów.

Na wieżę gotyckiej bazyliki św. Elżbiety można wejść od kwietnia do października codziennie w godzinach 10:00-19:00. Wstęp płatny

rynek wroclaw atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na weekend dwa dni we wroclawiu zabytki przewodnik ciekawe miejsca breslau dolny slask dolnoslaskie mapa noclegi informacje praktycznejas malgosia kamienice rynek wroclaw atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na weekend dwa dni we wroclawiu zabytki przewodnik ciekawe miejsca breslau dolny slask dolnoslaskie mapa n

4. Muzeum „Pana Tadeusza” w Kamienicy Pod Złotym Słońcem

Większość osób przechadzających się po wrocławskim rynku nie wie, że w jednej z pięknie odrestaurowanych kamienic znajduje się oryginalny rękopis polskiej epopei narodowej. Kamienica Pod Złotym Słońcem mieści Muzeum „Pana Tadeusza” – jedną z nowszych atrakcji Wrocławia, łączącą historię z nowoczesnymi technologiami.

Wizyta w muzeum pozwala poznać dzieło oraz życie Adama Mickiewicza od narodzin do śmierci. Biografię poety uzupełniają pamiątki oraz portrety jego rodziny i przyjaciół. Spore wrażenie robią pięknie zachowane wnętrza, multimedialne prezentacje oraz eksponaty w szufladach.

Parowa zasłona oddziela wystawę poświęconą rękopisowi od wystawy „Misja: Polska” dotyczącej Jana Nowaka Jeziorańskiego oraz Władysława Bartoszewskiego. Za pośrednictwem ich życiorysów poznajemy losy pokolenia, które musiało walczyć o niepodległą i suwerenną Polskę. Całość uzupełniają przekazane Ossolineum kolekcje dzieł sztuki i bezcenne zbiory dokumentów. Więcej informacji znajdziesz na https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl.

muzeum pana tadeusza wroclaw atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na weekend dwa dni we wroclawiu zabytki przewodnik ciekawe miejsca breslau dolny slask dolnoslaskie mapa noclegi informacje praktyczne

5. Stare Jatki we Wrocławiu

Tuż obok wrocławskiego rynku znajduje się nieduża uliczka, przy której od XIII wieku mieściły się zakłady rzeźnicze i sprzedawano mięso. Uliczka nazywa się Jatki i wchodząc tam, poczujesz średniowieczny klimat. Na szczęście rynsztokiem nie płyną już nieczystości, a miejsce dawnych sklepów z mięsem zajmują galerie i pracownie artystyczne. 

Uliczka znajduje się na trasie większość wycieczek przyjeżdżających do Wrocławia. Największym powodzeniem cieszy się natomiast Pomnik Zwierząt Rzeźnych ufundowany przez konsumentów. Nie tylko dzieci chcą sobie zdjęcie z rzeźbami kury, świni, cielaczka, królika, kozy oraz gęsi z jajkiem.

stare jatki we wroclawiu pomnik zwierzat rzeznych wroclaw atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic

6. Mostek Pokutnic (Mostek Czarownic)

Wrocław bywa nazywany miastem mostów. Ma ich najwięcej w Polsce i jest w pierwszej dziesiątce miast z największą liczbą mostów w Europie. Nikt nie potrafi dokładnie określić, ile ich jest.  Prawdopodobnie gdzieś pomiędzy 100 a 300, co zależy od metody liczenia.

Najwyżej położonym mostem jest Mostek Pokutnic zwany również Mostkiem Czarownic. W rzeczywistości to kładka na wysokości 45 metrów, łącząca dwie wieże polskokatolickiej katedry św. Marii Magdaleny. Pokonawszy kręte schody, ma się okazję zobaczyć jedną z ładniejszych panoram w mieście. Jednak mostek to nie tylko piękne widoki, ale również legendy. Jedna z nich mówi, że wieczorem można na nim dostrzec dusze młodych kobiet, które zamiast wyjść za mąż i opiekować się domem, wolały zabawy. Druga nazwa pochodzi z czasów polowań na czarownice. Według legendy, jeśli oskarżonej kobiecie udało się przejść po mostku, to uznawano, że pomagał jej szatan i skazywano na śmierć. Natomiast jeśli z niego spadła, wtedy zostawała uniewinniona.

Sama katedra to jeden z ciekawszych wrocławskich kościołów i jak najbardziej warto do niego wstąpić.

Bilet wstępu: normalny – 10 zł; ulgowy – 7 zł. Godziny otwarcia: w sezonie letnim w godzinach 10:00-19:00, w sezonie zimowym 10:00-19:00. Aktualne na listopad 2022. 

mostek pokutnic czarownic wroclaw atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na weekend dwa dni we wroclawiu zabytki przewodnik ciekawe miejsca breslau dolny slask dolnoslaskie mapa

7. Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Wrocławski jest uczelnią wywodząca się z działającej w mieście Akademii Leopoldyńskiej. Została ona ufundowana w 1702 roku przez cesarza Leopolda I. Z lat 1728-1738 pochodzi budynek główny uniwersytetu, będący jednym z najwspanialszych zabytków barokowych we Wrocławiu. Niezapomniane wrażenia dostarcza szczególnie wizyta w Oratorium Marianum (Oratorium Muzycznym) oraz Auli Leopoldina, których zdobienia przypominają bardziej świątynię niż salę wykładową. Wejście na Wieżę Matematyczną gwarantuje natomiast wspaniały widok na Stare Miasto oraz pobliskie wyspy.

Na placu przed gmachem uniwersytetu stoi od ponad wieku fontanna zakończona postacią nagiego młodzieńca trzymającego szpadę (Fontanna Szermierza). Dla niektórych rzeźba symbolizuje ubogi stan studencki, ale krążą wokół niej także legendy. Jedna z nich mówi, że młodzieńcem jest autor rzeźby Hugo Lederer, który przybył do Wrocławia i przegrał w karty ze studentami wszystko oprócz szpady. Rzeźba ma być przestrogą przed lekkomyślnością i hazardem. Z ciekawostek dodam, że identyczna rzeźba stoi na dziedzińcu zewnętrznym zamku Czocha. Aktualne ceny i godziny otwarcia znajdziesz na http://muzeum.uni.wroc.pl.

aula leopoldina uniwersytet wroclawski wroclaw atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na weekend dwa dni we wroclawiu zabytki przewodnik ciekawe miejsca breslau dolny slask dolnoslas

8. Kolorowe Podwórka we Wrocławiu

Może i wrocławskie Nadodrze nie ma najlepszej opinii, jest jednak coś, dlaczego warto tam zaglądnąć. Tym miejscem są Kolorowe Podwórka, do których trafisz, idąc ulicą Franklina Delano Roosevelta i przykładowo wchodząc w bramę 5A. Gdy tylko to zrobisz, twoim oczom ukażą się ukryte za XIX-wiecznymi kamienicami podwórka. O ile większość kamienic to są stare i zaniedbane budowle, to podwórka są kolorowe, pełne namalowanych bajkowych postaci, bohaterów, kopii słynnych prac, ale także mieszkających tu ludzi i ich pupili. 

Pomysł narodził się w 2013 roku od malarza Mariusza Mikołajka, który zaczął malować portrety mieszkańców ul. Roosevelta. Rok później on wraz z innymi artystami oraz mieszkańcami zainicjowali projekt „Podwórko Atelier Sztuki”. W ciągu dwóch lat zamienili oni nieciekawe podwórka w coś wyjątkowego. Dodatkowo udało się im zaangażować do niego osoby w różnym wieku, a wspólna praca pozwoliła na stworzenie i pogłębienie sąsiedzkich kontaktów. Widząc doskonałe efekty tego projektu, w 2016 roku na podwórkach po drugiej stronie ulicy zainicjowano projekt „Podwórko- odkrywanie sztuki”. 

W sumie na ponad 3000 m² stworzono coś więcej niż mural, gdyż są tu także rzeźby i płaskorzeźby. Oprócz ulicy Roosevelta kolorowe podwórka są również na ulicy Słowiańskiej i Jedności Narodowej. Miejsce jest ciekawe i na długo zapada w pamięć.

kolorowe podworka nadodrze wroclaw atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic we wroclawiu

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

9. Panorama Racławicka

Panorama Racławicka to jeden z obrazów, który każdy Polak powinien zobaczyć. Jan Styka, Wojciech Kossak oraz inni malarze przez 9 miesięcy w latach 1893-1894 tworzyli dzieło, które pozwala przenieść się do dnia 4 kwietnia 1794 roku. Zostajemy przeniesieni na pole bitwy pod Racławicami i obserwujemy, jak wojska pod dowództwem Tadeusza Kościuszko zwyciężają nad Rosjanami.

Panorama Racławicka to największy istniejący obraz w Polsce. Monumentalne dzieło o wysokości 15 metrów i długości 114 metrów zaskakuje wielkością oraz realizmem przedstawionych scen. Przez połączenie obrazu olejnego, odpowiedniej perspektywy, elementów dekoracyjnych oraz specjalnego oświetlenia, udało się stworzyć wrażenie trójwymiarowości. Aby lepiej wczuć się w klimat tamtych wydarzeń, całą inscenizację objaśnia nam lektor.

Bilet wstępu (dane na listopad 2022): normalny – 50 zł; ulgowy – 35 zł. Z uwagi na dużą popularność sugeruję kupić bilet poprzez stronę https://panoramaraclawicka.pl. W ciągu 3 miesięcy od kupna biletu można zwiedzić bezpłatnie wystawy stałe Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego i Pawilonu Czterech Kopuł.  

panorama raclawicka wroclaw atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na weekend dwa dni we wroclawiu zabytki przewodnik ciekawe miejsca breslau dolny slask dolnoslaskie mapa noclegi informacje praktyczne

10. Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Piękny neorenesansowy budynek, opleciony bluszczem i położony malowniczo nad południowym brzegiem Odry, to główna siedziba Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Kupując bilet do Panoramy Racławickiej, możesz za darmo zwiedzić jego wystawy stałe tak samo, jak Pawilonu Czterech Kopuł i Muzeum Etnograficznego.

Muzeum Narodowe to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Polsce. W swoich zbiorach posiada ponad 200 000 eksponatów, w tym zbiory przeniesione ze Lwowa. Na trzech piętrach rozlokowano sześć galerii poświęconych sztuce Śląska, Polski, Europy oraz najnowszą zatytułowaną „Cudo-Twórcy”. Ogromna kolekcja malarstwa oraz rzeźb z różnych okresów, a nawet przedmiotów codziennego użytku zmieniających się na przestrzeni lat, sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Aktualne informacje znajdziesz na https://mnwr.pl. Z biletem do Panoramy Racławickiej wstęp wolny. W soboty wstęp bezpłatny na wystawy stałe. 

muzeum narodowe wroclaw atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na weekend dwa dni we wroclawiu zabytki przewodnik ciekawe miejsca breslau dolny slask dolnoslaskie mapa noclegi (2)

11. Rejs po Odrze we Wrocławiu

Chcesz odpocząć, a przy okazji zobaczyć Wrocław z innej perspektywy? Wybierz się na rejs po Odrze. To doskonała okazja, by móc podziwiać zabudowę miasta z poziomu rzeki, a ponadto z bliska przyjrzeć się mostom. Możesz też przykładowo popłynąć z centrum do wrocławskiego zoo, lub obserwować, jak pięknie wygląda zachód słońca na Odrze. Możliwości jest sporo. Jest to jedna z atrakcji Wrocławia, która podoba się dorosłym oraz dzieciom.

rejs statkiem po odrze atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic we wroclawiu

12. Hydropolis

Hydropolis to centrum wiedzy poświęcone wodzie. Jego lokalizacja to zabytkowy XIX-wieczny neogotycki podziemny zbiornik wody czystej o powierzchni 4600 m². To jedno z miejsc na mapie Wrocławia, które może zainteresować całą rodzinę. 9 stref tematycznych stanowi źródło wiedzy dla dzieci i dla dorosłych na temat wody, jej mieszkańców oraz znaczeniu dla człowieka. Wszystko jest zaprezentowane w ciekawy sposób.

Jeszcze przed wejściem do budynku na zwiedzających czeka 46,5-metrowa drukarka wodna, wyczarowująca ozdobne kurtyny wodne. Największe wrażenie robi jednak serce wystawy. To pomieszczenie z ekranem 360 stopni o długości 60 metrów, z którego czerpiemy informację na temat narodzin wody oraz jej obecności na Ziemi. Aktualne informacje znajdziesz na https://hydropolis.pl.

hydropolis wroclaw atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na weekend dwa dni we wroclawiu zabytki przewodnik ciekawe miejsca breslau dolny slask dolnoslaskie mapa noclegi informacje praktyczne

13. Hala Stulecia

Hala Stulecia (niem. Jahrhunderthalle) to obok rynku w Krakowie czy obozu Auschwitz-Birkenau (kliknij tutaj, aby przeczytać, jak wygląda zwiedzanie obozu) jedno z 15 miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO w Polsce. Zalicza się ją do najważniejszych dzieł w architekturze światowej XX wieku. Stanowi również jeden z symboli Wrocławia, jak wieża Eiffla w Paryżu czy Koloseum w Rzymie.

Projektantem hali był znakomity wrocławski architekt Max Berg. Jej powstanie w latach 1911-1913 było związane z chęcią zorganizowania w jej wnętrzach Wystawy Stulecia, mającej uczcić setną rocznicę pokonania Napoleona pod Lipskiem. Budowla jak na tamte czasy była obiektem wyjątkowym. Hala ma 42 m wysokości, a nakrywa ją żelbetonowa kopuła o średnicy 67 m. Już z oddali robi ona wrażenie, które wzrasta, gdy ogląda się wystawę multimedialną w Centrum Poznawczym. Aktualne informacje znajdziesz na https://halastulecia.pl.

hala stulecia jahrhunderthalle wroclaw atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na weekend dwa dni we wroclawiu zabytki przewodnik ciekawe miejsca breslau dolny slask dolnoslaskie mapa noclegi

14. Pawilon Czterech Kopuł i Muzeum Sztuki Współczesnej

Pawilon Czterech Kopuł podobnie jak słynna hala został wybudowany na Wystawę Stulecia w latach 1912-1913. Należy do kompleksu hali, a jej projektantem był Hans Poelzig. Z filmu wyświetlanego w Centrum Poznawczym można dowiedzieć się, że w 1948 roku był także jednym z miejsc ekspozycyjnych Wystawy Ziem Odzyskanych. Symbolem wystawy została wzniesiona naprzeciw wejścia do pawilonu pierwotnie 106-metrowa, a obecnie mierząca 90,3 m Iglica zaprojektowana przez Stanisława Hempla.

Budynek od 1953 roku był siedzibą wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Powstało tu ponad 400 znakomitych polskich filmów, między innymi „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy czy każdemu znane komedie Sylwestra Chęcińskiego „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”.

W 2009 roku pawilon został przekazany Muzeum Narodowemu we Wrocławiu. Obecnie mieści się w nim Muzeum Sztuki Współczesnej z jedną z najbogatszych i najciekawszych wystaw polskich artystów. Odbywają się w nim także wystawy czasowe. To niesamowite muzeum, w którym wykorzystano przestrzeń i światło, aby zwiedzający mogli dokładnie przyjrzeć się dziełom takich twórców, jak Beksiński, Nowosielski, Kantor czy Abakanowicz. Aktualne informacje znajdziesz na https://mnwr.pl. We wtorki wstęp bezpłatny na wystawę stałą. Z biletem do Panoramy Racławickiej wstęp wolny. W poniedziałki muzeum jest zamknięte.

iglica hala stulecia jahrhunderthalle wroclaw atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na weekend dwa dni we wroclawiu zabytki przewodnik ciekawe miejsca breslau dolny slask dolnoslaskie mapa noclegi pawilon czterech kopul wroclaw atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na weekend dwa dni we wroclawiu zabytki przewodnik ciekawe miejsca breslau dolny slask dolnoslaskie mapa noclegi

15. Wrocławska Fontanna w Pergoli

300 dysz wodnych, 3 dysze ogniowe, 800 punktów świetlnych oraz powierzchnię ok. 1 hektara ma największa fontanna multimedialna w Polsce. Znajduje się tuż przy Hali Stulecia i jest jedną z darmowych atrakcji miasta. Wrocławska Fontanna otoczona jest zabytkową pergolą wybudowaną w 1913 roku. Ciekawa architektura, dużo zieleni, ławeczki czy trawa, na której można rozłożyć koc, przyciągają wrocławian oraz turystów. Szczególnie pięknie wyglądają wieczorne spektakle, gdy woda w takt muzyki rozpoczyna swój taniec, a światło tworzy barwne obrazy.

Wstęp wolny. Fontanna działa w sezonie wiosenno-jesiennym w godzinach 10:00-21:10. Aktualne informacje i terminy pokazów znajdziesz na stronie https://halastulecia.pl/zwiedzanie/fontanna/.

wroclawska multimedialna fontanna pergola wroclaw atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na weekend dwa dni we wroclawiu zabytki przewodnik ciekawe miejsca breslau dolny slask dolnos

16. Ogród Japoński we Wrocławiu

Wrocław ma sporo terenów zielonych, a jednym z najciekawszych jest Ogród Japoński będący częścią Parku Szczytnickiego. Ogród jest kolejną pozostałością po odbywającej się w 1913 roku Wystawie Światowej. Na teren wchodzi się przez piękną bramę, a następnie ścieżką poprowadzoną wśród egzotycznych roślin dochodzi do umiejscowionego w centrum ogrodu stawu. Pełny jest on karpi Koi, a na powierzchni często można zauważyć pływające ptaki. To wspaniałe miejsce do spacerowania i wypoczynku, dzięki któremu poczujesz się, jakbyś był w Japonii. 

Godziny otwarcia: od 1 kwietnia do 31 października w godzinach 9:00-19:00. Od 1 listopada do 31 marca ogród jest zamknięty. Wstęp płatny

ogrod japonski wroclaw atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na weekend dwa dni we wroclawiu zabytki przewodnik ciekawe miejsca breslau dolny slask dolnoslaskie mapa noclegi informacje praktyczne

17. Zoo Wrocław i Afrykarium

Nawet jeśli okres dzieciństwa masz już za sobą, a nie posiadasz jeszcze własnych dzieci, koniecznie odwiedź wrocławskie zoo. To najstarszy ogród zoologiczny w Polsce, którego historia sięga 1865 roku. Wchodząc do środka, będziesz miał okazję zobaczyć z bliska największą w Polsce liczbę gatunków zwierząt, w tym wiele zagrożonych wyginięciem.

Tym, co zrobi największe wrażenie jest jednak nowoczesny pawilon Afrykarium. Wizyta w nim zapewnia niezapomniane przeżycia, przenosząc zwiedzających na Czarny Ląd. Dzięki olbrzymim akwariom niezwykłą faunę i flory Afryki ma się na wyciągnięcie dłoni. Dosłownie można spojrzeć w oczy rekinowi lub hipopotamowi oraz zobaczyć, jak zwinnymi zwierzętami są te olbrzymie ssaki. Aktualne informacje znajdziesz na https://zoo.wroclaw.pl.

zoo afrykarium wroclaw atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na weekend dwa dni we wroclawiu zabytki przewodnik ciekawe miejsca breslau dolny slask

18. Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu 

Nie znajdziesz lepszego miejsca, by poznać historię Wrocławia od 1945 roku do współczesności, niż Centrum Historii Zajezdnia. 1800 m² ekspozycji na dwóch poziomach gwarantuje kilkugodzinną wędrówkę w czasie i odkrywanie powojennych losów miasta. Pomagają w tym elementy multimedialne, projektory, nagrania dźwiękowe, ekrany dotykowe, a do tego ponad 500 oryginalnych eksponatów i jeszcze więcej reprodukcji fotografii oraz dokumentów. Historia Wrocławia przestawiona jest chronologicznie, ale dodatkowo zawiera wiele wątków pobocznych, często mało znanych. Na słowa uznania zasługuje umiejętne oddanie klimatu przeszłości potęgującego przekaz. 

Do Zajezdni warto iść z dziećmi. Na wejściu otrzymują one mapkę muzeum, do której zbierają pieczątki rozmieszczone na całej ekspozycji. To angażująca zabawa wpływająca na zaciekawienie historią. Aktualne godziny otwarcia oraz ceny biletów znajdziesz na https://www.zajezdnia.org/.

centrum historii zajezdnia wroclaw

19. Kolejkowo Wrocław 

Atrakcja dla małych i dużych, tak kiedyś napisałem o Miniatur Wunderland w Hamburgu. Kolejkowo Wrocław to odpowiednik tamtego miejsca i największa makieta kolejowa w Polsce. Na 900 metrach kwadratowych ekspozycji zobaczysz Wrocław w miniaturze, ale nie tylko stolicę Dolnego Śląska. Nie zabrakło najwyższego szczytu Karkonoszy, a nawet pojawiła się polska wersja Góry Prezydentów. 

Kolejkowo Wrocław to miniaturowy świat, gdzie co 9 minut zachodzi słońce, a noc trwa 4 minuty. Połączenie zabawy, humoru i to nie zawsze tego grzecznego, z realistycznym odwzorowaniem budowli, pojazdów oraz statków. Światło, dźwięk, ruch, a dla małych odkrywców dodatkowo zadanie odnalezienia ukrytych na makiecie postaci. Dzięki temu miejsce to jest jeszcze bardziej atrakcyjne. Więcej informacji o Kolejkowo Wrocław znajdziesz na stronie https://kolejkowo.pl/.

kolejkowo wroclaw

20. Muzeum Sztuki Cmentarnej. Stary cmentarz żydowski

Polacy, Czesi, Niemcy – to trzy narody, z którymi związana jest historia Wrocławia. Czwartym narodem, który miał ogromny wpływ na wygląd oraz znaczenie miasta, byli Żydzi. Aby poznać ich historię, należy udać się na ulicę Ślężną 37/39. Znajduje się tu Stary Cmentarz Żydowski zamieniony w Muzeum Sztuki Sakralnej – jedyne tego typu muzeum w Europie.

Cmentarz został założony w 1856 roku, a ostatni pochówek odbył się w 1942 roku. Wśród eksponatów warto zwrócić uwagę na nagrobek Dawida, syna Szaloma, zmarłego w 1203 roku, będący najstarszym zachowanym w Polsce żydowskim nagrobkiem. W sumie na cmentarzu znajduje się około 12 000 nagrobków, od typowych żydowskich macew po prawdziwe architektoniczne dzieła sztuki w stylu barokowym, renesansowym, mauretańskim, a nawet egipskim.

Spacer alejami wśród sarkofagów, kaplic, obelisków pełnych symboli wprawia w zadumę, ale tylko z przewodnikiem dowiesz się, czego nie można przegapić. W okresie od kwietnia do października w niedziele o 12:00 odbywa się zwiedzanie z pracownikiem muzeum. To dwugodzinna fascynująca lekcja historii, podczas której posłuchasz o losach wrocławskich żydów oraz historii miasta. Poznasz lekarzy, finansistów, naukowców, którzy mieli olbrzymi wpływ na losy Wrocławia, a także świata. Wśród pochowanych osób odnajdziesz m.in. rodziców Edyty Stein, botanika i mikrobiologa Ferdinanda Cohna czy bankowca Henryka Toeplitz, który był założycielem Banku Handlowego w Warszawie. Oprowadzanie po cmentarzu jest w cenie biletu wstępu, więc tym bardziej należy skorzystać z tej możliwości. Muzeum znajduje się 5 km od centrum. Można do niego dojechać tramwajem linii 9, 15 lub autobusem linii 100, 133 i 134. W czwartki wstęp wolny

muzeum sztuki cmentarnej stary cmentarz zydowski wroclaw atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na weekend dwa dni we wroclawiu zabytki przewodnik ciekawe miejsca breslau

21. Dzielnica Czterech Wyznań (Czterech Świątyń) 

Kontynuacją poznawania różnorodności oraz tolerancji religijnej Wrocławia niech będzie wizyta w Dzielnicy Czterech Wyznań, zwanej także Dzielnicą Czterech Świątyń oraz Wzajemnego Szacunku. W rzeczywistości nie jest to tradycyjna dzielnica, ale obszar położony niedaleko Rynku, którego granice wyznaczają ulice Świętego Mikołaja, Pawła Włodkowica, Świętego Antoniego oraz Kazimierza Wielkiego. To właśnie tu w niedużej odległości od siebie znajdują się: kościół katolicki, kościół ewangelicki, prawosławny sobór oraz synagoga. Dzielnica pełna jest urokliwych zakątków, kawiarni oraz restauracji, a ponadto odbywa się w niej szereg wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

dzielnica czterech wyznan wroclaw rzezba kobiety

22. Galeria Neonów (Galeria Neon Side)

Dzielnicę Czterech Wyznań warto odwiedzić w dzień, ale koniecznie zrób to także w nocy. Oprócz klubów muzycznych i pubów polecam podwórko przy ulicy Ruskiej 46 c. Samo podwórko jest niewielkie, ale wieczorem robi ogromne wrażenie. 

Zasługa w tym działającej w tym miejscu Galerii Neon Side. Jej właściciel — Tomasz Kosmalski — już od kilkunastu lat ratuje przed zniszczeniem historyczne świetlne reklamy. Do tej pory jego fundacja uratowała blisko 60 neonowych szyldów nie tylko z Wrocławia, ale również z Dolnego Śląska. Około 30 z nich zawieszono na podwórku, nadając mu wyjątkowy klimat. Co ciekawe, właśnie tutaj przez kilkadziesiąt lat działało przedsiębiorstwo Reklama zajmujące się m.in. produkcją neonów. Dziś podwórko to jedno z ulubionych miejsc instagramerów, ale także świetne miejsce, by w niespotykanym otoczeniu spędzić wieczór.

wroclaw galeria neon side neonow atrakcje wroclawia co warto zobaczyc zwiedzic

23. Pałac Królewski we Wrocławiu

Przyjeżdżasz do Wrocławia kolejny raz i zastanawiasz, co tym razem zobaczyć? A może lubisz odkrywać tajniki historii? Odwiedź w takim razie Muzeum Historyczne mieszczące się w Pałacu Królewskim we Wrocławiu. Od 1750 roku do 1918 był on rezydencją królów pruskich z rodu Hohenzollernów. Funkcję muzealną pełni natomiast od 1926 roku. 

Główną ekspozycję stanowi wystawa stała „1000 lat Wrocławia” ukazująca historię miasta od czasów założenia biskupstwa do współczesności. Łączy ona elementy multimedialne z blisko 3000 eksponatów, w tym strojami, militariami, obrazami i rzeźbami. Również miłośnicy komnat królewskich będą usatysfakcjonowani, gdyż wiele z nich zostało odrestaurowanych z dużą dokładnością. Po zwiedzaniu polecam odwiedzić nieduży barokowy ogród. Nie polecam jednak tego muzeum dla dzieci, gdyż mogą się w nim nudzić. Więcej o muzeum przeczytasz na https://muzeum.miejskie.wroclaw.pl.

palac krolewski muzeum historyczne wroclaw

24. Aquapark Wrocław

Co zrobić po całym dniu zwiedzania miasta? Polecam relaks we wrocławskim Aquaparku. Jest to duży kompleks basenowy, gdzie oprócz basenów czekają na ciebie jacuzzi, zjeżdżalnie oraz świetne saunarium. Podzielone jest ono na część wewnętrzną oraz zewnętrzną, a w określonych porach organizowane są pokazy saunowe. W aquaparku możesz spędzić cały dzień, odpoczywając, ale także korzystając w dostępnej gastronomi. Aktualne godziny otwarcia oraz ceny biletów sprawdzisz na https://aquapark.wroc.pl. 

aquapark wroclaw

25. Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu 

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu to największy jarmark tego typu w Polsce i dla wielu osób najpiękniejszy. To okresowa atrakcja z mnóstwem ciekawych miejsc dla dorosłych oraz dzieci. Panuje na nim gorąca atmosfera, co sprawia, że to fantastyczne miejsce spotkań. Spróbuj pysznego grzańca z kubka bucika, wybierz coś z szerokiego wyboru smakołyków, posłuchaj świątecznych melodii lub kup wyjątkowy prezent. Na jarmarku nie ma możliwości, by się nudzić. Więcej o nim przeczytasz TUTAJ. 

Czy warto przyjechać i zwiedzić Wrocław?

Wrocław to jedno z moich ulubionych miast w Polsce i chętnie do niego wracam. Ma bardzo dużo ciekawych miejsc oraz atrakcji, dlatego jeśli jeszcze nie znasz tego miasta, to koniecznie je odwiedź. Mam nadzieję, że i Ty je polubisz, a mój tekst pomoże Ci podczas zwiedzania. Chętnie poznałbym Twoje zdanie odnośnie do miejsc, które uważasz, że warto by było dodać do powyższej listy. Jeśli znasz takie, to dopisz je w komentarzu pod tekstem.

Wrocław – atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć i zwiedzić, informacje praktyczne, przewodnik

Mapa atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc we Wrocławiu

Wrocław to stolica województwa dolnośląskiego, a z liczbą mieszkańców ok. 639 000 mieszkańców – czwarte najludniejsze miasto w Polsce.


Jak dojechać do Wrocławia?

Wrocław jest dobrze skomunikowany z krajem oraz z zagranicą. Bardzo łatwo można do niego dojechać pociągiem, autobusem lub samochodem. Można również przylecieć samolotem na port lotniczy Wrocław im. Mikołaja Kopernika i stamtąd komunikacją miejską dojechać do centrum.

Hotele we Wrocławiu

Duża liczba hoteli, hosteli, apartamentów sprawia, że bez problemu we Wrocławiu znajdziesz nocleg dostosowany do Twoich wymagań. Już dziś zarezerwuj nocleg we Wrocławiu.
Booking.com

 

Podobał Ci się mój artykuł o Wrocławiu? Dołącz do podróży na FacebookuTwitterze Instagramie, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych wpisów artykułów o Jeleniej Górze, Świdnicy, Wałbrzychu, Dolinie Baryczy i innych miejscach na Dolnym Śląskuoraz na https://podrozebezosci.pl.

Na koniec mam dla Ciebie zdjęcie do pina z Wrocławia.

wroclaw atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic na weekend dwa dni we wroclawiu zabytki przewodnik ciekawe miejsca breslau dolny slask dolnoslaskie mapa noclegi informacje pinterest

Similar Posts

38 Comments

  1. Kuba says:

    Neony spoko, ale jeszcze większe wrażenie robi fontanna multimedialna przy Hali Ludowej. Tfu. Stulecia 😉 Pokaz specjalny ok. 21:30.

  2. Patrycja says:

    Świetny artykuł, wielkie dzięki! Właśnie wybieram się do Wrocławia po raz pierwszy, i jestem mega zainspirowana. Nie mogę się doczekać!

  3. Wrocmania says:

    Praktyczny i przydatny wpis dla każdego, kto planuje odwiedzić Wrocław. A jest co w nim zwiedzać, dlatego bardzo polecamy i zapraszamy do odwiedzenia stolicy Dolnego Śląska.

  4. sylwia says:

    witam 😉
    wybieram sie do Wroclawia i wolny czas na ogarniecie miasta bede miala tylko w poniedzialek ale mam nadzieje ze jak najwiecej uda mi sie zobaczyc, artykul posluzy za przewodnik 😉

  5. Anna says:

    Zainspirował mnie Pan! Byliśmy już we Wrocławiu, jak dla mnie to najpiękniejsze polskie miasto. Dzięki Panu sporządziłam listę co prawda w styczniu część atrakcji jest zamknięta, ale i tak warto się tam wybrać. Dziękuję! Bardzo pomocny artykuł

  6. Ula says:

    Skoro już wspomniałeś o Hali Stulecia i ogrodzie japońskim, to nie sposób pominąć pergoli niesamowicie porośniętej winobluszczem. Jej niepowtarzalny urok można podziwiać szczególnie od wczesnego lata, gdy bucha zielenią, do późnej jesieni, gdy ubrana jest w kolory, spełniające nasze wszelkie wyobrażenia o pięknie tej pory roku. Impesjoniści znaleźliby tu sporo inspiracji. Choć i zimą, gdy spadnie śnieg lub pojawi się szadź, to miejsce przyciąga niepowtarzalnym urokiem.
    A jak już będziemy w tej okolicy, warto poświęcić trochę czasu na spacer alejkami parku szczytnickiego. Mogłoby się wydawać, że szkoda czasu, bo parki są wszędzie, ale ten poza urokliwymi zakątkami, kryje w sobie kilka ciekawych miejsc.

  7. Zuza says:

    Bardzo dziękuję za ten post! W najbliższym tygodniu udaję się do Wrocławia i na swoją listę rzeczy do zobaczenia wpisałam mnóstwo rzeczy, o których istnieniu dowiedziałam się właśnie z tego artykułu.

  8. Dominika says:

    Mieszkam we Wrocławiu od urodzenia i osobiście nie wyobrażam sobie życia gdziekolwiek indziej
    Dopiero od niedawna zaczynam doceniać to przepiękne miasto, choć znam je jak własną kieszeń do wejść wartych odwiedzenia dopisała bym jeszcze park południowy, który serdecznie polecam ze względu na przepiękne i ilimatyczne miejsce z jeziorami, fontannami, różnymi pomnikami np. Fryderyka Chopina, klimatyczny taraz widokowi i oczywiście mnustwo różnorodnych roślin w głównej części
    Również dodała bym do listy Kolejowo. Jest to jedna z największych makiet w Polsce i super dla dzieci więc polecam serdecz ie poczytać o tym miejscu i koniecznie je odwiedzić, a opok zachaczyc o dworzec Świebodzki

  9. iza says:

    Na Twój post trafiłam szukając informacji o Camino. Byłam, skorzystałam z porad. Od tej pory jestem Twoją wierną czytelniczką. Teraz wybieram się po raz kolejnydo Wrocławia i na pewno Twój opis pomoże mi w poznaniu obszarów, w których jeszcze nie byłam

    Pozdrawiam

    Iza

  10. Gdańszczanka says:

    Super post. Wybieram się na weekend do Wrocławia więc na pewno odwiedzę kilka miejsc o których pisałeś. Dzięki!

  11. Dawid z travelozercy.pl says:

    Hej,
    bardzo ciekawy post!
    Mieszkam we Wrocławiu od 7 lat, a nie odwiedziłem jeszcze kilku z wymienionych przez Ciebie miejsc 😉 Trzeba nadrobić! 🙂

  12. Martyna Soul says:

    Piękny Wrocław i bardzo przydatny wpis. Planuję już niebawem odwiedzić to miasto – po raz pierwszy. Pozdrawiam.

      1. Kelly says:

        Pozwolę sobie doprecyzować kwestię Hali Stulecia. Otóż, pomimo iż takie informacje są na jej stronie internetowej, nie została ona zbudowana dla uczczenia Bitwy pod Lipskiem, tylko ze szczególnej okazji wydania we Wrocławiu odezwy An Mein Volk. Był to pierwszy w historii Prus dokument skierowany prosto do społeczeństwa Prus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *