Preikestolen (angielska nazwa Pulpit Rock) to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Norwegii. Położony nad Lysefjordem klif około 35 km od Stavanger, w południowo-zachodniej części kraju, co roku przyciąga setki tysięcy turystów. Wielu z nich uważa, że jest to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na świecie. Preikestolen (zwany również amboną) ma 604 m wysokości i zakończony jest płaską skalną półką o wymiarach 25 na 25 metrów. Czy może być lepsze miejsce na zrealizowanie kolejnego ze swoich marzeń i spojrzenie w dół na fiord w Norwegii? Oto jak wygląda trekking na Preikestolen.
Spis treści
- Preikestolen (Pulpit Rock) – jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Norwegii
- Szlak i trekking na Preikestolen (Puplit Rock) w Norwegii
- Najtrudniejszy odcinek na szlaku do Preikestolen (Pulpit Rock)
- Klif Preikestolen (Pulpit Rock) w Norwegii – jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na świecie
- Kiedy i jak powstał Preikestolen (Pulpit Rock) w Norwegii?
- Najlepszy widok na skalną półkę w Norwegii
- Wycieczka na Preikestolen (Pulpit Rock) – informacje praktyczne
- Jak dojechać do Preikestolen (Puplit Rock) w Norwegii?
- Autobus z lotniska w Stavanger do centrum i na prom do Tau
- Prom ze Stavanger do Tau
- Autobus z Tau do Preikestolen
- Ile kosztuje parking przy szlaku na Preikestolen (Pulpit Rock)?
- Kiedy jechać na Preikestolen (Pulpit Rock)?
- Czy szlak i trekking na Preikestolen (Pulpit Rock) jest trudny?
- Nocleg w Stavanger
Preikestolen (Pulpit Rock) – jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Norwegii
Realizację marzenia rozpoczynam w Stavanger. Wsiadam na prom płynący do Tau, a następnie skomunikowanym autobusem dojeżdżam na parking Preikestolen fjellstue, stanowiący punkt, skąd wyrusza się na szlak. Z tego miejsca do Preikestolen w linii prostej jest tylko 3800 m, a różnica wysokości wynosi 334 m. Przewidywany czas przejścia to dwie godziny w jedną stronę, wątpię jednak, abym tak krótki odcinek szedł tak długo.
Mapa Preikestolen (Pulpit Rock) w Norwegii
Szlak i trekking na Preikestolen (Puplit Rock) w Norwegii
Z uwagi na dużą popularność Pulpit Rock wyruszam na szlak po południu z nadzieją, że uda mi się uniknąć tłumów. Druga nadzieja związana jest z pogodą. Przez cały dzień niebo przesłania gruba warstwa nisko zawieszonych chmur i zastanawiam się, czy będzie mi dane zobaczyć słynną skalną półkę oraz czy dostrzegę fiord?
Początek szlaku to szeroka ścieżka pełna małych kamyków, która szybko przechodzi w ułożone przez człowieka kamienne schody. Co pewien czas po prawej stronie zza drzew wyłania się panorama na leżące poniżej jeziorko oraz górujące nad nim szczyty. Dobrze je widać, gdy dochodzi się pierwszego płaskiego odcinka. Z tego miejsca w sezonie można również zjechać na tyrolce (zip line). Przejażdżka musi być bardzo emocjonująca, gdyż kolejka ma długość aż 350 m. Cena też nie jest niska – 200 NOK (ok. 90 zł) osoby dorosłe i 150 NOK (ok. 67 zł) dzieci.
Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć Preikestolen, dlatego przyspieszam. Do kolejnego podejścia dominuje kamienna ścieżka, której pokonanie przychodzi mi z łatwością. Przed trzecim podejściem szlak przez chwilę prowadzi przez trzęsawisko, nad którym ułożono drewniany podest. Taka zmiana krajobrazu bardzo mi się podoba. Kilka minut później dochodzę do najtrudniejszej i najbardziej męczącej części szlaku.
Najtrudniejszy odcinek na szlaku do Preikestolen (Pulpit Rock)
Nie tylko ja zwracam uwagę na Chinkę, która pokonuje wysokie kamienne schody na czworakach, wydając przy tym dziwne odgłosy. Początkowo nie wiem, czy ona w taki sposób chce wejść czy zejść. Okazuje się jednak, że ona schodzi. Z tego co obserwuję, tylko tej kobiecie strome i czasem wąskie kamienne schody sprawiają tak dużą trudność. Mijam na nich całe rodziny, od najmłodszych potomków niesionych jeszcze na plecach, przez kilkulatków, dla których schody muszą wydawać się olbrzymie, jak i seniorów. Nagrodą po pokonaniu wzniesienia jest kolejny płaski odcinek z niedużymi ale malowniczymi jeziorkami wypełnionymi czystą wodą. Opodal nich jest domek, mogący stanowiący schronienie w razie złej pogody.
Nie mogę wprost uwierzyć, gdy przed sobą w szarej powłoce chmur dostrzegam prześwit błękitu. Z obawy, że szybko zniknie, na rozwidleniu nie wybieram szlaku prowadzącego na miejsce, z którego można zobaczyć Preikestolen z góry, tylko jak większość osób idę szlakiem wprost na Ambonę. Idę to mało powiedziane, bardziej szybko skaczę po kamieniach i prawie biegnę, aby złapać słońce nad fiordem. Tuż przed dojściem na skraj przepaści, wychodzę ze strefy mroku, a wchodzę w promienie słoneczne. W duchu śmieje się i mówię sobie, że jednak musiałem być grzeczny, skoro pojawiło się dla mnie słońce na niebie.
Klif Preikestolen (Pulpit Rock) w Norwegii – jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na świecie
Jest pięknie! Rozległa panorama, niesamowite kolory wody w fiordzie, a przede mną Preikestolen, od którego dzieli mnie tylko wąska ścieżka z przepaścią po lewej stronie. Z każdym krokiem coraz wyraźniej dostrzegam ludzi pozujących do zdjęć. Niektórym wystarczy zdjęcie z panoramą fiordu, dla innym to zdecydowanie za mało. Na widok tego, co niektóre osoby wyprawiają na Ambonie, nawet u obserwatorów podnosi się poziom adrenaliny.
Ci, którym nie straszna 604-metrowa przepaść, siadają na jej krawędzi, często dodatkowo podnoszą nogi lub się kołyszą. Inni kładą się na płaskiej powierzchni i wychylają głowy poza krawędź klifu. „Pobiła ich” jednak dziewczyna, która przyszła na Preikestolen ze swoim mopsem. Po tym jak usiadła na skraju Pulpit Rock, chwyciła psa, aby jak w Królu Lwie podnieść go do góry i przytrzymać w takiej pozycji przez chwilę. Pewnie na miejscu psa dostałbym zawał serca, ale on nawet nie drgnął, jakby nie pierwszy raz właścicielka wywinęła mu taki numer.
Obserwuję zachowanie ludzi, ale głównie staram się zachować w pamięci chwilę. Gdy poziom chmur oraz mgieł podnosi się jeszcze bardziej, ruszam szlakiem wyżej, aby zobaczyć Preikestolen w całej okazałości.
Kiedy i jak powstał Preikestolen (Pulpit Rock) w Norwegii?
Według geologów Preikestolen powstał najprawdopodobniej ok. 10 tysięcy lat temu w wyniku pęknięcia skał pod wpływem mrozu. Jest również legenda mówiąca, że wierzchołek klifu oderwał się w dniu ślubu siedmiu sióstr z siedmioma braćmi w pobliskiej wiosce. W wyniku uderzenia powstała duża fala, która zabiła wszystkie osoby bawiące się na weselu.
Wspinając się, można dobrze zobaczyć pęknięcie na powierzchni skalnej półki. Z tego punktu wygląda nawet, jakby w każdej chwili mogła się oderwać. Naukowcy twierdzą, że szybko to nie nastąpi, ale nieustannie monitorują szczelinę. Gdyby to nastąpiło, mogłaby powstać fala, która rzeczywiście zatopiłaby okoliczne miejscowości.
Najlepszy widok na skalną półkę w Norwegii
W końcu dochodzę do miejsca znanego mi ze zdjęć. Widzę nie tylko płaską powierzchnię klifu, ale również jego boczną ścianę, a to wszystko na tle Lysefjordu. Widok oszałamia.
Trekking z parkingu na Preikestolen zajął mi godzinę, więc staram się jak najdłużej być w tym niesamowitym miejscu. W końcu jednak wracam, aby zdążyć na autobus. Widząc osoby, które z dużymi plecakami i namiotami kierują się na Ambonę, trochę im zazdroszczę. Pewnie zasną i obudzą się, mając przed oczami zachwycający widok.
Dla mnie to pierwsza wizyta w Norwegii i maksymalnie chcę wykorzystać każdą chwilę. W planie mam jeszcze trzy trekkingi, w tym na położony na przeciwległej stronie fiordu Kjerag. Już się zastanawiam, jak ja wejdę na Kjeragbolten – czyli słynny kamień zaklinowany pomiędzy dwoma skalnymi ścianami (zapraszam do lektury – Kjerag i Kjeragbolten – szlak na słynny kamień w Norwegii). Skoro jednak spojrzałem w dół fiordu z Preikestolen, to może również przezwyciężę lęk przed wejściem na nieduży kamień tkwiący nad przepaścią.
Wycieczka na Preikestolen (Pulpit Rock) – informacje praktyczne
Jak dojechać do Preikestolen (Puplit Rock) w Norwegii?
Większość osób podróż do Preikestolen rozpoczyna w Stavanger, do którego można dolecieć bezpośrednio z Polski. Ceny biletów lotniczych bardzo często zaczynają się od 78 zł w dwie strony.
Autobus z lotniska w Stavanger do centrum i na prom do Tau
Jeśli nie wypożyczamy samochodu na lotnisku, to do centrum Stavanger oraz na prom można dojechać w dwa sposoby:
- Droższy – Flybussen. Cena biletu zakupionego przez Internet w jedną stronę to 120 NOK, a w dwie 180 NOK. Bilet kupiony u kierowcy i to w jedną stronę kosztuje aż 200 NOK. Czas przejazdu – ok. 30 minut. Szczegółowy rozkład jazdy można znaleźć na stronie Flybussen https://www.flybussen.no/?dir=to.
- Tańszy – autobusy miejskie firmy Kolumbus. Z lotniska do Sande terrasse (Sola) odjeżdża linia nr 42, z której należy się przesiąść w autobus nr 7 do Stavanger. Przejście z przystanku na przystanek trwa 1 minutę, a drugi autobus powinien przyjechać w ciągu ok. 6 minut. Cena biletu na cały przejazd to 37 NOK, gdyż od skasowania na bilecie można jeździć przez 60 minut. Przejazd trwa średnio 43 minuty. Kupując bilet w autobusie zostaniemy obciążeni dodatkową opłatą: 20 NOK osoby dorosłe, 10 NOK dzieci, studenci i seniorzy. Aktualny rozkład jazdy można sprawdzić na stronie Kolumbusa https://www.kolumbus.no/en/.
Prom ze Stavanger do Tau
Promy ze Stavanger do Tau odpływają z przystani promowej, co po norwesku oznacza Fiskepiren. Bilety można kupić w kasach na przystani lub na promie podczas ich sprawdzania. Nie ma potrzeby, aby podchodzić do okienka kasowego na promie.
Bilet w jedną stronę kosztuje 62 NOK dorośli, 31 NOK dzieci. Kurs trwa około 45 minut. Aktualny rozkład można znaleźć na stronie https://www.norled.no/en/?start=1.
Autobus z Tau do Preikestolen
Po przypłynięciu do Tau w sezonie na turystów czekają autobusy dwóch firm. Najlepiej bilety kupić wcześniej przez Internet, gdyż u kierowcy mogą kosztować nawet 200 NOK w jedną stronę.
- Tańsza jest firma Pulpit Rock Tours. Bilet autobusowy w dwie strony kupiony przez Internet (http://pulpitrock.travelize24.com) kosztuje – 220 NOK dorośli, 115 NOK dzieci. Do tego należy doliczyć bilety na prom, czyli 124/62 NOK w dwie strony. W sumie – 344 NOK dorośli, 177 NOK dzieci.
- Ciut droższa jest firma GoFjiords. Przez Internet (https://gofjords.com) można kupić bilet łączony na prom oraz autobus. Bilety w dwie strony kosztują – 360 NOK dorośli, 180 NOK dzieci.
Przejazd z przystani do Preikestolen trwa około 30 minut. Przed wyruszeniem na szlak najlepiej sprawdzić, o której odjeżdża autobus powrotny. W pobliżu znajduje się również schronisko z miejscami noclegowymi oraz bufetem.
Ile kosztuje parking przy szlaku na Preikestolen (Pulpit Rock)?
Osoby przyjeżdżające własnym pojazdem muszą go pozostawić na odpłatnym parkingu. Koszt parkingu dla samochodu osobowego i kampera to 250 NOK, a dla motocylku 100 NOK. Kamperów nie można pozostawiać na parkingu pomiędzy północą o 6:00 rano.
Kiedy jechać na Preikestolen (Pulpit Rock)?
Trekking na Preikestolen (Pulpit Rock) jest możliwy przez cały rok, ale czasem śnieg lub złe warunki atmosferyczne go uniemożliwiają. Najlepszym okresem na wędrówkę są miesiące od kwietnia do października.
Z uwagi na dużą popularność i łatwą dostępność bardzo często szlak oraz Pulpit Rock są pełne ludzi. Sugerowana pora, aby wyruszyć na szlak, to wcześnie rano lub po południu.
Czy szlak i trekking na Preikestolen (Pulpit Rock) jest trudny?
Szlak na Preikestolen jest łatwy i nie wymaga dobrej kondycji, należy się jednak do wycieczki dobrze przygotować. Prowadzi on przez góry, w których pogoda często się zmienia. Podstawą są buty z podeszwą, która nie będzie się ślizgała na mokrych kamieniach. Do tego należy sprawdzić prognozę pogody, aby odpowiednio dostosować resztę garderoby. Z uwagi na przepaści i brak barierek szlak w niektórych miejscach może być trudny do pokonania przez osoby z lękiem wysokości. Cała trasa jest bardzo dobrze oznakowana kierunkowskazami i czerwonymi symbolami w kształcie litery T.
Nocleg w Stavanger
Stavanger bardzo często stanowi bazę, z której wyrusza się na jednodniowe wycieczki. Cena noclegów w mieście podobnie jak i innych cen w Norwegii jest wysoka, dlatego najlepiej zarezerwować je wcześniej. Najlepsze oferty znajdziesz TUTAJ.
Norwegia jest jednym z krajów, w którym bardzo często można znaleźć korzystne cenowo oferty poprzez serwis Airbnb. Jeśli do tej pory nie korzystaliście z tego serwisu, to dzięki mojemu linkowi można otrzymać dodatkowo 100 zł rabatu.