Świdnica to piękne miasto położone na Dolnym Śląsku. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Świdnicy? Atrakcje turystyczne. Zabytki. Mapa ciekawych miejsc
Świdnica to piękne miasto położone na Dolnym Śląsku. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Świdnicy? Atrakcje turystyczne. Zabytki. Mapa ciekawych miejsc

Świdnica na weekend – 10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Świdnicy. Przewodnik

8
9 minutes, 34 seconds Read

Świdnica to drugie na Dolnym Śląsku miasto z największą liczbą zabytków. Pewnie też z tego powodu spodobała mi się od razu. Zabytkowe budowle, dużo zieleni i wyjątkowe atrakcje — cóż miasto potrafi zachwycić. Znajdziesz w nim ponad 700-letnią historię oraz wpływy polskie, czeskie i niemieckie. Świdnica ma także bardzo dobre położenie, gdyż od Wrocławia dzieli ją tylko 50 km, natomiast od Wałbrzycha 20 km. Za pierwszym razem nie udało mi się zwiedzić wszystkich ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych, dlatego wróciłem do niej na weekend. A co warto zobaczyć w Świdnicy? 

1. Murale w Świdnicy

Wychodząc z secesyjnego dworca Świdnica Miasto, spójrz w prawo. Na ścianie jednego z najbliższych budynków zobaczysz powstały w 2018 roku mural upamiętniający Irenę Sendlerową. Nietypowo, gdyż właśnie od murali proponuję rozpocząć odkrywanie Świdnicy. Twórcą większości z nich jest świdnicki artysta Robert Kukla. Wśród ponad 20 dzieł zobaczysz aniołki nawiązujące do Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego, a także Andrzeja Wajdę, Tomasza Stańko i Charliego Chaplina. Aby ułatwić szukanie, pod koniec zamieściłem mapę, na której naniosłem najciekawsze murale.

irena sendlerowa mural swidnica

2. Zabudowa Świdnicy 

Dlaczego proponuję zacząć zwiedzanie Świdnicy od murali? Gdyż podczas ich poszukiwania wejdziesz w boczne uliczki i zobaczysz coś więcej, niż tylko najpopularniejsze atrakcje. Świdnicę ominęły zniszczenia II wojny światowej, dzięki czemu zachowała się w niej stara zabudowa i sporo ciekawych budowli. Można w niej wypatrzeć prawdziwe perełki, których nie powstydziłyby się duże europejskie miasta.

swidnica kamienice ulice

3. Rynek w Świdnicy

Mało kto wie, co to jest świdwa, a to staropolska nazwa krzewu z rodzajów derenia, od której pochodzi nazwa „Świdnica”. Już około 700 lat p.n.e. istniała tu wioska rybacka i przeprawa przez rzekę Bystrzycę. Do ziem Polan obszar przyłączył Mieszko I około 990 roku, a od XII wieku Świdnica należała do księstwa wrocławskiego. Nie wiadomo dokładnie, kiedy miejscowość otrzymała prawa miejskie, natomiast pierwsza wzmianka o osadzie typu miejskiego pochodzi z 1267 roku. Dzięki położeniu na szlaku handlowym łączącym Ruś z Niemcami Świdnica szybko się rozwijała i pod koniec XIV wieku była drugim miastem Śląska.

O bogactwie Świdnicy świadczy m.in. rynek. Jak na ok. 56 000 miasto jest on imponujący. Odnowione, kolorowe kamieniczki, rzeźby, fontanny, ale także drzewa i ławeczka z urodzoną w mieście astronomką Marią Cunitz sprawiają, że rynek wprawia w zachwyt. Duża ilość ornamentów oraz detali zachęca do wyciągnięcia aparatu i upamiętnienia wizyty w tym pięknym miejscu. Kuszą też, by usiąść w restauracji lub kawiarni, w spokoju delektować się jedzeniem, lub słodkim deserem i zostać na rynku na dłużej.

swidnica rynekswidnica rynek kamienice atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w swidnicy przewodnik na weekend

4. Ratusz i Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

W centralnej części rynku znajduje się ratusz, którego początki sięgają 1291 roku. Wpierw pełnił on rolę bardziej kupiecką niż administracyjną, a obecnie mieści się w nim wyjątkowe muzeum. 

Muzeum Dawnego Kupiectwa, to jedyny taki obiekt w Polsce. Wystawa jest ciekawa i zróżnicowana, a obok historii miasta poznasz na niej źródła rozwoju Świdnicy, czyli handel i rzemiosło. Stała ekspozycja pełna jest unikatowych przedmiotów takich jak: maszyny liczące, wagi, miary długości i pieniądze. Są także aranżacje ukazujące, jak dawniej wyglądał sklep, apteka oraz karczma. Nie zapomniano również o piwowarstwie, z którego słynęła Świdnica.

Na pierwszym piętrze znajduje się najbardziej reprezentacyjna część ratusza, czyli Sala Rajców. Wejdziesz do niej przez późnogotycki portal z łacińską sentencją „szczęśliwe miasto, które w czasie pokoju obawia się wojen”. Salę uświetniają polichromie z około 1537 roku, a w centralnej części usytuowano makietę przedstawiającą Świdnicę w XVII wieku.W poniedziałki muzeum jest zamknięte. Aktualne informacje o muzeum znajdziesz na http://muzeum-kupiectwa.pl.

muzeum dawnego kupiectwa swidnica

5. Wieża Ratuszowa w Świdnicy 

Chyba najczęściej burzonym i odbudowanym obiektem w mieście była wieża ratuszowa. Ostatni raz uległa zniszczeniu w latach 60. XX wieku, a odbudowano ją w latach 2010-2012. Wieża ma niemal 58 metrów wysokości i jest najlepszym punktem widokowym na rynek oraz miasto. Znajdują się w niej dwa tarasy widokowe (zamknięty i otwarty), z których oprócz miasta można dostrzec szczyty Gór Wałbrzyskich oraz Ślęzę. Dzięki zainstalowanym windom nie trzeba się męczyć, by to wszystko zobaczyć, jedynie do najwyższego poziomu prowadzi kilkanaście schodów.

W poniedziałki wieża jest zamknięta. Aktualne informacje o wieży ratuszowej znajdziesz na http://wieza.swidnica.pl. 

wieza ratuszowa swidnica oanorama widok stare miasto

6. Katedra w Świdnicy

Zdecydowanie wyższą wieżą jest mająca 101,21 metra wieża katedry św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Jest to najwyższa wieża kościelna na Śląsku oraz szósta w Polsce. Świątynia jest imponująca, ma też najwyżej zawieszony dzwon w Polsce oraz największe okno gotyckie na Śląsku o wymiarach 18 m wysokości na 6 m szerokości. 

Początki gotyckiego kościoła sięgają roku 1330, ale jak to zwykle bywało, w następnych wiekach był on wielokrotnie przebudowywany oraz rozbudowywany. Monumentalna budowla kryje barokowo-gotycki wystrój z majestatycznym ołtarzem głównym oraz z rzeźbami pięciu świętych autorstwa Johanna Riedla. Wzorowany jest na paryskim, barokowym ołtarzu z kościoła Val-de-Grâce. Długa na 71 metrów nawa główna pełna jest wyjątkowych zabytków. Znajdziesz w niej m.in. gotycki poliptyk z 1492 roku wzorowany na Ołtarzu Mariackim w Krakowie i prawdopodobnie wykonany przez jednego z uczniów Wita Stwosza. 

W chwili obecnej w katedrze przeprowadzany jest remont, po którego zakończeniu będę chciał ponownie wrócić do miasta, by w pełni móc docenić jej wygląd. 

 Katedra w swidnicy atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic swidnica przewodnik na weekend Katedra w swidnicy atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic swidnica przewodnik na weekend

7. Kościół Pokoju w Świdnicy

Najsłynniejszą atrakcją Świdnicy jest Kościół Pokoju, ale nie ma się co dziwić, gdyż to jeden z niewielu obiektów w Polsce wpisany na światową listę UNESCO. Kościół Pokoju w Świdnicy to bardzo wyjątkowa budowla stworzona w nietrwałych materiałów, która istnieje już od przeszło 360 lat. Zbudowano go w następstwie podpisania pokoju westfalskiego, a jego powstanie związane było ze spełnieniem szeregu warunków. 

Dziś to największa drewniana barokowa świątynia na świecie z bogactwem zdobień, od których wprost może się zakręcić w głowie. Więcej o kościele przeczytasz na Kościół Pokoju w Świdnicy. Czy warto go zobaczyć?

kosciol pokoju swidnica atrakcje co warto zobaczyckosciol pokoju swidnica

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

8. Parki i Ogród Różany w Świdnicy

Świdnica to nie tylko zabytkowe budowle, ale także tereny zielone, w tym 8 parków miejskich. Największym z nich jest Park Centralny położony niedaleko katedry oraz Kościoła Pokoju. Niedawno przeszedł on rewitalizację, w ramach której przebudowano kładki i ścieżki dla pieszych, nasadzono dużo kwiatów oraz powstały fontanny. 

Park jest świetnym miejscem na relaks i wypoczynek, ale także, by aktywnie spędzić czas w centrum miasta. Podczas rewitalizacji zamontowano dodatkowe oświetlenie, dlatego warto wybrać się do niego także w nocy. Nowe lampy i punkty świetlne sprawiają, że wygląda on wtedy magicznie. Tuż obok niego znajduje się uroczy Ogród Różany pełen wonnych kwiatów.

park centralny swidnicaogrod rozany swidnica

9. Czerwony Baron

Kolejnym parkiem wartym odwiedzenia jest park im. Gen. Sikorskiego. Jego powierzchnia to 8,3 ha, a tym, co warto w nim zobaczyć, jest replika samolotu Fokker Dr. I, Manfreda von Richthofena. Był on niemieckim pilotem oraz bohaterem z pierwszej wojny światowej, nazywanym „Czerwonym Baronem”. Nazwa pochodziła od koloru samolotów, na których latał.

Oficjalnie stoczył on 80 zwycięskich pojedynków powietrznych i był najlepszym pilotem myśliwca I wojny światowej. Zginął w wieku 26 lat, ale pamięć o nim pozostała i stał się nawet ikoną popkultury. Obok repliki umieszczono wystawę poświęconą historii „Czerwonego Barona”. Niedaleko znajduje się także dom, do którego jego rodzina przeniosła się, gdy miał 9 lat.

czerwony baron replika samolotu folker swidnicaswidnica dom czerwonego barona willa house red baron

10. Srający Chłopek

Na koniec zostawiłem bardzo specyficzną atrakcję, którą jest Srający Chłopek (Srajludek), zwany przez świdniczan Bolkiem Myślicielem. Rzeźba pochodzi z lat 30. XX wieku i powstała z okazji uruchomienia miejskich wodociągów. Betonowy odlew miał być żartem mieszkańców, ale spodobał się i został. Nawet niedawno umieszczono go na znaczkach pocztowych promujących Świdnicę. Wpierw ustawiono go w pobliżu pierwszego budynku wodociągów miejskich w Świdnicy, a obecnie znajdziesz go w Zawiszowie przed Oczyszczalnią Ścieków „Bystrzyca”.

srajacy chlopek srajludek bolko mysliciel swidnica

Czy i co warto zobaczyć w Świdnicy? 

Kolorowe kamienice, piękny rynek, duża liczba parków, ciekawe kościoły oraz wyjątkowe atrakcje — to dla nich warto przyjechać do Świdnicy. Oprócz powyższych rzeczy spodobała mi się także atmosfera, jaka w niej panuje. Są po prostu miejsca, w których dobrze się czuję i tak właśnie jest w Świdnicy. W mieście byłem dwa razy i planuję za pewien czas wrócić do niego ponownie. A jakie są twoje wrażenia z tego miasta?

swidnica dziki

Świdnica – najciekawsze atrakcje, które warto zwiedzić i zobaczyć. Informacje praktyczne 

Świdnica – mapa turystyczna atrakcji i ciekawych miejsc

Gdzie zjeść w Świdnicy?

Podczas moich pobytów w Świdnicy miałem okazję przetestować trzy restauracje. W dawnej wieży ciśnień umiejscowiona jest „Restauracja Wieża”. Ceglana wieża ma nowoczesne wyposażenie i serwuje pyszne dania z okolic Neapolu. Smaczną kuchnię włoską serwuje również „Cafe Fosa Restauracja Włoska & Pub”. Trzecią restauracją jest Rynek 43. Obok kuchni autorskiej łączącej różne smaki spróbujesz w niej dań dawnej Świdnicy, jak strudel z lokalnej kaszanki na sałacie. 

Jak dojechać do Świdnicy?

Świdnica położona jest pomiędzy dwoma największymi miastami Dolnego Śląska, czyli Wrocławiem i Wałbrzychem. Przejazd pociągiem z jednego oraz drugiego miasta trwa około godziny. Po Świdnicy najlepiej poruszać się na piechotę. Samochód przydaje się, gdy chce się zobaczyć Srającego Chłopka. Szczegółowe rozkład jazdy do Świdnicy znajdziesz na https://www.e-podroznik.pl. 

Co warto zobaczyć w okolicy Świdnicy?

Miasto położone jest w pobliżu Wałbrzycha i jest dobrym punktem wypadowym do jego zwiedzenia. Wśród atrakcji Wałbrzycha warto zobaczyć m.in. Zamek Książ, Starą Kopalnię, oraz wejść na Borową i Chełmiec. Ze Świdnicy można także pojechać na wycieczkę do Wrocławia.

Świdnica noclegi

W pobliżu parku Młodzieżowego umiejscowiono „Park” Hotel, w którym miałem okazję nocować. Oprócz bliskości rynku i Parku Centralnego do jego zalet należą piękne meble, duży wybór na śniadanie oraz miła obsługa. Rezerwacji noclegu w „Park” Hotel dokonasz TUTAJ.



Booking.com

Jeśli podobał Ci się mój artykuł o Świdnicy, to dołącz do podróży na na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów na https://podrozebezosci.pl.

Używasz Pinteresta? Mam dla Ciebie zdjęcie do pina ze Świdnicy.

swidnica atrakcje co warto zobaczyc zwiedzic w swidnicy przewodnik na weekend mapa zabytki dolny slask

Similar Posts

8 Comments

  1. o_winie_slow_kilka says:

    Podczas wizyty w Świdnicy warto pamiętać, że wokół tego miasta jest wiele winnic, które warto odwiedzić i poznać smak polskiego wina. Ja polecam Winnicę Świdnicką – przemili gospodarze, ciekawe wina i niezapomniane widoki

  2. Ola says:

    Podczas następnych odwiedzin w Świdnicy proponuję zajrzeć do znajdującej się w Rynku (w bloku śródrynkowym na wprost domków kwiaciarek) Galerii Fotografii. Nie tylko w celu zapoznania się z prezentowanymi tam pracami, ale dla samego wnętrza. Tam właśnie od prawdopodobnie 1330 roku mieściła się Dworska i Miejska Apteka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *