Ateny - stolica Grecji. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Atenach w dwa dni lub weekend? Atrakcje. Ciekawe miejsca. Zabytki. Plaże. Bezpieczeństwo i noclegi.
Ateny - stolica Grecji. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Atenach w dwa dni lub weekend? Atrakcje. Ciekawe miejsca. Zabytki. Plaże. Bezpieczeństwo i noclegi.

Ateny atrakcje – TOP 15. Co warto zobaczyć w Atenach, stolicy Grecji? Przewodnik

28
19 minutes, 2 seconds Read

Ateny to stolica Grecji i jedno z najstarszych miast na świecie umiejętnie łączące historię ze współczesnością. Właśnie tutaj narodziła się demokracja, jest ono także kolebką kultury zachodniej. Ile dni potrzeba na zwiedzanie Aten? Jeśli w planach masz zobaczenie tylko Akropolu z Partenonem, zmianę warty przed parlamentem oraz wizytę w jednym z muzeów, to jeden lub dwa dni wystarczą. Gdybyś jednak chciał zwiedzić je na spokojnie, delektując się grecką kuchnią, obserwując mieszkańców, podziwiać starożytne oraz bizantyjskie zabytki, czy spędzić trochę czasu na plaży, to potrzebny byłby na to tydzień. W Atenach byłem kilkanaście lat temu, a wróciłem na przedłużony weekend za sprawą brata, mieszkającego w nich przez dziesięć miesięcy. Tym razem to on był przewodnikiem po mieście i pokazał mi nie tylko najpopularniejsze atrakcje, ale również ciekawe miejsca mniej znane turystom. Z wszystkich tych miejsc wybrałem 15, które pozwalają poznać różne oblicza Aten. Oto 15 atrakcji, które warto zwiedzić i zobaczyć w Atenach.

Ateny najciekawsze atrakcje. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Atenach?

1. Akropol ateński

Ślady osadnictwa w Atenach sięgają neolitu, a zamieszkałebez przerwy od ponad 5 000 lat. Gdyby jednak szukać miejsca, w którym rozpoczęła się historia miasta, będzie to wzgórze Akropol. To na jego szczycie z uwagi na ukształtowanie terenu została zbudowana w połowie II tysiąclecia p.n.e. mykeńska warownia. Później w tym samym miejscu powstały najważniejsze świątynie, takie jak Partenon oraz Erechtejon, a wokół wzgórza rozrosło się rozległe miasto.

Wzgórze Akropolu ateńskiego to najsłynniejsza atrakcja Aten, od której można rozpocząć poranne zwiedzanie. Ma ono wysokość prawie 157 m n.p.m. i jest widoczne z wielu punktów w mieście. Aby w pełni docenić mieszankę mitów, historii, niesamowitych panoram i geniuszu ludzkiego, trzeba wzgórze zobaczyć z bliska. Jak wygląda zwiedzanie Akropolu? O tym przeczytasz na: Akropol ateński — zwiedzanie największej atrakcji starożytnej Grecji. Przewodnik.

akropol atenski ateny w atenach atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc stolica grecji na weekend przewodnik

2. Wzgórze Areopag w Atenach

Tuż za ogrodzeniem Akropolu znajduje się kolejne, dużo niższe wzgórze wyglądające bardziej jak skała. Wzgórze nosi nazwę Areopag, co po grecku znaczy Wzgórze Aresa, gdyż poświęcone było Bogu Wojny. Od nazwy wzgórza pochodzi także nazwa starożytnej rady złożonej z przedstawicieli arystokracji, która w tym miejscu obradowała, ustanawiała prawa, a także sądziła. Areopag jest ważny również dla katolików, gdyż to z tego wzgórza św. Paweł wygłosił kazanie zapisane w Biblii (Dz 17: 16-34). 

Nawet jeśli nie interesujesz się historią, to warto wejść na wzgórze dla najpiękniejszego widoku na Akropol. Szczególnie polecam zrobić to przed zachodem słońca. Pamiętaj jednak, że skały są bardzo śliskie i bądź ostrożny, poruszając się po nich. Wzgórze Areopag to jedna z darmowych atrakcji Aten, którą możesz zobaczyć przez całą dobę. Polecam także spacer na pobliskie wzgórze Filopapou z więzieniem Sokratesa po drodze.

areopag wzgorze ateny w atenach atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc stolica grecji na weekend przewodnik

areopag wzgorze widok na akropol ateny w atenach atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc stolica grecji na weekend przewodnik

3. Muzeum Akropolu w Atenach

Niespełna 300 metrów od Akropolu znajduje się Muzeum Akropolu, którego zwiedzenie powinno stanowić uzupełnienie wizyty na słynnym wzgórzu. Już sama imponująca budowla robi duże wrażenie. Muzeum to współczesne dzieło architektury wykonane ze szkła, stali oraz betonu. Przeszklona podłoga, przez którą można ujrzeć znajdujące się pod nią wykopaliska, filmy i makiety ukazujące, jak wyglądał Akropol, a przede wszystkim 4 000 wyjątkowych eksponatów, w tym oryginalne Kariatydy, to kryje wnętrze muzeum. Kończąc zwiedzanie, warto udać się na górne piętro, aby przy filiżance aromatycznej kawy oraz z widokiem na Akropol utrwalić, co się widziało.

Informacje praktyczne 

Do Akropolu ateńskiego oraz Muzeum Akropolu obowiązują osobne bilety. Ceny biletów do muzeum zależą od okresu. Sezon zimowy (1 listopada – 31 marca). Sezon letni (1 kwietnia – 31 października). Osoby do 18 roku życia oraz studenci z UE mogą zwiedzać muzeum za darmo. Bilet ulgowy mogą nabyć osoby po 65 roku życia.

Godziny otwarcia uzależnione są od sezonu i są różne dla wykopalisk znajdujących się pod muzeum oraz terenów wystawowych. Aktualne godziny otwarcia oraz ceny biletów znajdziesz na https://www.theacropolismuseum.gr/en/content/hours-and-ticketing. 

muzeum akropolu kardiatydy ateny w atenach atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc stolica grecji na weekend przewodnik

4. Plaka i Anafiotika 

Plata to najładniejsza i najbardziej klimatyczna dzielnica Aten, znajdująca się po wschodniej stronie Akropolu. Jeśli lubisz wąskie, kręte uliczki, ładne rezydencje, enklawy zieleni, a do tego mnóstwo sklepików i urokliwe kawiarnie oraz restauracje, to jest to miejsce dla Ciebie. Szczególnie pięknie prezentuje się przedpołudniem oraz wieczorem, wtedy też spotkasz tu najwięcej turystów.

Miejscem, które szczególnie polecam zobaczyć w Place, jest osiedle Anafiotika z labiryntem mikro uliczek wijących się u podnóża Akropolu. Osiedle zostało zbudowane przez robotników z egejskiej wyspy Anafi, sprowadzonych do Aten w XIX wieku do budowy pałacu króla Ottona I. Wchodząc tam, odniesiesz wrażenie, że przeniosłeś się na jedną z cykladzkich wysp. Znajdziesz tu tradycyjną wyspiarską architekturę, białe ściany,  niebieskie drzwi i okna, dużą ilość roślinności, kolorowe kwiaty oraz leniwe koty wygrzewające się w słońcu. To bajkowa i spokojniejsza część Plaki, w której zobaczysz także murale. 

plaka ateny w atenach atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc stolica grecji na weekend przewodnik anafiotika ateny w atenach atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc stolica grecji na weekend przewodnik

5. Agora ateńska i Hefajstejon

Agora ateńska to najbardziej znana z greckich agor, stanowiąca centrum antycznego miasta. Miejsce jest naprawdę wyjątkowe. Na dużym obszarze, w otoczeniu bujnej roślinności oraz starożytnych ruin, znajdują się trzy bardzo ciekawe budowle. 

Jeśli poczułeś niedosyt po świątyniach widzianych na Akropolu, to koniecznie musisz zobaczyć Hefajstejon, zwany świątynią Hefajstosa. To prawdopodobnie najlepiej zachowana grecka świątynia robiąca olbrzymie wrażenie. Nie mniejsze wrażenie sprawia zrekonstruowana Stoa Attalosa, która dodatkowo kryje w sobie nieduże Muzeum Agory. Ostatnią z ciekawych budowli jest cerkiew Świętych Apostołów, będąca wzorem dla kolejnych cerkwi powstających w Atenach. Więcej na temat agory oraz budowli przeczytasz na — Agora ateńska i Muzeum Agory. Zwiedzanie najbardziej znanej agory w Grecji.

agora atenska ateny w atenach atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc stolica grecji na weekend przewodnik

6. Łuk Hadriana w Atenach

W starożytności Ateny miały dwa okresy rozkwitu. Pierwszy w V w.p.n.e., kiedy to powstały najważniejsze świątynie na Akropolu. Drugi datowany jest na II wiek n.e. i panowanie rzymskiego cesarza Hadriana, będącego miłośnikiem Grecji. Za jego rządów w Atenach powstała biblioteka, wciąż używany akwedukt, kilka świątyń, oraz ukończono świątynię Zeusa Olimpijskiego. Starał się on uczynić Ateny kulturalną stolicą Imperium, przez co był tutaj bardzo lubiany.

Za jego zasługi dla miasta mieszkańcy wznieśli łuk triumfalny zwany Łukiem Hadriana. Jest to jeden z nielicznych zabytków w Atenach, który przetrwał do naszych czasów w stanie niemalże takim jak go stworzono. Zachowały się także napisy po obu stronach łuku. Od strony Akropolu głosi on, że Ateny są miastem Tezeusza, a z drugiej strony, że Ateny są miastem Hadriana, nie Tezeusza. 

Łuk Hadriana oddziela starą część Aten od nowej i to kolejna z darmowych atrakcji miasta. Rozpościera się spod niego piękny widok na Akropol. Warto także zobaczyć zlokalizowane tuż obok pozostałości największej greckiej świątyni — Świątyni Zeusa Olimpijskiego.

Informacje praktyczne

Łuk Hadriana to darmowa atrakcja, którą można zwiedzać przez całą dobę. Z uwagi na ogrodzenie nie można do niego jednak podejść na wyciągnięcie ręki.

olimpion swiatynia zeusa olimpijskiego ateny w atenach atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc stolica grecji na weekend przewodnik

7. Stadion Panateński (Panathenaic Stadium)

Miejsce odrodzenia idei olimpijskiej, tak można nazwać zrekonstruowany stadion Panateński. Właśnie w nim w 1896 roku odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Jest to także jedyny na świecie stadion wykonany z białego marmuru. Budowla jest piękna, monumentalna i może pomieścić 80 000 osób. Znajduje się ona w miejscu starożytnego stadionu zbudowanego w naturalnym wąwozie w 329 r. p.n.e.

Stadion widać zza ogrodzenia, warto jednak kupić bilet wstępu i wejść do środka. Wchodząc tam, chociaż przez chwilę można poczuć się jak olimpijczyk, biegnąc po jego nawierzchni lub zajmując miejsce na podium. Można także zwiedzić niewielkie muzeum z fotografiami olimpijczyków, medalami, pucharami oraz pochodniami olimpijskimi. Polecam skorzystanie z darmowego przewodnika, który niestety jeszcze nie ma polskiej wersji językowej.

Informacje praktyczne

Godziny otwarcia: marzec-październik 08:00-19:00, ostatni bilet sprzedany o 19:00; listopad-luty 08:00-17:00, ostatni bilet sprzedany o 17:00. W upalne dni najlepiej zwiedzać stadion w godzinach porannych lub wieczornych. Aktualne ceny biletów znajdziesz na http://www.panathenaicstadium.gr .

stadion panatenski panathenaic stadium ateny w atenach atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc stolica grecji na weekend przewodnik

8. Plac Syntagma i zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza  

Głównym placem Aten jest Plac Syntagma, będący najsławniejszym placem w Grecji. Jego nazwa nawiązuje do wydanej 3 września 1843 roku pierwszej Konstytucji Grecji, stąd też z greckiego nazywany bywa Placem Konstytucji. Najbardziej znaną budowlą umiejscowioną przy placu jest neoklasycystyczny XIX-wiecznym Stary Pałac Królewski, w którym od 1934 roku mieści się grecki parlament. Budowli nie można zwiedzać, ale koniecznie trzeba zobaczyć widowiskową ceremonię zmiany warty, przed dobudowanym do parlamentu Grobem Nieznanego Żołnierza. Ceremonia odbywa się co godzinę, ale najbardziej uroczysta ma miejsce w niedziele o godzinie 11:00 (sugeruję przybyć co najmniej 20 minut wcześniej).

Grób Nieznanego Żołnierza to pomnik wojenny upamiętniający Greków poległych w walkach o niepodległość kraju. Wartę honorową pełni przed nim gwardia prezydencka zwana Ewzones. Aby do niej należeć, należy mieć minimum 187 cm wzrostu i wykazać się krzepą fizyczną. Ceremonia zmiany warty przypomina widowisko i pełne jest symboli.

Gwardziści ubrani są w strój stylizowany na ubiorze macedońskich górali. Składa się on z czapki z długim pomponem, w którym w czasie wojny z Turcją chowano małe noże. Do tego dochodzi haftowany uniform, skórzany pas, krótka spódniczka posiadająca 400 plis, symbol 400 lat tureckiej niewoli, kremowe getry z frędzlami oraz podkute buty z pomponami. 

Równie oryginalne co strój są paradne kroki wykonywane podczas zmiany warty. One również mają swoją symbolikę i spotkałem się z dwoma teoriami. Pierwsza mówi, że podniesienie nogi i ruch przypominający kopnięcie, symbolizuje kopnięcie tureckiego okupanta, po czym następuje ruch symbolizujący strzepnięcie wroga z buta. Inna teoria mówi, że król Grecji bardzo kochał konie i charakterystyczne ruchy mają przypominać paradującego konia. Za tą wersją mają przemawiać także podkute buty. Która wersja jest prawdziwa? Tego nie wiem, ale warto to zobaczyć!

plac syntagma zmiana warty przed grobem nieznanego zolnierza ateny w atenach atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc stolica grecji na weekend przewodnik

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to

9. Ogród Narodowy w Atenach

W lecie w Atenach potrafi być bardzo gorąco. Ochłody możesz szukać w klimatyzowanych muzeach, ale znajdziesz ją także w Ogrodzie Narodowym, ulokowanym bezpośrednio za parlamentem. Ogród został założony pod koniec lat 40. XIX wieku przez żonę króla Ottona I, Amelię. Stanowi ponad 15-hektarową oazę z bogactwem roślin z całego świata, ale także zwierząt. Znajdziesz tu dostojnie kroczące żółwie greckie, ich wodnych kuzynów, nisko latające papugi, a także mini zoo. Ogród jest dobrze utrzymany i stanowi doskonałe miejsce na wypoczynek. Można w nim także uzupełnić zapas wody lub skorzystać z toalety. 

ateny ogrod narodowy w atenach atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc w atenach stolica grecji na weekend przewodnik

10. Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

Wielbiciele muzeów w Atenach nie mogą narzekać, gdyż oferta muzealna jest bardzo bogata. Gdybym miał wybrać dwa najciekawsze muzea, to obok Muzeum Akropolu poleciłbym Narodowe Muzeum Archeologiczne. Zgromadzono w nim ponad 20 000 eksponatów z najstarszymi sięgającymi szóstego tysiąclecia p.n.e. Znajduje się w nim także słynna złota Maska Agamemnona. 

Narodowe Muzeum Archeologiczne jest jednym z najważniejszych muzeów na świecie i największym w Grecji. Prezentowane w nim artefakty, to najbogatszy zbiór starożytnej sztuki greckiej od czasów prehistorycznych do późnego antyku. Wizyta w muzeum daje możliwość poznania kultury tego kraju oraz przeniesienia się w czasie tysiące lat wstecz. Więcej informacji znajdziesz na http://odysseus.culture.gr/h/1/eh155.jsp?obj_id=3249.

narodowe muzeum archeologiczne ateny w atenach atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc stolica grecji na weekend przewodnik

11. Wzgórze Lykabettus (Mount Lycabettus)

W poszukiwaniu pięknych panoram polecam wizytę na najwyższym ateńskim wzgórzu dumnie nazwanym Góra Lykabettus. Nazwa pochodzi od wilków, które miały zamieszkiwać jej zbocza. Wzgórze Lykabettus ma 277 m n.p.m. i zakończone jest tarasem widokowym, skąd rozpościerają się fantastyczne widoki na miasto, Pireus, morze oraz góry Peloponezu. Stoi na nim również malutka XIX-wieczna kaplica św. Jerzego (Agios Georgios), do której można wstąpić. Szczególną popularnością wzgórze cieszy się o zachodzie słońca.

Przyznaję, że wejście na wzgórze może być męczące, szczególnie w upalne dni. Wędrówkę rozpoczyna się w zamożnej dzielnicy Kolonaki, gdzie w otoczeniu ekskluzywnych sklepów pokonuje się kolejne schody. Kolejny etap to kręta, widokowa ścieżka poprowadzona wśród pojedynczych drzew piniowych i dużej ilości opuncji oraz agaw. Na wzgórze można także wyjechać wydrążona w skale kolejką (7 euro w jedną stronę, 10 euro w dwie strony). Dla osób obawiających się, że sobie nie poradzą, sugeruję wyjazd na wzgórze kolejką, a następnie zejście ścieżką. 

wzgorze lykabettus mount lycabettus ateny w atenach atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc stolica grecji na weekend przewodnik panorama aten wzgorze lykabettus mount lycabettus ateny w atenach atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc stolica grecji na weekend przewodnik

12. Klasztor Dafni

Mało kto wie, ale w aglomeracji ateńskiej oprócz Akropolu jeszcze jeden obiekt znajduje się na światowej liście UNESCO. Tą budowlą jest położony na zachód od Aten klasztor Dafni, który w dodatku można zwiedzić za darmo. Pierwszy klasztor zbudowano w VI wieku w miejscu zburzonej świątyni Apollina. Obecny wybudowano ok. 1080 roku i jest jednym z najcenniejszych przykładów architektury bizantyjskiej tamtego wieku. We wnętrzu świątyni znajdziesz elementy wcześniejszej świątyni pogańskiej, gotyckie krużganki i sarkofagi. Najciekawsze są jednak mozaiki. Przedstawiają one sceny z życia Chrystusa, Marii, apostołów, świętych i proroków. Mozaiki przetrwały ponad 900 lat i dają świadectwo przepychu, jaki panował w klasztorze. 

Informacje praktyczne

Klasztor zwiedzisz za darmo. Godziny otwarcia: środa-niedziela w godzinach 8:00-15:30. Z centrum Aten najlepiej dojechać metrem linii niebieskiej do stacji Agia Marina, a potem przesiąść się na autobus 811. Więcej informacji na temat klasztoru znajdziesz na: http://odysseus.culture.gr.

klasztor dafni ateny w atenach atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc stolica grecji na weekend przewodnik klasztor dafni ateny w atenach atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc stolica grecji na weekend przewodnik

13. Park Krajobrazowy i klasztor Kiesariani 

Jeśli masz ochotę odpocząć od zgiełku miasta, pospacerować wśród zieleni, a przy okazji zwiedzić ciekawe miejsce, to polecam wizytę w Parku Krajobrazowym Kiesariani. Położony jest on na południowy-wschód od Aten w paśmie górskim Imitios, zwanym również Hymet. Park przecina sieć dobrze oznakowanych szlaków, dlatego wizytę w nim możesz połączyć z wędrówką po górach. 

Na zachodnim zboczu góry, na wysokości 545 m n.p.m., znajduje się pochodzący z XI wieku bizantyński klasztor Kiesariani pod wezwaniem Ofiarowania Matki Bożej. Otacza go gęsty las, a stoi w miejscu, które w starożytności było poświęcone Afrodycie. Klasztor jest dobrze zachowany i obecnie pełni funkcję muzeum. Można w nim zobaczyć kościół z freskami pochodzącymi z XVIII wieku, kaplicę, refektarz, dzieciniec, łaźnię oraz jadalnię mnichów. W pobliżu znajdują się także ruiny antycznej bazyliki oraz klasztoru frankońskiego.

Informacje praktyczne

Wstęp kosztuje kilka euro. Godziny otwarcia: środa-poniedziałek w godzinach 8:30-16:00. Ostatnie wejście 15 minut przed zamknięciem. We wtorki klasztor jest zamknięty. Najprościej do klasztoru dojechać samochodem. Można także dojechać środki komunikacji publicznej z minimum jedną przesiadką. Więcej informacji na temat klasztoru znajdziesz na: http://odysseus.culture.gr.

park krajobrazowy klasztor kiesariani ateny w atenach atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc stolica grecji na weekend przewodnik park krajobrazowy klasztor kiesariani ateny w atenach atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc stolica grecji na weekend przewodnik

14. Plaże w Atenach

Piękna piaszczysta plaża z błękitną wodą i unoszącym się w powietrzu zapachem drzew piniowych, tak w skrócie mógłbym opisać plażę Megalo Kavouri na przedmieściach Vouliagmeni. Jest to jedna z wielu plaż, jakie znajdziesz na Riwierze Ateńskiej. Dlaczego polecam akurat ją? Gdyż dużo plaż w okolicy Aten jest płatnych, a na nią możesz wejść za darmo. W dodatku to plaża dla całej rodziny, z łagodnym wejściem do wody i niesamowitymi zachodami słońca. Jak dla mnie to idealne miejsce na odpoczynek po trudach zwiedzania!

Plaża Kavuri położona jest w miejscowości Vouliagmeni ok. 30 km na południe od Aten. Można na nią dojechać linią metra M2 w stronę przystanku Elliniko (ostatnia stacja), a następnie autobusem numer 122.

megalo kavouri vouliagmeni plaze w atenach atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc stolica grecji na weekend przewodnik

15. Jezioro Vouliagmeni

Na koniec mam atrakcję, o której nawet wszyscy Ateńczycy nie wiedzą, a jest to jeden z greckich cudów natury. Jezioro Vouliagmeni położone jest na południe od Aten w samym sercu Riwiery Ateńskiej. Co w nim takiego wyjątkowego? Wody jeziora to naturalne uzdrowisko łączące wodę morską z podziemnymi źródłami termalnymi. Dodatkowo jej temperatura nigdy nie spada poniżej 22 stopni Celsiusza, więc kąpać się w nim można przez cały rok. Aby skorzystać z tego naturalnego spa, trzeba kupić bilet wstępu, warto jednak to zrobić. Jezioro ma malownicze położenie wśród bujnej roślinności oraz strzelistych klifów, jest także domem dla tysięcy wyjątkowych rybek gatunku Garra rufa. To właśnie one są wykorzystywane w ichtioterapii, gdyż mogą odżywiać się martwym naskórkiem, więc podczas pływania możesz mieć dodatkowo zrobiony peeling. Czyż nie fajnie?

Informacje praktyczne

Ceny biletów: poniedziałek-piątek – 16 euro, sobota-niedziela – 19 euro. Dzieci do lat 5 – bezpłatnie. Studenci oraz dzieci w wieku 6-12 lat – 2 euro taniej. Godziny otwarcia: sezon zimowy: 08:00-17:00, sezon letni: 07:30-20:00. Dojazd: metrem M2 do stacji Eliniko, a następnie autobusem linii 122. Więcej informacji znajdziesz na: https://www.limnivouliagmenis.gr/en/info/.

jezioro vouliagmeni lake ateny w atenach atrakcje zwiedzanie co warto zobaczyc stolica grecji na weekend przewodnik

Atrakcje w Atenach. Czy warto przyjechać i zwiedzić Ateny?

Mam nadzieję, że w powyższych atrakcjach znalazłeś coś ciekawego, co zachęci Cię do wizyty w Atenach. Jak już wiesz, miasto oferuje szereg atrakcji nie tylko dla fanów starożytności. Oczywiście w powyższym zestawieniu nie uwzględniłem wszystkich ciekawych miejsc. Mógłbym do niego dodatkowo dopisać muzeum Benaki, wzgórze Filopapusa, czy przykładowo dzielnicę Monastiraki. Jeśli znasz inne ciekawe miejsca, dopisz je w komentarzu poniżej.

PS. Dziękuję Sławkowi za pokazanie mi tylu ciekawych miejsc w Atenach.

Ateny atrakcje – informacje praktyczne

Ateny – mapa atrakcji oraz miejsc, które warto zwiedzić i zobaczyć

Gdzie w Atenach zjeść i kupić pamiątki?

Delektowanie się kuchnią grecką, jest tym, czego nie możesz pominąć, będąc w Atenach. W poszukiwaniu idealnego miejsca polecam wizytę w dzielnicach Monastiraki, Plaka oraz na nabrzeżu w okolicy plaży Glyfada. Niezapomnianym przeżyciem może być także romantyczna kolacja w Anafiotice.

Dużo osób nie wyobraża sobie podróży bez kupna pamiątek. Największy wybór pamiątek i najlepsze ceny znajdziesz w dzielnicy Monastiraki. Zlokalizowano tu również pchli targ.

Kiedy jechać do Aten? Pogoda w Atenach

Do Aten można przyjechać przez cały rok. Najlepszy czas na wizytę, to kwiecień, maj oraz wrzesień, październik i listopad. Szczyt sezonu przypada na czerwiec, lipiec i sierpień, wtedy też przyjeżdża najwięcej turystów. W lecie w Atenach bywa bardzo gorąco, co może utrudniać zwiedzanie atrakcji zlokalizowanych na otwartej przestrzeni. Najzimniejszym oraz najbardziej deszczowym miesiącem jest styczeń.

Bezpieczeństwo i na co uważać w Atenach?

Ateny są bezpiecznym miastem, należy jednak uważać na kradzieże, które zdarzają się w nim bardzo często. W mieście grasują bandy kieszonkowców, często wieloosobowe, którzy okradają z pieniędzy, dokumentów oraz wartościowych przedmiotów nie tylko turystów. Szczególnie należy uważać w zatłoczonych miejscach, w autobusach i metrze z oraz na lotnisko, a także w metrze pomiędzy stacjami Omonia i Monastiraki. 

Złodzieje stosują różne metody. Bardzo często blokują oni przejście ofierze, robiąc sztuczny tłok, a następnie ją okradają. Jeden z nich może też przykładowo spryskać sprejem Twoją torbę lub ubranie, a inny będzie chciał je wyczyścić. Należy też uważać na osoby, które nas zagadują. Najlepiej trzymaj plecak lub torebkę z przodu i przez cały czas uważaj na kieszenie. Nie noś też wszystkich pieniędzy i dokumentów ze sobą!

Bilety lotnicze do Aten

Stolica Grecji jest dobrze skomunikowana z Polską, gdyż z kilku lotnisk w kraju oferowane są bezpośrednie lotyCeny biletów lotniczych w dwie strony, w zależności od sezonu rozpoczynają się od 170 złBilety do Aten w najlepszych cenach znajdziesz TUTAJ.

Jak dojechać z lotniska w Atenach do centrum miasta?

Lotnisko w Atenach jest oddalone od centrum miasta o ok. 35 km, natomiast od Pireusu o 45 km. Najtańszym sposobem, aby dojechać do centrum, jest przejazd autobusem ekspresowym X95. Kursuje on co 15-20 minut 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a odjeżdża tuż sprzed drzwi wyjściowymi z lotniska. Bilety w cenie 6 euro lub 3 euro ulgowy można kupić w automatach. Dzieci do lat 6 mogą jechać za darmo. Autobus zatrzymuje się na kilkunastu przystankach, aż dojeżdża do placu Syntagma. Przejazd trwa około 60 minut. Z lotniska odjeżdża także autobusy ekspresowe w kierunku portu w Pireusie, dworca autobusowego Kifisos i Liosion oraz stacji metra Elliniko.

Z lotniska do centrum można także dojechać metrem linia numer 3 (niebieska). Kursuje ono co 30 minut w godzinach 5:30-00:30 (w weekendy dłużej). Bilety w cenie 10 euro lub 5 euro ulgowy można kupić w automatach. Przejazd do placu Syntagma zajmuje około 40 minut. Tyle samo co przejazd metrem kosztuje przejazd pociągiem. Dodatkowe informacje można znaleźć na https://athenacard.gr/komistra.dev .

Noclegi w Atenach. Gdzie spać w Atenach?

Ateny posiadają dużą bazę noclegową o zróżnicowanym standardzie. Najbardziej polecam noclegi w okolicy Akropolu i dzielnicach Plaka, Monastiraki, Psyri oraz Kolonaki. Unikałbym natomiast hoteli oraz hosteli zlokalizowanych w okolicy placów Omonia, Wiktoria oraz Syntagma. Już dziś zarezerwuj nocleg w Atenach TUTAJ..  

Jeśli podobał Ci się mój tekst o Atenach, to dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych tekstów z Grecji w tym o Meteorach, Santorini , Korfu i Zakintos..

Similar Posts

28 Comments

  1. Iwona says:

    Bardzo fajny artykuł.W zwięzły i rzeczowy sposób przedstawiłeś atrakcje Aten. W marcu wybieram się na wycieczkę i na pewno skorzystam z Twoich sugestii. Dzięki za pomoc. Pozdrowionka

  2. Magdalena Chmielowiec says:

    witam, ile czasu potrzebuje mniej wiecej do zobaczenia wyzej wymienionych atrakcji? wybieram sie w przyszly piatek i wracam w poniedzialek, czyli dwa pelne dni i piatek wieczor…. z groy dziekuje za odpowiedz

    1. Grzegorz Rybka says:

      Witam, Jeśli dobrze ułoży się plan zwiedzania, to można to wszystko zwiedzić w sami czasie. Problem może stanowić krótki dzień i inne godziny otwarcia niektórych atrakcji w sezonie zimowym.

  3. Snd says:

    Bardzo dobry, zwięzły i praktyczny przewodnik dla tych którzy w krótkim czasie chcą zobaczyć najważniejsze atrakcje w Atenach. Gratuluję Autorowi!

  4. ala says:

    .Jestem zachwycona twoim blogiem, szukałam jakiegoś, który zainspiruje mnie do decyzji wyjazdu w tym kierunku. poprzednie dwa mnie zniechęciły i już miałam lecieć do Portugalii ,aż natrafiłam na Twój.. Na Krecie byłam 5 razy i jeszcze tam nie raz pojadę. Jest przepiękna i naturalna, choć nie raz słyszałam, że zakurzona, plaże z nieładnym piaskiem, kominy, elektrownia… jeśli ktoś z takim doświadczeniem zaczął by pisać bloga o Krecie… Dziękuję jeszcze raz za bardzo ciekawe i wyczerpujące informacje. [

  5. https://podrozezkordula.blogspot.com/ says:

    Super. Dużo informacji, które mam nadzieję przydadzą się nam. Mamy w planach wyjazd samochodem za dwa tygodnie. Pozdrawiam Urszula

  6. Pola says:

    Ateny miały być moim celem tegorocznym, z okazji zaślubin. Od zawsze chciałam, żeby Grecja była miejscem mojej podróży poślubnej. Już nawet wybraliśmy wycieczkę. Niestety świat trochę kazał zwolnić i chwilowo jesteśmy uziemieni, ale Ateny z pewnością jeszcze mnie ugoszczą. Trochę cierpliwości i zaraz wrócimy na pokłady samolotu – ta myśl mnie nastraja pozytywnie i dlatego z mężem nadal planujemy wyjazd, tylko z lekkim opóźnieniem 🙂

  7. Tatromaniak says:

    Miałem w te wakacje zrobić objazdówkę po Grecji, ale jak widzę obecną sytuację związaną z wirusem to sam nie wiem czy nie zmienić całkowicie planów…

  8. Irmina says:

    Naprawdę nie wszyscy Ateńczycy wiedzą o tym jeziorze? Kurza stopa, jakbym miała takie cudo pod nosem, to co tydzień bym tam kursowała:D Zwiedzając tamtejsze rejony, na pewno wybiorę się nad Vouliagmeni:)

      1. Pancho says:

        cześć. Dzięki za super zestawienie. Jeśli chodzi o jezioro to od 8 list 2021 jest zamknięte do wiosny 2022 bo robią remont. Szkoda bo chciałem podjechać ostatniego dnia pobytu a wcześniej niestety nie sprawdziłem. Będzie gdzie podjechać następnym razem 🙂

  9. Piotr says:

    Świetny blog, konkretnie napisane i zobrazowane 🙂 O Grecji ze szczególnym zainteresowaniem czytam, bo po Bliskim Wschodzie i Afryce przerzuciłem się na tę destynację. Będę regularnie zaglądał i czytał 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *