Bolonia (Bologna) i tanie bilety lotnicze, to pierwsze skojarzenie z tym miastem dla większości osób. Dlaczego warto przylecieć do Bolonii? Stolica regionu Emilia-Romania oferuje jedyne w swoim rodzaju połączenie kultury, historii i niesamowitego jedzenia. To właśnie Bolonia jest stolicą kuchni włoskiej. Spacerując pod najdłuższymi w świecie arkadami, poczujesz, jakbyś znalazł się w labiryncie poprzeplatanym niezwykłymi pałacami, willami oraz kościołami. To prawda, że w szybkim tempie zwiedzisz Bolonię w jeden dzień, ale by wchłonąć jej klimat, potrzebujesz weekendu. Co warto zobaczyć w Bolonii? Jakie atrakcje i ciekawostki kryje siódme największe miasto Włoch? Zapraszam do lektury poniższego przewodnika.
Spis treści
- Bolonia najciekawsze atrakcje. Co warto zobaczyć w Bolonii?
- 1. Piazza Maggiore w Bolonii
- 2. Bazylika św. Petroniusza w Bolonii (Basilica di San Petronio)
- 3. Fontanna Neptuna (Fontana del Nettuno)
- 4. Biblioteka Miejska Archiginnasio (Biblioteca Comunale dell’Archiginnasio)
- 5. Opłakiwanie zmarłego Chrystusa — Niccolo dell’Arca
- 6. Mercato di Mezzo
- 7. Dwie Wieże w Bolonii (Le due Torri)
- 8. Finestrella di Via Piella
- 9. Pinacoteca Nazionale di Bologna
- 10. Bazylika św. Stefana (Basilica santuario Santo Stefano)
- 11. Ogród Margherita (Giardini Margherita)
- 12. Średniowieczne bramy w Bolonii
- 13. Arkady (portyki) w Bolonii
- 14. Sanktuarium Madonny di San Luca
- 15. MAST w Bolonii
- Czy warto jechać do Bolonii?
- Bolonia – najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć i zwiedzić. Informacje praktyczne
Bolonia najciekawsze atrakcje. Co warto zobaczyć w Bolonii?
1. Piazza Maggiore w Bolonii
Serce Bolonii bije na Piazza Maggiore. To główny plac miasta pochodzący z XIII wieku o wymiarach 115 m długości na 60 m szerokości. Powstał on w miejscu istniejących budynków jako przestrzeń do ważnych wydarzeń społecznych, kulturalnych i religijnych. Plac otaczają najważniejsze średniowieczne budowle, z których najstarszy jest Palazzo del Podestà. Po zachodniej stronie znajdziesz także pochodzący z XIV wieku Palazzo Comunale (lub d’Accursio) będący obecnie siedzibą władz miasta.
Szczególnie pięknie plac wygląda, gdy kończy się dzień, a zaczyna noc. Oświetlenie latarń oraz podświetlenie budowli sprawia, że poszczególne budynki pokazują swoje drugie oblicze. Warto wtedy usiąść w jednej z kawiarni lub restauracji i zjeść kolację na świeżym powietrzu, by chłonąć atmosferę oraz odgłosy.
2. Bazylika św. Petroniusza w Bolonii (Basilica di San Petronio)
Najciekawszym budynkiem na Piazza Maggiore jest Bazylika św. Petroniusza (Basilica di San Petronio). Jej budowę zaczęto w 1390 roku, a konsekrowano dopiero w 1954 roku. Powiedziawszy prawdę, to wciąż nie ukończono jej budowy, co widać po fasadzie. Dół stanowią marmurowe lustra, a góra to odsłonięte cegły.
O ile bazylika z zewnątrz nie jest zbyt ciekawa, to koniecznie wejdź do środka, tym bardziej że wstęp jest wolny. Bazylika św. Petroniusza to jeden w większych kościół w Europie i najważniejszy w Bolonii mogący pomieścić 28 000 osób. Mierzy 132 m długości, 66 m szerokości, a jej wysokość to 47 m. Poświęcona jest patronowi Bolonii św. Petroniuszowi, który był biskupem miasta w V wieku. Jego relikwie przechowane są w bazylice.
Gotycką budowlę zdobią wspaniałe freski oraz pełna jest dzieł sztuki najwybitniejszych twórców tamtych czasów. Wnętrze skrywa największy na świecie zegar słoneczny, w dodatku dokładny do dwóch minut. Zobaczysz w nim również najstarsze na świecie organy kościelne, zbudowane w 1470 roku i wciąż działające.
Świątynię strzeże wojsko oraz policja, gdyż w 2005 roku miała być celem zamachu terrorystycznego. Powodem jest fresk, na których ukazano proroka Mahometa jako jednego z potępionych. Więcej o bazylice przeczytasz na https://www.basilicadisanpetronio.org/.
3. Fontanna Neptuna (Fontana del Nettuno)
Podobnie jak w Gdańsku również w Bolonii jednym z symboli miasta jest Fontanna Neptuna (Fontana del Nettuno). Została zamówiona dla upiększenia Piazza del Nettuno łączącego się z Piazza Maggiore. Działo się to w okresie, gdy Bolonia była częścią Państwa Kościelnego i dzieło miało symbolizować dobre rządy papieża Piusa XII.
Fontanna została ukończona w 1566 roku i z uwagi na swoje rozmiary bolończycy mówią na nią Olbrzym. Sama postać Neptuna ma wysokość około 320 cm. Fontanna została wykonana z marmuru oraz brązu i przedstawia nagiego władcę mórz z trójzębem. Poniżej są jeszcze inne postacie, w tym syreny reprezentujące: Nil, Amazonkę, Dunaj i Ganges.
Podobno genitalia Neptuna miały być o wiele większe, ale dostojnicy kościelni nie wyrazili na to zgody. Nie spodobało się to rzeźbiarzowi flamandzkiemu — Giambologna, który postanowił postawić na swoim. Zaprojektował posąg w taki sposób, że patrząc na Neptuna od tyłu pod określonym kątem, jego kciuk wygląda jak członek we wzwodzie. Znajdziesz to miejsce przy schodach wejściowych do Biblioteki Salaborsa, a zaznaczone jest czarnym kamieniem zwanym „kamieniem wstydu”.
4. Biblioteka Miejska Archiginnasio (Biblioteca Comunale dell’Archiginnasio)
Czy wiesz, że najstarszy uniwersytet w Europie znajduje się w Bolonii? Utworzono go w 1088 roku, a pierwszym wydziałem było prawo. Od 1563 roku do 1803 główna siedziba uniwersytetu mieściła się w Pałacu dell’Archiginassio (Palazzo dell’Archiginassio). Dziś jest siedzibą jednej z najważniejszych bibliotek we Włoszech Biblioteki Miejskiej Archiginnasio (Biblioteca Comunale dell’Archiginnasio).
Kolekcja biblioteki obejmuje ponad 800 000 woluminów, w tym rzadkie księgi, rękopisy i dokumenty pochodzące z XV wieku. Najsłynniejszym skarbem biblioteki jest Teatr Anatomii, oszałamiające pomieszczenie, które w XVII wieku służyło do przeprowadzania sekcji i wykładów medycznych. Środek pokoju zajmuje marmurowy stół, a ściany wyłożono sosnową boazerią. Wnętrze zdobią rzeźby, w tym 12 znanych lekarzy, które umieszczono w niszach. Przyjrzyj się uważnie postaciom podtrzymującym baldachim. Zobaczysz, że to mężczyźni bez skóry, za to z dobrze widocznymi mięśniami. Z sufitu na to wszystko patrzy grecki bóg medycyny, czyli Apollo.
Sala Stabat Mater to drugie pomieszczenie, do którego potrzebujesz bilet wstępu. W dawnej siedzibie Uniwersytetu Bolońskiego służyła jako sala wykładowa. Obecna nazwa została nadana na pamiątkę „Stabat Mater” Gioacchino Rossiniego. 18 marca 1842 roku odbyło się tu pierwsze włoskie wykonanie tego dzieła. Stabat Mater Hall to sala reprezentacyjna i bogato zdobiona w freski. Koniecznie zajrzyj też przez małe drzwi po prawej stronie. Prowadzą one do Sali Rusconi i pięknego korytarza bibliotecznego. Nawet jeśli nie chcesz płacić za bilety wstępu, to wejdź na dziedziniec i zobacz zachwycająco udekorowane korytarze. Więcej na http://www.archiginnasio.it/.
5. Opłakiwanie zmarłego Chrystusa — Niccolo dell’Arca
Jedną z wyjątkowych atrakcji Sanktuarium Matki Boskiej Życia (Santuario di Santa Maria della Vita) jest imponująca kolekcja naturalnej wielkości rzeźb z terakoty. Znajdują się one w osobnej kaplicy za wejście, do której trzeba zapłacić. Rzeźby te zostały stworzone przez artystę Niccolò dell’Arca pod koniec XV wieku i przedstawiają Opłakiwanie zmarłego Chrystusa (Compianto sul Cristo morto). Uważane są za jedne z bardziej niezwykłych dzieł rzeźby renesansowej we Włoszech.
Rzeźby te wyróżniają się niezwykłym realizmem i intensywnością emocjonalną. Każda z postaci przedstawiona jest w stanie głębokiego żalu, z twarzami wykrzywionymi bólem i ciałami skręconymi w udręce. Poziom szczegółowości rzeźb jest zdumiewający, każda fałda tkaniny i każdy kosmyk włosów są starannie oddane w terakocie. Więcej na https://genusbononiae.it/palazzi/santa-maria-della-vita/.
6. Mercato di Mezzo
Już od czasów starożytnych na Mercato di Mezzo kwitł handel. To właśnie tu po zjednoczeniu Włoch powstał pierwszy w Bolonii zadaszony targ. Obecnie mieści się on w pięknym XIX-wiecznym budynku, pierwotnie służącym jako teatr. Został on przekształcony w tętniący życiem rynek, który jest wypełniony sprzedawcami oferującymi wszystko, od świeżych produktów i mięs po rzemieślnicze sery oraz czekolady.
Jedną z największych atrakcji Mercato di Mezzo jest szeroki wybór ulicznego jedzenia. Są tu dziesiątki stoisk sprzedających wszystko, od pikantnych chlebków piadina po słodkie żelki i ciastka. Znajdziesz tu i spróbujesz wiele tradycyjnych potraw bolońskich, w tym mortadelę, tagliatelle al ragù i tortellini in brodo.
Mercato di Mezzo to nie tylko jedzenie. Jest tu również kilku sprzedawców wina, piwa rzemieślniczego i innych napojów, a także stoiska z ręcznie robioną ceramiką, biżuterią i innymi lokalnymi wyrobami. Dzięki żywej atmosferze i przyjaznym sprzedawcom Mercato di Mezzo jest idealnym miejscem, aby nasiąknąć lokalną kulturą i poznać niektórych z przyjaznych mieszkańców Bolonii. Innym ciekawym targiem jest Mercato delle Erbe.
7. Dwie Wieże w Bolonii (Le due Torri)
Dwie Wieże w Bolonii to symbole miasta i obowiązkowy punkt zwiedzania. Wyższa z nich nazywa się Asinelli, natomiast mniejsza, za to bardziej pochylona, Garisenda. Wieże powstały w latach 1109-1119. Nazwy pochodzą od nazwisk rodzin, które je zbudowały.
Budowle stanowiły część sieci wież wykorzystywanych do celów obronnych. Obecnie w Bolonii pozostało około 20 wież, a w okresie XII-XIII wiek było ich prawdopodobnie około 180. Należały do najbogatszych rodzin i stanowiły symbole statusu. Im ktoś byś bardziej bogaty i lepiej sytuowany, tym jego wieża była wyższa oraz ładniej udekorowana.
Wyższa z dwóch wież ma 97 metrów wysokości, co czyni ją jedną z najwyższych wież we Włoszech. Wykonana jest z cegły, z kamienną podstawą i drewnianymi balkonami. Pierwotnie służyła jako wieża strażnicza, ale później została wykorzystana jako więzienie i schronienie dla arystokratów w czasach wojny. Krótsza wieża ma 48 metrów wysokości i jest również wykonana z cegły, z lekkim nachyleniem, które czyni ją popularnym obiektem dla fotografów.
Dwie Wieże w Bolonii to nie tylko ważne zabytki, ale także możliwość zobaczenia unikalnej perspektywy na miasto. Wspinaczka na szczyt Torre degli Asinelli zapewni ci panoramiczne widoki na Bolonię oraz okoliczne wzgórza. Szczególnie w weekendy najlepiej zarezerwuj bilet wstępu wcześniej poprzez stronę https://www.bolognawelcome.com. Później czeka cię pokonanie około 500 schodów. Osoby poniżej 18 roku życia mogą wejść na wieżę tylko z osobą dorosłą. Zwierzęta nie mają wstępu na wieżę.
8. Finestrella di Via Piella
„Mała Wenecja” w Bolonii, tak niektórzy mówią na widok z niepozornego okienka przy Via Piella. Jak wiele miast w Europie Bolonia była poprzedzielana kanałami, aż do lat 50. i 60. XX wieku. Postanowiono wtedy pokryć je asfaltem, a powstałą przestrzeń wykorzystać pod drogi oraz budowle. Jednym z niewielu miejsc w mieście, gdzie zobaczysz pozostałości kanałów, jest niewielkie okienko przy Via Piella (Finestrella di Via Piella). Ujrzysz z niego kanał Moline będący kontynuacją kanału Reno. Czy widok przypomina Wenecję? Koniecznie to sprawdź.
9. Pinacoteca Nazionale di Bologna
Jeżeli sztuka powoduje, że twoje serce szybciej bije, to koniecznie odwiedź Pinacoteca Nazionale di Bologna. Galeria sztuki została założona w 1796 roku i mieści się w pięknym zabytkowym budynku Palazzo della Arti e dei Notai. Obecnie jest to jedno z ważniejszych muzeów sztuki we Włoszech. Obszerna kolekcja obejmuje całą gamę historii sztuki włoskiej, od średniowiecza do XIX wieku. W muzeum znajdziesz obrazy takich artystów jak Rafael, Tycjan i Guido Reni, a także rzeźby, ceramikę oraz inne artefakty. Więcej informacji na https://www.pinacotecabologna.beniculturali.it.
10. Bazylika św. Stefana (Basilica santuario Santo Stefano)
Najciekawszym zabytkiem romańskim w Bolonii jest bazylika św. Stefana (Basilica santuario Santo Stefano). Historia jej sięga około 100 roku n.e., gdy w miejscu naturalnego źródła, wzniesiono pogańską świątynię poświęconą Izydzie — dziś to Bazylika Grobu Pańskiego. Bazylika Santo Stefano to w rzeczywistości kompleks budynków sakralnych zwany „Siedem Kościołów”. Najstarszy z nich pochodzi z V wieku, kiedy to biskup Bolonii, San Petronio, zbudował na tym miejscu mały kościół. Poświęcony był świętym Witalisowi oraz Agricoli, których groby podobno odkryto w pobliżu. Sarkofagi męczenników przechowywane są w kościele.
Na przestrzeni wieków, kościół rozrastał się i zyskiwał na znaczeniu, stając się popularnym miejscem pielgrzymkowym dla chrześcijan z całej Europy. Dodano również kolejne kościoły oraz kaplice i dziś kompleks składa się z siedmiu kościołów, a także muzeum i klasztoru. Każdy z kościołów ma swój własny, niepowtarzalny charakter i historię. Przykładowo Kościół Krucyfiksu, znany również jako Kościół Grobu Pańskiego, jest repliką kościoła o tej samej nazwie w Jerozolimie. Został zbudowany w XIII wieku i posiada piękne freski oraz rzeźby. Więcej na https://www.santostefanobologna.it/.
11. Ogród Margherita (Giardini Margherita)
Jeśli poczujesz, że przytłacza cię asfalt, beton, budowle i brak zieleni, to koniecznie idź do ogrodu Margherita (Giardini Margherita). Od centrum miasta dzieli go tylko krótki spacer, a odetchniesz w nim i odpoczniesz. Park utworzono pod koniec XIX wieku i ma powierzchnię 26 hektarów. Nazwa została nadana cześć Margherity z Savoy, żony króla Włoch Umberto I.
Jednym z bardziej charakterystycznych elementów Giardini Margherita jest małe jeziorko z niewielkim mostkiem, fontannami i sztuczną wyspą. W jego wodach zobaczysz żółwie wodne czerwono i żółto lice. Park jest bogaty w wiele gatunków roślin. Znajdziesz w nim także kilka placów zabaw, ławeczki, ścieżki do chodzenia oraz biegania. Sporo osób uwielbia tamtejsze lody.
12. Średniowieczne bramy w Bolonii
Bolonia była kiedyś miastem otoczonym murami, a jej bramy odgrywały ważną rolę w jego obronie. Pierwotnie istniało dwanaście bram, ale do dziś zachowała się tylko garstka z nich. Średniowieczne bramy Bolonii są świadectwem długiej i bogatej przeszłości miasta. Bramy są czymś więcej niż tylko historycznymi artefaktami, są one również w swoim rodzaju dziełami sztuki. Wiele z nich posiada misterne kamienne rzeźby i imponującą architekturę, która z pewnością zrobi wrażenie nawet na najbardziej zmęczonym podróżniku. Szczególnie warto zobaczyć: Porta Saragozza, Porta San Felice, Porta Galliera i Porta Mascarella.
13. Arkady (portyki) w Bolonii
Arkady lub „portici”, jak nazywa się je po włosku, to zadaszone przejścia, które ciągną się wzdłuż wielu ulic Bolonii. W sumie ich łączna długość wynosi 53 km, z czego w samym centrum jest 38 km. Arkady służą zarówno celom praktycznym, jak i estetycznym, zapewniając cień i schronienie przed żywiołami, a jednocześnie dodając miastu niepowtarzalnego uroku oraz piękna. Bolońskie arkady są również domem dla wielu sklepów, kawiarni oraz wielu innych firm.
Arkady zaczęły powstawać w średniowieczu jako swoista samowolka budowlana, by zająć jak najwięcej przestrzeni przed domostwami. Duży napływ ludności w XIII wieku spowodował jednak, że władze miasta wprost nakazały budować domy i kamienice z portykami. Tam, gdzie ich nie było, należało je dobudować. Był jednak jeden warunek. Pod zadaszeniem musiał bez problemu przejechać człowiek na koniu.
W Bolonii znajduje się najdłuższy portyk na świecie. Portico di San Luca to 3,8-kilometrowy kryty pasaż, który rozciąga się od centrum miasta do położonego na wzgórzu Sanktuarium Madonny di San Luca. Został on zbudowany w XVII wieku i składa się z 666 łuków. Zdobią go piękne freski, rzeźby i inne dzieła sztuki. Łuki tworzą hipnotyzujące poczucie rytmu, a zmieniające się światło i cienie podczas spaceru pod nimi tylko dodają piękna temu doświadczeniu. Pamiętaj tylko, by zabrać ze sobą wodę. Od 2021 roku portyki w Bolonii znajdują się na światowej liście dziedzictwa UNESCO.
14. Sanktuarium Madonny di San Luca
Portyk San Luka z góry wygląda jak wijący się wąż i kończy się u podnóża prezbiterium Sanktuarium Madonny di San Luca. Podobno ma to symbolizować diabła, którego depcze Maryja. Sanktuarium zostało zbudowane w XVIII wieku, ale pierwsza kaplica pochodziła z XII wieku. Bazylika poświęcona jest Maryi Dziewicy i mieści czczoną ikonę Madonny z Dzieciątkiem, przez wielu uważaną za posiadającą cudowną moc.
Sanktuarium Madonna di San Luca to jedno z bardziej czczonych miejsc religijnych we Włoszech. Ta oszałamiająca bazylika znajduje się na szczycie wzgórza i jest ważnym miejscem pielgrzymkowym dla katolików z całego świata.
Gdy dotrzesz do sanktuarium, przywita cię wspaniała fasada z dwiema dzwonnicami i misterną barokową architekturą. Wnętrze sanktuarium zdobią przepiękne freski i dzieła sztuki, w tym wyjątkowy XIV-wieczny drewniany krucyfiks. Centralnym punktem sanktuarium jest ikona Madonny z Dzieciątkiem, która umieszczona jest w ozdobnej, złoto-srebrnej ramie.
Wstęp do bazyliki jest bezpłatny. Płaci się za wejście do niewielkiego muzeum oraz na punkt widokowy na dachu. Niestety miasto z niego jest słabo widoczne, a widać głównie wzgórza. Więcej o sanktuarium przeczytasz na https://www.santuariodisanluca.it/.
15. MAST w Bolonii
Bolonia to nie tylko zabytkowe budowle, ale także dom wielu muzeów sztuki nowoczesnej i współczesnej. Szczególnie polecam MAST (Manifattura di Arti, Sperimentazione e Tecnologia), będący innowacyjną przestrzenią poświęconą skrzyżowaniu sztuki, nauki i technologii. Nawet budynek MAST sam w sobie jest dziełem sztuki powstałym z przekształcenia starej fabryki makaronu.
Stała kolekcja muzeum zawiera prace najważniejszych współczesnych artystów, takich jak Jeff Wall, Wolfgang Tillmans i Cindy Sherman. Oprócz stałej kolekcji MAST organizuje w ciągu roku szereg wystaw czasowych. Wystawy te prezentują prace zarówno początkujących artystów, jak i uznanych postaci świata sztuki.
MAST jest obowiązkowym punktem zwiedzania dla każdego, kto interesuje się sztuką współczesną. Kolekcja muzeum jest zarówno imponująca, jak i skłania do refleksji, a wystawy oferują wgląd w niektóre z najbardziej palących kwestii, z jakimi boryka się dzisiejsze społeczeństwo. Wstęp do muzeum jest bezpłatny, tak samo jak parking, a także kawa i herbata. Więcej na https://www.mast.org.
Czy warto jechać do Bolonii?
Szukasz ekscytującego i tętniącego życiem miasta do odwiedzenia we Włoszech? Nie szukaj dalej, to właśnie Bolonia! Jest kilka powodów, dla których to piękne miasto powinno znaleźć się na twojej podróżniczej liście.
Bolonia jest domem dla wielu fascynujących zabytków, muzeów i galerii sztuki. Przyjedź i poznaj bogatą historię miasta oraz zanurz się we włoskiej kulturze. Zachwyć się pięknem zabytkowych budynków oraz pysznym jedzeniem. Spróbuj tradycyjnych i jednych z najlepszych potraw we Włoszech. Jeśli ci tego mało, to wiedz, że Bolonia to idealna baza wypadowa do zwiedzania innych pobliskich miast, takich jak Florencja, Mediolan i Wenecja.
Bolonia – najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć i zwiedzić. Informacje praktyczne
Bolonia mapa z zaznaczonymi najciekawszymi atrakcjami. Plan miasta Bolonia
Jak dolecieć do Bolonii?
Z Polski do Bolonii dolecisz bezpośrednio z kilku miast. Ceny biletów zależą od daty wylotu, przewoźnika oraz okresu, na jaki został dokonany zakup. Nieraz można je kupić już za około 100 zł. W szukaniu biletów lotniczych do Bolonii w najlepszych cenach pomoże ci TA STRONA.
Jak dojechać z lotniska w Bolonii do centrum?
Lotnisko w Bolonii, czyli Guglielmo Marconi Airport, znajduje się około 6 kilometrów na północny zachód od centrum miasta. Istnieją różne opcje transportu publicznego oraz prywatnego, które umożliwiają ci szybki i wygodny przejazd z lotniska do centrum Bolonii.
Najtańszą opcją jest przejazd autobusem miejskim, ale wpierw musisz przejść ponad kilometr na przystanek Birra. Kursują z niego autobusy numer 81 oraz 91 lokalnego przewoźnika TPER. Bilet kupisz w kioskach oznaczonych literką T lub w aplikacji ROGER. Bilet kupiony u kierowcy kosztuje ciut więcej.
Droższą wersją jest przejazd autobusem lotniskowym linii 944, również obsługiwanym przez TPER. Nie dojeżdża on jednak do samego centrum, tylko do szpitala Ospedale Maggiore. Bilet kupisz w automacie na lotnisku i jest ważny przez 75 minut od skasowania. Upoważnia też do przesiadek do innych autobusów.
Najszybciej z lotniska do centrum dojedziesz pociągiem Marconi Express. Przejazd z lotniska na dworzec główny trwa tylko siedem minut, a stacja pociągu znajduje się na pierwszym piętrze terminala. Kupując bilet w dwie strony, zapłacisz mniej.
Aktualne ceny biletów i godziny odjazdów znajdziesz na https://www.tper.it/ oraz https://www.marconiexpress.it/.
Gdzie zjeść w Bolonii?
Bolonia jest miastem, które słynie z doskonałej kuchni włoskiej, dlatego też w tym mieście nie brakuje wspaniałych restauracji, kawiarni i barów, w których spróbujesz autentycznych włoskich potraw. Na powyższej mapie zaznaczyłem kilka miejsc budżetowych, z których szczególnie polecam Osteria del Sole. To jedno z najstarszych miejsc w Bolonii, oferujące tradycyjne włoskie przekąski i wina. Siada się przy stołach z innych ludźmi i to idealne miejsce, by poczuć autentyczną atmosferę miasta.
Bolonia noclegi
Bolonia oferuje wiele opcji zakwaterowania dla turystów, z których sporo znajduje się w pobliżu głównych atrakcji turystycznych miasta. Najbardziej ekskluzywnym i chyba najdroższych hotelem położonym w centrum Bolonii jest Grand Hotel Majestic gia’ Baglioni. Tańszymi opcjami są hotele: Al Cappello Rosso, Hotel Metropolitan i Starhotels Excelsior. Więcej wyjątkowych miejsc noclegowych w Bolonii znajdziesz TUTAJ.
Jeśli podobał Ci się mój artykuł o Bolonii, to dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów z Włoch, w tym o Neapolu, Katanii, Ferracie, Materze i Bergamo oraz na https://podrozebezosci.pl.
Używasz Pinteresta? Mam dla Ciebie zdjęcie do pina z Bolonii.