mui ne atrakcje co warto zobaczyc wietnam czy warto jechac przewodnik w jeden dzien zwiedzanie plaza wydmy ciekawe miejsca phan thiet viet nam
mui ne atrakcje co warto zobaczyc wietnam czy warto jechac przewodnik w jeden dzien zwiedzanie plaza wydmy ciekawe miejsca phan thiet viet nam

Mui Ne – atrakcje, które warto zobaczyć. Wietnam. Przewodnik

1
8 minutes, 2 seconds Read

Mui Ne (wiet. Mũi Né) to oaza spokoju i miejscowość, do której podążają osoby zmęczone gwarem Sajgonu (przeczytaj również – 10 atrakcji, które warto zobaczyć w Sajgonie). Pomimo że dawna wioska rybacka stanowi obecnie jedną z dzielnic miasta Phan Thiet (wiet. Phan Thiết), nie ma tu wieżowców, a życie toczy się leniwym rytmem. Po co ludzie przyjeżdżają do Mui Ne? Głównie, by odpocząć po trudach zwiedzania lub naładować baterie przed dalszą podróżą po Wietnamie. Tak było i ze mną. Na wyspie Phu Quoc miało padać, więc szukałem alternatywnego miejsca z pięknymi plażami i ciepłym morzem. Pod uwagę brałem dwie miejscowości: Nha Trang oraz właśnie Mui Ne. Dlaczego uznałem, że Mui Ne jest ciekawsze niż Nha Trang? Na podstawie rozmów z Wietnamczykami. Twierdzili oni, że Nha Trang przypomina Da Nang, duże miasto z piękną plażą, promenadą, wieżowcami i tłumem ludzi, tutaj miało być inaczej. Spodziewałem się ładnej plaży i błękitnego morza, a okazało się, że jest tu dodatkowo kilka atrakcji, które warto zobaczyć. Dlaczego należy przyjechać do Mui Ne chociaż na jeden dzień i co mi się w nim nie podobało? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Co warto zobaczyć w Mui Ne? Najciekawsze atrakcje. Wietnam. Przewodnik

Plaże w Mui Ne

Fantastycznie ciepłe Morze Południowochińskie oraz 12-kilometrowa piaszczysta plaża, czyż nie brzmi to wspaniale? Plaża w Mui Ne to pierwsze miejsce, do którego kierują się przyjeżdżający. Turkusowa woda oraz drobny jasny piasek są atutami tego miejsca. Spacerując wzdłuż plaży, można jednak poczuć rozczarowanie. Część plaż została wybetonowana, a najczystsze plaże znajdują się przy hotelach wyższej klasy. Może dlatego mało na nich ludzi, gdyż większość siedzi nad basenami ukrytymi wśród tropikalnej roślinności.

Gdy jednak znajdzie się kawałek wymarzonego piasku, to choć na chwilę można się poczuć jak w raju. Jedynymi osobami, które mogą zakłócić spokój, są kobiety sprzedające egzotyczne owoce. Nie są jednak nachalne, za to ich widok przypomina, że jest się w Wietnamie.

Z uwagi na wiejący tu wiatr, plaża w Mui Ne uważana jest za mekkę sportów wodnych, szczególnie kitesurfingu i windsurfingu. Podobno to najlepsze miejsce w Wietnamie na naukę oraz uprawianie tych sportów.

mui ne plaze plaza atrakcje co warto zobaczyc wietnam phan thiet viet nam mui ne plaze plaza atrakcje co warto zobaczyc wietnam phan thiet viet nam

mui ne plaze plaza atrakcje co warto zobaczyc wietnam phan thiet viet nam

Bajkowy Strumyk (ang. Fairy Stream, wiet. Suối Tiên)

Bajkowy Strumyk (Fairy Stream, Suối Tiên) to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie można zobaczyć w Wietnamie. Wygląda jak krajobraz ze snów. Strumyk płynie kanionem przez wydmy, wśród kolorowych formacji wapiennych oraz bujnej zieleni. Całość uzupełnia śpiew ptaków oraz intensywne zapachy kwiatowe rozchodzące się w powietrzu.

Początek niestety nie jest równie ciekawy. To kilka straganów stojących w płytkiej wodzie oraz nieumiejętnie przysypane śmieci. Pierwsze złe wrażenie szybko jednak zostaje w tyle, gdy podąża się w stronę niedużego wodospadu.

mui ne fairy stream suoi tien atrakcje co warto zobaczyc wietnam phan thiet viet nam mui ne fairy stream suoi tien atrakcje co warto zobaczyc wietnam phan thiet viet nam mui ne fairy stream suoi tien atrakcje co warto zobaczyc wietnam phan thiet viet nam

Wioska rybacka (Fishing village) w Mui Ne

Nim turystyka wkroczyła do Mui Ne, głównymi źródłami przychodów było rybołówstwo oraz produkcja sosu rybnego, bez którego trudno sobie wyobrazić kuchnię wietnamską. Równie ciężko wyobrazić sobie pobyt w Mui Ne bez zobaczenia wioski rybackiej (Fishing village) ulokowanej na północnym krańcu zatoki. Niezliczona ilość kolorowych okrągłych łódek kołyszących się na falach to malowniczy widok. Gdyby jednak ktoś podszedł bliżej, to odkryje, że to miejsce jest pełne śmieci i lepiej było je oglądać z góry.

mui ne wioska rybacka fishing village atrakcje co warto zobaczyc wietnam phan thiet viet nammui ne wioska rybacka fishing village atrakcje co warto zobaczyc wietnam phan thiet viet nammui ne wioska rybacka fishing village atrakcje co warto zobaczyc wietnam phan thiet viet nam

Białe Wydmy (White Sand Dunes)

Białe Wydmy (White Sand Dunes) oddalone są od Mui Ne o ok. 26 km i aby je zobaczyć, należy wypożyczyć skuter lub wykupić kilkugodzinną wycieczkę. Przyjeżdżając na niewielki parking, można usłyszeć od czekających Wietnamczyków, że na wydmy mogą podwieźć quadem, gdyż są daleko. Cena przejazdu najczęściej jednak jest wyższa niż cena kupionej wycieczki. Najlepiej nie przejmować się zawiedzionymi spojrzeniami, tylko samemu ruszyć w stronę wydm. Kierunek wędrówki wskażą wyraźne ślady quadów. Po około dwóch minutach marszu wchodzi się na otwartą przestrzeń, skąd można je zobaczyć.

Wspinaczkę uprzyjemniają bardzo jasny piasek przypominający ten z najpiękniejszych plaż, pojedyncza roślinność oraz piękne widoki. Wędrówka na wydmę, na którą dowożą osoby, zajmuje z 15 minut. Tam ponownie istnieje możliwość podniesienia poziomu adrenaliny i zjechania z wydmy na quadzie. Ceny jak na Wietnam są jednak bardzo wysokie. Najlepiej znaleźć sobie własną wydmę z dala od smrodu spalin i hałasu, gdzie w spokoju można podziwiać pustynny krajobraz oraz jezioro z kwiatami lotosu u podnóża.

mui ne biale wydmy white sand dunes atrakcje co warto zobaczyc wietnam phan thiet viet nam

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję. Postaw mi kawę na buycoffee.to
mui ne biale wydmy white sand dunes atrakcje co warto zobaczyc wietnam phan thiet viet nam mui ne biale wydmy white sand dunes atrakcje co warto zobaczyc wietnam phan thiet viet nam

Czerwone Wydmy (Red Sand Dunes)

Czerwone Wydmy (Red Sand Dunes) położone są kilka kilometrów od centrum Mui Ne, dlatego dotrzesz tu na piechotę. Do każdej przybywającej osoby podchodzą kobiety lub dzieci i proponują plastikową matę do zjazdu z wydmy, można jednak ją sobie darować. Dlaczego w takim razie warto zobaczyć Czerwone Wydmy? Gdyż Mui Ne to jedno z najlepszych miejsc w Wietnamie dla osób uwielbiających obserwować wschody i zachody słońca. Najpiękniejszy wschód słońca można zobaczyć na Białych Wydmach, a z najpiękniejszego zachodu słońca słyną właśnie Czerwone Wydmy. Czyż może być doskonalsze miejsce na zakończenie odkrywania atrakcji Mui Ne?

mui ne czerwone wydmy red sand dunes atrakcje co warto zobaczyc wietnam phan thiet viet nam mui ne czerwone wydmy red sand dunes atrakcje co warto zobaczyc wietnam phan thiet viet nam mui ne czerwone wydmy red sand dunes atrakcje co warto zobaczyc wietnam phan thiet viet nam

Czy warto przyjechać i zobaczyć Mui Ne?

Pewnie po tym, co przeczytałeś, zastanawiasz się pewnie, czy warto przyjechać do Mui Ne? Według mnie tak. Przyznam, że po plaży oczekiwałem więcej, a śmieci to coraz większy problem nie tylko Mui Ne, ale także Sa Pa czy zatoki Ha Long. Najbardziej podobał mi się Bajkowy Strumyk (Fairy Stream), a zaraz po nich wydmy i to dla nich warto przyjechać. Spędziłem tam jeden dzień przed dalszą podróżą do Da Lat i jeśli podobnie jak ja, wolisz zwiedzać niż plażować, to tyle wystarczy, aby zobaczyć tutejsze atrakcje.

Mui Ne (Wietnam) – informacje praktyczne, atrakcje, ciekawe miejsca, ceny

Mapa Mui Ne (Wietnam) – atrakcje oraz miejsca, które warto zobaczyć

Jak dojechać do Mui Ne?

Mui Ne położone jest na południu Wietnamu i aby tu przyjechać, wpierw należy przylecieć do Ho Chi Minh lub Da Lat. Z Ho Chi Minh najwygodniej dojechać autobusem tzw. sleepingbusem. Przejazd trwa około 5 godzin, a kierowca zatrzymuje się na przystanku opodal naszego hotelu. Bez problem można takim samym autobusem dojechać z Hoi An czy Da Nang. Przejazd autobusem z Da Lat trwa ok. 4 godzin.

Zwiedzanie Mui Ne na własną rękę

W Mui Ne jak i w całym Wietnamie najpopularniejszym środkiem transportu jest skuter. Ruch jest nieduży, więc najprościej go wypożyczyć i w taki sposób odrywać okoliczne atrakcje oraz plaże. Najdalej położone są Białe Wydmy i tam należy szczególnie uważać na policję, głównie zatrzymującą turystów.

Od kilku lat można przeczytać relacje osób, które w tamtej okolicy zostały zatrzymane i którym chciano wystawić mandat w wysokości 100 USD lub 1 000 000 dongów wietnamskich. Trzy najpopularniejsze powody wystawienia mandatu: brak międzynarodowego prawa jazdy, brak kasku i przekroczenie dozwolonej prędkości. Zazwyczaj zatrzymanie kończy się wręczeniem łapówki. Walutą Wietnamu jest dong wietnamski (VND). Przelicznik: 1 USD = 23 200 VND, 1 PLN = ok. 6 200 VND (styczeń 2019).

Jeśli nie zależy Ci na zobaczeniu Białych Wydm, to do innych atrakcji można dojechać autobusem linii 01. Bilet kosztuje 16 000 VND.

Jak wygląda wycieczka z Mui Ne?

Alternatywą dla wypożyczenia skutera jest wykupienie wycieczki jeepami. Do wyboru jest poranna wycieczka, która zaczyna się od wschodu słońca na Białych Wydmach, lub wycieczka popołudniowa kończąca się zachodem słońca na Czerwonych Wydmach. Wybrałem tę drugą opcję. Kolejność zwiedzania w porannej wycieczce wygląda następująco: Białe Wydmy, Czerwone Wydmy, Wioska Rybacka, Fairy Stream. W przypadku popołudniowej zwiedzanie zaczyna się od Fairy Stream, następnie Wioska Rybacka i Białe oraz Czerwone Wydmy. Wycieczka trwa ok. 4 godzin i po negocjacjach można ją kupić za kilka dolarów.

Uwaga: coraz częściej pojawiają się przy atrakcjach naciągacze każący sobie płacić za wstępy. Aby mieć święty spokój, kupując wycieczkę, należy się spytać, czy wstępy są w cenie, a gdy to zostanie potwierdzone, niech ta informacja zostanie dopisana na dowodzie kupna wycieczki.

Kiedy jechać do Mui Ne? Pogoda

Mui Ne leży w strefie klimatu tropikalnego, ze średnią temperaturą 26,4 °C. W okresie od maja do października trwa pora deszczowa, natomiast szczyt sezonu oraz pora sucha przypada na miesiące od listopada do kwietnia.

Hotele w Mui Ne

W Mui Ne bez problemu można znaleźć tanie noclegi, jak i ekskluzywne hotele. Jeśli podróżujesz budżetowo, to mogę polecić Gia An Hung Guest House. Miła atmosfera, świetny basen, czysto, brak łóżek piętrowych, prywatne pokoje, a dodatkowo od 18:00 do 19:00 darmowe piwo. Już dziś zarezerwuj nocleg w Moi Ne.Booking.com

Similar Posts

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *