Gdynia nazywana jest miastem powstałym z morza i marzeń. Jeszcze 100 lat temu znajdowała się tu niewielka wieś rybacka, a dziś to znany kurort i największe niewojewódzkie miasto. Ten nowoczesny ośrodek konkuruje o względy turystów z Sopotem i Gdańskiem, z którymi tworzy Trójmiasto. Przyjeżdżając na weekend lub wakacje, zaobserwujesz zmiany, jakie dokonywane są w Gdyni. Co roku powstają nowe atrakcje dla dorosłych oraz dla dzieci, a modernistyczne zabytki odzyskują dawny blask. Gdynia to również wydarzenia kulturalne znane w Polsce oraz na świecie. Podczas Open’er Festival posłuchasz największych artystów światowej muzyki, a w czasie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zobaczysz gwiazdy polskiego kina. Wydarzeń kulturalnych oraz atrakcji jest więcej. Które z nich warto zobaczyć i zwiedzić? Co robić, gdy w Gdyni pada deszcz lub znudzi się wylegiwanie na plaży? Oto kilka podpowiedzi.
Spis treści
Gdynia najciekawsze atrakcje. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Gdyni?
1. Skwer Kościuszki i Molo Południowe w Gdyni
Najbardziej znanym miejscem w Gdyni bez wątpienia jest Skwer Kościuszki. Większość turystów nie wyobraża sobie wizyty w mieście bez przechadzki nadmorskim deptakiem pełnym restauracji, kafejek i straganów. Na Skwerze oraz jego przedłużeniu – Molu Południowym – można miło spędzić czas, po prostu spacerując lub siedząc, sporo tu jednak atrakcji, które dodatkowo mogą uatrakcyjnić pobyt. Wizyta na statkach muzeach, czy w Akwarium Morskim to te najbardziej znane. Warto również wybrać się w godzinny rejs po porcie wewnętrznym. W czasie jego mamy możliwość zobaczenia stoczni remontowej i marynarki wojennej oraz różnych rodzajów statków. O tym, co właśnie mijamy, ciekawie opowiada przewodnik, dodając również sporo informacji odnośnie portu, jego historii oraz tego, co aktualnie się w nim dzieje.
2. Statek-muzeum „Dar Pomorza”
Chyba co najmniej raz w życiu każdy z nas marzył o tym, by zaciągnąć się na okręt i jako członek załogi odkrywać nieznane lądy. Tęsknota za marzeniem i chęcią przygody wraca, gdy wchodzi się na pokład Daru Pomorza. Wybudowany w 1909 roku trzymasztowy żaglowiec szkolny dopiero od 1929 roku należy do Polski. Od tego momentu przepłynął pół miliona mil morskich, co można porównać do 25 rejsów dookoła Ziemi. W tym też czasie wyszkolił ponad 13 tys. studentów.
W 1983 roku otwarto w nim muzeum, które jest jednym z symboli Gdyni. Przechadzając się po pokładzie oraz poszczególnych kajutach i maszynowni, poznaje się fascynującą historię żaglowca oraz ludzi, którzy spędzili na morzu kawał życia. Okręt jest piękny z zewnątrz, ale dopiero wchodząc na pokład, można poczuć jego duszę. Informacje o biletach i godzinach otwarcia znajdziesz na https://www.nmm.pl/dar-pomorza
3. Okręt-muzeum ORP „Błyskawica”
Tuż obok Daru Pomorza przycumowana jest legenda polskiej Marynarki Wojennej – ORP Błyskawica. To fantastyczny okręt o niesamowitej historii. ORP Błyskawica jest najstarszym na świecie unoszącym się na wodzie niszczycielem oraz jedynym bojowym okrętem alianckim, który aktywnie uczestniczył w działaniach przez cały okres II wojny światowej.
W 1976 roku okręt przekształcono w muzeum. Dziś wędrując po jego pokładach, można poznać historię Błyskawicy oraz jemu podobnych. Choć minęło wiele lat od czasu ostatniego rejsu, w maszynowni wciąż czuć zapach mazutu. Zarówno okręt, jak i eksponaty są bardzo dobrze zachowane. Odnosi się nawet wrażenie, że w każdej chwili może podnieść kotwicę i bronić naszego wybrzeża. Aktualne godziny zwiedzania oraz informacje o biletach znajdziesz na https://muzeummw.pl.
4. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Dobrym uzupełnieniem wizyty na ORP Błyskawica jest zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej, którego nowy budynek trudno przeoczyć na pobliskim Bulwarze Nadmorskim. W muzeum poznaje się historię oręża polskiego na morzu oraz bogaty zbiór broni z czasów II wojny światowej i okresu powojennego.
Szczególnie część zewnętrzna ekspozycji jest bardzo bogata i zainteresuje nie tylko pasjonatów, ale całe rodziny. Wśród eksponatów jest sprzęt bojowy, będący w użyciu od XVII wieku po czasy współczesne. Można tu zobaczyć torpedy, miny wodne, działka przeciwlotnicze, kolekcje statków oraz samoloty i śmigłowce lotnictwa Marynarki Wojennej. Aktualne informacje sprawdzisz na https://muzeummw.pl.
5. Kamienna Góra
Kamienna Góra to usytuowane w centrum Gdyni wzgórze, z którego roztacza się malowniczy widok na port oraz Skwer Kościuszki. Piękna panorama nie jest jedyną atrakcją tego miejsca. Na szczyt wzgórza można dojść schodami lub wjechać wygodnie darmową 8-osobową kolejką. Cieszy się ona dużą popularnością wśród dzieci oraz osób starszych. Stanowi również szybki sposób, by uciec od zgiełku miasta do spokojnego parku.
6. Plaża w Gdyni
Gdynia, podobnie jak Sopot i Gdańsk, ma wiele kilometrów piaszczystych plaż. A którą plażę szczególnie można polecić? Wiele osób uważa, że najlepsza gdyńska plaża znajduje się niedaleko Skweru Kościuszki, tuż za mariną. Nie należy ona może do największych, ale to nadaje jej kameralny urok.
Szeroka, czysta, piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do morza oraz cieplejszą wodą niż w innych trójmiejskich kąpieliskach przyciąga sporo osób, lecz każdy znajdzie miejsce dla siebie. Plaża jest strzeżona, znajduje się na niej ogromny plac zabaw na piasku dla dzieci, boiska do siatkówki plażowej oraz zaplecze sanitarne (prysznic, przebieralnie, W.C.). Odbywa się na niej również sporo imprez, dlatego to dobre miejsce dla rodzin, jak i osób szukających rozrywki.
W pobliżu plaży usytuowanych jest sporo restauracyjek i gdyńskich atrakcji. Można także wyruszyć na spacer Bulwarem Nadmorskim w stronę Orłowa.
7. Muzeum Emigracji w Gdyni
Muzeum Emigracji w Gdyni to jedno z najciekawszych muzeów w Polsce. We wciągający sposób opowiada o historii polskich emigrantów. Pełna jest ona emocji i wzruszeń, potęgowanych przez nowoczesną multimedialną oprawę. Muzeum, jako pierwsze na terenie Polski, gromadzi i prezentuje zbiory dotyczące polskiej emigracji, a także osiągnięć naszych rodaków za granicą.
Relację z wizyty oraz więcej zdjęć można znaleźć w osobnym wpisie: Muzeum Emigracji w Gdyni. Historia migracji Polaków. Adres oraz informacje o biletach i godzinach otwarcia znajdziesz pod koniec wpisu o muzeum.
8. Molo w Orłowie
Osoby szukające spokoju powinny udać się do graniczącej z Sopotem gdyńskiej dzielnicy Orłowo. Jedną z jej atrakcji jest piękne drewniane molo, którego historia sięga I wojny światowej. W ramach konkurowania z Sopotem drewniany pomost zaczęto rozbudowywać, by w latach 30. XX wieku molo osiągnęło długość 430 m. Niestety, większość mola uległa zniszczeniu podczas sztormu w 1949 roku. Po tym wydarzeniu zdecydowano, że będzie miało długość 180 m.
W przeciwieństwie do słynniejszego sopockiego mola, tutaj nie trzeba płacić za wstęp, odwiedza je mniej ludzi i bez problemu można znaleźć ławeczkę, by odpocząć. Z mola rozpościera się piękny widok na morze, plaże, promenadę oraz kilka nabrzeżnych budowli, gdzie przykładowo można zjeść świeżą wędzoną rybę. Widać również Gdańsk, Półwysep Helski, a przede wszystkim Klif Orłowski.
9. Klif Orłowski i Kępa Redłowska
Miejscem, które każdy turysta odwiedzający Gdynię powinien zobaczyć, jest Klif Orłowski. Stanowi on stromy brzeg morski Kępy Redłowskiej i rozciąga na długość 650 m. Szczególnie spacer od strony mola w Orłowie na długo pozostanie w pamięci. Klif prezentuje się wyjątkowo zarówno z poziomu morza, jak i z samego szczytu, a widok na Zatokę Gdańską jest jedyny w swoim rodzaju. To bardzo urokliwe i romantyczne miejsce, w którym można spotkać nowożeńców oraz osoby, które dopiero zaczęły ze sobą chodzić. Klif z roku na rok coraz bardziej osuwa się do morza, dlatego warto tutaj wracać, gdyż to miejsce wciąż się zmienia.
10. Domek Żeromskiego w Orłowie
Inny nastrój panuje w położonym pomiędzy molo a klifem Domku Żeromskiego. Tutaj można cofnąć się w przeszłość i poczuć klimat lat 20. i 30. XX wieku. Domek swoją nazwę wziął od nazwiska słynnego polskiego prozaika, który wynajmował go od maja do września 1920 roku. Żeromski przyjechał do Orłowa na zalecenie lekarzy, którzy doradzili mu zamieszkać nad morzem ze względu na serce i płuca. Piękne widoki i morski klimat sprzyjały jego twórczości. Tu napisał opowieść „Sambor i Mestwin” oraz myślał o powstaniu „Wiatru od morza”.
Warto wstąpić do domku i zobaczyć wystawę muzealną pt. „Życie i twórczość Stefana Żeromskiego” umiejscowioną na piętrze budynku. Znajdują się na niej pamiątki poświęcone pisarzowi, stare wydania jego dzieł, kopie rękopisów i listy. Zwiedziwszy muzeum, należy usiąść w usytuowanej na parterze klimatycznej kawiarni i pomyśleć o tym, jak w ciągu 100 lat zmieniła się Gdynia. Można ten czas także wykorzystać na zastanowienie się, co jeszcze warto zobaczyć w Gdyni? Może masz jakieś sugestie?
Domek Żeromskiego wejście od ul. Zacisznej. Aktualne informacje o możliwości zwiedzania wystawy znajdziesz na facebookowym profilu Towarzystwa Przyjaciół Orłowa.
Gdynia – atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, co warto zwiedzić i zobaczyć, informacje praktyczne, przewodnik
Gdynia – mapa atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc, które warto zwiedzić i zobaczyć.
Jak dojechać do Gdyni?
Gdynia i Trójmiasto są dobrze skomunikowane z resztą kraju. Bez problemu można tutaj dojechać samochodem lub pociągiem. Można również przylecieć samolotem na lotnisko w Gdańsku i stamtąd dojechać do miasta.
Przemieszczanie po Trójmieście jest bardzo łatwe, gdyż jest dobrze skomunikowane za pomocą kolejki SKM. Po miastach kursują również autobusy, tramwaje i trolejbusy.
Gdynia noclegi
Gdynia posiada bogatą ofertę noclegową na każdą kieszeń. Już dziś zarezerwuj nocleg w Gdyni.
Jeśli podobał Ci się mój artykuł o atrakcjach Gdyni, to dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów z Pomorza oraz na https://podrozebezosci.pl.
Używasz Pinteresta? Mam dla Ciebie zdjęcie do pina.