Szlak Karpacki to jedna z nazw niebieskiego szlaku Rzeszów-Grybów. Czasem nazywany jest również Szlakiem Granicznym, chociaż na granicy z Ukrainą biegnie tylko na odcinku od Wielkiej Rawki do Krzemieńca. Znacznie dłużej prowadzi na granicy ze Słowacją. Szlak Karpacki ma ok. 430 km długości i jest trzecim najdłuższym szlakiem długodystansowym w polskich górach, po Głównym Szlaku Beskidzkim i Głównym Szlaku Sudeckim. Uważany jest jednak za trudniejszy do przejścia i bardziej dziki. Wynika to ze słabego oznakowania szlaku przed Ustrzykami Dolnymi i niezgodnością wytyczonego szlaku z mapami w aplikacjach. Dodatkowo trasa wiedzie przez Bieszczady i Beskid Niski, gdzie problem stanowią: noclegi, sklepy i wyżywienie. W ile dni można przejść Szlak Rzeszów-Grybów i gdzie nocować? Jak zdobyć odznakę? Zapraszam do mojego poradnika.
Spis treści
- Szlak Karpacki (Szlak Rzeszów-Grybów). Mapa turystyczna
- Skąd zacząć Szlak Karpacki (Szlak Rzeszów-Grybów)?
- Szlak Karpacki (Szlak Rzeszów-Grybów). Etapy, czyli jak zaplanować przejście?
- Noclegi na Szlaku Karpackim (Szlak Rzeszów-Grybów)
- Szlak Karpacki (Szlak Rzeszów-Grybów) wyżywienie i sklepy
- Ile kosztuje przejście Szlaku Karpackiego? Podsumowanie wydatków (rok 2022)
- Szlak Karpacki (Rzeszów-Grybów) wyposażenie. Czyli co spakować?
- Górska odznaka turystyczna za przejście „Szlaku Niebieskiego Rzeszów–Grybów”
- Czy warto przejść Szlak Karpacki (Rzeszów-Grybów)?
Szlak Karpacki (Szlak Rzeszów-Grybów). Mapa turystyczna
Skąd zacząć Szlak Karpacki (Szlak Rzeszów-Grybów)?
Początek i koniec Szlaku Karpackiego oznaczony jest niebieską kropką, a od ciebie zależy, w którym z dwóch miast zaczniesz i skończysz. Zacząłem w rzeszowskiej dzielnicy Biała, która od centrum Rzeszowa dzieli ok. 7 km. Najszybciej dojedziesz tam autobusem numer 37. Uważam, że był to dobry pomysł, gdyż wpierw szedłem przez tereny bardziej płaskie i słabiej oznakowane. Dopiero później wędrowałem przez dobrze oznakowane Bieszczady i Beskid Niski. Pozwoliło mi to „zapomnieć” początkowy asfalt, błądzenie i przedzieranie się przez krzaki.
Szlak Karpacki (Szlak Rzeszów-Grybów). Etapy, czyli jak zaplanować przejście?
Planując przejście Szlaku Rzeszów-Grybów musisz znać swoje możliwości, co do ilości km, jakie przejdziesz każdego dnia z ciężkim plecakiem. Oczywiście łatwiej to zaplanujesz, jeśli zabierzesz ze sobą namiot. W innym przypadku musisz wziąć pod uwagę miejsca noclegowe na szlaku.
Z uwagi na dobrą kondycję oraz założenie, że nie chcę brać ze sobą namiotu, podzieliłem szlak na 12 dni. Wiązało się to z tym, że często musiałem pokonywać odcinki około 40 km. Udało mi się tego dokonać, ale przyznam, że było to męczące, dlatego sugeruję podzielić go na więcej etapów. Oprócz mniejszych dystansów pomoże ci to cieszyć się szlakiem, a nie tylko go przejść.
Mój podział Szlaku Karpackiego (Szlak Rzeszów-Grybów)
Jeśli chcesz iść w moje ślady, to poniżej podaję mój podział szlaku:
- Rzeszów — Dynów ok. 44 km
- Dynów — Krasiczyn ok. 44 km
- Krasiczyn — Kalwaria Pacławska ok. 30 km
- Kalwaria Pacławska — Ustrzyki Dolne ok. 40 km
- Ustrzyki Dolne — Chata Socjologa ok. 38 km
- Chata Socjologa — Ustrzyki Górne ok. 37 km
- Ustrzyki Górne — Przełęcz nad Roztokami ok. 32 km
- Przełęcz nad Roztokaki — Łupków ok. 34 km.
- Łupków — Chata w Zyndranowej ok. 42 km
- Chata w Zyndranowej — Schronisko Szkolne w Grabie ok. 29 km
- Schronisko Szkolne w Grabie — Wysowa-Zdrój ok. 30 km
- Wysowa-Zdrój — Grybów ok. 36 km.
Noclegi na Szlaku Karpackim (Szlak Rzeszów-Grybów)
Pierwszym dylematem przed jakim staniesz, wybierający się na Szlak Karpacki jest, gdzie nocować? Najszybciej i najłatwiej rozwiązują go osoby planujące spać pod namiotem. Co jednak zrobić, jeśli nie chcesz brać namiotu?
W cieplejsze dni rozwiązaniem może być nocleg w wiatach lub szałasach na szlaku. Oczywiści wtedy trzeba mieć ze sobą co najmniej śpiwór. Nie ma ich jednak zbyt dużo i trzeba mieć świadomość, że mogą być zajęte. Bardzo mało jest też schronisk. Co pozostaje? Nieliczne agroturystki, hotele, ośrodki wypoczynkowe i kwatery prywatne. Pamiętaj, że niektóre z nich działają tylko w okresie letnim. Są odcinki, gdzie jedynym rozwiązaniem jest zejście ze szlaku do miejsca noclegowego i powrót na szlak kolejnego dnia.
Gdzie nocowałem na Szlaku Karpackim?
Poniżej wykaz miejsc, w których nocowałem na szlaku:
- Schronisko Młodzieżowe PTSM Alko w Rzeszowie. Tani nocleg przy rzeszowskim rynku. Rezerwację dokonasz TUTAJ.
- „Aleksandria” w Dynowie. Dobrej jakości nocleg, ale nie najtańszy przy szlaku. W pobliżu sklepy. Rezerwacja telefoniczna 16 623 64 90.
- „Impresja” w Krasiczynie. Dobra lokalizacja (tuż przy szlaku, zamku i sklepów), ale jak za pokój bez łazienki jest drogo. Rezerwację dokonasz TUTAJ.
- Dom Pielgrzyma w Kalwarii Pacławskiej. Przy szlaku. Dobry stosunek ceny do warunków. Rezerwacja telefoniczna 16 671 95 55 lub 721 212 260.
- „Pod Gromadzyniem” w Ustrzykach Dolnych. Niedrogi hostel tuż obok dworca PKP, PKS oraz szlaku, sklepu i restauracji. Możliwość skorzystania z wyposażonej kuchni. Rezerwację dokonasz TUTAJ.
- „Chata Socjologa” na szczycie pasma Otryt. Klimatyczne i hipisowskie miejsce bez prądu oraz bieżącej wody. Bardzo tanie noclegi, ale trzeba mieć własny śpiwór. Chęć nocowania należy zgłosić na stronie otryt.bieszczady.pl.
- Dom Rekolekcyjny w Ustrzykach Górnych. Warunki ciut lepsze niż w Kalwarii, a cena zbliżona. Blisko sklepu i restauracji. Rezerwacja 13 461 06 62.
- „Cicha Dolina” w Dolinie Roztoki. Ok. 1,5 km od szlaku. Tani ośrodek wczasowy. Rezerwacja 13 468 42 50.
- Schronisko Agroturystyczne Radosne Szwejkowo w Łupkowie. Tani nocleg przy szlaku z dostępem do kuchni. Dla osób wędrujących szlakiem oferują usługę zrobienia zakupów w sklepie oddalonym od szlaku o 3 km. To jedyny sklep od Ustrzyk Górnych do Wysowej-Zdroju. Dodatkowo można kupić odmrożone, ale smaczne dania domowe typu: pierogi, fasolka, bogracz. Polecam! Rezerwacja: 503 719 140, 504 373 317,
- Baza namiotowa w Zyndranowej (studenckie schronisko). Bardzo tani nocleg w klimatycznej chacie, ale bez bieżącej wody. Chata oddalona od szlaku o ok. 1,5 km. Czynna codziennie od lipca do września. Inne terminy, a także dostępność miejsc noclegowych sprawdzisz pod numerem telefonu 728 485 105.
- Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Grabiu. Ok. 1,5 km do szlaku. Bardzo tani nocleg w wyremontowanej dawnej szkole podstawowej z w pełni wyposażoną kuchnią. Schronisko działa od maja do października. Rezerwacja: 13 441 42 87.
- „Czarny Dział” w Wysowej-Zdroju. Luksusowe miejsce zaraz na wejściu do miejscowości. Do sklepu i restauracji ok. 2 km. Rezerwację możesz dokonać TUTAJ. Jako alternatywę proponuję Schronisko Paryjówka im. Generała Wędzidełko w Ropkach. Jest to nowy obiekt już działający, ale jeszcze kilka rzeczy mają do ukończenia (stan na sierpień 2022). Rezerwacja: 604 563 677.
- Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Politechniki Warszawskiej w Grybowie. Niedaleko dworca autobusowego, ale do dworca kolejowego i kropki ok. 2 km. Chyba najtańszy nocleg w mieście, w dodatku można przyjść późno. Rezerwacja: 18 445 03 04.
Szlak Karpacki (Szlak Rzeszów-Grybów) wyżywienie i sklepy
Idąc Szlakiem Karpackim, musisz mieć zapas żywności, gdyż liczba sklepów na trasie jest bardzo mała i często są bardzo od siebie oddalone. Zanim wyruszysz, sprawdź, w których miejscach są sklepy i jakie mają godziny otwarcia. Najgorzej jest między Ustrzykami Górnymi a Wysową-Zdrojem. Na tym ponad 100 km odcinku nie ma sklepów bezpośrednio na szlaku. Najbliższy jest w Nowym Łupkowie, ale dzieli go od szlaku ok. 3 km. Przy szlaku jest natomiast stacja benzynowa w Barwinku, ale to niewielki obiekt, głównie z przekąskami, hot-dogami i piwem. Nie zapomnij także o wodzie, szczególnie w upalne dni. Mnie się takie trafiły i czasem nosiłem w plecaku 4 l napojów.
Ile kosztuje przejście Szlaku Karpackiego? Podsumowanie wydatków (rok 2022)
Poniżej zestawienie moich wydatków. Wziąłem pod uwagę 14 dni, czyli 12 dni na szlaku i wcześniejszy przyjazd do Rzeszowa i wyjazd z Grybowa na następny dzień. Koszty można obniżyć, śpiąc w namiocie, w hamaku lub w wiatach. Co do żywności, to uwzględniłem w nich trzy wizyty w restauracjach.
- Noclegi (w tym pierwszy w Rzeszowie i ostatni w Grybowie) – 781 zł
- Wyżywienie – 774 zł
- Transport (dojazd i powrót) – 175 zł
- Bilety wstępów do Bieszczadzkiego Parku Narodowego – 16 zł
- Suma – 1 746 zł
Szlak Karpacki (Rzeszów-Grybów) wyposażenie. Czyli co spakować?
Nie pierwszy raz wędrowałem szlakiem długodystansowym, więc planując przejście Szlaku Karpackiego, wziąłem pod uwagę wcześniejsze doświadczenia. Oto moja propozycja wyposażenia na Szlak Rzeszów-Grybów w okresie letnim.
- lekki plecak 60-75 l,
- buty trekkingowe (sprawdzone w górach i rozmiar większy niż normalne buty),
- sandały trekkingowe (zabrałem, ale tym razem się nie przydały),
- klapki, w których można wejść pod prysznic,
- mały, lekki śpiwór,
- kijki trekkingowe (pomagają w chodzeniu i przedzieraniu się przez krzaki),
- 2 pary spodni z odpinanymi nogawkami (z uwagi na krzaki i pokrzywy z Rzeszowa do Ustrzyk Dolnych nie odpisałem nogawek),
- szybkoschnące krótkie spodenki,
- 3 szybkoschnące koszulki, o właściwościach podobnych jak spodenki,
- 3 pary skarpet trekkingowych,
- lekka kurtka przeciwdeszczowa,
- rozpinana bluza typu polar,
- termoaktywna bluza z długim rękawem,
- 3 komplety bielizny termoaktywnej,
- szybkoschnący, lekki, mały ręcznik,
- lekkie ponczo zakrywające ciebie i plecak,
- okulary przeciwsłoneczne,
- czapka z daszkiem,
- zestaw kosmetyków, w tym: żel pod prysznic (wykorzystywany do mycia całego ciała i prania), krem z filtrem,
- Sudocrem (by nie było odcisków i otarć),
- lekarstwa i opatrunki (m.in. woda utleniona w żelu, antybiotyk w maści, igły do przekłuwania odcisków, zatyczki do uszu, maść na stłuczenia, środki na biegunkę, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe),
- czołówka,
- tabletki z elektrolitami (szczególnie w upały),
- kubek termiczny z kawą, lub herbatą,
- telefon z ładowarką,
- power bank,
- mapy offline telefon,
- prowiant i woda.
Przemyśl każdą rzecz, którą weźmiesz ze sobą, by mieć ich jak najmniej.
Górska odznaka turystyczna za przejście „Szlaku Niebieskiego Rzeszów–Grybów”
Oprócz wspomnień ze szlaku możesz uzyskać górską odznakę turystyczną za przejście „Szlaku Niebieskiego Rzeszów–Grybów”. Zwana jest w skrócie Odznaką „Szlaku Niebieskiego” i odpowiada za nią PTTK Oddział w Rzeszowie. Podzielili oni trasę na 21 odcinków i ustali trzy stopnie odznaki: brązowy, srebrny orz złoty. Brązową odznakę uzyskasz za przejście 7 odcinków szlaku wg ich podziału. Srebrną odznakę za przejście kolejnych 7 odcinków szlaku. Złotą odznakę otrzymasz za przejście całego szlaku.
Pokonanie trasy najlepiej potwierdzaj w nielicznych sklepach, czy miejscach noclegowych i wykorzystaj w tym celu książeczkę PTTK. Pełny regulamin szukaj na http://www.pttk.rzeszow.pl. Więcej informacji otrzymasz pod numerem telefonu 17 85 367 55.
Czy warto przejść Szlak Karpacki (Rzeszów-Grybów)?
Przejście Szlaku Karpackiego było jednym z moich marzeń i zacząłem o nim myśleć, gdy tylko ukończyłem Główny Szlak Sudecki. Na przeszkodzie jednak stanęła borelioza, pandemia, a w końcu brak wolnych dwóch tygodni. W 2022 roku postanowiłem, że w końcu to zrobię. Czekałem na początek sierpnia, by zacząć, po czym ruszyłem na szlak. Dlaczego akurat ten termin? Gdyż z moich obserwacji wynika, że jest bardziej słoneczny, niż lipiec. Minusem dla niektórych mogą być upały, ale lubię ciepło, więc dla mnie nie stanowiło to problemu.
Szlak Karpacki nie jest tak znany, jak GSB, czy GSS i mało kto nim wędruje. W pierwszy dzień na odcinku ponad 40 km nie spotkałem innego wędrowca. Wyruszają na niego głównie osoby z doświadczeniem w szlakach długodystansowych. Większość z nich idzie z namiotem. Bardzo często przez kilka godzin nie spotyka się innego człowieka na szlaku, jest natomiast problem z zasięgiem. Zostaje człowiek sam i ma czas na przemyślenia.
Jestem bardzo zadowolony, że zdecydowałem się, oraz ukończyłem Szlak Rzeszów-Grybów. Przez problem ze stopą szedłem wolno i bardzo często po kilkanaście godzin dziennie. Ani razu nie przyszedł jednak kryzys, ani chęć zejścia ze szlaku. Pozostały wspomnienia, zdjęcia oraz filmiki.
Jeśli zastanawiasz się, czy warto przejść Szlak Karpacki (Rzeszów-Grybów)? To odpowiem jak najbardziej. To niezapomniana przygoda. Sugeruję, by jednak nie zaczynać swojej przygody z długodystansowymi szlakami od tego szlaku. Najlepiej zacząć od czegoś krótszego, jak Główny Szlak Świętokrzyski lub Mały Szlak Beskidzki. Co prawda nie trzeba na nich dużego i ciężkiego plecaka, ale ich przejście może stanowi pomoc w ocenieniu własnych możliwości. Jeszcze lepiej to zrobi wcześniejsze przejście GSB i GSS.
Kończąc szlak, zacząłem myśleć, który przejść jako kolejny? Mam dwa pomysły: Niebieski Szlak Sudecki lub Szlak Nadmorski Bałtycki. O ich realizacji dowiesz się, na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube. Zapraszam również do lektury artykułów na https://podrozebezosci.pl. Jeśli masz pytanie, odnoście Szlaku Rzeszów-Grybów, to napisz je w komentarzu. Do zobaczenia na szlaku.
Używasz Pinteresta? Mam dla Ciebie zdjęcie do pina ze Szlaku Karpackiego.