Skalica jest jednym z miasteczek, o którym pewnie nigdy nie słyszałeś, ale być może za chwilę uznasz, że jest warta zwiedzenia. Znajdziesz ją na zachodzie Słowacji, tuż przy granicy z Czechami w krainie geograficznej zwanej Zahorie. Skalica ma bogatą historię, dużą liczbą zabytków i ciekawych miejsc oraz to stąd pochodzi trdelnik. Zastanawiasz się, dlaczego warto uwzględnić Skalicę podczas planowania podróży po Słowacji? Poznaj 10 atrakcji, które warto zobaczyć i spróbować w Skalicy.
Spis treści
- 1. Rynek w Skalicy
- 2. Widok z wieży kościoła św. Michała Archanioła w Skalicy
- 3. Dom kultury projektu Dušana Jurkoviča
- 4. Kościół jezuicki św. Franciszka Ksawerego w Skalicy
- 5. Stare miasto i mury miejskie w Skalicy
- 6. Rotunda św. Jerzego w Skalicy
- 7. Kalwaria w Skalicy
- 8. Skalicki trdelnik
- 9. Skalicki Rubin
- 10. Rejs Kanałem Baty
- Skalica (Słowacja) — atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć, zwiedzić — informacje praktyczne
1. Rynek w Skalicy
Chociaż obszar ten był zamieszkały już ok. 4000 lat p.n.e., w formie pisemnej Skalica jeszcze jako Zakolcha pojawiła się na kartach historii dopiero w 1217 roku. Prawa miejskie oraz przywilej wolnego miasta królewskiego otrzymała w 1372 roku z rąk króla Ludwika Węgierskiego. Była też częścią Królestwa Węgier od połowy X wieku aż do 1918 roku.
Przyjeżdżając do Skalicy trudno uwierzyć, że jeszcze w XVII wieku była jednym z sześciu największych i najważniejszych ośrodków miejskich dzisiejszej Słowacji. W tamtym okresie jej znaczenie można było porównać do Bratysławy, Koszyc, Bardejowa, Preszowa i Trnawy. Obecnie to małe, senne miasteczko ze średniowiecznym układem ulic i położonymi tuż obok siebie atrakcjami.
Zwiedzanie Skalicy sugeruję rozpocząć od rynku – Placu Wolności (Namestie slobody). Jak na średniowieczne standardy jest on wyjątkowy, gdyż trójkątny. Wśród kamieniczek z XVII i XVIII wieku twoją uwagę na pewno zwróci późnorenesansowy, ale posiadający również elementy baroku ratusz. To właśnie w nim 6 listopada 1918 roku mieścił się tymczasowy rząd Słowacji i Skalica przez kilka dni była stolicą Słowacji.
2. Widok z wieży kościoła św. Michała Archanioła w Skalicy
Centralną budowlą skalickiego rynku jest pochodzący z XIV wieku gotycki, ale przebudowany później w stylu renesansowym kościół św. Michała Archanioła (kostol sv. Michala archanjela). Tuż obok świątyni przykucnęła kaplica św. Anny, pełniąca w średniowieczu funkcję kostnicy.
Na prawo od głównego wejścia do kościoła znajdują się niepozorne, drewniane drzwiczki. Przekraczając je i pokonując 121 stopni, wejdziesz na wieżę. Rozpościera się z niej panoramiczny widok na Skalicę oraz Zahorię. Wstęp płatny. Klucz znajduje się w biurze informacji turystycznej.
3. Dom kultury projektu Dušana Jurkoviča
Najbardziej zaskakujący, a być może i najpiękniejszy budynek w Skalicy, również znajduje się przy rynku. Wygląda trochę jak z innej bajki, a mieści się w nim dom kultury. Powstał w 1905 roku w stylu secesyjnym według projektu znanego i w Polsce słowackiego architekta Dušana Jurkoviča. To właśnie on zaprojektował 35 cmentarzy wojennych w Beskidzie Niskim, w tym cmentarz nr 51 na górze Rotunda. Przy tworzeniu cmentarzy szukał inspiracji w kulturze ludowej górali karpackich, natomiast w Skalicy widać inspirację ludową architekturą słowacką oraz morawską.
Oprócz podziwiania fasady budynku i pięknych mozaik autorstwa Mikoláša Aleša koniecznie wejdź do środka. Znajdziesz w nim bardzo pomocną informację turystyczną, ale także po kupnie biletu, będziesz mógł zwiedzić budynek.
Największe wrażenie robi sala teatralna przyozdobiona naściennymi malowidłami morawskich artystów Antoša Frolku i Josefa Uprku oraz drewnianymi wykończeniami. Miejsce ma specyficzny klimat i czasem wciąż odbywają się tam koncerty oraz sztuki teatralne. Tuż obok domu kultury mieści się Muzeum Zahorskie.
4. Kościół jezuicki św. Franciszka Ksawerego w Skalicy
Pozostałościami po czasach świetności Skalicy jest m.in. 6 kościołów, 4 klasztory i 9 mniejszych budowli sakralnych. Nie wszystkie one pełnią swoje funkcje, tak jest przykładowo z kościołem jezuickim św. Franciszka Ksawerego (kostol sv. Františka Xaverského).
Kościół wraz z klasztorem został zbudowany w latach 1693-1724 i był w rękach jezuitów do likwidacji zakonu w 1773 roku. Barokowa fasada oraz wystrój stopniowo ulegały niszczeniu, a kościół pełnił różne funkcje, w tym magazynowe. W 2011 roku budowla przeszła gruntowny remont i służy obecnie jako zabytek kulturowo-poznawczy. Organizowane są w nim koncerty muzyki organowej, wystawy i śluby. Niektórzy uważają, że ma on najlepszą akustykę w Europie Środkowej.
Z cennego wyposażenia zachowała się monumentalna architektura, barokowe freski i ołtarz główny z drugim największych obrazem na Słowacji. Jego wymiary to 3,5 x 6,5 m, a przedstawia patrona jezuitów św. Franciszka Ksawerego. Po bokach ołtarza stoją rzeźby św. Piotra i Pawła. W ramach zwiedzania kościoła możesz także zejść do podziemnej krypty, gdzie spoczywają kości zakonników. Wstęp płatny. Klucz znajduje się w biurze informacji turystycznej.
5. Stare miasto i mury miejskie w Skalicy
Zwiedziwszy rynek, rusz przed siebie i pospaceruj uliczkami starego miasta. Znajdziesz na nich niską zabudowę, kolorowe domki i wyciszenie.
Stare miasto otaczał ponad dwukilometrowy pierścień wałów, które zaczęto budować, gdy Skalica otrzymała rangę wolnego miasta królewskiego. Budowę ukończono w 1435 roku, ale później wielokrotnie je rozbudowywano i remontowano. Obecnie zachowało się kilka odcinków murów o pierwotnej wysokości ponad 8 m i grubości 1,8 m. Na wyremontowane mury natkniesz się w pobliżu rotundy św. Jerzego.
6. Rotunda św. Jerzego w Skalicy
Najstarszym zabytkiem Skalicy jest stojąca na niewielkim wzniesieniu na obrzeżach miasta romańska rotunda św. Jerzego (rotunda sv. Juraja). Przypomina ona czeskie oraz morawskie rotundy i prawdopodobnie tak samo jak rotunda św. Mikołaja w Cieszynie powstała w pierwszej połowie XI wieku.
Rotunda św. Jerzego to najbardziej znana budowla Skalicy i jej symbol. Stoi ona w miejscu starosłowiańskiego grodziska obronnego. Górna część rotundy była połączona z fortyfikacjami i pełniła funkcję ochronną, natomiast dolna część służyła jako kaplica. Rotunda była przebudowywana w stylu gotyckim oraz barokowym. Z gotyku zachowały się we wnętrzu fragmenty fresków nawiązujące do legendy o św. Jerzym. Na wschód od rotundy możesz zobaczyć pozostałości cmentarza żydowskiego. Rotundę można zwiedzać za darmo. Klucz do rotundy znajduje się w biurze informacji turystycznej.
7. Kalwaria w Skalicy
Wzniesienie z rotundą jest dobrym puntem widokowym, ale jeszcze ładniejszą panoramę możesz podziwiać z położonej tuż obok Skalickiej Kalwarii (Skalická Kalvária). Znajduje się ona w najwyższym punkcie Skalicy, gdzie przed wiekami stał średniowieczny ufortyfikowany zamek.
Pierwsza Kalwaria została zbudowana w tym miejscu w latach 1703-1710. Obecna powstała w latach 1817-1825 w stylu klasycystycznym. Składają się na nią krzyż z figurami Chrystusa i św. Marii Magdaleny oraz po bokach figury Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty. Uzupełnienie Kalwarii stanowi 14 białych kaplic ze scenami Drogi Krzyżowej ustawionych na wałach obronnych dawnego grodziska.
8. Skalicki trdelnik
Poznawanie miasta nie byłoby pełne bez spróbowania skalickiego trdelnika (Skalický trdelník). Jego historia sięga końca XVIII wieku, kiedy to emerytowany węgierski generał przywiózł z Siedmiogrodu przepis na trdelnik (węgierska nazwa kürtőskalács), a następnie go zmodyfikował.
Trdelnik to rodzaj słodkiego wypieku wykonanego z walcowanego ciasta drożdżowego. Owija się je na posmarowany białkiem drewniany wałek, posypuje orzechami oraz migdałami i zaczyna opiekać na wolnym ogniu. Gdy osiągnie odpowiedni zloty kolor, to posypuje się go mieszanką cukru waniliowego oraz cukru pudru. Gotowy wyrób ma kształt walca z wewnętrznym otworem o średnicy ok. 5 cm.
W kilku miejscach w mieście możesz kupić trdelnik. Najlepszy, w którym czuć cudowny smak prażonych orzechów i migdałów kupisz w dawnym klasztorze franciszkańskim w Winotece u franciszkanów (Vínotéka u františkánov).
9. Skalicki Rubin
Jesteś miłośnikiem czerwonych win? To dobrze trafiłeś, gdyż to właśnie okolice Skalicy słyną z najlepszych czerwonych win na Słowacji.
Udowodniono, że na obszarze 50 km² wokół wzgórza Vintoperk znajduje się gleba wulkaniczna wpływająca na wyjątkowość tutejszych win i zwiększoną ilość żelaza. Miało to wpływ na Komisję Europejską, która objęła prawną ochroną nazwę ‚Skalický rubín”.
Aby wino mogło otrzymać ten znak, musi być produkowane na określonym obszarze. Dodatkowo musi zawierać co najmniej 70% Frankovki, pozostałe 30% można dowolnie uzupełniać odmianami Blue Portugal i Svätovavrinecký. Największy wybór win znajdziesz także w Winotece u franciszkanów (Vínotéka u františkánov).
10. Rejs Kanałem Baty
Po zwiedzeniu miasta warto wyruszyć w rejs. Ok. 4 km od centrum Skalicy na granicy z Czechami znajduje się powstały w latach 1935-38 Kanał Baty (Baťov kanál). Nazwa kanału pochodzi od nazwiska przemysłowca Tomáša Baťa, założyciela znanej na świecie marki obuwniczej Bata. To właśnie jego firma wybudowała kanał, aby transportować lignit z kopalń Ratíškovickich (Ratíškovické doly) do elektrowni cieplnej w Otrokovicach.
Kanał Bata ma długość 51,8 km i tylko 6 km znajduje się po stronie słowackiej, reszta biegnie przez Czechy. Składa się na niego 13 śluz wodnych, jazy oraz ponad 20 mostów. Ma on głębokość 1,5 metra, natomiast jego szerokość to 12 metrów. Maksymalna prędkość z jaką można płynąć, wynosi 20 km na godzinę, dlatego osoby pełnoletnie mogą wypożyczyć łodzie bez posiadania specjalnych uprawnień.
Rejs Kanałem Baty to sposób na relaks i odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody. Był to także mój pierwszy raz, gdy miałem okazję kierować łodzią. Można tutaj również przyjechać z rowerem, gdyż po czeskiej stronie biegnie ścieżka rowerowa o długości 80 km.
Przystań w Skalicy jest jedynym miejscem na terenie Słowacji, w którym rozpoczniesz rejs. Oferuje ona wycieczki kanałem oraz możliwość wynajmu łodzi wiosłowych, motorówek i łodzi mieszkalnych. Znajdziesz tutaj także wieżę widokową, małe bistro oraz plac zabaw dla dzieci.
Czy warto przyjechać i zwiedzić Skalicę na Słowacji?
Mam nadzieję, że przybliżyłem to mało znane miasteczko. Był to kolejny punkt mojej podróży po Słowacji, podczas której zwiedziłem Czerwony Zamek (przeczytaj relację z wizyty w zamku), Trnawę (poznaj atrakcje Trnawy), Nitrę (poznaj atrakcje Nitry) oraz Bratysławę (poznaj atrakcje Bratysławy). Z wszystkich tych miejsc Skalica jest najmniej turystyczna, ale jeśli lubisz małe, zabytkowe miasteczka, to jak najbardziej powinieneś ją zwiedzić.
Powyżej poleciłem wejście do kilku obiektów. Pamiętaj jednak, że jest to możliwe tylko w określone dni. Możesz to zrobić w piątek 14:00-18:00, sobotę 10:00-18:00 i niedzielę 14:00-18:00, w okresie od imprezy Trdlofest (maj), do Dni Skalicy (wrzesień).
Skalica (Słowacja) — atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć, zwiedzić — informacje praktyczne
Skalica (Słowacja) — mapa atrakcji, zabytków i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić
Jak dojechać do Skalicy na Słowacji?
Skalica to ok. 15 000 miasto położone na obrzeżach Słowacji w kraju trnawskim. Z Trnawy do Skalicy najlepiej dojechać samochodem, gdyż zajmuje to tylko godzinę. Przejazd pociągiem lub autobusem trwa prawie 3 h. Podróż samochodem z Bratysławy również zajmuje godzinę. 2 h jedzie się pociągiem, a 3 h autobusem.
Skalica (Słowacja) noclegi
Jeśli spodobała Ci się Skalica i chciałbyś spędzić w niej więcej czasu, to szczególnie w sezonie radzę wcześniej zarezerwować nocleg. Noclegi w Skalicy w najlepszych cenach znajdziesz TUTAJ.
Podobał Ci się mój wpis o atrakcjach w Skalicy? Dołącz do podróży na Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów ze Słowacji oraz na https://podrozebezosci.pl.
Jeśli używasz Pinteresta, to mam dla Ciebie zdjęcie do pina ze Skalicy.